Univerzální konektor pro DC

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od Wolf »

Ahoj,
snažím se připravit si takovou modulární směs baterií, držáčků baterií, nastavitelných "DC-DC" měničů napětí, nabíječek, propojovacích kabelů a redukcí na různé konektory, abych byl v případě výpadku dodávek elektřiny schopen provozovat běžnou domácí elektroniku vyžadující 3 - 24 V (tzn. rádio, powerbanku, multimetr, vysílačky, nabíječku na tužkový baterky, páječku a podobný blbiny), ale i pro běžný použití

A zasekl jsem se na konektorech, které bych v této "sadě" chtěl nějakým způsobem "standardizovat", aby všechno bylo univerzálně pospojovatelné se vším v kombinacích, jaké zrovna budou potřeba.
Příklady:
  • olověná 12V baterie -> páječka
  • fotovoltaický panel -> olověná 12V baterie
  • olověná 12 baterie -> DC-DC měnič -> USB powerbanka
  • zásuvka v autě nebo Li-Ion akupack -> CB radiostanice
Každé jednotlivé zařízení s vlastním konektorem by k sobě mělo "pigtail" s tímto konektorem na jedné straně a s univerzálním sjednocujícím konektorem na straně druhé.

No a teď dilema: kterého typu by měl být ten "sjednocující" konektor umožňující propojení všeho se vším, v rozsahu použití pro napětí od 3-24 V a třeba max 5A?
Nejuniverzálnější je asi klasická svorkovnice "čokoláda", jejíž zásoby samozřejmě mám, ale pro běžný použití je nepraktická z důvodu nutnosti zdlouhavýho rozpojování a spojování pomocí šroubováku.
Klasický válcový koaxiální konekory (jako u notebooku) nemám rád, nemají žádnou aretaci, stačí se na ně ošlivě podívat a už se rozpojují.
V současnosti používám jakejsi Molex (viz příloha), ale nemám moc vysoký mínění o jeho kvalitě, ty piny v plastu poletují a kývou se sem a tam, nepůsobí to na mě moc solidně.

Neexistuje nějakej dominantní dvoupinovej modelářskej silovej konektor, široce dostupnej a mechanicky solidní, dobře pájitelnej na kabel, kterej by splňoval moje požadavky? Co třeba XT-60 (žlutej ve druhé příloze)?
Přílohy
Molex
Molex
51mNuin6MRL._SX342_.jpg (8.14 KiB) Zobrazeno 5354 x
XT-60
XT-60
_vyr_175_XT60_samec_samice.png (114.18 KiB) Zobrazeno 5354 x
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od Permonik »

Pokud je ti to úplně jedno, použil bych XT-90. V podstatě obdoba XT-60, ale na větší proud, snese lépe nějakou nedokonalost, lepší tepelná odolnost a hlavní důvod - větší plocha, za co je chytit při rozpojování. Jelikož XT-60 je hodně rozšířený konentor v modelaření a díky modelaření se s nimi setkávám často, tak právě to rozpojování na nich je dost otravné, jinak to špatný konektor není.

EDIT: Mrkni taky na tme.eu na verzi konektoru xt90h či xt60h, protože mají i návlek překrývající pájení kabelů a vypadá to tak dost lépe. Označovaný proud je maximální, trvalý je poloviční. Tedy XT60 je na 30 A. Taky ještě si dej pozor, kde je koupíš, protože díky popularitě to seká každý druhý číňan, ale ne vždy ze stejně kvalitních a tepelně odolných plastů.
Naposledy upravil(a) Permonik dne 11.05.2020 12:49, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od dracekvo »

XT60 je na 60A. Příde mi to jak s kanónem na vrabce.
Síla pro rozpojení je potřeba docela značná a nějaké slabší vodiče by člověk klidně při tomto úkonu utrhl.

Já používám XT30 na drobnější věci, ale kde stále můžou téct větší proudy.

A na ty nejmenší, kde skoro nic neteče konektor JST/BEC.
https://www.horejsi.cz/Pages/DetailProd ... cislo=3214

Pohodlnost rozpojování je samozřejmě přesně opačně tak jako je zatižitelnost konektorů.

Dej si hlavně pozor, ať nemáš stejné konektory na různém napětí.

EDIT: Jo a T konektor by se ti taky na něco mohl hodit. https://emotors.cz/cs/konektory/3339-t- ... 11961.html
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od sigurd »

Ja používam súosé DC konektory 5,5/2,5 s dvojlinkou 1 mm2,a do tých 5A je to použiteľné...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
sigurd
Příspěvky: 376
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od sigurd »

Používam to pre napätia 10-22 V-autobatéria 12V a akumulátory pre náradie X-20 z Lidlu, na tie mám nástavce s led svetlom 3W,a dvoma USB nabíjačkami.Výhoda tých X-20 je,že majú ochranu pred vybitím,indikátor kapacity a môžu na priamo napájať laptop.
Nabíjať ich môžem zo siete,z 12V(DC-DC menič-tá biela krabička) a zo soláru.
DSC06943.JPG
Všetko je uložené v tom kufríku za laptopom.
Uvedené konektory sú lacné,dostupné v rozličnom prevedení,existujú k nim rôzne redukcie,a vyskytujú sa na orginálnom príslušenstve mnohých zariadení na 12V.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Wolf
VIP
Příspěvky: 144
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od Wolf »

Nakonec jsem zakotvil na těch XT-60 a tam, kde to je relevantní, USB-C (i kvůli USB Power Delivery).
Má-li zlo triumfovat, potřebuje jediné – aby slušní lidé nedělali nic. (Edmund Burke)
yoda_cz
Příspěvky: 5
Registrován: 17.10.2023 14:35

Re: Univerzální konektor pro DC

Příspěvek od yoda_cz »

XT60 je super konektor, také je používám. Vyrobil sem si pro něj i rozbočovací box který nabízím tady: https://www.tindie.com/products/yoda_cz ... ter-box-2/
20231015_124931.jpg
Odpovědět