OFF-GRID Windows 7

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od J0I-INY »

Ahoj,

zajímala by mě možnost potažmo zkušenost s používáním Windows 7 po ukončení podpory od Microsoftu.

Důvod:
Nástupnické Windows 10 jsou na můj vkus až příliš online, tedy všechno už jede jen přes kdejaké účty. Při nové instalaci už ani není možné například zvolit přihlášení offline účtem (jméno, heslo).
Jsou také až moc BigBrotheroidní, tedy není tajemstvím, že dosti "čmuchají".

Window 7 mi vyhovovaly svou jednoduchostí, designem a právě proto, že nebyly cíleny na to, být stále online.

Linux nechci.

Dalo by se podle vás nakombinovat bezpečnostní nastavení (prohlížeč, antivir, firewall, ...) tak, aby se dal tento systém bez větších omezení používat?

Honza
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od PeFi »

Na běžné brouzdání po internetu to má k ideálu dost daleko. V zastaralém prohlížeči na zastaralém operačním systému otevřeš zavirovanou webovou stránku a jsi v loji a žádné jednoduché řešení to nemá (virtualizace ani Cube OS nepovažuji za jednoduchá řešení).
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Ulfhednar »

Při nové instalaci Win10 samozřejmě JE možné zvolit offline přihlášení. Dělám to rutinně.
Struktura lokálních účtu je tam stejná, jako ve Win7.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od hrd »

Pokud v tom má chodit Internet, jsem skeptický. Nakonec člověk zjistí, že ve staré verzi prohlížeče něco nefunguje (třeba přehrávání videa, skripty apod.), nový prohlížeč pak už nejde do staré verze OS instalovat.
Dokážu si představit třeba virtuální OS s Windows 7, tam mít data, Office apod., ale žádný Internet. V druhém virtuálu Windows 10 nebo Linux a používat ho jen na přístup k Internetu. Tím by se i reálně asi vyřešila bezpečnost OS bez aktualizací (za předpokladu, že si ohlídám data kopirovaná do těch Windows 7).
Osobně často vzpomínám (pokaždé, když se mi něco mrdá ve Windows 10) na předchozí Windows 7 jako na úplně nej systém od Microsoftu. Alespoň že doma můžu mít Linux a klid.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od cipis »

Samozřejmě jdou u W10 nastavit offline účty, akorát musí člověk dávat pozor, kam kliká (je to malinkatých písmem) a pak to chce ještě jednou potvrdit.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od PeFi »

Já se pokoušel udržet windows 10 pod kontrolou 2x, ale pokaždé nad mnou nakonec zvítězily, takže jsem celkem skeptický co se týče toho, že by byl normální smrtelník schopen nenenchat se udolat.

Jako poměrně bezpečné a při tom ještě realistické mi pro normálního uživatele přijde nanejvýš mít windows 7, v nich rozjeté virtuálky a v jedné z virtuálek provozovat pro brouzdání na internetu nějaké userfriendly LiveDVD linuxu a to celé provozovat schován za něčím jako je Turris Shield - a z windows na internet pokud možno vůbec nelézt.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Ulfhednar »

Nevím jak Home, ale s Professional se dá jakž takž koexistovat a donutit je k jisté poslusnosti.
Na Linuxu i Jablku je ovšem život o dost pohodlnější.
Óðinn á yðr alla
J0I-INY
Příspěvky: 18
Registrován: 03.12.2012 20:19

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od J0I-INY »

cipis píše: 28.01.2021 18:00 Samozřejmě jdou u W10 nastavit offline účty, akorát musí člověk dávat pozor, kam kliká (je to malinkatých písmem) a pak to chce ještě jednou potvrdit.
Ulfhednar píše: 28.01.2021 17:25 Při nové instalaci Win10 samozřejmě JE možné zvolit offline přihlášení. Dělám to rutinně.
Struktura lokálních účtu je tam stejná, jako ve Win7.
Chlapi, já nejsem tak úplně mimo, vím co píšu. Údajně to dříve šlo, ale v nějakých nových verzích instalaček už to nejde. I Windows 10 jsem už několikrát přeinstalovával, ale při poslední instalaci už tam ta možnost nebyla. Snad jsem se to potom dočetl i někde na webu. Třeba je to i o instalaci té které edice.

Uznávám, že asi bude možné ten účet vytvořit zpětně, jakmile je instalace hotová s použitím online účtu (dle rychlého hledání na netu).
hrd píše: 28.01.2021 17:57 Pokud v tom má chodit Internet, jsem skeptický. Nakonec člověk zjistí, že ve staré verzi prohlížeče něco nefunguje (třeba přehrávání videa, skripty apod.), nový prohlížeč pak už nejde do staré verze OS instalovat.
Dokážu si představit třeba virtuální OS s Windows 7, tam mít data, Office apod., ale žádný Internet. V druhém virtuálu Windows 10 nebo Linux a používat ho jen na přístup k Internetu. Tím by se i reálně asi vyřešila bezpečnost OS bez aktualizací (za předpokladu, že si ohlídám data kopirovaná do těch Windows 7).
Osobně často vzpomínám (pokaždé, když se mi něco mrdá ve Windows 10) na předchozí Windows 7 jako na úplně nej systém od Microsoftu. Alespoň že doma můžu mít Linux a klid.
PeFi píše: 28.01.2021 16:54 Na běžné brouzdání po internetu to má k ideálu dost daleko. V zastaralém prohlížeči na zastaralém operačním systému otevřeš zavirovanou webovou stránku a jsi v loji a žádné jednoduché řešení to nemá (virtualizace ani Cube OS nepovažuji za jednoduchá řešení).
Tipuju, že pokud by člověk udržel aktuální prohlížeč (což snad ještě v případě např. Chrome jde) a aktuální antivir, tak by tam ta ochrana při brouzdání být měla.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2911
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od bacil »

Chrome je děravý poobně jako Firefox. Je potřeba používat prohlížeče, které jsou nestandardně upraveny, například Brave a ten si ještě lépe (omezeněji) nastavit, vybrat tam národní filtry reklam a pod. Docela důležité je co nejvíc omezit webrtc.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Serža »

J0I-INY píše: 28.01.2021 22:56 Údajně to dříve šlo, ale v nějakých nových verzích instalaček už to nejde. I Windows 10 jsem už několikrát přeinstalovával, ale při poslední instalaci už tam ta možnost nebyla. Snad jsem se to potom dočetl i někde na webu. Třeba je to i o instalaci té které edice.
jde to na všech edicích (snad jen Enterprise jsem nezkoušel)
instalace dělám profesionálně prakticky denně, naposledy dnes (28.1.)
1) vybereš offline účet
2) potvrdíš (obvykle malými písmeny VLEVO DOLE) "pokračovat s omezenou instalací"
3) může to udělat reboot a zkusí to ještě jednou = znova vybrat "offline" nebo "omezenou" instalaci
pak už se to jen dokliká (user = user, klidně bez hesla)
pro plnou funkčnost je nutná aktivace, ta je sice online, ale není závislá na tom, jak jsi přihlášen
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Ulfhednar »

Viz Serža. Windows 10 instaluji mraky a 100% z nich s offline účty. Většinou ve formě lokálního admina a k němu následně (po doinstalování, zapatchování apod.) už jen doménové účty.
Jde to i z čerstvě (minulý týden) stažených Win.
Óðinn á yðr alla
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od PeFi »

Já se snažil na W10 udržovat jakousi oddělenou identitu, ale zážitky jsou celkem krušné. Měl jsem oddělené login jméno a heslo do Windows od "credentials", které používám pro přístup k firemní síťové infrastruktuře,. která je velmi dobře integrovaná s MS službami. Aniž bych o to stál se mi jednoho dne podařilo prozradit počítači, že já jsem já a šup už se mi to nežádaně zintegrovalo. No budiž. Abych se vůbec dostal k jakémusi nastavení na svém pracovním PC, musel jsem si zřídit PIN a šup najednou místo hesla zadávám při přihlášení k PC PIN, aniž bych o to stál.

Doma, při snaze pracovat z domu jsem kdesi v hlubinách do jakési MS aplikace musel zadat přihlašovací údaje ke svému "korporátnímu" MS účtu a nenmohu se zbavit pocitu, že chování Win 10 se opět změnilo a to jsem se celkem snažil, aby si domácí PC s Win10 a Office2019 uvědomoval, že je majetkem mým a ne firemním.

Takovéto podivné věci se mi s Win7 prostě neděly. Integrace všeho se vším v rámci W10 je skvělá - dokud to vše funguje, ale jakmile se něco podělá, tak je to na to hodit si mašli. Já bych potřeboval na aplikační úrovni udržovat tři oddělené identity (dvě pracovní a jednu soukromou) a W10 mi dávají tvrdě najevo, že potřebuji i tři identity i jako uživatel operačního systému, což jsem netušil, když jsem s W10 začínal.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od cipis »

Přesně, ta volba tam je.
Možná na podzim byl jakýsi build instalačky, kde to nějak zlobilo. ale každopádně i v ní šlo dát volbu firemní počítač a připojení do domény (do které se samozřejmě připojit nemusí a účty lokálně ručně).

Ale teď aktuálně platná 20H2 naprosto v poho (před chvilkou též instalace).
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Ulfhednar »

Hodně lidí matou ty defaultní "ovládácí panely" Win10 - ozubené kolečko v Menu Start. Ty skutečně mají tendenci tlačit uživatele do světa online MS. Každopádně jsou tam (zatím) i klasické ovládací panely z Win7 (dostupné třeba přes "Vyhledat" a hlavně se dají lokální uživatelé spravovat klasicky přes "Spravovat/Manage" v pravé myši u "Tento počítač".
Ale bacha u počítačů které jsou třeba v doméně, že pokud se chcete přihlásit lokálním účtem, musíte to Wokýnkům říct, jinak Vás budou mít tendenci ověřovat přes doménový řadič, který Vás samozřejmě nepřihlásí.
Login pak musí být ve tvaru: User: "jménopočítače\jmenopacienta" a pak heslo. Tím před backslashem Woknům říkáte, přes co chcete být ověřeni.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Nightmare »

Někdy se stane, že ty vidle opravdu vnucují on-line účty. Není nic jednoduššího, než z toho počítače vytáhnout kabel (nebo šipkou zpět se vrátit na Wi-fi a odhlásit se) a pak už není problém... Několikrát vyzkoušeno...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Serža »

PeFi píše: 29.01.2021 8:44 Já bych potřeboval na aplikační úrovni udržovat tři oddělené identity (dvě pracovní a jednu soukromou) a W10 mi dávají tvrdě najevo, že potřebuji i tři identity i jako uživatel operačního systému, což jsem netušil, když jsem s W10 začínal.
asi jediné spolehlivé a neprůstřelné řešení by v tomto případě byla virtualizace
Asi bych privátní měl jako hosta a v tom virtuály na práci
pro soukr. použití mi nejjednodušší přijde Oracle (Sun) VirtualBox
bacha, pokud budeš experimentovat s Hyper-V:
https://serzovo.wordpress.com/2021/01/2 ... -hardware/
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Ulfhednar »

Pak ale bacha na licence. Pokud má být hostitelský i hostovaný systém od Microsoftu ( zvláštní forma masochismu, ale proti gustu...), tak je třeba dvou licenci...
Jinak vytahování síťového kabelu či vypínání Wi-Fi je zbytečné. Postup co vypsal Serža funguje úplně v klidu u všech verzi. Vyzkoušeno mnohokráte.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od dracekvo »

Nevím co s tím vyvádíte. Co jsem dostal nový služební notebook, tak jsem si ho prostě nějak nastavil. Povypínal většinu nesmyslů W10 a teď to vypadá téměř jako W7 a ničím mě to neotravuje.
Ale uznávám, že vypnout některé věci není dost snadné. A co se pamatuji, tak jsem s tím nějaký čas strávil.

Ano účet u mrkvosoftu mám, protože používám jejich OneDrive. Díky integraci už se mi nestane, že po připojení mobilních dat by mi onedrive vyžral FUP, pokud bych ho zapoměl zapnutý.
Kdyby si windows chtěl posílat nějaké data domů, tak je úplně jedno, jestli u nich mám založený účet nebo ne.

Jediné co mi proti win7 je nemožnost ručního ovládání aktualizací.

Doma mám W7 jen pro to, že jsem líný na přeinstalaci, jinak W10 hodnotím jako nejlepší systém hned po W7.

Jako abych kvůli přístupu na internet byl nucen startovat virtuální stroje. To tak to fakt ne :D
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 493
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Nightmare »

Ulfhednar: když myslíš.... Za poslední půl rok jsem přeinstaloval/povýšil cca 90 počítačů. Cca 3 opravdu nechtěly dát off-line účet... Celkem sranda, když někdo zpochybňuje reálný zážitek :angel
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: OFF-GRID Windows 7

Příspěvek od Ulfhednar »

Nightmare: nemyslím, vím. :D (to byl ftip-prp jistotu)
Je to prostě standardní funkce Windows. Když Vám to nešlo, byl problém prostě někde jinde.
EDIT: bavim se o verzi Professional. S Home do styku nepřijdu člověk moudrý tuto parodii na OS ani nepoužije.
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 29.01.2021 16:26, celkem upraveno 2 x.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět