Puškohledy, kolimátory

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
morho
Příspěvky: 304
Registrován: 10.07.2016 19:57

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od morho »

Narazil jsem na diskuze, že puškohledy 1-4(6)x se dají při zvětšení 1x dají používat jako kolimátory při menších vzdálenostech (rychlý zaměřování, obě oči otevřený), a přitom na delší vzdálenost má člověk se zoomem přesnost jakou s kolimátorem nedokáže. Zrovna ty dva zmiňovaný Vortexy jsou takový.
Zajímalo by mě jestli s tím máte někdo zkušenost a dokážete porovnat...
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od štaflík »

Otevřený kolimátor je samozřejmě podstatně použitelnější z hlediska rychlého zalícení. Já se ve Vortexu na 1x musím "trochu hledat". Je to použitelné poměrně dobře, ideál to není.
Uživatelský avatar
noe
Příspěvky: 23
Registrován: 07.03.2016 1:23
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od noe »

Sám jsem zvědavý. Rozhodl jsem se pro Strike Eagle a po chvilce tréninku se mi zalícení daří docela rychle a přesně. Takže věřím, že natrénovat to jde. Znám kluky, co s tím střílí IPSC (a dobře).
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Fabulous »

morho píše:Narazil jsem na diskuze, že puškohledy 1-4(6)x se dají při zvětšení 1x dají používat jako kolimátory při menších vzdálenostech (rychlý zaměřování, obě oči otevřený), a přitom na delší vzdálenost má člověk se zoomem přesnost jakou s kolimátorem nedokáže. Zrovna ty dva zmiňovaný Vortexy jsou takový.
Zajímalo by mě jestli s tím máte někdo zkušenost a dokážete porovnat...
Puškohledy se zvětšením 1 až X jsou samozřejmě koncipovány i jako náhrada kolimátorů, ale ve skutečnosti je to nouzové řešení. Jejich pohotovost, snadnost a rychlost použití je velmi znatelně menší oproti klasickému kolimátoru. Osobně toto řešení preferuji pouze u pušek, u kterých je primární funkcí optiky provoz se zvětšením.
Spector
Příspěvky: 26
Registrován: 18.01.2015 12:25
Pohlaví: muž

Izraelci

Příspěvek od Spector »

Pánové, co říkáte na ty 2 firmy ( jejich kolise ) u ZS ? Mepro a IMI . Máte někdo zkušenosti ? Je to kvalita ? Nerozbijese, když mi náhodou upadne puška na zem ? Dá se použít na 7,62x39 nebo 5,45x39 ? Drží nástřel ? Díky za info.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Fabulous »

Meprolight - originální izraelská výroba. Battle ready přístroje vyšší třídy. Ovšem někdo má výhrady k ergonomii a optické kvalitě.

IMI - rebrandovaná čína. Nekoupil bych...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

M5 je pěkný, kamarád ho má a spokojenost, jen cena už se blíží Aimpointu
M21 jako třeba Trijicon Reflex, ze tmy do světla nepoužitelný, do PA díky bezbateriovosti asi proč ne
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od štaflík »

Meprolight teď vyhrálo zakázku pro IDF na Tavory i M4...
soumrak
Příspěvky: 24
Registrován: 23.11.2016 23:11
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od soumrak »

Pouzivate nekdo killflash na Aimpoint P.R.O., idealne v kombinaci s 3x magnifierem?
Je mi lito davat tolik penez za original, takze zvazuji bud cinskou kopii, nebo "samodomo" reseni - udajne se da pouzit i pletivova sitka, ci damske silonky.
TOM126
Příspěvky: 12
Registrován: 28.02.2016 20:09
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od TOM126 »

Potřebuji optiku na FN FAL...., kterou bych po případě až pušku prodám dal na opakovačku CZ 557. Variabl asi 3-9x40...asi, mám takovej na malorážce a vyhovuje mi. Chtěl bych něco s bodem, nebo nasvětleným křížem. Koukam po Yukon Jaeger, nebo dražší Vortex 2,5-10x44, nebo Leupold 3-9x40. Pokud bych to chtěl jen na FAL, tak bych šel do 1-4x.. a stačí, ale později na opakovačku je to asi málo. Nemá někdo ještě jinej nápad, nebo kterou vybrat? Meopta RD uz je cenově docela mimo, ideál je kolem 15tis.... a ted babo rad.
Tomas
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od pylorus »

Ahoj rozpadlíci,
dovoluji si přidat krátkou recenzi na čínskou kopii Sightmarku - Sure Shot Black, kupováno koncem roku 2015 za 17 USD na Alíku.
Mám ho na brokovnici Uzkon TRX a na kose. Z brokovnice za tu dobu vystříleno cirka 200 ran, z kosy tak 500. Oboje bez ztráty květinky. Konstrukce je celkovová, nástřel drží i po demontáži a montáži (nadpažbí a podbažbí fabdefense).

Za mě dobrý :yes

Obrázek

Nemáte někdo prosím podobně dobrou zkušenost s cenově dostupnou optikou, která by vydržela .308?

Díky Pylorus
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
JaPi
Příspěvky: 87
Registrován: 02.12.2015 16:43
Bydliště: Praha-východ

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od JaPi »

Píšu to v tomhle vláknu - mám na 557 Sporter čínského leoše 4.5-14 x 50 za 70Eur + poplatky, celkem 2700 Kč z alíbáby. Odstříleno cca 1000 ran a naprostá spokojenost.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Nicotinick »

Pylorus: 200 a 500 ran je nic. Až to bude mít 20 - 30 x tolik, pár deštíků, pár výrazných změn teplot , tak se ta cena nutně projeví. Spoje, těsnění, vlepené sklo...všechno to půjde do h..zlu. ;)
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od JOBU »

Môže a nemusí.Mal som totožný,len inej značky,( číňan ti tam napíše čo chceš) a pokiaľ sa nerozbil nárazom,fungoval by možno dodnes,a to ročne zniesol tak 3-4 t. výstrelov na 58me.
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mate nekdo zkusenosti s kolimatory Vomz? Na fb skupine sa58 jsou pomerne popularni a delaji si hromadne nakupy z Ruska, kdy vychazi jednotkova cena na necele 3t
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od cipis »

Také by mě to zajímalo. http://www.jouvil-army.cz/kolimatory/15-pilad-1x42.html

Jinak co se týče těch za 32 dolarů, tak je to kus od kusu, občas se najde kousek, co má lepší zrcadlo než krámy za 2-4 tisíce. Další problém je samotné štelování, bývá tam dost vůle, takže třeba deset kliků jedním směrem a deset zpátky nedá stejné místo. Plus se to každým výstřelem hýbe. Ale když by to někdo doladil (podložky pod štelovací šroubky), tak by to mohlo nějakou chvilku jako záložní fungovat.

První kolimátory, co za něco stojí a jsou použitelné, tak jsou Holosuny, za a) se dá na ně mrknout před koupí (zkontrolovat zrcadlo - paralaxu) a za b) cena je tak +/- rozumná. Tyhle Pilad, kdyby byly dobré, tak by na některé aplikace postačily. Nenašel jsem ale třeba, jakou to má velikost bodu ...
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Mely by byt tri verze. 3, 3,5 a 4moa. U kazdeho modelu navic na vyber z tecka, kriz a kriz s tecko. Na fb si toho nakoupili hodne a nezaznamenal jsem zadne stiznosti. Vzhledem k tomu ze to uspesne pouzivaji na kosach, na me 9l karabine by to melo byt v pohode
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od cipis »

Hmm, to je moc velká tečka, tedy na pušku rozhodně (chce to 2MOA). Na tu devítkovou karabinu je to ale také tak tak, škoda, že nemají menší bod.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od goral »

gunexpert ten VOMZ celkem chvali
http://www.sa58.cz/products/vomz-pilad-p1x42-weaver/
A pokud se povede sehnat kolem 3k, tak se to tvari jako hodne zajimava varianta.
Treba ta akce co byla na linkovanem armyshopu - za 3200 slusny kolimator s dvouletou zarukou v CR koupite jen tezko.
Sice 3MOA, jen 70 hodin baterka (a asi nepodporuje NVG - ale to neni problem u typickeho koncoveho uzivatele), ale za ty prachy, navic zdelano v rasiji...
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
Příspěvky: 1607
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Rainier Wolfcastle »

Gorale, na kterem eshopu za 3200? nikde jsem takovou cenu nezaregistroval

Vzhledem k tomu, ze bych ho rad na CSVecko, ktere je samo o sobe male, dal bych asi prednost mensimu modelu a to
http://www.jouvil-army.cz/kolimatory/18-pilad-1x42.html
Odpovědět