Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět

Kolik let je zdejšímu Rozpadlíkovi?

10-15
2
2%
16-25
3
2%
26-35
25
19%
36-45
60
46%
46-55
28
21%
56-65
11
8%
65-99
2
2%
 
Celkem hlasů: 131
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Ulfhednar »

Ale jo, taky tahám z nostalgie věci, které racionálně smysl nemají, ale bez nich si to neužiju. Třeba celtu ČSLA, Bažinu.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4347
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od bivoj »

PaF píše: 16.04.2021 18:25 ...Nevím, jak často to chodíš, ale lépe by bylo častěji menší výkon...
Strašně záleží na volném čase. Ono udělat těch 30x192 schodů (co patro, to 16 schodů, celkem 5760 schodů) zabere pár hodin, ač se to nezdá. V ideálních dobách jsem to chodil PO-ST-PÁ, tedy 3x týdně, přičemž ÚT-ČT-SO jsem měl naopak těžkej silovej tréning a NE byla odpočinkovej relaxační den.

Btw - od těch dob, kdy jsem toto jel kdysi naplno, mám ve svém okolí ten nick, který mám i tady... ;) Dva 100kg chlapy na ramena a dělat s nima třeba dřepy nebyl problém...

Nicméně, poslední dobou nahrazuji 30x12 ve schodech spíš opravdu rovinným pochodem - ale tam je problém ten, že mě dřív začnou bolet šlapky než nohy a trvá to déle. Ujít 30 Km není problém, problém je najít na to denně těch 6 hodin času...

Vím, že toto nepůjde dělat "pořád". Ale paradoxně, co jsem zařal žrát ve velkým "alavis" ap. se mi problémy např s kyčlemi téměř vytratily, nehledě na tu neskutečnou čočku, co kloubům dávám...

Snad se mě to neodrazí v budoucnu "ve stáří"... :)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od fransilice »

Je mi 42 let....
5*v týdnu každé ráno 130-200 kliků
7*v týdnu pochod 6-10 km(z toho jednou v týdnu se zátěží 16kg-vesta,zátěž na nohou,zátěž na zápěstí)
3* v týdnu velký trénink-pouze cvičení s vlatním tělem(hodinový kruháč se stovkami opakování nebo silový trénink se zátěžovou vestou)
5*v týdnu před večeří lehký kruháček-5 minut intenzivního cvičení
1*v týdnu běh(2-3 km)....
fransilice
Příspěvky: 98
Registrován: 26.08.2015 13:45

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od fransilice »

bivoj píše: 17.04.2021 3:43
PaF píše: 16.04.2021 18:25 ...Nevím, jak často to chodíš, ale lépe by bylo častěji menší výkon...
Strašně záleží na volném čase. Ono udělat těch 30x192 schodů (co patro, to 16 schodů, celkem 5760 schodů) zabere pár hodin, ač se to nezdá. V ideálních dobách jsem to chodil PO-ST-PÁ, tedy 3x týdně, přičemž ÚT-ČT-SO jsem měl naopak těžkej silovej tréning a NE byla odpočinkovej relaxační den.

Btw - od těch dob, kdy jsem toto jel kdysi naplno, mám ve svém okolí ten nick, který mám i tady... ;) Dva 100kg chlapy na ramena a dělat s nima třeba dřepy nebyl problém...

Nicméně, poslední dobou nahrazuji 30x12 ve schodech spíš opravdu rovinným pochodem - ale tam je problém ten, že mě dřív začnou bolet šlapky než nohy a trvá to déle. Ujít 30 Km není problém, problém je najít na to denně těch 6 hodin času...

Vím, že toto nepůjde dělat "pořád". Ale paradoxně, co jsem zařal žrát ve velkým "alavis" ap. se mi problémy např s kyčlemi téměř vytratily, nehledě na tu neskutečnou čočku, co kloubům dávám...

Snad se mě to neodrazí v budoucnu "ve stáří"... :)
jestli můžu poradit,tak alavis funguje jen ten pro koně....testoval jsem i ten pro lidi a zdaleka nemá taková účinek,jako ten pro pořádného hřebce :lol:
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4498
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Serža »

fransilice píše: 17.04.2021 10:13 Je mi 42 let....
to jsi ještě mladík :-)
v tom věku jsem měl 1/2ironmana za 5:42 :-)
no a pak to šlo fofrem dolu :-(
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od M M »

Zaklad je konstantne tahat a neprestat. Niekedy sa to ku*evsky tazko robi, hlavne ked sa na cloveka navalia 'reality' prace a rodiny :( . Ale proste stale si drzat aspon to udrzovacie cvicenie par krat do tyzdna. Doverne poznam oscilujucu kondiciu v zavislosti od ostatnej zataze a casu na cvicenie ... a to ako boli vracat sa zase k cviceniu a frustraciu z toho ze zase som kdesi kde som byt nechcel ... takze zatat zuby a snazit sa :yes . Po chvili zase nabehnu endorfiny a je to na dobrej ceste.
Ja som pre zmenu zase vcera na strelnici totalne po*ral pravidelne drilly, takze vidim ze strelbu flakam a budem musiet zase viacej zamakat aj v tejto oblasti ... kua, kde na to brat cas :D.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od DeadMan »

Čím jsem starší, tím více jsem pohodlný, co se počasí a teploty týče :?

A jak jsem už psal, tak posilovna pro mě není to pravé ořechové.

Tak jsem si pořídil domu sadu jednoručních činek.

https://www.decathlon.cz/cinkova-sada-2 ... 18574.html

Za ty prachy je to super :yes

Dá se s tím celkem slušně zaposilovat ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Dokelnik
Příspěvky: 48
Registrován: 15.10.2021 15:53
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Dokelnik »

Mne stary trener radil ze nad 40 uz jedine s vlastni vahou...
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Germanik1 »

Dobrá je lopata, krumpáč, kolečko, palice a poklusové tempo. 😆Tedy, pokud se tím neživíš.
Udělám co musím
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od M M »

Tuto metodu sa snazim obmedzovat. Odkedy som si pred 4 rokmi oddrbal pri stavbe terasy / zimnej zahrady oba lakte (par stovak furikov zeminy a sute vyvozenych nahor svahom, polozenie dlazby, atd. atd.). Pred dvoma tyzdnami som absolvoval v niekolkych etapach dokopy asi tak 40 hodin s 8kg zbijackou, flakal som koli tomu udrzovacie cvicenie = zase mam v pekle oba lakte a este ma drapol chrbat - co som pocitil pri zemnych pracach posledne dni.
Takze si na to treba fakt davat bacha, uz to nie je ako ked mal clovek 30 :(. Cvicenie s vlastnou vahou je super, na silove veci su (rozumne vahy) tiez dobre ... len holt ta regeneracia kua trva dlhsie a dlhsie.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od DeadMan »

My jsme letos kopali na chatě v hodně kamenitém terénu díru na umístění příslušenství k vrtu a přípojku k chatě. Museli jsme používat i bourací kladivo a celé nám to s bráchou zabralo 4 víkendy. Musím říct, že jsem byl z toho dost slušně odrovnaný (hlavně záda). Oproti tomu jsou 10kg jednoručky naprostá pohoda ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 873
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Count »

Po prakticke rocni zkusenosti mohu pro chlapy po 40 doporucit Pilates. Nesmejte se, je to tak. Zacal jsem s tim loni v dubnu v lockdownu a uz jsem u toho zustal. Mel jsem to za cviceni pro zenske, ale musim uznat ze jsem se mylil. Na zada/core a nohy clovek nepotrebuje cinky, staci dobre vybrany pohyb.

https://www.onlinepilates.cz/

A navic se na tu zenskou sakra dobre diva. :)
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1149
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Alstratt »

Regenerace. Je rozdil jestli nekdo cvici/posiluje jen nektere partie ktere lze rychleji zregenerovat a rozdil posilovat komplexne kdy to trva delsi cas. Nikdy by jste nemely cvicit/pracovat do takove faze ze vas to bude uz bolet, to uz je spatne. Nejen ze se z toho budete dele regenerovat ale ani vam to nepomuze takove pretrenovani kdy vas to uz boli. Dobre cvicit komplexne, umet pracovat spravne s celym telem.

Jak lepe a rychleji regenerovat, je to hlavne o dostatku kvalitniho spanku, tez o strave, ktery casteji cvici, no celkove kvalitni zdravy zivot. Rozhodne spete cca tech 8 hodin, spanek neo*ebavejte, nepodari se vam to. Kldine nejake tyh odiny muzete vynechat ale dbejte na kvalitu. Muzete pouzit i nektere doplnky na skvalitneni spanku. Napriklad kvalitni proteinak vam dost pomuze, nejen ze tim nezatezujete tolik trakt ale muzete se vyhnout i nekterym dalsim neprijemnym problemum nekdy. Dokazete s nim i rychle zahajit zacatek procesu regenerace. Dnes uz sezenete na trhu celou skalu ruznych proteinu od syrovatkovy ktery je nejbeznejsi/ rychle vstrebatelny a nejvic pouzivany mezi lidma, ci ruzny rostlinne, masove, az po komplexnejsi u kterych trva vstrebani delsi cas ale muze byt o neco kvalitnejsi pro vase svaly. Komplexni kombinuji ryhcle vstrebani po stredni az po delsi, kombinuji vice slozek a benefity z nich tak. Proteinak vam s tim co ryhcleji pomuze, nasledovat pak muze to jidlo po nejake dobe kde doplnite treba dalsi proteiny, sacharidy a dalsi dulezite slozky jako jsou mineraly, pripadne vlakninu ... Tuky omezte hned po treninku, ty maji prostor v jiny cas. Kdyz tuky tak navic kvalitni, nikoliv ty smazene a jine takove nekvalitni hnusy. Treba rostlinne tuky, je dobra volba a to po treninku v rozumne mire jen. Pres den je to samozrejme neco jineho. To same s vlakninou, ta je dulezita, ale ve spravny cas, nikoliv se ji nacpat hned po treninku hromady. Urcite dulezite jak uz bylo zmineno brzy po treninku protein a sacharidy. Zvolte kvalitni bilkoviny, a sacharidy. Nejaka zverina, kureci, hovezi, ryby, vejce ... dobre proteiny a s ruznou delkou vstrebatelnosti. Je to na vas co vam vyhovi v jaky cas. Ne rozdil dat si kureci a je velky rozdil dat si rybu. Jejich slozeni at uz tukama tak i dalsima lsozkama je odlisne a nejen to. Sacharidy doplnujte nejlepe z ovoce ... Pokud chcete na nejake cviceni rychle cukry tak zase vam muze pomoci banan, hroznove vino ... ty maji pekne mnozstvi a zaroven i dalsi fajn slozky v sobe. K regeneraci vam muze pomoci i kreatin, neocekavejte ale vsechny benefity co nabizi kreatin hned. Muzete zkusit cervenou repu po cviceni navic, ale tu spis zkuste zaradit do sveho jidelnicku, pomuzeto vasim vykonum.

Okolo spanku je to cca 8 hodin, nezanmena to ale presne 8 hodin. Muze to byt i 9 hodin ci 5 hodin. Zalezi na vice faktorech. Dulezity je kvalitni spanek, ne jen kolik toho naspite. Zkuste treba nejake doplnky, muzete si pomoci treba horcikem ktery tez ma vliv na spanek a nejlepe s kombinaci zinkem ktery pomuze zas v necem jinem ale spolu jsou to + - nejdulezitejsi mineraly. Muzete pridavat i aminokyselinu glutamin ktera tez pomuze. Dale melatonin spolecne s GABA muzete zkusit. Kdyz mate i nedostatek spanku tak zkuste pridat treba i ten glutathion. Prodavaji pripravek ktery kombinuje vsechny tyto tri slozky. Pred spankem se neprezirejte. Urcite se ale dostatecne dlouho a hlavne kvalitne vyspete. Nedostatek spanku vas pak ve vsem ovlivni od toho ze budete mit vetsi nouzi jist, snite toho vice, a jelikoz jsou to casto ty hnusne sladkosti kupovane u dost lidi tak pak pribirate, po case jste obeznejsi a to pak ma tez vliv na kvalitu spanku, unavu, a celkove zdravi. Neodstatek spanku ma vliv i na nekvalitni regeneraci jak svalu tak v hlave, muzete pak byt i naladove na tom hure, horsi soustredeni, horsi pozornost, ryhclsot reakce a hromadu dalsiho. Po nekvalitnim spanku kdy se uprostred spanku probudite tak pak jdete do lednicky dat si neco sladkeho aby jste to rychle necim zabily a to je spatne. Obzvlast ty prumyslove produkty kde jsou pridavane ty ruzne sladke slozky ktery nekteri lide do sebe cpou co to jde. To pak ma vliv tez na zdravi kdy pak to zdravi je na tom hure, vice nabirate tuku a celkove si nicite kvalitu zdravi. Pak tim vznikaji po letech i zdrav. problemy s kteryma koncite u doktora ci nejakeho odbornika. Nesnazit se spanek o*ebat ze budete spat za svetla, v hluku apod, i kdyby jste v takovych spatnych podminkach naspaly tech hodin kolik potrebujete tak to nebude ono a dost se to na vasem zdravi a dalsim nehezky podepise. Ani se neprepijejte a nic takoveho na spanek, pak litate sem a tam z postele nemusi vam byt dobre a litate i na zachod a narusujete hluboky spanek jak uz vyse bylo zmineno. Pak si rikate, hmm mam toho stale malo naspano, tak si pujdu este lehnout. Ale najednou uz toho nedosahnete celeho kvalitniho kompletniho dokonceneho spanku tak pak vstanete a muzete se divit proc vam je hrozne. Urcite pokud zijete v hlucnejsim prostredi tak zkuste to doma lepe odhlucnit z venkovniho prostredi. Lepsi okna atd. Mejte zavesy, omezte modre svetlo, vypnete si hlasity telefon, necumte vecer do pocitace, tabletu, telefonu, televizi ... a kdyz uz musite tak aspon si tam nastavte filtr modreho svetla. Neni to sice zadna velka vyhra, ale furt lepsi nez bez nej. Pred spankem budte uz vic v klidu, bez stresu, nic hlasiteho apod. Mejte nastaveny aspon priblizne ve ktery cas chodite spat a v ten chodte spat a nestridejte ty casy s velkym rozdilem, uskodite si tim. Znam to i z prace kde mame nedostatek spanku a snazime se spat i ve dne v akci ci v ruznych ne zrovna dobrych podminkach a neni to zrovna nic dobreho. Opravdu spanek nepodcenujte, ten nijak neo*ebete. Jinak prodavaji i rousky na oci, pokud by to nekomu pomohlo. Ale u nich taky nekdy pozor, ma to sve. Pozor pred spanim na nakopavajici doplnky stravy jako kofein a jine dalsi, kava apod.

Po cviceni muzete zkusit treba i otuzit se, studena sprcha, studena vana, potok, reka apod. To tez dost pomaha. Coz studena sprcha je dobra hlavne po ranu. Pozor na to ale, nekterym lidem to muze uskodit a to nemalo lidem. U toho je dost rizik pokud nezvolite spravnou metodu ci pokud nebudete koukat na sve zdrav problemyk tere to muze ovlivnit. Urcite je bezpecnejsi zacit se studenou sprchou nez se nekam ponorit do studene/ledove vody. Sprcha ma navic nektere dalsi vyhody, kde si lepe muzeme hrat s teplotama a bezpecneji prechazet mezi teplotama kdy muzeme pouzit obe teploty a kombinovat tak i benefity obou teplot a lepe se i umyt nez ponorenim do vody.

A nez pujdete spat a pokud vas boli telo, prehnaly jste to tak budte aspon trochu aktivni, nemusite byt nijak moc, staci trochu neco delat, hybat se, nikoliv za sednete k pocitaci, televizi a nechate pusobit bolest tela. Bude vam po tom lepe, rychleji se z bolesti dostanete, zrychlite to aby jste mohly byt zase co nejrychleji v pohode. Dejte si nejaky cvik uvolnujici svalstvo a hlavu. Lehnete si treba pak do vody a nechte ve vode telo uvolnit, pripadne si v klidku jdete odpocinout do sauny/infrasauny a relaxujte, odpocinkove si zaplavte, po narocne fyzicke namaze muzete zkusit i masaz, ta tez muze pomoci pokud zvolite vhodnou. Mate toho dost na vyber cim si to zlepsit.

Strava a spanek urcite jsou velmi dulezite kazdy den, ale nemusite samozrejme vsechny ty procesy (sauna, plavani, otuzovani, masaz ...) po cviceni kombinovat v jeden den. To by byla blbost. Ale rozlozte si to pekne na vice dni, dostanete z toho lepsi vysledky.

Sincerely, Alstratt
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1031
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od vratnikp »

pokud by se někdo chtěl začít hýbat, klidně od nuly, můžu doporučit fitness program T25. cvičím ho už 6tým rokem. je to na 25min 6 dní v týdnu, člověk potřebuje jen trochu místa, později činky. Je dobrá znalost angličtiny, předcvičující často povídá o správném provedení cviku

ukázka:
https://www.youtube.com/watch?v=gKRs8utN2T4

trenérovo bio
https://en.wikipedia.org/wiki/Shaun_T
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Včelař
Příspěvky: 5
Registrován: 06.11.2023 21:50

Re: Fyzická kondice pro 40+ a její udržování

Příspěvek od Včelař »

Kondici a váhu udržuji ranním během v lese na lačno, cca 45 minut až hodina podle nálady v tempu cca 1 km/6 minut 5 x týdně.
Odpovědět