Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
rampa01
Příspěvky: 1
Registrován: 29.11.2012 22:41
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od rampa01 »

Hezké, DP-86 mám též, velmi zajmavá bajonetová konstrukce na sondu a bateriové pouzdro.,
To muselo stát ve své době majlant.
Nemá někdo schéma DP-86 ? Mám jednu kompletní ale nefunkční. :cry:
Martynko
Příspěvky: 41
Registrován: 13.12.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Martynko »

Podařilo se mi zbastlit další detekční přístroj :idea: , nejedná se o přístroj měřící nýbrž pouze jen detekční kapesní lehký přenosný s dlouhou výdrží, tedy stačí pouze nějaká ručička, dioda a klikátko... podařilo se mi nemožné, v základu jednoduché zapojení bez zbytečností, tak se spotřeba v klidu pohybuje ~ 0,5mA ano opravdu tak málo, když dám k trubici "svítící" předmět, spotřeba se vyhoupne kolem 1 - 2 mA, tedy pokud je baterie přesahující 2000mAh, v přepočtu pohotovostní provoz v klidu překračuje 40 dní, počítám-li, že přístroj funguje i na 3V, tedy za hranici 3,6V, což je od 4,2V ještě jednou tolik, to je dalších 40 dní dohromady 80dní, potažmo přibližná pohotovostní pracovní doba je 3 měsíce v kuse, to je dobrý, ne? (poznámka: kdyby se tam nacpal třeba ten silný 3400mAh článek, bylo by to pak snad i půlroku provozu :D ) součástí je nabíječka s mikro USB konektorem s proudovou ochranou a hlídání podpětí. Náklady jsou v základu velmi malé, akorát GM trubice byla nejdražší, nová z roku 71 za 649,- zbytek spáchaný tak za 300,- ...

Obrázek Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od bacil »

Lepení soplem se mi neosvědčilo, mnohem lepší je hustý vteřiňák a omastit nebo přelepit izolepou plochy, které nechci mít zabělené. A co má nějakou použitelnou díru, tak přišroubovat. Do té nabíječky pasuje vrut 2,2x8mm.Ty tranzistory s kovovou čepičkou je asi dobrej nápad. Kde jsi splašil to krásné vn trafo?

Jinak se to dá dělat i bez GM s využitím některého zatemněného velkoplošného polovodiče - před lety jsem ale viděl úspěšné pokusy i s LEDkou.

Tedy fotodioda, (možná i PIR), HALL, FV článek by měly být použitelné taky. V pouzdru SOT23 několikaampérové MOSFETy zřejmě taky, zabírá to většinu plochy toho titěrného pouzdra a řešilo by to zároveň i zesílení - lepší by byl ještě JFET, ale neviděl jsem žádný na několik A.

Možná i Zenerovy diody by šly, mají velkou plochu a nevím, co je zdrojem jejich šumu, asi jsem zrovna chyběl.

Stejně tak by bylo možné využít velké plochy keramických kondenzátorů, u SMD pak zesílený efekt mnoha vrstvami.

Narazili jste někdo na takovéto non-GM alternativy? Nemyslím koupit (vyrábí se), ale udělat.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Vojtík
Příspěvky: 2
Registrován: 28.10.2016 17:16

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vojtík »

Zdravím jsem tu nový a už nějakou dobu se sem občas podívám
A měl by jsem dotaz mám IT 65, ale nemám k němu návod a nikde na internetu to nemůžu najít jde mě oto kolik je 1R/h na jednotku Sv že doma mám v časopisu napsaný kolik Sv a jak nebezpečných ale vůbec nevím jak ty R/h převést na Sv a nebo by mě stačila nějaká tabulka kde bude napsaný R/h a u toho třeba 5, 10R/h a za tom napsaný jak jeto nebezpečný. Tady v tomto se vůbec nevyznám tak budu rád za každou odpověď
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

1 rentgen je množství ionizujícího záření, které v 1 cm3 suchého vzduchu při standardní teplotě a tlaku vytvoří ionty s celkovým nábojem každého znaménka 1 statC (tj. náboj 3,335 641×10−10 C). Dosazením hustoty vzduchu (1,293 kg/m3) lze získat přepočet:

1 R = 1 statC/cm3 ↔ 3,335 641×10−10 C/cm3 ↔ 258 μC/kg

Z expozice nelze přímo určit přesnou dávku absorbovanou jiným materiálem než vzduchem, protože absorbovaná dávka závisí na materiálu a typu záření. Například lidské tělo při expozici 1 rentgenu záření gama absorbuje dávku přibližně 1 rad (0,01 Gy) Rozměr jednotky gray je stejný jako v případě jednotky ekvivalentní dávky sievert.

1R= 10mSv zhruba, platí jen pro gama záření.
mysiak001
Příspěvky: 5
Registrován: 24.07.2014 16:27
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od mysiak001 »

Vojtík
Příspěvky: 2
Registrován: 28.10.2016 17:16

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vojtík »

Super díky za odpovědi
floridan79
Příspěvky: 2
Registrován: 09.02.2014 12:14
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od floridan79 »

Skoro cele vlakno se tu mluvi hlavne o IT-65 nebo RBGT-62 a jejich verzich. Ja jsem ovsem toto forum nasel kvuli pristroji DC-3B-72 ktery zde byl zminen jen na uplnem zacatku tohoto vlakna ze byl kdesi vyprodany. Dale jiz nic vsech 20 stranek. Je tento pristroj takova rarita nebo takovy smejd ze ho nikdo nema/nemluvi o nem? Pred 20 lety jsem k nemu "prisel" na me prvni brigade pri skole, kdy jsme "vyklizeli" jeden CO sklad (krom dalsiho "zbozi" ktere se mi zahadne ztratilo za ty roky). Ovsem tento pristroj prezil muj odjezd za ocean a navrat po par letech v krabici od bananu, jenz byla zapomenuta do vcera. Prave jsem docetl zdejsi "telenovelu" jednim dechem, Intenzimetr DC-3B-72 jsem odzkousel na prilozenem zkusebnim vzorku (ano je tam) a take na "okolnim vzduchu". Vse zda se byti v poradku, vzorek zari a vzduch nastesti ne, obcas sebou rucicka jen skubne. Kazdopadne suprstarej budik co mi kdysi dal deda po sve asi babicce na rozebrani mam take :-) Misto rozebrani v detskem veku jsem ho ovsem spravil a budil me celou stredni skolu. Pote take cekal v jine krabici az do vcerejsiho dne. Takze me ceka mozna hezke prekvapeni pri jeho mereni az se vyspim protoze jsou 4 rano :-) Kazdopadne tedy otazka zni, je tento pristroj dobra vecicka a stoji zato si ho nechat? Diky za nazory
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Je OK, spíš nesehnatelný.
danikr
Příspěvky: 3
Registrován: 25.11.2016 8:12
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od danikr »

Tak jsem si taky postavil digitální měrák.
http://danikr.rajce.idnes.cz/geiger_counter/
Základem je stavebnice GC10 z Japonska s trubicí SBM-20 a k tomu je druhá přepínatelná trubice SBT-11A z Ukrajiny.
Mimo to mám i klasický Intenzimetr IT-65 v perfektním stavu (vyměněné knoflíky a vše co bylo zapotřebí) a za pomocí jednoho člena i s vylepšeným zvukem.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lyster »

Evropa včetně ČR zaznamenala radioaktivitu v ovzduší. K panice není důvod
http://technet.idnes.cz/radioaktivni-iz ... 5_veda_pka
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4507
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Serža »

že to je špatný poznáš, když ti začnou naskakovat puchýřky....
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
danikr
Příspěvky: 3
Registrován: 25.11.2016 8:12
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od danikr »

Hned jsem zapnul měřák a dnes jsem nenaměřil nic víc než obvykle, tedy 0,12 až 0,14 mikro sievertů.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od herman »

To je podobný, jako když se v roce 1986 stala katastrofa v Černobylu. Já v té době sloužil jako záklaďák ve Vyškově u zabezpečovacího pluku tamnější vojenské vysoké. I když to bylo zakázané, tak jsme všichni sledovali rakouskou televizi a o té havárii jsme věděli prakticky druhý den. Načež chemici (pod chemiky spadal i radiační průzkum) zapli svá čidla a monitorovali ovzduší. Stejně i my, tankisi, jsme zprovoznili své detektory v mašinách. A protože i lampasáci měli lufta, tak to "neviděli". I když se tvrdí něco jiného, žádné dramatické výkyvy radiace ovzduší se nekonaly. Navíc, má manželka byla v té době těhotná a myslím, že můj syn netrpí žádnou nemoci z ozáření.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
danikr
Příspěvky: 3
Registrován: 25.11.2016 8:12
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od danikr »

Tak jsem dokončil intenzimetr.
Základem je japonská stavebnice s měřící elektronikou a trubicí SBM-20.
Na tu je měřidlo kalibrované.
Postupně jsem k tomu přidal i trubici SBT-11 , ta měří i alfa záření.
Nakonec jsem přidal extrémně citlivou sondu SBT-10A (v nižších hodnotách je 10x citlivější než SBM-20).
Ta je oddělávací přes vodotěsný konektor.
Zespodu a zboku jsou stativové matice. Jde tedy připevnit selfie tyčka, očko pro nošení na prstu a podobně.
Sonda je krytá hliníkovou mřížkou.
IMG_20170314_222510.jpg
IMG_20170314_222423.jpg
IMG_20170314_222546.jpg
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od achopsalista »

pri kontrole funkčnosti /doteraz funkčného RBGT-62/,som zistil že nefunguje. :(
v sluchátku je stále počuť šum ale impulzy už nie.
keď sa "pohrám" s káblom sondy a pri našróbovávaní k bedni trošku akoby vyskratujem tak to v uchu zaťuká a ručička sa pohne.
pri našrúbovaní však nič. skúšal som naniesť aj vazelínu na kontakty ale nič. typujem že sonda nefunguje.
máte typ čo by tam mohlo odísť? možno sonda nieje zlá len napr. káble sú v háji. nevykazujú však žiadne poškodenie...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lyster »

Systém měření radiace nad Českem má nové stanice. Prověřila ho i Fukušima

http://jihlava.idnes.cz/byly-nainstalov ... zpravy_aku
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lyster »

Zdravím, dneska mi z Amazon.de přišla taková ptákovinka. Už se o ní myslím někdo zde ve vlákně zmiňoval. Je to Smart Geiger. Taková malá blbost do mobilního telefonu. Zapojuje se pomocí 3,5 jacku.
Mé pocity jsou asi takové:
Čekal jsme od toho asi trochu víc, bohužel ta piditrubice není dost citlivá na to, aby změřila normální hodnoty radiačního pozadi. Tudíž to vypdá, že neměří, či nefugnuje. Jeho větší a o teochu dražší bratříšček Smart Geiger Pro, je prý 10x citlivější (teda aspoň to tvrdí jejich stránky). To jsem si ale přečetl, když už jsem měl objednaný tento.

Tento Geiger stál cca 31Euro. Jeho dražší bráška kolem 54 Euro. Bohužel jsem si opět nevšiml, že při koupi nad 39 Euro, se neplatí poštovné, takže by se ten citlivější vyplatil asi víc. Možná ho zkusím někdy příště. Existuje i Bluetooth vezre na 2x AAA beterie za cca 65 Euro, ale na tu jsem ani video nikde nenašel.

Ale po pravdě, zklamaný z něj nejsem. Myslím že funguje. Když jsem nevypnul Wi-fi a mobilní data, tak se mohl senzor zbláznit. Což ale aplikace varuje hned při zapnutí, že tyto věci mají být vypnuty.

Je to taková opravdu malá hračička, ale myslím, že při nějakém průšvihu i tak dokáže dát vědět že se něco děje.

Kdo čeká, že to zaznamená radioaktivního čmeláka letícího z Fukušimy, tak nadšený asi nebude, ale jinak to asi funguje. Bohužel nemám nic radioaktivního, na čem by jsem to mohl vyzkoušet.

Ještě se vrátím k aplikacím do mobilu. (iOS a Android.)
Smart Geiger, a Smart Geiger Pro (verze pro ten lepší geiger.) Myslím, že s tím základním geigerem fungují obě aplikace, ale nevím, jestli to bude stejně zkalibrované. Základní Smart Geiger bohužel asi v novější vezri, než se ukazuje na videích youtube atd, nemá možnost zapnout zvuk (takové to praskání atd.) Verze Pro ano, proto se mi zdá trochu lepší, ale jak řikám, nevím, jestli je vše nakalibrováno stejně.

Koupil jsem si k tomu 1,5 m prodlužovací jack kabel a možná to připojím na tablet nebo tak něco, a vyhodím to ven za okno. Ještě uvidím. :)

Jinak pokukuji po dozimetru Soeks 01M generace 2, ale to je trochu jíná cenová a kvalitová kategorie. :)

Fotky sem dávat nebudu, mam zrovna mobil i kompakt na nabiječce. Tak kdyby měl někdo zájem, mohu nafotit později. Ale myslím že bude stačit jen ilustrační obrázek.
Kdyby měl někdo zkušenost s tím dražším bráškou, nebo s tím bezrdrátovým, byl by jsem rád, kdyby poreferoval.
Přílohy
Smart geiger.jpg
Smart geiger.jpg (8.53 KiB) Zobrazeno 17489 x
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jakmile ti v téhle blbostičce dojde vestavěná baterie, jsi v loji jak baťa s dřevákama... :ne :chuckle
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lyster »

Tak to asi jako ve všem, co je na baterii.

PS: Ten "čudlík" je napájený přímo z mobilu. Na AAA baterie je jen ta Bluetooth vezre.

Jak už jsem psal výše, je to spíš taková blbůstka. Život by jsem na to nevsadil..
A ještě jeden postřeh z používání. Chce to mít mobil nastavený v režimu Letadlo. Jinak to abčas ruší. To spojení přez jack nebude asi úplně nejlepší řešení. Při použití toho 1,5m kableu to ruší také. Například u tabletu mi to zlobí. U mobilu ale OK. V tohle asi bude lepší zrovna ta BT vezre.
Odpovědět