Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Vše, co obsahuje alespoň kousek drátku a nevejde se do jiné sekce...
Odpovědět
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

ony svítí i popisky u knoflíků? V manuále od rbgt 62a se o tom nic nepíše. jak se tak dívám na srovnání tak verze 62a je zřejmě už od pohledu svítící nemá.
je to fosforeskující barva, nebo nějaký radioaktivní neřád?
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Tohle JE 62a
Je to jen fosforeskující neřád, bez předchozího osvětlení nesvítí. Zkus na to bliknout UVčkem a uvidíš jak to bude zářit.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

aha. tak potom to na těch fotkách tady má pěkně zaprasený, když jsou ty znaky tak černý :D http://www.danyk.wz.cz/rbgt.html
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Jasně, je tam vidět, že to obtáhl lihovkou pro lepší kontrast, takhle to vypadat nemá.
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

Ahoj, konečně jsem se dostal k registraci na toto super fórum. Tímto bych rád všechny pozdravil a teď k tématu.
Pokud byste chtěli vyzkoušet detektory radiace v praxi, doporučuji navštívit uranové odkaliště u Ralska. Narazíte tu ta takový nažloutlý písek (nebo bahno za deště). Je mírně radioaktivní, v geigeru to začně dovela lupat.
Sám vlastním RBGT-62, tak to mám vyzkoušené.
Jinak do oblasti je vstup zakázán, ale není to oplocené.
Mějte se.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Maximus »

Ten žlutý písek budou pravděpodobně sekundární minerály uranu. Takové se dají najít na haldách v Dolní Rožínce, Jáchymově a dalších místech, kde se těžil uran.
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

Těžko říct. Tolik uranu, aby to obarvilo ty kaly tam asi při vytěžení nenechají. "Blbý" je, že se furt snaží o rekulnivaci.
Radiace zase není taková, že by to zahltilo geiger. Na druhou stranu je znát, že převyšuje pozadí.
Uživatelský avatar
SnorkSnorkovič
Příspěvky: 28
Registrován: 06.02.2013 11:59
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od SnorkSnorkovič »

Otestovat detektor se dá i americiem z detektoru kouře. Moc pěkně to praskalo... 8-)
Jel by někdo se mnou třeba do toho Ralska? ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

No, já mám kus smolince který vím kolik září kdyby z Brna chtěl někdo testovat a případně dokalibrovat.
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

Americium je primárně alfa zářič, takže např. trubice STS-62 by na něj neměla reagovat. Ale ono se vždycky uvolní nějaké to gama kvantum, které projde.
Jinak zajímavé stránky: http://www.danyk.wz.cz/ion.html
"Recenze" geigera RBGT-62 http://www.danyk.wz.cz/rbgt.html
Je tam toho spousta, autor je fakt machr. Vyměnili jsme si i pár emailů.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

omlouvám se za OT, ale na jednu věc prostě nemůžu přijít. dá se nějakým způsobem určit, jak velké záření v becquerelech je zdraví škodlivé? podle přepočtů co jsem si dělal dle různých metod co jsem objevil na netu jsem došel k závěru, že moje hodinky by mě měly okamžitě zabít, což je naprostý nesmysl :D. je mi jasný, že alfa částice se nemají šanci z pouzdra hodinek dostat, ale ty čísla co mi vyšly byly prostě šílený. pokuste se mi to prosím někdo trošku vysvětlit, zda je vůbec možné to přepočítat, popřípadě jak. hodinky by měly mít necelej 1 GBq. díky
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

Bequerel je definován, jako počet rozpadů za vteřinu. To ti v podstatě neřekne nic. Důležitý je Gray, což je zjednodušeně absorbovaná energie, a pak hlavně Sievert. Ten ukazuje absorbovanou energii v biologické tkáni (bere v potaz charakter záření, protože stejná dávka gama a např neutronů má úplně jiné účinky).

Pro gama záření se to dá brát:
1 uGy/h = 1 uSv/h
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

to je právě zhruba to, co se mi podařilo zjistit. jen mi prostě není jasný, k čemu je mi (nebo komukoliv jinýmu) ten údaj na hodinkách :D

je mi zcela jasný, že zjištění nějakých přesnějších údajů ozáření je vysoká matematika ve které hraje roli spousta proměnných, ale nějakej hrubej jednoduchej výpočet by být mohl :D
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

Tenhle diagram je celkem šikovný: http://xkcd.com/radiation/
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od peteres »

Jednotka Becquerel se týka zdroje záření, nemá to co dělat s účinkem na člověka. V hodinkách je tritium, zdroj slabého záření beta, které se skoro všecko přemění na světelné záření po dopadu na fotoluminiscenční vrstvu, kterou jsou skleněné kapsle zevnitř potažené. Z hodinek ven se ho dostává zanedbatelně málo, pro člověka je tato intenzita neškodná. Údaj na hodinkách je uvedený nejspíš proto, že americký úřad pro jadernou bezpečnost stanovil limity pro radioaktivitu v hodinkách.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Vito »

právě proto jsem řešil, jestli seto dá nějak zhruba přepočítat. jinak tritium je alfa zářič. betu by do hodinek nikdo v současné době nepovolil (na rozdíl od hodinek z dob dřívějších co měly na ručičkách barvu dokonce snad s uranem :D).
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od urbanwarrior »

uran snad ne, ale v Primu používali radioaktivní fosfor.
Uživatelský avatar
SnorkSnorkovič
Příspěvky: 28
Registrován: 06.02.2013 11:59
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od SnorkSnorkovič »

Když už jsme u těch jednotek, chtělo by to nějaké vztahy mezi rady které ukazují staré měřiče jako můj IT-65 a všemi těmi novými jednotkami, nějak to shrnout a hezky vysvětlit... ;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od Artifex »

Recenze ode mne na IBG 58 t: http://postapo.cz/nutne-k-preziti/vse-o ... t-recenze/
Postupně se budu propracovávat k modernějším přístrojům, další v řadě bude RBGT 62
merlog
Příspěvky: 27
Registrován: 12.01.2013 11:34
Pohlaví: muž

Re: Jaký přístroj pro detekci radioaktivity?

Příspěvek od merlog »

Jé, tu 58 mám doma taky. Bohužel starší typ s relátkovým rezonátorem. Tak jsem ho musel kuchnout a přestavět.
Odpovědět