Dalekohledy

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Joe Azbest »

Piston píše: 09.08.2022 7:52 Potřeboval bych pomoci vyřešit dilema výběru. Jelikož jsme přisleplý a tupozraký, nechci klasický triedr, ale monokulár na běžné pozorování přírodních zajímavostí někde na výletě. V úvahu přichází v podstatě jen Vortex Solo. Mám ale dilema, zda vzít za cca 1800 Solo 8x25, nebo za skoro dvojnásobek Solo 8x36. Vyplatí se připlatit?
Taky jsem přisleplý a před dvěma lety jsem si koupil Solo 10x36 na pozorování přírody když jsem na rybách. Vyplatí se připlatit. Já jsem ho měl z Muzikeru ještě za 3000 (tam už ho momntálně nemají), ale teď už je za 3500 (https://www.mujnuz.cz/outdoor/vortex-solo-10x36.html) Na přírodu mi připadne 10x36 lepší než 8x36. Udržet se to dá (pokud nemáš parkinsona) :D
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Piston »

A používáš ho s brýlemi?
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Joe Azbest »

Ano, je to na to připraveny. Pokud se chceš koukat bez brýlí tak se musí okulár trochu povytáhnout. Bez brýlí je to zorné pole o něco větší, ale je to míň pohotové. Jsem krátkozraký - 3,5 a kouká se mi velice dobře. Za šera už to je horší, chtělo by to větší světelnost, ale cena by se nepříjemně navýšila. Mě to stačí. Za ty peníze je to naprosto přiměřená kvalita.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Piston »

Tak to jsme na tom s dioptriemi podobně. Zkusím někde pohonit lepší cenu, ale moc to nevypadá.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Count »

Také mám zaostřeno na Vortex Solo 8x36, ale pořád hledám nějaký pádný důvod, který mě ke koupi nakopne.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Joe Azbest
Příspěvky: 914
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Joe Azbest »

Já jsem nákup odkládal asi tři roky než jsem si zdúvodnil že ho potřebuju. Nelituju. Kdybych věděl do čeho jdu, tak jsem ho koupil dřív. V přírodě je pořád na co koukat a na rybách je často (když to nebere) nuda.
vrb
VIP
Příspěvky: 895
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od vrb »

Já mám cca -4 dioptrie na obou očích + astigmatismus, jizvy na rohovce, střepy a jiné partikly ve sklivci atd.

Používám staré rusáky Tento, BPC, Berkut, Kronos od 7x35 po 20x60 a jsem spokojen. Dá se naostřit každé oko zvlášť
Monokulár mám Meopta 20-60x80.
starý Zeiss Jena Asiola se zvětšením cca 50, ten je na monokulárování úplně super.

Zkoušel jsem starší německý Zeiss triedr ale oko musím mít tak blízko okuláru, že se mi neustále dotýkaly řasy okuláru a špinily ho - tudíž se pro mě ukázal jako nepoužitelný i při o trošku lepší optice a mechanice. Prodal jsem ho po pár měsících za co jsem ho koupil; 7000Kč.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Piston »

To jsme na tom s očima podobně, akorát mám navíc tupozraké pravé oko, takže triedr jaksi nefunguje. U monokuláru je pro mě důležitá nízká váha a rozměry, aby mě neotravovalo ho s sebou nosit.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Maximus »

Mam ho také, opticky to není zas takova hitparada, ale určitě lepsi než "lidl kvalita" a skladnost je největší benefit tohoto monokularu.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 311
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Piston »

Objednáno, jsem zvědavý.
PetrNO
Příspěvky: 264
Registrován: 11.08.2012 18:39

Re: Dalekohledy

Příspěvek od PetrNO »

vortex solo je super (mám ho asi 7? let..) vozím ho v autě..

samozřejmě to nekouká jako stará meopta 7x50 bino (vyčištěná) nebo vortex 4-16x50 mono:-))) ale zase je to malý, skladný .....
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Dalekohledy

Příspěvek od viktor »

mpnookulary mam asi 3 kusy a vsechny me v podstate ser.. nasel jsem tohle je to male a lehke a prekvapive dobre, delaj jsete 10 x ale to uz neni ono ...
napr tady https://www.zbozi.cz/vyrobek/yukon-sideview-8x21/
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

yukon jsem měl a už nikdy - obraz zašedlý, nejasný
v porovnání s Vortexem nebe a dudy
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Haluziak »

Kolegové neděli jsem strávil v honitbě a došel jsem na limit našeho rodinného dalekohledu, který jsem zabavil tátovi - ČSLA (Meopta) Di-6. Na 200m jsem nebyl schopen zaostřit natolik (navíc trpím astigmatismem ale slabým - nenosím brýle ani čočky) abych rozeznal jestli jde o srnčí holou nebo má parůžky. A to se to srnčí válelo v řepce, ne že by bylo v nějaké houštině.
Takže můžu tahat spektiv nebo puškohled, nebo pořídit nějaký modernější, rozumný binokulár. A teď je otázkou jaký? Dejme tomu do 3.000,- Kč
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
JOBU
Příspěvky: 1796
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Dalekohledy

Příspěvek od JOBU »

Dobrý a odolný je aj vojenský IOR 7x40. V niektorých parametroch je dokonca lepší ako legendárny EDF. A je hlavne o dosť lacnejší.
čimango
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od čimango »

Tahle Meopta je tuším fix focus, to bych viděl jako hlavní problém.
Cenovku máš celkem nízko. Za tyhle peníze nějaký starý Zeiss nebo rusák. Pokud bys litřík přihodil, dostaneš se na cenu Vortex Crossfire (8 nebo 10x42). Ač je to základní řada, koukají moc pěkně. Srovnávál jsem jej s kolegou a obraz +- stejný, jako Meopta za trojnásobek ceny.

Vortex vyrábí v Číně, ale firma je USA a na vše dávají doživotní záruku.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1129
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Haluziak »

čimango, je to možný, prostě jsem ten dalekohled tátovi vzal, stejně byl doma ve skříni a sbíral prach, každopádně lehce doostřovat/vyrovnat dioptrie jde na každém okuláru zvlášť. Vortex znám, mám od nich kolimátory a puškohled, takže jo tudy asi cesta povede.

JOBU koukal jsem, hezkej ingot, ale možná už pro mě zbytečně drahý.

Ona celkově ta myslivost je srandovní koníček, ještě nemám zkoušky a už jsem v tom za 150k a to ještě nemám termo :D a už jsem na dvojnásobku budgetu, který jsem si pro začátek stanovil.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
perlufanda
Příspěvky: 122
Registrován: 26.09.2017 11:49
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od perlufanda »

Mám známého, co je magor na dalekohledy a pár jeho kousků jsem měl i v ruce s patřičnou přednáškou. Když nový dalekohled, tak jedině z Alliexpresu. Já konkrétně řešil pro dcerku 8/10x25, měl jsem pro srovnání můj bushnell 10x25(no dobře, taky Čína) a 2 čistokrevný Číňany + malou Meoptu. Číňani byli za 2 a 4 litry. Oba 2 byli i pro laika opticky o 2 levely výš, než domácí Meopta, ten dražší měl i dielektrický povlak. To platio i pro číňana 8*42 (tuším Bosma), ve srovnání s násobně dražší Meoptou. Tu v Česku se dá na eshopech koupit zn. Levenhuk, která údajně je na tom líp, jak dražší konkurence.
mc.ready
Příspěvky: 167
Registrován: 06.11.2016 14:26
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od mc.ready »

Za mě Vortex Solo už nikdy. Nezaostřitelný, plastový šmejd.
Obě oči mám zdravé. Zkušenost se dvěma kusy. Jeden sem si bohužel koupil a horko těžko prodal hodně pod cenou. Onen výše jmenovaný Levenhuk je to samé, zřejmě ze stejné fabriky.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Count »

Vortex Solo jsem měl delší čas v merku. Jaký tedy slušný monokulár?
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Odpovědět