Puškohledy, kolimátory

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od cipis »

Tu už jsem odšrouboval, i tu druhou, co tam je.
Není potřeba. Na blízko stačí koukat oběma očima a i s tím 5x to funguje dobře.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Ulfhednar »

Mě ten Bivojem postovaný "malý zvětšovák" od Vortexu už přišel moc malý, když jsem to porovnával. Měl jsem pocit, že koukám skunkovi do zadku. 22 vs. 30 mm. Ale je to naprosto individuální a věřím, že pro spoustu lidí je ten malý lepší volba. Jen bych negeneralizoval, že tenhle ano a druhý ne. Každou optiku si chce vyzkoušet.
Jinak samozřejmě Spitfire terminologicky není kolimátor ale prismatický puškohled,ale Vortex ho mezi kolimátory zařazuje. Z toho důvodu o něm píši, jako o klimátoru, protože na stránkách výrobce mezi nimi je a třeba Bestpatron ho tam také zařazuje. Takže většinou jeho popis či nákupní košík najdete právě v sekci "kolimátory". Psal jsem o něm proto, že by to možná (po vyzkoušení) mohla být jedna z odpovědí na Miliho požadavky.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

Ono také záleží na tom, co je před tím zvětšovákem. Naprd je větší vstupní čočka, když má člověk před ní kolim se vstupním průměrem "okuláru" 18mm (např. ten Aimpoint m5), akorát by bylo vidět "víc černa" okolo. Samozřejmě, pokud tam má někdo velkoplošnej televizor (Eotech 552 ap ;) ) tak pak teprve má ta větší vstupní čočka trochu smysl.

A mimochodem, VMX-3T nemá vstupní čočku 30mm, to je průměr tubusu, průměr vstupní čočky vortex u tohoto modelu neuvádí ale odhaduji tak 25-26mm...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Ulfhednar »

Jasně, rozumíme si. Mě zkrátka s mojí zrakovou vadou přišel ten malý moc malý a měl u něj takový ten efekt koukání do roury, jako u dlouhých optik. Ale naprosto chápu, že velká (většina?) část uživatelů s tím prckem může být naprosto kámoš a bude pro ně lepší. Já ho původně chtěl, ale z uvedeného důvodu mi nesedl. Kolimátor, se kterým jsem testoval byl Aimpoint Pro.
Každopádně si myslím, že lidé, kteří nemají zrak OK by si to měli vyzkoušet na vlastní oko. A čím menší bobek, tím spíš.

EDIT: stejně ty oči jsou na prd. Sotva jeden získá pocit, že konečně něco málo umí, přestane na to vidět..
Óðinn á yðr alla
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od PaF »

No ta barva je :puke
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

Nešlo o barvu, ale o způsob nastrojení, neměl jsem na mysli ani konkrétní optiku... ;) Jen sestava LVPO+RedDot na offsetu...
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

Záleží, na co to je. Pro mě do PA apod. jednak těžké, jednak aby to bylo "military-grade", tak jsi v tom přes 50 000. A možná nejpodstatnější, jakmile se s tím začne střílet z nestandardních pozic, z pod auta, různě lehat, tahat to při plížení apod., tak to není žádná hitparáda. Na tyhle věci je pořád nej kolimátor/prizma 1x. Ale na sport nebo standardní stoj/klek/leh trefovat na 300 m, na to zase tohle supr. Jedno ideální řešení, za mě, prostě není. Ale samo, jak se tu už psalo, každému vyhovuje něco jiného. Mimochodem, za mě se ideálu blíží spíš již letité, a prý morálně zastaralé, řešení optiky na G36. Když něco moderního, tak Elcan Specter, ale ten je myslím za 80 000?
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

No já nevim, ale je to trend u většiny SOCOM... kolimátor je tam pověšenej na offsetu, přenáší se s tím pak líp, než když se musí zoomovat na různě vzdálené cíle... Takže právě velice univerzální použití...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Serža »

Sarkafarka.Loupeznik píše: 18.02.2021 20:59 https://s34193.pcdn.co/wp-content/uploa ... ptimal.jpg
Za mě ideální řešení...
moc bych chtěl vidět video vyletujících nábojnic....zejména v různých nestandardních pozicích :-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od FMJ »

Mno, nábojnice ve vztahu ke kolimátoru vyletují stále ve stejné pozici, bez ohledu na změnu orientace či pozice zbraně, neb poloha vytahovače a vyhazovače se při extrakci nábojnice nijak ve vztahu ke kolimátoru nemění. Spíš záleží, jakým směrem deflektor nábojnice odráží, jak rychle cykluje nosič. Předpokládá se ale, že si majitel tyhle věci ověřuje, než s tím někam vyjede. Je spíš obvyklejší mít malý kolimec na 45° montáži chycený na horní liště = co nejblíž ose hlavně, než takto, navíc spíše otevřený kolimátor, kvůli úspoře hmotnosti (on ten Vortex Razor něco váží; a stojí taky skoro 50k a není milspec). Optika na G36 má jednu nevýhodu - je strašně vysoko nad osou hlavně - čímž jsou dány její další negativa.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

Těmi nábojnicemi se, podle mě, myslí třeba odrazy, sice vyletí stejně, ale pak jde např. od stěny někam jinam.

Je možné, že se u té montáže na foto počítá, že tam třeba ještě přijdou záložní miřidla, dopředu laser apod.?
Když to je chycené u optiky, tak to ušetří místo jinde. Ale jinak samozřejmě souhlas, že blíže k ose je lépe.

Tubusové kolimátory asi víc vydrží než ty otevřené, už jen to, že mívají krytky, je plus, na otevřené se max. něco nasazuje a to je naprd. Ale s tou hmotností souhlas, to je zlo, v této variantě mimo osu (také proto tohle řešení za mě není ideál - stejně jako třeba výklopné zvětšovací moduly, tam to je ještě horší).

Ano, na G36 je optika dost vysoko, ale líbí se mi, že ta s přiblížením je právě níž, u kolimátoru už přilícení není tak podstatné (navíc můžeš mít masku a/nebo helmu a pak to je najednou jiné). Nic tam není mimo osu, váží to relativně málo, nic se nemusí přepínat (zvětšení). Třeba ACOG s RMR má nahoře právě ten otevřený kolimátor, ne tubusový. Kdyby byl dole ACOG, nahoře třeba MRO a ideálně integrované obojí do jednoho těla, tak to by byl můj ideál (na nižší montáži, když by se to dávalo jinam než na AR).
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

FMJ píše: 25.02.2021 4:42 Mno, nábojnice ve vztahu ke kolimátoru vyletují stále ve stejné pozici, bez ohledu na změnu orientace či pozice zbraně, neb poloha vytahovače a vyhazovače se při extrakci nábojnice nijak ve vztahu ke kolimátoru nemění. Spíš záleží, jakým směrem deflektor nábojnice odráží, jak rychle cykluje nosič. Předpokládá se ale, že si majitel tyhle věci ověřuje, než s tím někam vyjede. Je spíš obvyklejší mít malý kolimec na 45° montáži chycený na horní liště = co nejblíž ose hlavně, než takto, navíc spíše otevřený kolimátor, kvůli úspoře hmotnosti (on ten Vortex Razor něco váží; a stojí taky skoro 50k a není milspec). Optika na G36 má jednu nevýhodu - je strašně vysoko nad osou hlavně - čímž jsou dány její další negativa.
Na lištu se to dává proto, že je to levnější řešení, ne lepší... ;) Když se na ten obrázek podíváš, tak vidíš že pro změnu optiky stačí jen to drobné pootočení zbraně bez toho, abych se musel honit tváří po pažbě a "zalehávat" víc k hlavni... Přímo před tvým okem jednoduchým pohybem prohodíš LVPO za RedDot...
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

To Hrd: V těžišti zbraně to s tou váhou takovej průšvih není... A jak jsem zmiňoval kolegovi, kolimátor určený pro CQB mít co nejblíž k hlavni nedává moc smysl, protože ti bere podstatnou část úhlu zorného pole... I proto se chytli RedDoty typu Aimpoint, protože za nimi má člověk hlavu více vzpříma a vidí toho kolem sebe víc...
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od FMJ »

SF.Loupeznik: nepsal jsem lepší, ale obvyklejší.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od bivoj »

FMJ píše: 25.02.2021 4:42 ...kvůli úspoře hmotnosti (on ten Vortex Razor něco váží...
Pravda, pravda. Sice nemám Razora, kterej je prý lehčí, ale Vipera (na kalacha mi přišel Razor už trochu overkill). Nicméně, sestava railový kryt (200g) + jednodílná montáž (260g) + Viper PST Gen II 1-6x24 & bižuterie (720g) má dohromady 1180g. Oproti jednoduchému původnímu originálnímu plechovému krytu (80g) je tam teda nárůst hmotnosti 1,1 kg a to už je kurevsky znát...

Viz:
MY_AKMS_47.jpg
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
hrd
Příspěvky: 1391
Registrován: 14.04.2014 11:05

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od hrd »

To tak asi bude vždy, když chceš něco, co vydrží. Třeba railová M21 je o cca 200 g těžší než bez něj.
AK-12 má 3.5 kg, AK-74M 3.4 kg. Aimpoint CompM4 je kolem 400 g. Magnifier s QD montáží je asi lehčí, ale o moc určitě ne. Třeba Elcan Specter váží přes 600 g. Můžeš si na to sice dát nějaký lehký otevřený kolimátor, ale to já než bych riskoval, že ho někde urazím, tak tam raději nedám nic a nechám to v základu.
Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 288
Registrován: 06.01.2015 19:17

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Sarkafarka.Loupeznik »

https://www.hexoptics.com/wasp-micro-red-dot-sight/
Asi neodolám, hledám nové "oko" na Hellcat a tohle vypadá podle všeho zajímavě... Má někdo postřehy odněkud???
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od PaF »

Já nevím, mně se tahle móda automaticky nastavovaného svitu nelíbí. Holosuny aspoň mají mód pro manuální regulaci jasu jako volitelný. Tady nejsou ani tlačítka, takže je člověk v rukách "robota". Třeba už to funguje líp než dřív, ale já dal sklíčko s automatickou regulací jasu pryč. Čas od času to prostě nefungovalo optimálně.
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvek od Zarozak »

Bivoj: Tento dekl je podle mě nejlepší volba na AKMS a Tantala, jen škoda té ceny.....tam už člověk začíná uvažovat, jestli to "nedožije" jen s železy :)
Odpovědět