Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Etranger »

Kdybych měl jistotu přijatelné citlivosti a spolehlivosti koupím to hned,bez hodinek nedám ani ránu ale tahat denně nějakou škatuli :?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Tak, citlivost je očividně na setiny μSv/h, víc člověk rozhodně nepotřebuje.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

K jinému tématu: Nakonec jste mne natolik dožrali s tím sundáváním clon a přepisováním hodnot na RGBT62, že jsem se po zralé úvaze nepustil do vlastního hodnocení radiometru ale sepsal jsem článek o jednotkách používaných v dozimetrii a radiometrii, převodech některých jednotek na jiné a nemožnosti jednoduchého vzájemného převodu dalších.

http://postapo.cz/nutne-k-preziti/vse-o ... i-potykat/
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

během pár dnů se stanu hrdým vlastníkem RGBT 62 :-) takže se ústečáci můžou připravit na to, že budeme měřit
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jelikož RBGT mám nafocený, video natočené, myšlenky utříděné a zbývá už jen to sepsat, zase cca za týden o něm nějaký článek vypustím, teď mi přišlo akutnější vypustit to, co jsem sesumíroval, aby v tématických článcích nebylo moc vracení se k základům a teorii.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od sigmark »

jasně! cením si toho a děkuju za materiály :-)
jen jsem pocítil touhu vykřičet tu radost do světa :-D

k článku:
vzhledem k tomu, že to bezpečně ovládáš - bylo by možno nastínit, při jakém měření například je vhodno se urychleně vzdálit, popř. při jakých hodnotách už je to jedno?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Něco do budoucna asi také sepíšu, ne nějak podrobně ale alespoň porovnání některých efektů na organismus ve více jednotkách. Ono to bude docela těžké, působí to kumulačně a efekty se dostavují u nižších dávek u každého jinak, když nepočítám akutní radiační syndrom, nemoc z ozáření, radiační popáleniny, akutní otravu ozářením a jiné chuťovky, co asi nikdo nechce zažít.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od EBE »

Ja to kašlem, torium -232 v pracom prášku ..skúste či niečo nameráte: ;) http://diva.aktuality.sk/clanok/36745/h ... na-pranie/
psychomag
Příspěvky: 20
Registrován: 23.02.2013 21:08
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od psychomag »

Doma mám Intenzimetr IT - 65 a plná spokojenost...
Navíc se již dnes dá sehnat za pár stovek(oproti době kdy jsem ho kupoval Já:) :yes
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

K jinému tématu: Nakonec jste mne natolik dožrali s tím sundáváním clon a přepisováním hodnot na RGBT62, že jsem se po zralé úvaze nepustil do vlastního hodnocení radiometru ale sepsal jsem článek
Děkuji za článek. Ještě bych měl jeden takový blbý dotaz. Obecně se udává, že GM trubice mají účinnost 1-2%. Mám si to tedy představit tak, že ze 100 část, které proniknou do trubice, se detekují jen 1 až 2?
Přijde mi, že pak celkový přepočet musí obsahovat šílenou chybu.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Ano, je to tak, dochází tam ke korekci přepočtem a nepřesnost je relativní pojem, nepřesnost třeba RBGT-62 (kterýžto článek zrovna dopisuju, mám cca 10K znaků a už končím, večer to bude online) je +/-20%, musíš počítat ale s tím, že ti stačí vědět, že dostáváš 10R/h a je ti v podstatě buřt, jestli je to 12 nebo 8, všechno je tak nějak nepřijatelné, případně že dostáváš 0,2mR/h a jestli dostáváš 0,16 nebo 0,24mR/h je také buřt, protože je to OK, pokud mi rozumíš. Takže 20% beru tak jako přijatelnou hodnotu vzhledem ke konstrukci, u IT-65 je za standardních podmínek chyba stejná.

Na druhou stranu, kdyby byla citlivost větší, bude GM trubice měřit i vesmírné záření, které námi proudí denodenně bez efektu na nás a hodnoty by byly zase zkreslené na opačnou stranu ale je energetičtější, takže jej není možné odstítnit.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jak jsem slíbil, tak i jest, tu je počteníčko k RBGT-62a:
http://postapo.cz/nutne-k-preziti/vse-o ... a-recenze/

Za týden a něco bude IT-65, pak EDOS a pak už pomalu docházejí zdroje, složte se mi na další přístroje, na které chcete recenze, všechno bude, pomalu ale jistě. Nerad píšu o věcech, které nezkoumám aspoň půl roku.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od vanto »

Tiez som si zaobstaral RBGT-62 a skusal som ho na kontrolnom ziarici prilozenom v brasne, avsak ziadna vychylka na stupnici. Znamena to teda, ze je nefunkcny? V KN polohe som nastavil napatie podla navodu. na com sa pripadne da lahko zistit ci je funkcny?
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cipis »

Na čem že jsi to zkoušel?
Kontrolní zářič jsi tam dost těžko měl, tedy, pokud bylo vše oficiálně ...
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od vanto »

Vnutry je taky pliesok na lanku, myslel som, ze je to kontrolny ziaric ako sa spomina v navode.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Měls správně připojenou sondu? Pokud ano, pak je někde problém buď v sondě nebo v detekčním obvodu. Ve sluchátkách slyšíš přirozené pozadí? (cca 20 lupnutí za minutu náhodně)? Pokud ano, pak máš špatný nebo žádný testovací zářič. Ten tam mohl mít, také jsem jeden kdysi míval, občas se na něj zapomene ale to co popisuješ ty není kontrolní zářič, přečti si znovu můj článek, to je klíč na bateriovou zátku, kontrolní zářič byl v tom druhém oddělení v takové boční zašité kapsičce, pokud je proříznutá, pak tam není.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od cipis »

:D
Tady to někdo nečetl pořádně. Ten plíšek je na dotažní zátky bateriového prostoru.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od vanto »

Aha tak som nepozorny, sry. Skusal som to prikladat k tritiovym mieridlam na glocku, ale tiez to nepipalo, to priodzene pozadie tam je pocut, musim asi zohnat nejaky testovaci matros :)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Tritium skoro nezáří přes ten skleněný obal, mám 13 malých perliček z hodinek vysypaných v plechovce a dávají jen maličko víc, než přirozené pozadí. Pokud slyšíš to, je to OK a je funkční. O pár příspěvků výše jsem psal recenzi, celé použití a funkce všeho co tam je tam popsána.
vanto
Příspěvky: 106
Registrován: 08.06.2012 8:49

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od vanto »

Mam ich viac skusal som 3 a vsetky sa spravaju rovnako sem tam to pukne, nemate nejaky typ na nejaky prirodzeny ziaric alebo cokolvek co sa s tym da zmerat?
Odpovědět