Noční vidění

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět

Rozpadlík a noční vidění (zohledněte cenu vs. užitek, potřebnost...)

NV považuji za nutnost a to min. II. generaci
72
42%
NV považuji za nutnost, stačí I. generace
26
15%
NV považuji za zbytečnost (peníze raději utratit za něco užitečnějšího)
75
43%
 
Celkem hlasů: 173
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Noční vidění

Příspěvek od Chorche »

checht, nejhorší co sem teda viděl já bylo noční vidění z lídlu :lol: Přesnej název nevim, ale nebylo přes to vidět ani na 5 metrů daleko když sem svítil baterkou...
Nicméně furt se držim toho co sem tu už psal - a sice že noční vidění horší než 3. generace nemá smysl kupovat. Ani ty digitály mi nedávaj smysl, páč bez přísvitu nefachaj vůbec. Daleko víc práce udělá termovize. Která vyjde lacinějš než 3. generace NV.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Noční vidění

Příspěvek od sigmark »

a když jedno dostaneš zadarmo? lepší než drátem do oka.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Noční vidění

Příspěvek od Chorche »

čoveče nevim esli seš vědma, ale to lídlový do kerýho sem posledně koukal, vopravdu získal "spolubojovník" zadarmo jako dárek. A já bych to vskutku nechtěl ani zadarmo. Páč vlastníma vočima sem viděl líp než krz tudle vymyšlenost.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Noční vidění

Příspěvek od sigmark »

čoveče nejsem :-) dostal jsem před časem PNV-57 za směšný peníz, za měsíčné noci funguje docela slušně, na to jaký je to veterán
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Noční vidění

Příspěvek od Chorche »

za měsíční noci nepotřebuju NV, mam voči...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Noční vidění

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Fabulos: Tak až se toho photona budes chtít zbavit tak pisni
rozkladCZE
Příspěvky: 1
Registrován: 21.05.2015 16:30
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od rozkladCZE »

Dovolím si nesouhlasit s hodnocením ATN X-Sight.
Už druhý týden jsem majitelem tohoto zařízení a jsem naprosto spokojeny, co jsme měl možnost porovnat, tak zařízení do 25 000kč jsem lepší nenašel. Samozřejmě mám jiná kritéria v tom směru, že chci jedno zařízení na pušku bez toho abych pořád něco sundaval a nandaval. ATN je jediné zařízení, které lze v pohodě použít i ve dne s Wifi a možností nahrávat bez dalšího dokupování nahrávacího zařízení.

Nedokážu si vysvětlit jak "Fabulous" testoval onu dětskou hračku, stačí se podívat na youtube.com kde si každý může přehrát videa uživatelů z celého světa a udělat si názor sám (já jsem přidal přísvit Pulsar X850 a 200m naprosto v pohodě).
Nakonec další perlička v hodnocení-> Yukon, který vidí na 500m, to už snad zavání reklamou každému kdo ho někdy měl v ruce :D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od Fabulous »

Teď řeknu něco, z čeho kolega Herman utrpí opakovanou poluci: V přímém srovnání ruské (Pulsar Photon) a americké (ATN X-Sight) technologie drtivě vítězí ta ruská (resp. běloruská).

Bez ohledu na papírové parametry, bez ohledu na skvělé reklamní žvásty, bez ohledu na úžasná Youtube videa se zapnutým přísvitem, je Pulsar zkrátka citlivější na zbytkové světlo. A to rozdílem třídy. A další rozdíl dvou tříd dělá funkce SumLight, která je prostě ňuch, ňuch (ovšem tu Photon bohužel nemá :( ).

Samozřejmě se najdou jedinci, kteří potřebují s nočním viděním vidět ve dne, propojovat pušku přes wifi s Iphonem a natáčet si hustokrutopřísná videa na integrovanou SD kartu. Ovšem my ostatní, kteří potřebujeme noční vidění hlavně na noční koukání, tyhle vifikundace moc neoceníme :)

No a jak je to s těmi 5-sty metry? Se zapnutím laserového přísvitu i přes lán pole lze zaznamenat citelné projasnění obrazu a zlepšení vidění. Nikoliv zázračně, ale jak jsem již napsal - orientačně.

A nařknout mě z reklamy může jen neználek. Reklamu dělám výhradně svým výrobkům ;)
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Noční vidění

Příspěvek od Fabulous »

Dnes vám předvedu hustokrutopřísné vidění z číny. Je to vzhledová napodobenina AN/PVS-14, které používá např. US Army. Zpracování a pocit z výrobku není až tak špatný. Ovšem ukrývá klasickou a poměrně nevýkonnou digitální techniku. Solidní a celkem ostrý obraz přechází se soumrakem v beznadějnou čerň. Po zapnutí integrovaného přísvitu se lze celkem jasně orientovat až na vzdálenost cca 30 metrů, což jistě není mnoho. Větší výkon přísvit nemá. Umím si představit montáž výkonnějšího přísvitu a v tom případě se použitelnost NV zvětší na jednotky stovek metrů. Za výraznou nevýhodu považuji absenci regulace jasu displeje. Prostě za svých 120-150 USD člověk dostane odpovídající zboží. Parametry slabé, ale vysloveně šmuk to není.
image.jpg
image.jpg
image.jpg
Rolid
Příspěvky: 22
Registrován: 01.08.2014 14:22
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od Rolid »

"Digitální" noční vidění pod 20kKč je opravdu nesmysl. To už radši něco jako Newton NV 2×24 za 3500... dokonce se s tím dá jít s určitou opatrností i lesem v noci za minimálního světla. (zatažená obloha s měsícem nad obzorem .. tedy nějaké malé světlo tam je a už to pasivně dá informaci o prostoru (nenapíchnete se na větve))

Jinak klasické flir termokamery se dají koupit nové už od 15kKč. I při rozlišení 80x60 se už dá v absolutní temnotě spolehlivě pasivně detekovat osoba na 100m. Samozřejmě že to je nouzovka, na spolehlivé sledování okolí to chce min 240x180px (tedy cenovka cca 40kKč)

Co považuju za hodně velkou zajímavost je flir termokamera case na Iphone: http://www.ebay.com/itm/FLIR-ONE-Infrar ... 5425578e20 za 5000 že by byla kapesní termovize? Viděl jste to někdo v reálu? Počítám že to bude mít rozlišení max 32x32px a bude to jen jako doplňující heat mapa pro klasický obrázek z fotáku v iphone? viz video https://www.youtube.com/watch?v=82f8Def4qyM

https://www.youtube.com/watch?v=DIYYsuTsNRU

Edit:
http://www.flir.com/flirone/content/?id=62910
Druhá generace má rozlišení 120x160px a to už je docela slušný! Pokud bych si něco pořizoval tak toto. Hodí se to na hledání tepelných mostů, závad na elektronice a taky solárních panelech. A po večerech to může mít hlídka před vaultem :D
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od paja »

Přemýšlím že si zbastlím něco takovýho: http://www.aliexpress.com/item/DIY-4-3- ... eb201560_9

bezpečnostní kameru bez ir filtru, displej, baterky, držák, a samozřejmě přísvit.
Rolid
Příspěvky: 22
Registrován: 01.08.2014 14:22
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od Rolid »

Zajímavé řešení. Předpokládám, že to má za účel možnost střelby za rok z plně zakryté pozice? To bude dobré max na silnější malorážku s nábojem .22 wmr.
Otázkou je jestli IR záření prochází klasickým dalekohledem na pušku.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Noční vidění

Příspěvek od Chorche »

proč by nemělo procházet ?
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od paja »

prozatím to bude na větrovici na potkany a v případě PA to půjde na malorajdu, bo nenápadnost a tichst je základ přežití...
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od jameson363 »

vrb píše:tam je už rozlišení 640*480 se vším komfortem a výměnnými objektivy.
Na termovizi se nedaji vymenovat objektivy, jako treba na NV. Leda by to byla germaniova cocka, coz je soucast termosnimace.
vrb píše: AD sklo: Pro běžné termovize je okno černá stěna. Jak to dělají ty armádní že vidí lidi přes okno na obrovské vzdálenosti to nevím, možná nějaké selektivní spektrum propustné sklem.
Zadna termovize nevidi skrz sklo, ani vojenska.

To je rozdil mezi termen a NV. NV vidi skrz sklo, ale nevidi skrz mlhu, termo vidi skrz mlhu, ale nevidi skrz sklo. Castecne je teda s NV videt v mlze o kousek dal, ale asi tak o 10-50m, nic extra.

Nebo priklad kombinace s dalsimi optickymi pristroji: termo se dava na zbran zasadne mezi optiku a cil. NV se dava mezi optiku a oko, vyjma specialnich NV predsadek pro long range.
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od Lupus »

Já mám na pušce Digitální zaměřovač Photon XT 4,6x42 L. Do 100 m vidíš detaily, na 300 m poznáš, jestli je to prase, srna nebo člověk. Dál mi defaultní diodový přísvit nesvítí. Za světlé noci bez přísvitu, v úplné tmě je nutno přisvítit. Do 50 m používám přísvit pouze první intenzity s tím, že rozeznáš detaily (výsady, zbraně na černé, slecho apod.). Pořizovací cena 15.000,- Kč. Z taktického hlediska je blbý akorát to, že v případě přísvitu svítí vepředu červené světlo intenzitou "potaženého doutníku", na lov to ničemu nevadí, pro lidi nepřehlédnutelné. Splňuje vše, co od toho já potřebuju.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od K4cer »

Nešlo by tohle (vzdálenost i viditelnost zepředu) řešit jiným přísvitem?

Předpotopnímu NV používanému ČSLA jsme přisvěcovali IR filtry nacvaknutými na hlavních světlometech, byly to taková černá skla s rámečkem, jistě to mnozí tady znají. Jednu tu sadu mám doma, ale k vyzkoušení jsem se zatím nedostal.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Lupus
Příspěvky: 140
Registrován: 10.06.2015 9:35
Pohlaví: muž

Re: Noční vidění

Příspěvek od Lupus »

Výrobce nabízí i přídavný neviditelný přísvit (na těle je na to připravený railík). Cena cca 2.500,- Kč. Takže ano, ale já do něj nešel, protože jsem překvapivě zjistil, že zvěři ten diodový nevadí a lidi nelovím (a doufám, že nebudu muset). Proto neumím recenzovat.
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Noční vidění

Příspěvek od PetrNovak72 »

supik: pěknej kec..

jak bylo řečeno, Yukon-photon 4,5 nebo 6x50, v dnešní době poměr cena/výkon naprosto neporovnatelnej (s externím přísvitem neviditelným 940nm za cca 2500 ...) do 100 metrů čistý, do 200 metrů v pohodě.. za 20k ultimátní řešení
problém je u těchdle aktivních přísvitů že když jste u země, tak si na blízko svítíte pod sebe a oslníte si to..

jinak z hlediska profi, jediné řešení do budoucna je Termo - je to total pasivní, nedá se to zjistit žádnými prostředky.. u digitálů stačí mít podobný snímač a když prohlídnete protější stranu, vidíte ten "aktivní vysílačů...

díval jsem se analogama 2 a 2,5 generace, něčím vojenským, pár digitálama ... a za ty prach yukon-photon naprosto nemá konkurenci.
PetrNovak72
Příspěvky: 156
Registrován: 05.04.2015 14:05

Re: Noční vidění

Příspěvek od PetrNovak72 »

lupus: tak to máte divnou zvěř, to červený vadí i srnčímu do 50 metrů u nás, na lišku-prase bych to ani nezkoušel:-) 940nm to jistí... na lišku jsem svítil aktivně na 18 metrů a vůbec nereagovala..... to červenou diodu by asi nerozdejchala )
Odpovědět