Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět

Kolik let je zdejšímu Rozpadlíkovi?

10-15
2
2%
16-25
3
2%
26-35
25
19%
36-45
60
46%
46-55
28
21%
56-65
11
8%
65-99
2
2%
 
Celkem hlasů: 131
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Serža »

bojový sport je fajn, ale nad 40-50 máš několik limitujících faktorů, se kterými musíš počítat:
1) pomalejší metabolismus = i při stejném energetickém příjmu a výdeji jako dřív rostou tukové zásoby
2) pomalejší regenerace = není možné bušit stejně intenzivní/dlouhé tréninky, jako dřív, protože to prostě neuregenerujete = energetický výdej se snižuje = viz bod 1
3) omezení hybnosti = snižuje se pohybový rozsah kloubů a vazů = je třeba se víc intenzivně věnovat strečinku a protahovacím cvičením (bez hybnosti je fyzička k prdu)
4) degradace zraku = problém při míření na delší vzdálenost, přepínání na blízko/na dálku
5) degradace sluchu = zejména u mužů se ztrácí schopnost vnímat vyšší frekvence
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

Vzhledem k tomu, že jsem tento thread před cca deseti lety sám založil, tak mohu porovnat můj stav tehdy (tedy těsně po 40) a nyní (těsně po 50).
Serža má bohužel pravdu. Navíc rozdíl 40 vs 50 je daleko horší jak 30 vs 40. I když se snažím udržovat v kondici, tak ne příliš zdravý životní styl společně se sedavým (IT) zaměstnáním neprospívají ničemu. A v těch 50+ už jde pomaličku, ale jistě do kytek vše, jen prostým stářím. Střílet přes klasická kovová mířidla na delší vzdálenosti (puška)? Bez brýlí víceméně už nemožné a to mám na řídícím oku jen 1,5 dioptrie. Kolimátor? No, s astigmatismem (a opět bez brýlí) prostě hezká hvězdička na rozmazaném pozadí. A co se týče bojových sportů? Fyzička jde taky pomalu do háje. Za mlada jsem dělal karate a i když pravidelně cvičím dodnes, tak kdybych se měl dnes postavit na tatami, moc bych na sebe v případném kumite už nesázel... :D Holt žádnej Chuck... ;) (Teda zpacifikovat nějakýho výrostka ještě sice zvládnu, ale kdyby to byl někdo, kdo něco skutečně umí, mohl bych krutě pohořet...)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od M M »

Pani, to z predoslych prispevkov doverne poznam :D. Zanedlho budem mat inak 51 a tiez som od IT - prave koli tomu viem ze musim stale cvicit.

- s metabolizmom mam stastie, som astenik, takze nech zeriem co zeriem, musel by som k tomu chlastat niekolko piv kazdy vecer, inak to spalim, teraz sa mi podarilo za posledne mesiace nabrat cca 5kg na svaloch, ale akonahle by som polavil, pojde to dolu ...
- pomalsiu regeneraciu citim ku*evsky, kedysi som fungoval stylom 3 dni makat, 1 den pauza, 3 dni makat - teraz si davam medzi treningami len "udrzovacku", stretching, nejake rozhybanie pripadne trochu posilovacky (a chytam depku pozerajuc na zaznamy co odcvicili mladi :D )
- strasne dolezity sa stal spanok, tak 10 rokov dozadu som dokazal v kritickych situaciach tyzden vydrzat 4 hodiny spanku za noc, uz to nedavam. Zaseknem sa do noci za PC koli nejakemu pruseru u zakaznika a druhy den to strasne citim - a toboz pri cviceni
- neprijemna je aj reakcia na intenzivnu zataz pocas dlhsej doby - ked sa bez pauzy striedaju cviky na tu istu svalovu partiu, tak proste citim unavu rychlejsie nez mladez, este pred par rokmi to bolo o dost lepsie :(
- hybnost - tiez som musel na niektore techniky rezignovat, viem ako som bol na tom kedysi a vidim ako som teraz, proste vsetok stretching a rozhybavanie je dobry len na udrzanie sa na urcitej urovni, telo viac nepusti
- zrak - no, preto som predal kalacha a kupil ARko - nabehol na kolimator / optiku. Ako dlhorocny myop (kratkozraky) mam ale vyhodu v tom ze sa mi teraz vekom na blizko kompenzuje vada, takze bez okuliarov na NO vzdialenost bez problemov z pistole Alfu trafim aj bez okuliarov a s otvorenymi mieridlami, chcem este vyskusat laser
- sluch zatial ako-tak sluzi

Zhrnul by som to tak ze je to o tom ze si clovek musi uvedomit svoje hranice a nasledne sa so zatatymi zubami zmierit s obmedzeniami co prisli. A davat si bacha na zivotospravu. Casto cvicit na udrzanie sa, davat pozor pri uvolnovani, cvicit techniky ktore sice nie su take efektne ale zato efektivne ... a neprepinat. A skusnut to ze proste o 30 rokov mladsi to maju inak. Proste 70km za tyzden nenabeham, staci mi raz do tyzdna dat 10km intervalovy beh / vyklus ... na cvicenie s nejakymi vacsimi vahami som rezignoval, sakramentsky si davam pozor na techniku pri cviceni (taky plank je strasna svina na krize ked sa nerobi dobre), ale hlavne - treba sa v ramci moznosti stale hybat.

A na tema mladi - v reali byt konfrontovany s 20nikom tak ho musim prizabit intenzivnym utokom v priebehu 20 sekund s tym ze vyuzijem vacsiu vahu / silu a skusenosti, alebo sa teda cely cas drzat naspat a cakat na chybu ... po minute intenzivneho "tancovania" proste zacnem spomalovat = nafasujem. Trenovany borec ma proste ustve. Opakovane overene :mrgreen:. Dtto mlada milenka - ziadnu z bab ktore s nami cvicia by som si do postele v snahe zachovania svojej hrdosti radsej nebral :shock: :D.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1294
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Kapo »

Tak dáky starec raz povedal, že múdrosť prichádza vekom. Kua, a ja su blbej jako vždy. Ešte že v práci ma jebú ako malého chlapca. Na cvičenie nemám čas, a keď mám čas, nemám chuť. Ešte že starci vymysleli brokovnicu. Aby vždy trafili. Aj keď už niekedy zabudnú, koho. :D
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Kotatko »

Ma nekdo link na tabulky zavislosti vek - pulz - fyzicka kondice ? Cim nizsi pulz, tim lepsi kondice, spickovi atleti maji pry kolem 40, ja mam 50 tak bych rad videl srovnani ze co to znamena. Jsem dedek po 55 :)
cipis
Příspěvky: 4833
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od cipis »

Jděte do háje! Letos mi bude 45, zrovna jsem furt takový unavený, utahaný a rozbolavělý, a vy tady píšete, že to lepší nebude ...
:lol:
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

M M píše: 13.04.2021 23:23 ... na cvicenie s nejakymi vacsimi vahami som rezignoval...
Tak to já jedu silovej tréning pořád. Ale musí se strašně opatrně a precizně s technikou. Jinak je to koledování si o velkej průser. Také mám už trochu obavu o klouby, protože si třeba na výšlapy schodů (30x12pater, jen nahoru) beru občas batoh a do něj 20kg závaží. Jenže sám o sobě mám momentálně cca 50kg nadváhu a fakt už to nejsou vše svaly..., takže vlastně do těch schodů tahám 70kg navíc... :-/ Budu muset s tou hmotností něco velmi rychle dělat, protože třeba dřepy s činkou, to už jsem minule cítil, že svaly by to ještě třeba daly, ale klouby už bolely...
cipis píše: 13.04.2021 23:59 ...Letos mi bude 45...
45, to je ještě úplná lambáda... :D ale za těch dalších 5 let to přijde rychleji, než za předchozích 10... ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Germanik1 »

Možným kritériem je i přirozený spánek. Čím více jsem z formy, tím méně spím. Optimum pro mne je dneska 7,5 hodiny. Příjemně unaven až 8,5. Ale když se rejpu týden v ničem, tělo je schopné vypnout jen na 5-6 hodin. Tlak i tep mám nižší, 115/70, 50-55.Ale odchází mi software, tedy morál na hlídání váhy. Rok od roku těch 10-12 kg nadváhy shazuju na jaře pomaleji. 😭
Udělám co musím
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od M M »

Kotatko píše: 13.04.2021 23:56 Ma nekdo link na tabulky zavislosti vek - pulz - fyzicka kondice ?
Na toto konkretne ti odpoviem len ze je to dost individualne, tiez mam pokojovku 48-51, pokial nemas nejaku vadu tak nizsi = lepsi. Je niekolko vzorcov na urcenie intenzity cvicenia aby si clovek napasoval trening, jeden z nich pouziva na urcenie maximalneho tepu na dany vek MAX = 220-vek (pre 50nika 170). MIN je tvoja pokojova hodnota.
MAX-MIN = HRR (heart rate reserve) - s tym sa operuje. Takze ked chces ist napr. na 70-80% pri cviceni, tak cvicis tak aby si drzal tep na MIN+0.7*HRR az MIN+0.8*HRR (pri veku 50 a pokojovke 50 je to 134-146).
bivoj píše: 14.04.2021 1:33 Také mám už trochu obavu o klouby, protože si třeba na výšlapy schodů (30x12pater, jen nahoru) beru občas batoh a do něj 20kg závaží.
Tak to je dost drsne ... bacha na to, ono to opotrebovanie klbov sa prejavi, predpokladam ze to aspon dopujes nejakymi aditivami (Alavis a pod.). Ja zvazujem na beh kupit zatazovu vestu ale neviem ci to svojim kolenam chcem spravit. A ako sme uz spominali - fakt si dat pozor na to aby clovek cvicil spravne a neprestrelil to.
cipis píše: 13.04.2021 23:59 Jděte do háje! Letos mi bude 45, zrovna jsem furt takový unavený, utahaný a rozbolavělý, a vy tady píšete, že to lepší nebude ...
:lol:
Nebude (na Slovensku tomu hovorime "holy, zbity, roz*ebany"). Bud budes z cvicenia alebo aj bez neho, tak vseobecne ... tak si vyber :mrgreen: :yes.

@Germanik1 - k tomu spanku, pokial nemam budik, tak 8 hodin prespim uplne v pohode. Blbe je ze vecer vacsinou dost natiahnem (clovek chce po dni za PC aj rodinu vidiet, zacvicit si a potom vecer v klude zase sadne k nejake agende), dlhodobo bojujem s tym ze by som mal ist spat najneskor 23.00, nedari sa :(.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Germanik1 »

Běhat, skákat a zatěžovat klouby při nadváze je cesta do pekel. Nežrat, zhubnout, potom zátěž. Snad kolo nebo rotoped, bez nárazů na klouby do hubnutí pasuje.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

Tak já např. rozhodně neběhám a neskáču. (Sloni taky neskáčou a myslím si, že je to dobře ;) ). Se silovými cviky na horní polovinu těla je to ještě v pohodě, problém je s nohama - kolena a kyčle. Ono jako zátěžové cvičení mě stačí třeba obyčejná chůze - 40km lehce svižný (5km/h) pochod jen s malým batohem, protože jako hlavní batoh si táhnu těch svých 50 kg navíc... ;)

A to chození do schodů - je to sice zátěž na klouby, ale úžasně to nakopne celý kardiovaskulární systém. Důležité je ale chodit po těch schodech pouze NAHORU a nikdy s takovouto nadváhou (a věkem) ze schodů směrem DOLŮ (alespoň ne dlouho)...

Samozřejmě, že nejlepší (a jediné správné) řešení je zhubnout, ale to jde ztuuuha... Já to mám tak, že celkem dost cvičím jak aerobně (chůze, ty schody), tak anaerobně (silové cviky). Jenže k tomu strašně žeru a pivečko nebo víno si také neodpustím. Takže přesto že k bazálním 10000kJ/den přidám dalších +- 10000kJ/den výdeje za tělesné aktivity (tj. celkem výdej 20000kJ/den), žrádlem a chlastem to plně vykompenzuji... :oops:
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Teal'c »

Takže dolů jezdíš výtahem nebo se Ti nahoře hromadí zátěž? (Vzpomněl jsem si na Cimrmanův důlní výtah ;) )
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Ulfhednar »

Základem úspěchu je nemít v mládí příliš nasazenou laťku. ;) Já třeba půlmaraton běhám v 47 letech se stejným časem, jako v 37. Naprosto příšerným...
Když na svém okruhu míjím důchoďák, musím přidat, aby chodítkáři nebyli rychlejší. Pak to vzepětí vydychavam dalších X kilometrů. :D

Základem je moc nepřibrat. Na KM máme pár pánů, co byli dost při těle, pak se rozhodli s tím něco udělat, povedlo se, ale jsou takový... vyplandaný, zestárlý a bez drajvu. Ona jak se ta kůže natáhne na vanu, je tam dlouho, pak přijde čtyřicítka, padesátka a už se to nevrátí. Pivařské strie :D A k tomu odkecaný klouby.
Óðinn á yðr alla
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od drigon »

bivoj píše: 13.04.2021 22:41 Vzhledem k tomu, že jsem tento thread před cca deseti lety sám založil, tak mohu porovnat můj stav tehdy (tedy těsně po 40) a nyní (těsně po 50).
Serža má bohužel pravdu. Navíc rozdíl 40 vs 50 je daleko horší jak 30 vs 40. I když se snažím udržovat v kondici, tak ne příliš zdravý životní styl společně se sedavým (IT) zaměstnáním neprospívají ničemu. A v těch 50+ už jde pomaličku, ale jistě do kytek vše, jen prostým stářím. Střílet přes klasická kovová mířidla na delší vzdálenosti (puška)? Bez brýlí víceméně už nemožné a to mám na řídícím oku jen 1,5 dioptrie. Kolimátor? No, s astigmatismem (a opět bez brýlí) prostě hezká hvězdička na rozmazaném pozadí. A co se týče bojových sportů? Fyzička jde taky pomalu do háje. Za mlada jsem dělal karate a i když pravidelně cvičím dodnes, tak kdybych se měl dnes postavit na tatami, moc bych na sebe v případném kumite už nesázel... :D Holt žádnej Chuck... ;) (Teda zpacifikovat nějakýho výrostka ještě sice zvládnu, ale kdyby to byl někdo, kdo něco skutečně umí, mohl bych krutě pohořet...)
S tím rozdílem věku mezi 40 až 50 a mezi 30 až 40 máš pravdu. Přijde mi to, že rok po 40ce je jako dva roky mezi 30 až 40.
Silově to ještě ujde, ale rychlost jde do háje a nějaká ta bolístka je občas taky ozve.
A naposledy mi dalo zabrat očkováním proti klíšťové encefalitidě. Celých 12 let v pohodě a naposledy taková darda (horečka skoro 40°C a tři dny jsem se z toho hrabal).
A rodiče mne straší že to prý lepší určitě nebude :).
Koukej tak, aby jsi viděl.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Pez »

Při nadváze je bezva jízda na kole, oproti běhání tolik netrpí klouby.
Povedlo se mi docela shodit, co jsem nabral při práci u PC. Jak člověk nemá adekvátní výdej, tak váha leze pěkně nahoru.
Teď se držím a můžu si dopřát na co mám chuť a kolo mě stále baví. K tomu trocha cvičení, břicho, vršek a protahování.
Je fakt, že zranění se hojí déle. Naražené rameno 1/2 roku. Vyhrezlá ploténka to samé. Člověk musí trochu dávat bacha ale jinak jako zamlada. Hlava někdy na věk těla zapomene a večer bolí celý člověk. ;)
Fyzický jsem na tom líp než mladší co ke mě chodí na brigády. Tak mě to vždycky potěší, že funí do schodů a já to ještě dávám docela v pohodě.
Kotatko
Příspěvky: 214
Registrován: 13.02.2021 20:38
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Kotatko »

K mladym : Když tahám dětičky (10-17) co ke mě choděj na exkurze, fabrikou, a mám hnusnou náladu a nevemu je vejtahem, po vyjití 130 schodů mám na schodišti skupinu sprejujících se astmatiků, většinu bez dechu na kolaps a části je to prdu, že tam na vyhlídku vypotáceli, protože se bojí vejšek (když mám dobrou, sleduju záchvaty klaustrofobie v kabině vejtahu a výkřiky"tady není signál"). Poslední dobou to jde s fyzičkou krutě z kopce... Tak ono asi je to prostě evoluce. Fyzička není při dnešním stylu života většiny obyvatel nutná. Furt je to lepší než hoch americký, co přijel s rodiči na návštěvu ke známýmu, vymysleli výlet na Karstejn, chlapec ušel několik set metrů, odjel sanitkou. V nemocnici zjistili, že zkolaboval z přílišný zátěže, protože byl zvyklej ujít ráno 15m k autu, pak 20m do školy, , 20m ze školy a 15m domu. 100m nachodil s přestávkama v sobotu, kdy rodina trávila slastný víkend v obchoďáku. Takže to byla kostra a tuk. O to větší sranda bude, až se jednoho krásnýho dne něco podělá a vypadne třeba jen net.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

Teal'c píše: 14.04.2021 16:12 Takže dolů jezdíš výtahem nebo se Ti nahoře hromadí zátěž? (Vzpomněl jsem si na Cimrmanův důlní výtah ;) )
Výtah, samozřejmě... ;) Dolů by to s mými kily bylo na klouby smrtelný... Ten výtah má výhodu i v tom, že i když už člověk ve 12 patře funí jako lokomotiva, tak jízdou výtahem do sklepa se může trochu vydýchat a klesne tepovka. No a pak znovu...

Když jsme před pár lety byli v Rumunsku na takové té rádoby "offroad expedici", tak na pravém Drákulově hradu (Poienari) jsem těch cca 1500 schodů vyšlápl daleko lépe a rychleji, jak kdokoliv z ostatních členů - a že tam byli oproti mě i mladíci... ;) Pravda, dolů jsem se zase šinul jak šnek já a bylo to pro mě náročnější, jak ta cesta nahoru...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od PaF »

Obávám se, že na 30x12 pater brzy dojedeš, pokud máš půl metráku navrch. To nemůže dělat tělu dobře. Nevím, jak často to chodíš, ale lépe by bylo častěji menší výkon. Ale s touhle váhou bych doporučil spíš plavání, kolo, rotoped a chůzi po rovině. Mám 60 za sebou a celoživotně tahám batoh navíc. Do 33 mi to ani s 30kg na hrbu nevadilo, do 45 jsem to zvládal, pak jsem začal snižovat váhu batohu na zádech až na 20 kg i s vodou. Pak přišel první problém se zády, skřípnutý nerv, atrofie svalstva na levé noze. Do 50 jsem to rozchodil a přestal nosit ten batoh na zádech (pouze jednodenní túry). Před 3 lety operace výhřezu, trvale poškozený nerv, ID II.st. :( Dnes ujdu 12 km za celý den a jsem z toho 3 dny nemocný. Rozumná je procházka do 4km. Na Terině už nepřespím, což mne neskutečně štve. Ale pořídil jsem elektrokolo, snažím se chodit, večer rotoped. Noha se už ale nespraví. Nejvíc mi teď chybí plavání a cvičení v bazénu.
Teď zkusím dát 10kg dolů, pitomý koronáč mi nadělil dobře 5 kg, ale je fakt, že se nijak moc neomezuju a zima je vždycky špatná. Medvědi to mají zařízený líp, vstávají hubení, akorát do plavek :chuckle .
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Ulfhednar »

Výhoda je, že pokud člověk není výsloveně princezna na hrášku, a má trochu srovnanou výbavu, není třeba batoh přes 10 kg. Myslím batoh, jako batoh😉
Óðinn á yðr alla
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od PaF »

Jasně, dnes jo ;). Ale nebyly vždycky takové materiály jako dnes, a co funguje, nevyhazuju. Nebyly na to prachy. Takže váha šla dolů postupně s obnovou vybavení. Můj první benzíňák z Ruska vážil 2,5 kg, první péřový spacák 3 kg...
Odpovědět