Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
cody

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cody »

Preju vsem krasny den a prosim o radu. Je tohle hracka, nebo se na to da spolehnout? Libi se mi male rozmery, graf, tuzkove baterie. Diky za kazdy postreh nebo zkusenost.

https://www.hotair.cz/detail/merici-pri ... EfEALw_wcB
poloventilator

Příspěvek od poloventilator »

Proboha, na eBay to koupis za tretinu !
cody

Příspěvek od cody »

Popravde jsem nej cenu negooglil. Na jinem webu jsem dostal tip na tenhle pristroj. Kdyz mi nekdo potvrdi, ze to neni hracka jdu do nej. A samoze pak budu hledat i lepsi cenu klidne i bazar nejsem zadnej bohac. Ten odkaz jsem jen dostal a vlozil jsem.

Mohl by jsi mi prosim napsat svuj nazor na nakup tehle masinky jestli mas moznost posoudit? Nejsem skrt rad si nasetrim a koupim funkcni vec. Kdyz se nekdy seknu a koupim hracku jsem pak na sebe strasne nastvanej.
poloventilator

Zakladni funkce plni, ale zadne robustne provedeni, tenka plastova krabicka, pro domaci pouziti dobre, ale do terenu po par narazech a padech ci vode k nicemu. Univerzalni veci neexistuji. Kup rusky maly dozimetr, vypada primitivne ale prezije te.
cody

Příspěvek od cody »

Diky. Presne neco takoveho potrebuju. Jeste jednou diky.
bacil

Příspěvek od bacil »

Ten je ale jen na GAMA záření a vzhledem k obalu bych řekl, že pomalejší neutrony to ani nevezme. Takže je to jen pro jaderné výbuchy, kdy jsou všude nasypány částice, které produkují střední a rychlé neutrony.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
poloventilator

Ne, normalne to ukazuje prirozene pozadi, kolem 20 mSv. Takz to musi pobrat i mene energeticke slozky.
Artifex
VIP

Příspěvek od Artifex »

Mám ještě dva kousky těch červených uradmonitorů bez pánečků, čekám na to než mi dojdou síťovky pro ty kteří se mi už ozvali a čekají na svůj, snad brzo budou kompletní a budu vybírat údaje na registrace do sítě až dojdou. Čistě VN a měřící část už šlape na všech.
urad.png
Venet

Příspěvek od Venet »

Páni, dá sa merať s týmito prístrojmi (napr Pripyat...) aj prítomnosť radónu - radónové nebezpečenstvo? resp. hladina radónu?
Cogito, ergo armatum sum.
Artifex
VIP

Příspěvek od Artifex »

Hladina radonu jako taková ne. Radioaktivita v místnosti celková ano. Nezáleží na zdroji.
Hohepa
VIP
Pohlaví: muž

Příspěvek od Hohepa »

Měření radonu je velmi problematické a spekulativní.
Znal jsem týpka, atomového fyzika, co v devadesátkách zdrhl z akademie a živil se výrobou měřičů radonu.
Jeho mašinky měřily o řád přesněji, než tenkrát západní konkurence.

Přesto tvrdil že vlastním měřením by se nikdy živit nechtěl.
Radon je plyn , který se pomalu uvolňuje z podloží, zdiva atd
Vlastní měření trvá několik hodin , kdy se do přístroje nasávají vzorky vzduchu k měření které probíhá v něco jako ionizační komoře.
Pokud není místnost dobře zatěsněná, nedoléhají okna venku víc fouká atd, nebo někdo během měření projde místností, výjdou úplně jiné/nižší hodnoty než v ideální konstalaci.

A jak říkal, pokud si tam někdo zapálí cigárko , tak se nenaměří nic.
Von se ten radon prý váže na "mikropopílek" co je v tom tabákovém dýmu :chuckle

a pak že kouření škodí zdraví :rofl
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
bacil

Příspěvek od bacil »

Tabák je přímo pohlcovač radioaktivních částic ze vzduchu. Kouření škodí zdraví nikoli kvůli dehtu a nikotinu, ale právě kvůli té radioaktivitě, kterou tabák nasbírá. Pokud si tabáčekk budete pěstovat ve skleníku, budete mít zdravé kouření. Tabákové semínka lze koupit na e-bay.

Ty obyčejné trubice mají omezenou citlivost, většinou od 100keV a nechytí alfa částice. Radon je zdroj velmi pomalých neutronů a betu produkuje v desítkách keV, takže tímto nic nezměří, ani kdyby tam bylo záření z radonu 1000x větší, než je pozadí, ukáže jenom to pozadí. Všechny ty částice z radonu jsou energeticky pod detekčním limitem těch levných trubic.

Tady vidíš, že zhruba 90% neutronů v jaderném reaktoru je pod detekčním limitem takovéto trubice:

Obrázek
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
ozon 2,5ppm/30min
Odpovědět