Dalekohledy

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

u pozorování sojek je to asi jedno...u pozorování nahatý sousedky to může působit rušivě :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Zob
Příspěvky: 2
Registrován: 06.03.2016 1:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Hradec Králové

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Zob »

Je to do práce na pozorování vodního ptactva a na procházky s dětma a psem k řece nebo do lesa.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

v pohodě, to ti ta osnova vadit nebude...naopak když se s ní naučíš pracovat, tak se z toho dají dobře odečítat vzdálenosti...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
jameson363
Příspěvky: 633
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od jameson363 »

Tak jsem mel na par mesicu pujcenej od kamarada ATN Omega 7x50 a musim rict, ze za ty prachy velmi slusny. Je to varianta na americkej armadni M22. Ne nadarmo se rika, ze 7x50 je idealni pomer. Fakt paradni pozorovani i za stmivani ci svitani. Pokud chce nekdo malicko investovat, daj se sehnat v peknym stavu na burzach za +- 5000kc od ruznych renovanejsich vyrobcu jako Steiner, Fujinon, ATN.... Kamos to ATNko sehnal nekde za 3500, ale to je mi prijde uz hodne malo, takovy cenovky by se clovek nemusel dockat, tak pisu radsi +- 5000kc. Jedina nevyhoda je vetsi velikost a hmotnost, ale proste velikost objektivu nicim nenahradis, to je proste fyzika 8-)


Aktualne mam doma svuj Vortex Solo RT 8x36. Super jsou rozmery a hmotnost, ale oproti te M22 je to znat. I kdyz to ma vetsi zvetseni, tak subjektivne mi prislo, ze s tou M22kou bylo videt vic detailu. Kazdopadne bych ho klidne doporucil.


Co se tyce zbarveni obrazu do zluta, tak to dela spousta kvalitnejsi optiky. Koukal jsem nedavno pres kamaraduv puskohled od Vortexu a taky do zluta. Ono to hodne zesvetluje obraz, coz je super, rekl bych, ze to je nejaka specialni slozka skla, ktera pridava svetelnost, ale barvi obraz. Co si matne vybavuju, tak uplne ty nejdrazsi optiky, co jsem mel moznost videt, to nemely, asi zase jiny kvalitnejsi primesy do skla, ale zase ne kazdej si muze dovolit kupovat Nightforce, Swarovski apod. :D
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Zarozak »

Zajímalo by mě porovnání starých vojenských dalekohledů od meopty(D-7 atd.) se starými rusáky.Zdali je kvalita obrazu na stejné úrovni nebo které jsou lepší

Mám velký zálusk na Tento 20x60,ale vůbec netuším,jak na tom bude kvalitativně atd.Primární určení je sledovat a vidět zásahy z mikroráží na vzdálenost 100m s opřeným dalekohledem i na černém podkladu.V zeissovi 10x50 je vidím jenom na bílém podkladu a už mě to sačíná s*át.
Ty mono pozorováky na to určené nechci,když už,chtěl bych to občas tahat i na běžné koukání a výlety(samozřejmě s oporou o něco)
Případně jestli nemáte nějaký tip na něco ještě lepšího,cenový strop je 3500,-
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Dalekohledy

Příspěvek od štaflík »

Jeden jsem měl (a přemýšlím, že si ho ještě k mé Meoptě D-6 zase pořídím).
Je to strašně těžké, robustní a obraz byl fajn. Rozhodně o třídu až dvě lepší, než dnešní levné dalekohledy. Pokud se pamatuji, tak ten, co jsem měl, neměl na okrajích moc ostrý obraz. Nevím, zda vada kusu, nebo vlastnost. Každopádně mi to nevadilo a pro účely "pozorováku" by to asi vadit nemělo. Každopádně hodně bytelný "gear".
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

Jestli se někdo o kvalitu triedrů chce zajímat trochu hlouběji doporučuji astro-forum¨
Najdou se tam jedinci kteří o tom něco ví a rozumí co které čočka v triedru dělá a čím se jednotlivé konstrukce liší.
konkrétně zde:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... r&start=45
dovolím si jeden příspěvek pro ukázku odcitovat:
Levnější nebo dražší triedr?
Příspěvek #58 od SIRIUS_758 » 13. 11. 2010, 15:52

... tak už jsem to taky nevydržel a musím napsat obsáhlejší pojednání o mých zkušenostech dlouhodobých i z poslední doby ( protože jsem nedávno v průběhu několika měsíců velmi pečlivě vybíral triedr..), stejně tak něco z teorie..

Patřím mezi ty, kteří preferují kvalitu a přistupuji k triedru podobně jako k výběru okuláru - mám-li z mého dalekohledu vyždímat maximum, je potřeba používat špičkové okuláry. Někdo upřednostňuje ekonomickou stránku a investuje do okulárů pouze zlomek ceny dalekohledu, jiný si může dovolit koupi okulárů v ceně srovnatelné s celým dalekohledem. Mé stanovisko k výběru okulárů je takové, že např. okuláry TV Panoptik a Pentax XW pokládám za absolutní špičku, která mne uspokojuje, přičemž ty ostatní dělí od těchto velmi velký rozdíl, především na kraji pole. Zkrátka při pohledu do Vixenu LVW, Baader Hyperionů, Scoposů a jiných různých Erfle variant, včetně produkce TS, je tento rozdíl nepřehlédnutelný.. Ovšem jiní mají právo na to si myslet, že to tak není, a jedince jako já řadit někam mezi snoby..

Podobně se můžeme dívat na rozdíly mezi triedry - někdo si pochvaluje svůj levný triedr a oponuje tím, že i ty drahé budou na kraji horší, a že i ostatní rozdíly nestojí za několikanásobnou investici, jiný se přesvědčí o tom, že podobně jako u okulárů i zde platí to, že kvalita něco stojí a výjimky se hledají jen těžko.. Ale na rozdíl od okulárů je zde situace v rozdílech kvality v něčem odlišná - dvojici Pentax a TeleVue dělí od konkurence opravdu velký rozdíl, navíc poměrně snadno i laikem viditelný, ale u triedrů je situace poněkud těsnější - nejdražší trojici SWAROVSKI, LEICA a ZEISS v cenové relaci např. 35 až 40 tis.Kč dělí od druhé skupiny, jejichž výrobky stojí polovinu, rozdíl spíš jen měřitelný, než viditelný, a někdy vůbec žádný. Zde tedy v případě "hvězdné trojky" můžeme opravdu připustit, že platíme za značku.. Ale rozdíly mezi cenovou hladinou ke 20tis. Kč a poloviční, tedy kolem 10tis., jsou už opravdu vidět.. Pokusím-li se o nějaký vhodný příměr, tak pohled do triedru za 5, 10 a 20tis.Kč můžeme přirovnat kvalitě zobrazení levného setového Plösslu ( pole jen 50°, průměrná ostrost a brilance ve středu, uspokojivé na kraji ), dále výborného Plösslu ( pole 50°, vynikající uprostřed a dobrý na kraji ) a konečně Panoptiku či Pentaxu XF ( pole 60°, vynikající ve středu a velmi dobrý na kraji ).

Je důležité zde pojednat o koncepci triedru vzhledem k ceně :

Donedávna v produkci triedrů jednoznačně kralovala klasická koncepce s "porro" hranoly, která je výrobně jednodušší a s podstatně levnějším dosažením výborných parametrů. Je dnes stále více vytlačována koncepcí se střechovými hranoly, tzv. "roof", jejíž velkou výhodou je kompaktnost provedení. Ovšem dosažení výborného rozlišení a brilance je zde technologicky náročnější a nepoměrně dražší. Je potřeba si uvědomit, že u střechového hranolu typu "Schmidt - Pechan" prochází světlo osmi rozhraními a v nich pěti odrazy, kde navíc jeden je nutno řešit pokovením. Aby to bylo ještě složitější, tak dochází k částečné polarizaci světla ( a případné interferenci ), neboli důsledkem je snížení brilance a rozlišení. Aby tomu tak nebylo, je nutné použít mnohačetné, tzv.fázové, vrstvy - tyto se pak nejvíc podepisují na výsledných průchozích ztrátách, dosaženém kontrastu a rozlišovací schopnosti. Např.v tomto špičkové triedry Pentax mají na hranolech nanesených 60 fázových vrstev dosahujících propustnosti 97 až 98%. Kvalita a počet vrstev se výrazně projevuje na výsledné ceně triedru. Tato skutečnost je příčinou toho, že klasický "porro" triedr za cca 5tis. může mít lepší brilanci a menší ztráty než "střechový" triedr za stejnou cenu - zde je opravdu lepší začínat s výběrem na cenové hladině k 10tis. Kč. Nevýhodou těch levných "klasik" je to, že mají většinou velmi jednoduché okuláry ze tří čoček ( Kellner, resp. reversed Kellner ) - tedy pole kolem 50°,kde kvalita na kraji je horší, než u Plösslu se stejně vel. polem ( objektivy triedrů jsou velmi světelné.. Plössl by byl ostřejší, ale na rozdíl od Kellnera, který je "ortho", má velké poduškové zkreslení, což je u terestrického použití nepříjemné a proto se nepoužívá.. ). Pole pouze 50°, a ještě ne moc kvalitní, je největším handicapem levných triedrů, protože při astronomickém použití jednoznačně dominuje přehledné pozorování oblohy, kde širší pole, navíc v kvalitnějším provedení, je rozhodně velké plus.. A za to si opět musíme připlatit a koupit triedr s vícečočkovými okuláry a dnes stále častěji i víc než dvoučočkovými objektivy. Přínosem se taktéž stále častěji stávají ED skla - ale i zde platí to, že v cenové relaci cca 5tis. to moc nepoznáte. Vícečočkové okuláry má např. i výše diskutovaný ruský BCP (Tento ) 20 x 60, který díky tomu má lepší bodovost hvězd v poli. Tento triedr jsem kdysi také vlastnil.. o tom a dalšími prakt. poznatky později večer :-)
Tak snad se tu přestanou vyskytovat nepravdy "specialni slozka skla, ktera pridava svetelnost".
Světelnost je fyzikálně daná poměrem průměru objektivu a zvětšení.
Defakto udává velikost výstupní pupily okuláru. ( když dáte místo oka papír, tak je to to kolečko světla)
Třeba klasika 10×50 má velikost pupily 5 mm . Barva skla to neovlivní.
Lidské oko, zornička funguje jako clona u foťáku a ve tmě se umí rozšířit u mladého jedince na cca 7 mm .
Ale stářím ztrácí pružnost a ta max. velikost se zmenšuje. Každý si to může před zrcadlem s celuloidovým školním pravítkem přeměřit, jen pozor ta adaptace na tmu - maximální zvětšení zorničky , trvá až dvacet minut.
Já jako padesátník uvidím v 10×70, cca úplně to samé co v 10×50, zatímco dvacetiletý z něj bude v sedmém nebi.
To je prostě fyzika a jediné co pomůže je fotonásobič.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dalekohledy

Příspěvek od bivoj »

Doma mám (mimo jiných) i starý ruský triedr 10x50. Obraz vynikající, světelnost také, ale dalekohled stojí na polici v knihovně a používám ho maximálně když chci něco šmírovat z balkónu. ;) Není ani součástí BOBu ap. a to ze dvou základních důvodů - hmotnost a rozměry. Ani na vycházky po lese si jej už dávno neberu, protože tahat s sebou takovou těžkou a obludnou krávu je prostě oser. Pro myslivce na kazatelně - dejme tomu, tam si to představit dovedu. Ale jinak moc ne. Do lesa si beru max D6...

Ono ty diskuse o kvalitě a čistotě obrazu jsou jedna věc, ale druhá věc je pak kdo bude ten super dalekohled, s brilantně ostrým zorným polem až do okrajů ale váhou dvě kila, s sebou tahat... ;) Z těchto důvodů celkem vážně uvažuji o něčem miniaturním - (respektive novém miniaturním - v BOBu mám sice monokulár Silva pocket scope 7x18, ale to je tragédie, neboť průměr výstupní pupily je cca 2,5mm a v šeru je tento monokulár prakticky nepoužitelný). Momentálně mě nejlíp vychází Vortex VANQUISH 8x26 - malý, kompaktní, průměr pupily 3,25mm (to sice také není nic extra, imho by pro tento dalekohled bylo ideální 6x26), ale hmotnost a velice kompaktní rozměry zatím staví tento dalekohled na první příčku.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Dalekohledy

Příspěvek od štaflík »

Ta Silva je na ho*no. Mám jí. Je to jako dívat se upocenou slepičí řití z oběžné dráhy na souboj mravenců. Ten Vortex by mohl být lepší volba.
A ano, ten ruský dalekohled je hrozně těžký. S ním se zapotil i Muromec. Ale na statické koukání je za ty prachy úžasný a má koule.
U D-6 pořád uvažuji, že z ní udělám dva monokuláry. Na cesty lehčí a pro tupozrakého je zbytečné tahat dvě trubky. Ale zase je mi líto prznit tak krásný a zasloužilý dalekohled...
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Zarozak »

Tak ho jenom rozšroubuj,ať to je vratná operace.Teda pokud ti nebude vadit,že z každé půlky bude trčet kus konzoly

Jinak si ještě živě vzpomínám,jak těch D-6 byl ve voj. výprodeji plný koš opravdu luxusních stavů vč. kompletních futrálů za 200kč/ks,chvíli jsem se v tom přehraboval a potom nad tím mávnul rukou,že mi bude v této velikosti stačit můj letitý Dienstglas a že je to pro mě momentálně k hovnu :head
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Matěj »

D-7 je v pohodě, mám po otci starý myslivecký (stejný jako vojenský, jen s civilním značením Meopty) a bez kříže. Je to sice těžké, robustní, ale optika opravdu kvalitní a to ho kupoval a používal ještě děda. Za ty peníze, co za to chtějí jsem si onehdy sám říkal, že snad vezmu ještě jeden do zásoby. Kvalitou optiky se to vyrovná mnohonásobně dražším kouskům. Nevýhodou D-7 je ale ta váha....
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od zedik »

Je tu mezi námi někdo,kdo se trochu více věnuje dalekohledům? Dostalo se mi do ruky několik modelů,u kterých se mi nedaří zjistit ani orientační cenu - nejdou mi dohledat na internetu ..Jde převážně o vanguardy
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Serža »

jako kolik někomu zaplatíš, že si to vezme? :)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od zedik »

no spíš za kolik to pak nabídnout k prodeji :D Zrovna ty jsi takovej guru přes google seržo ne? :-)
Jde o několik modelů,kdyžtak bych to hodil do sz abych to tu neplevelil.
Třeba se tu pak objeví něco zajimavého k prodeji
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dalekohledy

Příspěvek od bacil »

A kde máš odměnu za odborné konzultace?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od zedik »

Bacile omlouvám se,nepostřehl jsem,že se tady za rady platí nebo jinak odměnuje..mea culpa ;)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2913
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dalekohledy

Příspěvek od bacil »

Tak když chceš nasadit tržní cenu, tak je taky slušné tržně odměnit konzultanta. Pokud nejsi schopen stanovit odpovídající tržní cenu sám, tak to prodej za nějakou přirážku a uvidíš, jestli po tom bude hlad nebo ne.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

Zrovna u dalekohledů je hodně podstatné ( tedy cca z 99% ) jak se s nimi zacházelo.
"Stačí s nimi párkrát bouchnout" , nebo párkrát utřít objektivy rukávem a jsou tak na hraní dětem.
Tedy i supr značkový dalekohled lze degradovat na takovou úroveň, že ho poté trumfne i BRESSER za pětikilo z Lídlu.
Nebuď líný a vygoogli si jednotlivé modely za kolik se prodávají nové. Osobně bych nikdy neriskoval a přes net, tedy možnosti osobní kontroly optiky, bych víc jak 50% v bazaru nedal.

Popravdě osobně bych v bazaru přes net nikdy optiku s cenou přes tisíc nekupoval.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od zedik »

Hohepo,problém nastává v okamžiku,kdy google ten dalekohled nezná :-) Jiný modely jsem našel třeba pouze v kanadě,za ceny okolo 400dolarů.Jedna se o nějaké platinum verze ale nedokážu zjistit v čem se to odlišuje od běžnejch modelů.Popravdě mi jde spíše o ty rozdíly než o cenu..
Jako příklad několik modelu:
Fomei military 6x30 - Vojenskej s osnovou - najdu maximálně obrázek
Vanguard LDT-8420 Platinum - snad nějaká 500ks edice - na amazonu je za 379 dolarů bez detailů
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3465
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Hohepa »

LDT 8×42 sice v čj né ale tady máš popis
LDT 7×50 https://www.myslivecky-obchod.cz/cz/mys ... x50-detail
Kvalitní dalekohled Vanguard LDT 7x50

Kvalitní dalekohled Vanguard LDT 7x50 vynikající pro myslivost a pozorování přírody zejména za zhoršených světelných podmínek.
•Odolné tělo vyrobeno z vyztužených skelných vláken
•Vhodný do extrémních podmínek - vodotěsný (plněn dusíkem), vybavený tzv. "O-kroužky"
•Vyšší třída optického skla - BaK4 a FMC antireflexní vrstvy
•Vysunovací očnice umožňují pozorování s brýlemi bez zúžení zorného pole
•Povedený design s propracovaným pogumováním celého těla
•Velký, pogumovaný ostřící segment usnadňuje přesné zaostření i v rukavicích
•Dalekohled je dodáván v precizním balení společně s textilní brašnou s popruhem, širokým řemenem a krytkami

Série LDT je vstupním modelem profesionálních řad dalekohledů značky Vanguard.
Tyto dalekohledy jsou vhodné jak pro amatéry, tak pro náročnější uživatele, zejména díky kvalitnímu dílenskému zpracování, optickému sklu BaK4 a plné vodotěsnosti, která je zaručena těsnícími "O-kroužky". Tyto modely jsou plněné dusíkem (N2) a jsou tedy odolné vůči vnitřnímu mlžení, ke kterému dochází při prudkých změnách okolní teploty u většiny dalekohledů nižších kategorií.

Celkově výborný dojem podtrhují i ovladače ostření a dioptrické korekce v kovovém provedení s jemným pogumováním pro velmi jednoduché a přesné nastavení. Dalekohled lze samozřejmě uchytit na libovolný stativ za pomocí kompatibilního stativového adaptéru.

Dalekohledy LDT s průměry objektivu 42mm patří k nejuniverzálnějším modelům z naší nabídky. Jsou velmi vhodné jak pro běžné pozorování přírody, tak pro náročné formy turistiky, kladoucí velké nároky na spolehlivost a výkon při zachování "rozumných" rozměrů. Pro uživatele z řad lovců či rybářů je samozřejmě velmi vhodný dalekohled s parametry 7x50, který obstojí i za velmi špatných světelných podmínek.
Více méně to odpovídá co píšou zde https://www.amazon.co.uk/Vanguard-LDT-8 ... B000V08MB8
Na amazon uveden 9 Oct. 2009 tedy cca 10 let starý model .
BaK4 má i ten z lídlu za pětikilo, tento je ale navíc plněn dusíkem = vyšší level

Chceš-li vědět víc , třeba co je to ta edice Platinum kontaktuj zastoupení
https://www.vanguardworld.cz/nature_cz/ ... ulars.html
dole vpravo je telefonní číslo +420 515 913 816
Odpovědět