Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
cody
Příspěvky: 6
Registrován: 14.12.2014 8:39

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cody »

Preju vsem krasny den a prosim o radu. Je tohle hracka, nebo se na to da spolehnout? Libi se mi male rozmery, graf, tuzkove baterie. Diky za kazdy postreh nebo zkusenost.

https://www.hotair.cz/detail/merici-pri ... EfEALw_wcB
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od poloventilator »

Proboha, na eBay to koupis za tretinu !
cody
Příspěvky: 6
Registrován: 14.12.2014 8:39

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cody »

Popravde jsem nej cenu negooglil. Na jinem webu jsem dostal tip na tenhle pristroj. Kdyz mi nekdo potvrdi, ze to neni hracka jdu do nej. A samoze pak budu hledat i lepsi cenu klidne i bazar nejsem zadnej bohac. Ten odkaz jsem jen dostal a vlozil jsem.

Mohl by jsi mi prosim napsat svuj nazor na nakup tehle masinky jestli mas moznost posoudit? Nejsem skrt rad si nasetrim a koupim funkcni vec. Kdyz se nekdy seknu a koupim hracku jsem pak na sebe strasne nastvanej.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od poloventilator »

Zakladni funkce plni, ale zadne robustne provedeni, tenka plastova krabicka, pro domaci pouziti dobre, ale do terenu po par narazech a padech ci vode k nicemu. Univerzalni veci neexistuji. Kup rusky maly dozimetr, vypada primitivne ale prezije te.
cody
Příspěvky: 6
Registrován: 14.12.2014 8:39

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cody »

Diky. Presne neco takoveho potrebuju. Jeste jednou diky.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od bacil »

Ten je ale jen na GAMA záření a vzhledem k obalu bych řekl, že pomalejší neutrony to ani nevezme. Takže je to jen pro jaderné výbuchy, kdy jsou všude nasypány částice, které produkují střední a rychlé neutrony.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od poloventilator »

Ne, normalne to ukazuje prirozene pozadi, kolem 20 mSv. Takz to musi pobrat i mene energeticke slozky.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Mám ještě dva kousky těch červených uradmonitorů bez pánečků, čekám na to než mi dojdou síťovky pro ty kteří se mi už ozvali a čekají na svůj, snad brzo budou kompletní a budu vybírat údaje na registrace do sítě až dojdou. Čistě VN a měřící část už šlape na všech.
urad.png
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Venet »

Páni, dá sa merať s týmito prístrojmi (napr Pripyat...) aj prítomnosť radónu - radónové nebezpečenstvo? resp. hladina radónu?
Cogito, ergo armatum sum.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Hladina radonu jako taková ne. Radioaktivita v místnosti celková ano. Nezáleží na zdroji.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Hohepa »

Měření radonu je velmi problematické a spekulativní.
Znal jsem týpka, atomového fyzika, co v devadesátkách zdrhl z akademie a živil se výrobou měřičů radonu.
Jeho mašinky měřily o řád přesněji, než tenkrát západní konkurence.

Přesto tvrdil že vlastním měřením by se nikdy živit nechtěl.
Radon je plyn , který se pomalu uvolňuje z podloží, zdiva atd
Vlastní měření trvá několik hodin , kdy se do přístroje nasávají vzorky vzduchu k měření které probíhá v něco jako ionizační komoře.
Pokud není místnost dobře zatěsněná, nedoléhají okna venku víc fouká atd, nebo někdo během měření projde místností, výjdou úplně jiné/nižší hodnoty než v ideální konstalaci.

A jak říkal, pokud si tam někdo zapálí cigárko , tak se nenaměří nic.
Von se ten radon prý váže na "mikropopílek" co je v tom tabákovém dýmu :chuckle

a pak že kouření škodí zdraví :rofl
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od bacil »

Tabák je přímo pohlcovač radioaktivních částic ze vzduchu. Kouření škodí zdraví nikoli kvůli dehtu a nikotinu, ale právě kvůli té radioaktivitě, kterou tabák nasbírá. Pokud si tabáčekk budete pěstovat ve skleníku, budete mít zdravé kouření. Tabákové semínka lze koupit na e-bay.

Ty obyčejné trubice mají omezenou citlivost, většinou od 100keV a nechytí alfa částice. Radon je zdroj velmi pomalých neutronů a betu produkuje v desítkách keV, takže tímto nic nezměří, ani kdyby tam bylo záření z radonu 1000x větší, než je pozadí, ukáže jenom to pozadí. Všechny ty částice z radonu jsou energeticky pod detekčním limitem těch levných trubic.

Tady vidíš, že zhruba 90% neutronů v jaderném reaktoru je pod detekčním limitem takovéto trubice:

Obrázek
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od devlop »

Máte někdo zkušenost s Soeks 112?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lyster »

Chvilku jsem přemýšlel že bych jej zakoupil, ale pak jsem našel přístroj AIR Counter S, je to podobné jen na rozdíl od 112 na jednu tužkovou baterii. Takže až někdy bude příležitost, půjdu spíše asi do tohoto přístroje.
Maky
Příspěvky: 4
Registrován: 28.05.2021 8:59

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Maky »

Zdravím kolegové rozpadlíci, majitelem SOEKS 112 jsem teprve od včerejška, takže bohužel nemůžu poskytnou nějakou fundovanou recenzi, nicméně za mě subjektivně:

Měřící trubice RosAtom SBM20-1
Rozsah od 0,01-999 uSv/h
Funkce dozimetru

Plusy:
- velikost a hmotnost (12.7 x 2.54 cm / cca. 28 g)

Mínusy:
- tvar těla přístroje (je to víceméně válec, takže při položení na rovný podklad např. stůl hrozí jeho pád a případné poškození)
- baterie LR44 (1 AAA by asi byla vhodnější)
- návod pouze v ENG / DE / RU (může být problém pro někoho kdo nevládne cizími jazyky)

Bohužel jsem doma nenašel (zatím) nic na čem by se daly naměřit vyšší hodnoty než je běžné radiační pozadí, takže ohledně rychlosti měření nemohu sloužit. Nechci se zatím více rozepisovat (mám ho opravdu krátce) a "plevelit" tu vlákno, případné dotazy prosím do SZ.

Maky
neilz
Příspěvky: 144
Registrován: 02.03.2016 12:24
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od neilz »

neco noveho kolem SOEKS 112 ?
Zatvrzelej ANTIVAXAK :devil
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od hrd »

Už mám, ale nebyla by na něj krabička? Třeba 3D tisk?
Artifex píše: 29.06.2020 19:28 Mám ještě dva kousky těch červených uradmonitorů bez pánečků, čekám na to než mi dojdou síťovky pro ty kteří se mi už ozvali a čekají na svůj, snad brzo budou kompletní a budu vybírat údaje na registrace do sítě až dojdou. Čistě VN a měřící část už šlape na všech.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Lyster »

Právě jsem si objednal z Japonska přes Ebay Air counter S, jsem na něj zvědavý... a ještě víc na oplétačky s proclením... ještě nikdy jsem nic proclít nemusel.

Dodatek: Koukám, že jsem zaplatil o cca 12.54 Dolarů víc i za clo, jestli jsem to správně pochopil... tak snad bude od ČP klid. :)

Video produktu:
https://www.youtube.com/watch?v=eF7fN0e ... annel=TomG.
Odpovědět