Akumulátory s dlouhou životností

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
xb.h
Příspěvky: 43
Registrován: 06.03.2015 19:15
Pohlaví: muž

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od xb.h »

Jestli chceš životnost 20 let (v aktivním stavu) tak to už je docela problém. Tak dlouho vydrží asi akorát NiCd a NiFe akumulátory, u kterých však měníš alespoň 2x za dva roky elektrolyt. Pokud chceš akumulátor, který vydrží dlouhé roky uskladnění tak nejjednodušší cesta je koupit suchý nezalitý olověný akumulátor do auta. Pak mám tip ještě na jednu baterku, osobně vyzkoušeno. Je od firmy Yuasa a moje konkrétní má za sebou 16 let skladování. Z původních 24Ah má ještě 19Ah a je schopna napájet spotřebiče i s vyšším odběrem (kolem 5A) což považuji za velice slušné. Je to konkrétně tahle:
Obrázek
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od hrd »

Dotaz na zkušenější, jak skladovat správně dobíjecí baterie? Dočetl jsem se, že:
NiCd - nabít a pak vybít do nuly
NiMH - nabít na 100%, nenechat samovolně vybít více než cca 40% kapacity
LiPo - je to jedno, ideálně je nabít na cca 80% kapacity
...
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od poloventilator »

Proboha ne !! To je stara technicka povera co ma tuhy zivot, vybit do mrtva kvuli "pametovemu efektu" - ktery se tykal prehistorickych NiCd v prvnich satelitech Explorer. Cim mene vybijes, treba jen na 80 % a pak dobijes, tim vice cyklu ziskas, treba i 5000. Aku spolehlive znicis opakovanym a hlubokym vybijenim.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Rafael »

Nevím, tak se ptám:
První vybití NiCd a možná i jiných, se kdysi doporučovalo až do mrtva. Mělo to nějaký smysl?
*
*
P.S. Jen taková zajímavost možná OT.
Pb akumulátor v Berlingu vydržel bez jakékoliv údržby 12 let!
A odešel najednou a bez varování. Ale po oživení nabíječkou, cca 1 hod., 6A, byl ještě startuschopný :shock:
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od dracekvo »

Lipo se skladuje obvykle na 60%.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od cipis »

Jj, 60, a není od věci, jestli se používají jen v létě, tak je přes zbytek roku strčit do chladničky.
A nejlépe je nabíjet až těsně před akcí, tj. třeba z auta apod.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1174
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Patrol »

Zní to až příliš skvěle - asi v tom bude nějakej háček.
Nanodiamantové jaderné baterie by mohly změnit svět - NDB (Nano Diamond Battery) je malý kousek recyklovaného jaderného odpadu......Výsledná baterie bude obsahovat několik vrstev materiálu s nanodiamanty, plus jednoduchou elektroniku, která zajistí provoz baterie......nanodiamantové jaderné baterie fungují, s malou nadsázkou, jako maličké jaderné reaktory......Zároveň by byly prakticky nezničitelné a zprostředkovaně vhodné i pro napájení elektromobilu. Co je ještě lepší, v některých aplikacích by měly být levnější než lithium-iontové baterie....Fungovaly by celé roky, celé stovky nebo i tisíce let, aniž by potřebovaly nabíjet. ...
https://www.osel.cz/11340-nanodiamantov ... -svet.html
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od bacil »

Má to háček. Je to jen na mikroampéry. Radioaktivního materiálu tam nesmí být moc, aby to bylo bezpečné. Tady je podobná baterka, ale s niklem, který jinak vystřeluje elektrony s vysokým napětím (to je ten jaderný zdroj, který jsem avizoval před lety, ale malá civilní verze), se jim to podařilo vysokoenergetické elektrony bez elektroniky transformovat na malé použitelné napětí. Dřív se to používalo se scintilační vrstvou a FV panelem, což mělo malou účinnost.

Rusky
https://misis.ru/university/news/science/2020-08/6898/

Rešerše
https://www.researchgate.net/publicatio ... evaluation
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Grunt »

Hele, podařilo se mi narazit na internetu na pár videií: Je to o tom jak v částech světa kde není rozvinutý recyklační průmysl (Bangladéš, Pákistán, nemámpárukdetomůžebýt) se provádí recyklace autobaterií. Borci v pyžamech vyfasují majzlík, kopec cínu a jdou do práce. Docela čumím. Ve své podstatě na tom není nic moc složitého. Staré elektrody se odsekají a vyhodí na recyklaci, k novým se odlejí nožičky, celé se to seskládá, sleje dohromady, přinýtuje přes můstky, zase zpět zalepí, zaplaví a může se nabíjet. A fungl nový (repasovaný) akumulátor je na světě. Dělají to normálně borci na zemi na ulici před shopem, bezpečnost práce to je sprosté slovo a pyžamo si přitom ani nezamažou :D
Samozřejmě bych si něco takového úplně v klidu vyzkoušel, ale to v momentě když by to k tomu bylo připraveno. Neexistují třeba nějaké hobby-kity ke stavbě vlastní baterie? Nechápu proč se vlastně většina nových baterií tak šíleně utěsňuje a zatavuje a v podstatě jediný způsob jak se do standardní baterie dostat je ji něčím rozřezat nebo odmajzlíkovat. Opravdu neexistuje nějaký modulární kit či něco kde by víko bylo šroubovatelné, stejně jako můstky k jednotlivým článkům včetně terminálů s absolutním minimem nutného pájení? Velmi se mi líbí poslední oprava, kde víceméně jde o téměř suchý článek, kde něco takového si doma repasovat nemůže být nejmenší problém. Teda v případě že by to tomu bylo přizpůsobeno a nemuselo se to řezat a pak znovu lepit dohromady. Ví někdo o něčem? Zatím čistě k hobby účelům.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od JOBU »

Nieje to cín, ale olovo...
Voľakedy sa batérie dali normálne rozobrať, hlavne tie vojenské, a v pojazdých dielňach v PV3S boli celé sady dosiek, separátorov, kontaktov a prípravkov na takýto repas.
Dnes maximálne na autobatérii dokážeš tak v domácich podmienkach opraviť/ vyrobiť kontakt nanovo s jednoduchou fintou- uhlíkovou elektródou.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Grunt »

Není roztavené olovo náhodou toxické?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od cipis »

Proto to asi dělají venku před krámem :D
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Grunt »

Tak se vracím k tématu, které jsme řešili s PeFIm v jiném vlákně.
Když vidím výměník a zálohu oběhového čerpadla přes UPS, tak se mi ježí vlasy -několikrát se mi už stalo, že se mrtvý akumulátor v UPS projevil až když byl zrovna potřeba. Katastrofou v tomto byly UPS Fortron, kde mrtvý akumulátor bez problémů prošel i jejich self testem ...
Standardní baterka do UPSky má životnost 3 roky
Víceméně s PeFIm souhlasím a jen bych trochu upřesnil: 3–⁠⁠⁠5 let.
Když akumulátor odejde v klidu po třech letech provozu, tak je to vcelku normální a není moc co řešit a vymění se rovnou z nový. Když akumulátor odejde po pěti letech provozu, tak je to hodně dobré a v takovém případě není vůbec co řešit. Dobrá práce.

Můj otec řeší víceméně to stejné a většinou to řeší koupí toho nejlevnějšího co je k dispozici, protože akumulátor je spotřební zboží a stejně za pár let odejde, tak nač do toho investovat. V práci to nemám o moc jiné.
Minulé léto při nástupu vlny veder (klasická doba kdy se začnou hlásit staré akumulátory) jsem ovšem vylovil dva rekordmany.
První je no-name (tak dobře, mám pocit že to byl Kung LONG, asi nějaká Čína) 12V/5Ah akumulátorek pro zálohování NASky který jestli vydržel dva roky, tak je to moc. Myslím v létě 2020 jsem nasazoval, podzim 2022 už se hlásil a věděl sem že bude potřeba vyměnit:
energie_mer.jpg
V létě 2023 jsem vyměnil za nový kus. Nicméně mě dostal způsob jakým akumulátor odešel. Ještě než ho vyhodím se ho většinou snažím nabít a změřit ať mám nějakou hodnotu a vím při kolika mΩ končí životnost. No tento malý 5Ah šmejd po nabití a zatížení spadl z 12V na 6V a nevycucl jsem z něj snad ani ampér (přesné hodnoty si nepamatuju, ale mám zapsáno). Takže jsem to ani nemohl naměřit a výsledek byl prostě nesmysl. Došlo asi k nějakému fatálnímu selhání uvnitř akumulátoru a není co řešit, zrovna letěl do šrotu. S takovým krámem jsem se ještě nesetkal. Proto říkám že pokud akumulátor vydrží tři roky v provozu, tak je to dobrá hodnota. Ono se klidně může stát, že po roce a něco služby se akumulátor odporoučí spektakulárním způsobem do věčných lovišť.
No a když to tak vezmu, tak většinou je to ten způsob jak se dozvím, že je akumulátor špatný. Když má držet UPS při výpadku, tak sletí i s UPSkou a zálohovaný zařízením za výčtu veškerého gynekologického slovníku a půl dne ztracené práce. ;)

Proto mě naopak velmi mile překvapil druhý rekordman:
csb1.jpg
To že originální (genuine) akumulátory se projektují na nějakou nadstandardní životnost to vím. Zákazník si to zaplatí s koupí zařízení. Dělá se to u nás asi tak jak všude, když něco zemře tak se z toho vykuchá to co se dá ještě použít, krám letí do sběru/do šrotu. Akumulátor je z UPSky která zemřela někdy na přelomu 2019/2020, tak nějak. Akumulátor šel do jiné UPS a sloužil dále. V létě 2023 se začal hlásit na UPSce hlásit blikající LED diodou a pípavým zvukem, že asi bude potřeba vyměnit. Zvuk je to pronikavý a otravný tak budiž.
csb2.jpg
csb2.jpg (31.62 KiB) Zobrazeno 1649 x
Zde musím dodat legendu ke kódům CBS baterií. Ano, datum výroby originálního RBC akumulátoru je 20.6.2013. Takže pokud někde stál tak třeba 9 a něco let nepřetržité služby (přesně neřeknu, protože tu dobu jsem ještě ani nemohl být ve firmě) a neodporoučel se nijak divadelně, ale prostě jeho vnitřní odpor už narostl tak vysoko, že UPSka usoudila že je na čase ho vyměnit. Když jsem ho vytahoval, naměřil jsem přes 120mΩ a tak budiž. Při téměř deseti letech služby asi na to má právo. No i tak přežil zařízení ke kterému byl dodán a ještě pár let sloužil spolehlivě jinde. Ten do sběru neletěl a dal jsem si ho na poličku. No byl mírně vybitý, tak jsem se ho minulý týden hodil na nabíječku a rovnou zapnul rekondiční program. Trvá to sice třeba půl dne, ale po půl dni mi nabíječka zahlásila "Nabito a připraveno":
csb3.jpg
Samozřejmě i když je schopný UPSku zblbnout, nikam ho k použití dávat nechci. Má prostě vysoký vnitřní odpor a asi by UPSku neudržel v chodu. Nicméně při připojení k odporu stále hřeje, na světle by asi svítil. Nevím co s ním. Tohle léto bude mít 11let od data výroby a do nula voltů má ještě daleko. Vyhodit ho nechci, spíš si zaslouží asi nějaký piedestál.
No nicméně oba případy jsou běžné olověné akumulátory (pouze bezúdržbové). A určené k hlubokému vybití.
Co chci říct je že není potřeba nějakých vesmírných technologií, ale délka životnosti akumulátoru se může lišit i závislosti na tom jak byl vyroben a provozován. A to dost rapidně.

Pokud máte mimochodem tip na nějaký akumulátor z druhovýroby s dobrou výdrží a za dobrou cenu, jsem jedno ucho.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od PeFi »

Já věřím, že seriózní výrobci nelžou, takže když deklarují řadu s prodlouženou životností, tak že tam při dobrém zacházení ta slíbená životnost bude.

https://www.battery.cz/zivotnost-8-12-let/

Když jsem je tehdy kupoval (potřeboval jsem 12V cca 14Ah), tak skladem nebylo nic než Triathlon, tak jsem vzal ten (12V/18Ah) a zatím dobrý. Bonusem bylo že ve velikosti obvyklé pro 14Ah deklaruje 18Ah, ale je to teprve 4 rokem ...

Čím/jak měříš ten vnitřní odpor?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Akumulátory s dlouhou životností

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 21.01.2024 20:38 Já věřím, že seriózní výrobci nelžou, takže když deklarují řadu s prodlouženou životností, tak že tam při dobrém zacházení ta slíbená životnost bude.
Vlákno už má historii, tak když budeš poctivý a v den kdy zemřeš se podělíš, rád si přečtu. Dle mého se to moc za víc jak deset let nedostane. Jindy bych RBC třeba nedoporučil, protože šéf měl třeba téměř novou a po třech a možná něco letech mu vytekla a rozleptala i desku v UPS. Tohle byl vyloženě první rekordní exemplář. Asi zrovna dobrá várka.
PeFi píše: 21.01.2024 20:38 Čím/jak měříš ten vnitřní odpor?
Už se řešilo v jiném vlákně.
Odpovědět