Dron ve službách rozpadlíka

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DanBlack »

A co položka "NIA ID (dříve „Jméno, Heslo, SMS“)", to není ono?
Já se v praxi budu přihlašovat přes mojeID (řešeno v jiném topicu), takže jsem to nezkoumal do detailu - je tam klasické "zadejte telefon / login / heslo a my vám pošlem SMS kód", dál jsem nešel.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od MrPorter »

Díky za tip, máš pravdu. To NIA ID jsem vůbec neznal, ale teď po asi půlhodině propojování a opisování kódů se mi to podařilo zprovoznit. :yes
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DanBlack »

Obě registrace a online test hotové, teď vyřešit jak velkou (= malou) samolepku na drona... :ugeek:
Přihlášení přes mojeID v pohodě, údaje se rovnou vyplnily.

Na test je hodina, já ho měl za 12minut hotovej. Žádnou extra přípravu jsem taky nedělal - pročetl online materiály a dokumentaci UCL, sice to nebylo bez chybičky ale pořád hluboko v toleranci. :chuckle
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Na samolepku doporučím samolepící papír do laser tiskárny Lomond 1703461. Doporučují to i pro venkovní použití, což jsem právě hledal. Zatím mám nalepeno na RC letadle z EPP a drží výborně.
Screenshot_106.jpg
Screenshot_106.jpg (32.4 KiB) Zobrazeno 5178 x
jinak já začínám stavbu své letky FPV dronů. Ideální pomocník rozpadlíka, který chce obhlédnout okolí s online přenosem obrazu ;) (přenos obrazu na 5,8GHz běžně do cca 400m, u těch lepších vysílačů s větším výkonem kolem 600mW až několik km). Jeden chci koncipovat jako "long range", s k tomu účel specifickými typy motorů a vrtulí, druhý jako "freestyle" sršeň, s 60A+ regulátory a výkonnými (ale žracími) motory, ten by mohl lítat přes 100km/h, výdrž ale jen cca 10 minut. Ještě to musím propočítat.
IMG_20210525_163609.jpg
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DanBlack »

Jednoduché řešení...štítkovačka a nejmenší písmo (Ryze Tello je fakt mrňavej). :ugeek:
.
ID_dronu.jpg
ID_dronu.jpg (29.53 KiB) Zobrazeno 5173 x
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Tak stavba pokračuje, nejvíce brzdí čekání na komponenty. Kupovidvu problém s čipy se dotýká i dronů. Flight kontrolery, video vysílače atd. jsou v ČR na eshopech v řádech jednotek kusů skladem, a to jsou rok, dva staré verze. Na nové je datum dodání 1-2 měsíce min. Na výkonější FPV vysílač budu čekat někdy do půlky července, pokud tedy nechci použít tři roky starý typ, který mají v jednom kusu skladem...

Ale musím říci, že tahle sranda leze to do peněz :) Jeden motor necelých 500kč, stack s flight controlerem a regulátorem na 50ampér 2400kč, RC přijímač Archer RS 700Kč, carbonový rám 700kč, a to mi ještě chybí FPV video kamera, vysílač, video přijímač, 4S LiPo baterka a GoPro :lol:
IMG_20210617_215201.jpg
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DeadMan »

Vypadá to dobře :yes
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Já u závodních dronů, pokud to člověk nestaví na závody, nejsem moc příznivce ESC all in one. Ty pády jsou docela časté a není vyjímkou, že to nějaký ESC odnese. V případně samostatných člověk vymění jen ten jeden spálený za 400,-. Pokud je to vše v jednom, tak se musí měnit celá drahá kostka.

Z mých zkušeností se o long range nedá moc mluvit. Nejvíc omezuje řízení na 2.4ghz. Třeba co jsem zkoušel s letadlem, tak obraz (600mW) byl furt použitelný, ale už mi vypadávalo řízení zhruba na 1.5km.

Jsou samozřejmě metody, jak se dostat dál i "legálně". Třeba frsky má vysílač na 868 mhz.
Když se člověk oprostí od 2.4ghz na řízení. Lze tuto frekvenci použít na video. Má o dost lepší penetraci jak 5.8ghz.

Mám doma docela pěknou výbavu s řízením na 433mhz a video na 2.4ghz včetně antena trackeru. Povedlo se mi levně koupit hromadu výbavy od jednoho co skončil. Ale zatím jsem se nedostal k tomu stavbu dokončit. Sice je to výkonově nelegální, ale furt používám otevřené frekvence. Jsou i blázni co lítají s videem na 1.2ghz, ale do toho bych už nešel.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

dracekvo: díky za info, fajn že tu taky někdo staví ;)
k těm samostatným ECS - taky jsem nad tím uvažoval, ale pak jsem zjistil, že dnes ty samostatné ECS už spousta výrobců nedělá a nedají se už skoro koupit (tady v ČR jsem je našel jen na jednom webu). Třeba Diatone má v nabídce jen all-in-one řešení https://www.diatone.us/collections/esc. Přijde mi, že je to již "outdated" řešení. Když se koukneš na youtube na stavby dronů, tak u videí z let 2016-2018 jsou používány samostatné ECS, 2019-2021 už všichni jedou jen kostky.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Už to delší dobu nesleduju, tak je možné, že došlo k nějaké změně na trhu.
Všechny díly jsem stejně bral rovnou z číny. Na stavbu jsem nějak nechvátal.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od bacil »

Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Nějak mi uniká jak mi znalost principu řízení bldc motoru pomůže rozšířit obzor v tom. Že prý dnes už se spíše používá řešení all in one místo separátních ESC?

Jinak abych nebyl úplně off. Minulej týden jsem čuměl venku před barákem. A ač jsem drona slyšel jak poletuje někde v okolí. V zástavbě jsem nebyl schopen pořádně identifikovat přesný směr zdroje zvuku a opticky jsem ho nenašel už vůbec. Potvory jedny malinký.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1472
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DanBlack »

Dospěl jsem k rozhodnutí vyměnit Tello za něco většího, favoritem je Syma X30...
Má schopnosti DJi za čtvrtinovou cenu a řeší co mě omezovalo na Tellu - pevná kamera, malý výkon. Zároveň to není rozměrnej "pavouk".

Kdyby někdo měl zájem o Tello, inzerát zde:
viewtopic.php?f=29&t=7204
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

Tak stavba pokračuje. Už je to vlastně komplet, zapojena FPV kamera, GPS modul s kompasem (lze pak využít "návrat domů", udržování výšky, naprogramování trasy), FPV vysílač 1W, sirénka 110dB. Přijímač 5.8G s displejem, diverzní (dvě antény, příjímá z té kde je nejlepší signál), zatím jen s obyč anténami, přijde tam všesměrová pagoda a plochá směrová. Zbývá už jen napárovat RC přijímač a vše nastavit v Betaflightu, což bude "porod".

A jestli to nepoletí, tak budu hodně nasranej, už to stálo tolik co jetej komerční DJI dron :lol: A to ještě chybí GoPro pro HD záběry. Ale modelářstí a elektro bastlení se prostě nedá odolat... :D
IMG_20210702_182852.jpg
IMG_20210702_181347.jpg
IMG_20210702_181317 (1).jpg
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od dracekvo »

Pěkně si s tím hraješ.
Nastavení bety neni problém. Většinou to letí na první dobrou. Pak se to jen dolaďuje.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od bivoj »

devlop píše: 02.07.2021 18:55 ...Ale modelářstí a elektro bastlení se prostě nedá odolat... :D ...
Akorát se v tom dají utopit neskutečný rance peněz. ;) Já to před lety vzdal :( , protože to už nešlo rozumně finančně a časově utáhnout dohromady se střílením... A to jsem nedělal drony (tenkrát ještě moc nebyly), ale "jen" letadla a auta...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

bivoj: to každopádně souhlas, proto jsem se zařekl, že tohle je první a poslední dron kterého skládám :lol: Již složený motorový větroň teď ještě doplní chujovinka na víkendy FunCUB NG od Multiplexu a tím končím. Jo a ještě tu mám zatím netknuté dvě stavebnice v klasické kontrukci z balzy, abych okusil, jak stavěli naši dědové, vlies, nitrolak, prostě stará dobrá voňavá práce se dřevem a lakem. A tím fakt končím, jinak by ani na boty dětem a střelivo nezbylo.

Jinak dron je téměř hotov. Nastaven přes BetaFlight, spárován s FrskyArcher RS přijímačem, v BLHeli jsem ještě musel udělat reverz chodu 3 motorů, protože chodily opačně a nechtělo se mi přepájet vodiče na desce. Video přijímač jsem vytunil o směrouvou a všesměrovou anténu 5G. Ještě si musím pohrát s rozložením OSD informací, GPS, trochu to vodičově zkulturnit, upevnit RC přijímač a gps a půjde se lítat (nebo padat).
IMG_20210730_173948.jpg
IMG_20210730_174301.jpg
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od surikata »

A už to má i zařízení na odhoz užitečného zatížení na cíl? Samozřejmě jen pro mírové použití. Jako duhových triček a kondomů .... :D
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od devlop »

surikata: odhoz mírových, demokratických pozdravů po vzoru USÁ je jen otázkou jednoho háčku, microserva z Číny a nastavení on/off UART v betaflightu, na které bude reagovat spínač na vysílačce Taranis. Otázka 30minut max i se zkouškou.
Je tu ale jeden problém, ceny komponentů rostou neskutečně
tohle jsem kupoval 8.6.
Screenshot_145.jpg
dnes
Screenshot_146.jpg
během měsíce o 1000kč + ? co se to kua děje?
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dron ve službách rozpadlíka

Příspěvek od DeadMan »

Tak tenhle nový dron od DJI půjde na dračku, než zase EU něco vymyslí.....

https://www.svethardware.cz/dji-predsta ... ramu/55686
You cannot kill me as I am already dead!
Odpovědět