Dalekohledy

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Dalekohledy

Příspěvek od štaflík »

jameson363 píše:
štaflík píše:Mám taky D-6 a dobrý, Čisté sklo, robustní, malý, tenká osnova. Nechám si ho upicnout na dva monokuláry.

Zajimava otazka, protoze nad tim take premejslim. Muzu to doma fiknout flexou a zahladit na brusce nebo vyklepu cocky z ulozeni? Nebo jak na to?
Já to dám říznou údržbářovi. Sand to udělá jemně.
Já totiž nepotřebuji dalekohled, protože jsem tupozraký. Takže koukám stejně jedním okem a druhý tubus je pro mě jen závaží. Ale uvažuji, zda tu D-6 vůbec potřebuji. kdybych někam musel jít, bojoval bych o každý gram a asi bych si vystačil s 1-6 Vortexem na flintě. Sice ta Meopta má asi větší optický výkon, ale ...
majsner
Příspěvky: 246
Registrován: 14.01.2011 18:17
Bydliště: Sudetenland

Re: Dalekohledy

Příspěvek od majsner »

S dalekohledem je to jako s nožem... nejlepší je ten, co mám zrovna u sebe a "všechny ostatní jsou naprd". Takže jsem po několika dalekohledech skončil u SILVA POCKET SCOPE 7x18. Stojí to trochu víc, má to malou světelnost.... ale je to voděodolné (IPx6) a hlavně to nic neváží (50 gr), nezabírá místo, vejde se do každé kapsy, kde ho mám trvale, takže už nemyslím na to, jestli si ho mám vzít nebo ne, a je to trvale po ruce, takže to nemusím lovit v batohu. Všechny ostatní dalekohledy u mě skončily tím, že jsem je buď nikam nenosil, protože to něco váží, zabírá místo, člověk musí myslet na to, jestli si to má vzít...... a nebo se to válelo v batohu, protože kdo to má furt vyndávat...
Doma na okně mám kilovou obludu 8x50, ale vláčet se s tím nehodlám.
Přílohy
silva.jpg
silva.jpg (26.13 KiB) Zobrazeno 16209 x
kravman
Příspěvky: 41
Registrován: 23.12.2013 11:57
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od kravman »

Zdravím,potřeboval bych radu..Hledám dalekohled na takové to "běžné koukání"+terenní lukostřelbu a nějaké ty militaro-rozpadlické aktivity,limit jsem si dal tak 2tis,a dumám nad tímto LEVENHUK Karma 8x42,a Nikon Aculon A211 8x42,může mi někdo zdejší pomoci radou,či jiným tipem..?
westikkrystof
Příspěvky: 6
Registrován: 25.03.2016 20:54

Re: Dalekohledy

Příspěvek od westikkrystof »

kravman píše:Zdravím,potřeboval bych radu..Hledám dalekohled na takové to "běžné koukání"+terenní lukostřelbu a nějaké ty militaro-rozpadlické aktivity,limit jsem si dal tak 2tis,a dumám nad tímto LEVENHUK Karma 8x42,a Nikon Aculon A211 8x42,může mi někdo zdejší pomoci radou,či jiným tipem..?
Už asi 10 let vlastním tento dalekohled http://www.zbozi.cz/vyrobek/bresser-hunter-8x40/
Vypadá že by mohl odpovídat tvým požadavkům a dost bys ušetřil.
Přes nízkou cenu je to velmi bytelný dalekohled s pěkným obrazem a obrovským zorným úhlem.
xajan
Příspěvky: 148
Registrován: 16.06.2016 12:16

Re: Dalekohledy

Příspěvek od xajan »

Z těch levných bych šel do Nikonu, je tam aspoň trochu kontrolovaná kvalita. Ale zázraky od toho nečekej, za tyhle peníze nejde vyrobit kvalitní dalekohled.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Dalekohledy

Příspěvek od malajizva »

za 1 500,- jsem na aukru pořídil Taktický monokulár Vortex Solo 8x36 RT (čekal jsem cca 3/4 roku).
Dost se mi líbí. myslím, se tady o něm už psalo.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
MadPat
Příspěvky: 49
Registrován: 25.09.2012 11:37

Re: Dalekohledy

Příspěvek od MadPat »

Potřebuju radu! Co mám koupit Meoptu D-6 nebo D-7 ???

D7 je dvakrát větší a těžší, vyváží to lepší obraz a zvětšení?

Budu rád za každý názor.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

Dám ti radu,
nekupuj nic dokud nebudeš vědět co skutečně potřebuješ, ne po čem toužíš.
Je v tom spousta proměnných, ale celý to stojí na tom , jak a k čemu ten dalekohled budeš používat, ostatně jako u všeho.

A nebo kup ( si nech koupit ) oba a prakticky zjistíš, který používáš a který bude ležet ve skříní.

Kdyby byl jeden lepší, tak Meopta nevyrábí tak dlouho oba.
MadPat
Příspěvky: 49
Registrován: 25.09.2012 11:37

Re: Dalekohledy

Příspěvek od MadPat »

Dik, rada k ničemu, ale děkuju za snahu. Asi takhle....

Vybral jsem tyto dva typy D6 a D7 jako zatím nejdostupnější a s nejlepším poměrem cena/výkon. Za ty roky mám za sebou už nějaký do 5 tis. za kus Bushnell a Yukon oba šly časem z domu.... Nemám možnost se do D6 a D7 podívat na vlastní oči (hehe), takže bych ocenil radu někoho kdo má s oběma zkušenost a napíše např...
"D7 je supr ale na běžné pozorování v přírodě není optika o tolik lepší než podstatně lehčí a menší D6..." anebo "D6 je výborný divadelní kukátko ale s obrazem D7 se nedá srovnat...."

Ležet ve skříni bude samozřejmě většinu roku. Ponesu ho na výlety s dětma, na tury, do ZOO, se psem, občas možná mrknu na sousedku přez ulici "ftip"...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od K4cer »

Já myslím že každej je na něco jiného a tedy závisí na co ho chceš ty.

Na popsaný účely asi tu šestku. Sedmička je lepší ale to se ti nebude chtít tahat, pokud se teda nepoveze autem.
Já šestku mám a stejně ji moc nenosím, i ta je dost velká. Sedmičku sem měl v ruce jen párkrát, tu nemám.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Ja bych nebral ani jeden zvlast, kdyz si nemas moznost vybrat z vice kusu. Kdyz jsem je kupovaval tak to byla velka hrabacka. Vetsina jich mela nejakou vadu- podrene, bordel ve vnitr, zamlzene vevnitr atd. Chtelo to venovat cas aby se dal vybrat slusny kus.
Pokud bys chtel jit po cene, za dobry peniz se daji sehna statsi Zeiss Jena, kde je ta kvalita uplne nekde jinde. Sehnat se daji zejmena 7x50 a 10x50. Pokud bys bral verzi Binoctem, tak to je ta posledni predprevratova. Opravdu skvela kvalitka.
Pokud by si jse byl ochoten pohybovat v cenovce kolem 5t, da se sehnat meopta meopro (ne hd verze. Mam obe verze a pokud nejai fajnsmekr tak zadny extra rozdil pozorovat nebudes). Ja sve Meopro 10x42 koupil za 5tisic a nemohu na nej za ty penize rict kriveho slova.
Pokud bys trval na Deckach, sel bych do 7ky. Obraz se mi v ni vice libil a ma vyrazne vetsi zorne pole. Jen drobne upozorneni, na noseni s rodinou to neni vhodne. Oba maji pevne ohnisko a na sve oci si to naostris na okularech. Prehazovani mezi lidmi by bylo velice krkolomne.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

No to je těžké radit...
Obecně platí, že čím větší průměr , tím větší světelnost, tedy lépe vidíš za šera, ale je samozřejmě těžší a neskladnej
Pokud to nechceš na myslivost, ornitologiia podobně , ale hlavní náplní je turistika s děckama , radil bych upřednostnit komfort nošení, před komfortem koukání.
Osobně vlastním
bino10×60 skymaster supr na hvězdy, ale bez stativu se s ním i dospělý moc nenakouká
bino10×50 bresser z lídlu, výborný poměr cena výkon, jen se musí vybírat z více kusů. Máme jich v rodině několik a na takové to koukání ze zahrady supr . Jen na turistické nošení to moc není.
bino 10×30 bresser z lídlu (mysím mám ho už dlouho), dětmi velmi oblíben, protože ho udrží v při koukání v ruce, je lehoučký.

Teď byl právě v akci v Lídlu 12×32 Auriol za tři stovky. Na tu cenu velmi slušné koukání za slunného dne a alespoň ten můj junior velmi oceňuje že ho může na krku sám nosit a já nejsem připosranej strachy, že ho rozbije... (jako když šáhne na skymástra) :rock Jen je potřeba si při koupi zkontrolovat že "nešilhá" tedy že oba objektivy jsou souosé.

Sobě pak můžeš koupit tu D7 s tou uvidíš i mlhovinu M31 v andromedě,
nebo jak se sousedka večer převléká při svíčkách. :rofl
MadPat
Příspěvky: 49
Registrován: 25.09.2012 11:37

Re: Dalekohledy

Příspěvek od MadPat »

Díky za rady kolegové.

Měl jsem v umyslu je objednat on-line v armatexu v I.jakosti. Myslel jsem že přebírat se musí jen ta II.jakost. Co?
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Armatex jsou ty nejvetsi k****y
MadPat
Příspěvky: 49
Registrován: 25.09.2012 11:37

Re: Dalekohledy

Příspěvek od MadPat »

Uff! Ted si mi kopnul do hraček :-) Prodávaj sračky nebo jak? Můžeš to rozvést, klidně PM? Dík.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Precti si mou zkusenost ve vlaknu o botach.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

Obzvlášť binokulár určitě kupovat osobně a důkladně otestovat !
Barevnou vadu, tedy zda na ostrém rozhraní bílá vs černá (světlo vs tma ) nevytváří barevnou "duhu".
Rovnoměrnou ostrost celého zorného pole, vadné máš ostré uprostřed a když se bez pohnutí dalekohledem podíváš ke kraji , tak tam je rozostřeno.
Zda nemá poškozené antireflexní vrstvy , jestli někdo orosené objektivy neutřel novinami či hrstí slámy. atd

U binokuláru souosost obou objektivů , když se díváš na malý výrazný objekt uprostřed tmavého pole třeba hvězdu na noční obloze, tak vidíš dvě. ve dne při pohledu na rozmanitější pozadí si to mozek dopočíta a šilhaní si nevšimneš.
Vynikne když střídavě mrkáš levým a pravým okem tak obraz poskakuje.

Stačí, když někomu upadl a ani to na něm na první pohled nebude vidět.
Myslíš že internetový překupník prodávající partiové zboží je bude pečlivě kontrolovat ?
MadPat
Příspěvky: 49
Registrován: 25.09.2012 11:37

Re: Dalekohledy

Příspěvek od MadPat »

No tak jako sám podnikám, takže si myslim že by mělo zboží prodávané jako I.jakost být bez vad a před odesláním zkontrolované prostě vždy a automaticky. Zvlášt u internetového prodeje, kdy jim to můžeš vrátit uplně bez debat...... Samozřejmě realita je dnes bohužel jiná......
Dle zkušenosti Rainera vidim že se asi morálkou a profesní ctí moc nezabývají.

No napsal jsem jim, uvidíme co mi napíšou ohledně I.jakosti.

I.jakost u použitého zboží je stále stav bez funkčních vad, tečka.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

je zkrz něj vidět ? zvětšuje ? tak co si ztěžujete !
že to má poškrábané antireflexní vrstvy ? to nemá na funkci vliv !
MadPat
Příspěvky: 49
Registrován: 25.09.2012 11:37

Re: Dalekohledy

Příspěvek od MadPat »

Hohepa: To co popisuješ je II.jakost - zboží vykazující funkční vady. Musíš znát svý práva a umět je obhájit, pak je to hračka!!

:-) doufám že tady nebudu za týden fnukat že sem byl ojebán :-)
Odpovědět