Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět

Kolik let je zdejšímu Rozpadlíkovi?

10-15
2
2%
16-25
3
2%
26-35
25
19%
36-45
60
46%
46-55
28
21%
56-65
11
8%
65-99
2
2%
 
Celkem hlasů: 131
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

Předem bych chtěl upozornit, že toto téma není v žádném případě dublování tohoto tématu - viz níže. Také upřesňuji, že je to téma spíše pro muže, než naše křehké polovičky... ;)

Není jistě tajemstvím, že fyzická kondice je jednou z hlavních priorit pro to, uspět v PA době. Jenže, jak je známo, fyzická kondice má, vzhledem k věku (cca 18+), sestupnou tendenci...

Nevím jaký je věkový průměr zdravého jádra (ti, co mají co říct) tohoto fóra, ale rozhodl jsem se tímto tématem trochu informačně "odkopat". A to hlavně proto, že naprosto jasně vidím, jak jsem na tom s fyzickou kondicí, respektive jejím udržování v době, kdy jsem se dostal do stejné věkové katoegorie, jako Emanuel z Malevilu. Bohužel, a sám to vidím, nedisponuji už tolik entuziasmem k tomu, abych denně uběhl 10km, nazvedal v posilovně dvě a půl tuny železa, šel třikrát týdně s kámošema na fotbálek/tenis/squash ap. Nějak tím věkem zmizely jak příležitosti, ta i nějaká ta vnitřní energie.

Co si budeme namlouvat, v tomto věku už mnozí z nás vychovávají svoje děti a místo denodenních návštěv pohostinských zařízení (a posiloven) spíš řeší jak se znovu naučit to, co svému potomkovi musítme kontrolovat v DÚ v prvních letech školní docházky. ;)

Ale dost planého tlachání - přejděme k jádru věci a k tomu, k čemu jsem toto téma založil - tedy:
Jak si ti z vás, kteří splňují věkový limit pro možnost relevantně se vyjádřit k tématu, udržujete fyzickou kondici?
(Respektive, jak se dokážete dokopat si ji udržovat - tj. psychologicky se donutit něco dělat, místo ležení na pohovce)
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Stenny »

Pokud to nevadí, něco sem napíšu, ačkoliv do této kategorie nespadám. Mám ale kamaráda, který ano, a který řešil velmi podobný problém pár let zpátky, když po dlouhé nemoci ztratil většinu dřívější fyzičky.
V kostce přišel na to, že nejlepší je bič, zatímco cukr se přeceňuje. Sázel se s kamarády o to, za kolik uběhne kilometrovou trasu za tři měsíce, jakou zvedne za půl roku činku... největší sázka byla tuším o 2000 korun, takže docela motivace. Plus psal svoje cíle spoustě kamarádů e-mailem (a pak snad i na Facebooku, nevím), aby ho mohli hecovat a hlavně aby se styděl, když to nedá.
Taky dělal to, že za každý tréning si dal snad dvacku bokem, kdežto za týden bez fyzické aktivity z toho strhnul 150 korun. Jednou za čas si za takhle ušetřené peníze něco koupil, zašel na střelnici, na masáž nebo tak.
Tvrdil, že nejdůležitější je, aby nemusel ty tréningy připravovat, takže mával kettlebelem, když se večer díval na zprávy, když děti v sobotu šly na kroužek, tak on šel běhat, protože doma nikdo nebyl... a tak.
Každopádně držím palce.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od vlk972 »

Do téhle kategorie spadám. Snižování kondice jsem začal pozorovat někdy kolem 35 let. Vrchol byl někdy od 25 do těch 35.
No a metoda udržování? Celkem jednoduchá, neustálá práce kolem baráku, min 1x týdně ostrý pochod min 20 km s 20kg na zádech. A díky staršímu synovi jsem se dostal k airsoftu, kde jsem s údivem zjistil 2 věci a obě mně potěšily. Jednak zdaleka nejsem nejstarší hráč a celkem bez potíží uběhám mnohem mladší. S tím souvisí i pravidelné tréninky týmu, úmyslně zaměřené na rozvíjení pohyblivosti a vytrvalosti. No a světe div se, pokles fyzičky se zastavil a možná i pomalinku stoupá.
Edit: 40cetiletý Vlk972 by toho 0cetiletého vlka972 zmuchlal a zahodil jako papír od sekaný. Myslím, že ve 40 letech to ještě není tak zlé u většiny z nás.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od EBE »

inšpiratívne..airsoft, za pc to tak nejak telu nefachá a lenivie.
pokles fyzičky som sledoval po 30 roku života, ale je to aj následok zlej životosprávy a nedostatku pohybu..rovnako zmena aspoň u mňa, spomalenie trávenia, no to bude morda zase sa rozhýbať ;)
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od alive »

Souhlas s Vlkem...na baraku clovek trenuje porad :-) Ale je fak, ze uz to nejni co bejvalo...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od urbanwarrior »

V tomhle věku to už není o sprintech, ale vidím, že fyzička tam pořád je. Při práci na baráku jsem zjistil, že v pohodě stačím mlaďochům a kolikrát mám i docela navrch. V téhle souvislosti si pamatuju na příklad p. Krampola, kt někdy po pětačtyřicítce začal vzpírat v posilovně a během roku když sundal košili,měl figuru vymakaného třicátníka. Přitom do té doby hulil jako fabrika a coby herec zdravým životním stylem určitě neoplýval. Čili řekl bych, že není důvod klesat hned na duchu, ani vrhat aružije do obilí.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od PaF »

jj, tak sem patrim, dokonce bohate. Do 48 to slo, sport 3x tydne vyhovoval a stacil. Pa se mi sekla zada a malem jsem prisel o levou nohu, stehenni sval mi atrofoval v obvodu o 12cm :roll: . Od te doby se pomalinku snazim zlepsovat, na pohovce toho nalezim dost :lol: , ale koukam si vytvaret PRAVIDELNE prilezitosti - plavani, prace na chate, v lete kolo, v zime lyze a nohejbal. Pri tom jsem si letos utrhl lytkovy sval :roll: . No, dobre uz bylo, ale snazim se :lol: Kondice jakztakz, ale vaha stale roste :evil:

Jo, v tomhle veku je potreba rehabilitovat - masaze, sauna, virivka apod. Pouhy odpocinek na pohovce nestaci :idea:
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

Já osobně mám v tomto takový "etapový problém". Čas od času se zakousnu, začnu pravidelně cvičit a hýbat se. Fyzička jde nahoru a kila dolů. Jenže nadšení mě vydrží maximálně tři měsíce, pak to začnu flákat a všechno je v kopru. Pak zase cca 3 - 4 měsíce nicnedělání a jedeme znovu... Potřeboval bych nějakou motivaci nebo nápad, jak nepřestat po těch prvotních třech měsících.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Fabulous »

Chce to kurvicku kamarade. Ver mi :D
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od EBE »

bivoj no to já tiež ;) tá motivácia, kurvítko? :D to sa ozaj veľa potentoto keď niečo príde do života, nj v dobrom aj ;)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4352
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

No, já se držím jednoho starého příloví "Chceš-li učiniti ze starého muže blázna, dej mu mladou ženu." Zase na druhou stranu je pravda, že 40 ještě není žádnej věk a nějaká nová matrace by jistě pomoohla, ale to již jsme mírně OT. (Mírně jen proto, že ono by to také krátkodobě pomohlo, ale já hledám dlohodobou ;) motivaci.)
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Foxy »

Někdy osud člověka přinutí.
Poté, co ze mne autoimunitní polyneuritida náhle udělala nemocničního povaleče (varianta toho, co v roce 2007 uzemnilo herce Pavla Nového), musel jsem se znovu naučit dýchat, vyměšovat, mluvit, psát, trefovat se lžící do huby, chodit, naučit se znovu jezdit na kole a na lyžích... tak odrehabilitovat to všechno do normálu dalo neskutečnou fušku.
Pod tlakem životní nutnosti vyhrabat se z toho jsem si musel zvyknout, a tedy i zvykl, každodenně nekompromisně cvičit. V důsledku toho jsem teď paradoxně mnohem více fit, než jsem byl předtím, než mě ta mrchachoroba během pouhých hodin změnila ze zdatného chlapa v bezvládný žok.
- - -
Takže potvrzuji, že se dá udržovat celková kondice natolik, že i po pětašedesátce je člověk schopen například přejít celé Nízké Tatry s plnou polní (stan, spacák, vařič, voda, potraviny, oblečení atd) a třeba i bezproblémově uplavat nějaký ten kilometr... ale znamená to, že se člověk musí stát na každodenním cvičení závislý jako na droze.
I s tím, že pokud mi okolnosti cvičit nedovolí, mám z toho nefalšovaný absťák.

Dokud se člověk hýbe, tak žije.
Tož asi tak.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Pepe »

Stačí chtít. 73letý crossfiťák:
http://www.youtube.com/channel/SWcIGv2s1wLPA
A není to žádná vzácnost.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od MRAK »

FOXY !!!
:yes
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Fabulous »

Milenky, milenky, chce to prostě milenky. To člověka donutí zatahovat břicho ;)

Vím, že je můj příspěvek nehodnotný, ale nedalo mi to :)
Uživatelský avatar
miculas
Rozpadlík
Příspěvky: 271
Registrován: 22.07.2012 19:15
Bydliště: Hanácké Athény

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od miculas »

Naopak, já tvůj příspěvek považuji za hluboké moudro. :)
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od EBE »

Nikdy nie je neskoro začať, ach jaj milenky...Fabe ;) ja to moje baňdero a vzduch už dlho neudržím :lol:
Uživatelský avatar
gabcik
Příspěvky: 45
Registrován: 06.11.2012 17:23
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od gabcik »

Základné opatrenie: nevoziť si zadok v aute.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Foxy »

Ano, souhlasím!
gabcik píše:Základné opatrenie: nevoziť si zadok v aute...
a v práci důsledně "zrušit" výtahy - tedy alespoň pokud zrovna nevezu vozík s rozbitou mašinou.
A taky třeba místo telefonění zvednout zadek a zaběhnout ke kolegovi per pedes... jsou to maličkosti, ale dělá to hodně.
Do práce to mám nějakých 2 a kousek km. Z kopce do údolí a nahoru do kopce protějšího. V létě na kole 11 minut, když cestáři na podzim svět posolí, tak pěšky 20 minut...
Auto? Taky nějakých 20 minut, pak hledat parkování... auto jen v případě naprostého nezbytí; když vezu to, co už fakt nevtěsnám na nosič bicyklu.
Ano. Jsou to maličkosti...
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od vlk972 »

Souhlas :-)
Otázka je, jestli to děláš pro zdraví, nebo pro lov kurviček? ;)
Odpovědět