Otužování?

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od krvfx »

Díky! To jsem přesně potřeboval.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Dneska 43 kliků do výdechu.

Musím upozornit na jednu věc:
-nemělo by se přehnat to dýchání, teoreticky hrozí hypoxie mozku (resp. ona lehká nastane, ale to je OK). Sice počet dechů daný Hofem je IMHO OK, ale málo na to chlapec upozorňuje. Jak jsem psal, podle mně je to surfování na úzké vlně.
Až se divím, že si tím (při počtu lidí, co to dělají a při obecné lidské blbosti a tendenci vše přehnat) ještě nikdo neublížil. Co vm, tak se pár lidí mělo utopit v kombinaci s hyperventilací a potápěním. To jde ale jednak na vrub jejch dech beroucí (doslova) blbosti a je v příkrém rozporu s tím, co Hof opakovaně zdůrazňuje. Na jeho triko to jistě nejde.
Druhé, co mě přijde divné je to, že Hof pořád mluví o dokonalém okysličení organismu, ale opak je pravdou. (viz. pojmy jako Bohrův princip, hyperventilační tetanie apod.). Přesto ta metoda empiricky funguje.
Zajímavé je, že teoreticky by to fungovat nemělo, ale kritiku a stížnosti prakticky nenajdeš. Cvičí to dost lidí a jsou hodně spokojení.
Za sebe musím říct, že kombinace "dopingu" daného dýcháním a sprchou a jisté fascinace tím, co tělo dokáže je prostě neodolatelná.
Mám pocit, že sice celá věc funguje z jiného důvodu, než si Hof myslí, že funguje, ale funguje. Výsledky nemá jen on.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Otužování?

Příspěvek od Ibex »

po přečtení příspěvku jsem si našel pár videí a odkazy, kde je vše docela dobře vysvětleno, jsem pod dohledem manželky (je zdravotnice) začal trénovat. Dýchání - kliky - OK - studená sprcha šok, i když se normálně sprchuji vlažnou..
Včera malý posun, už mi to tak nevadilo. Přisuzuji to tomu, že jsem věděl, jaké to bude. Jsem zvědavý dnes...
A ještě jeden poznatek - při prvním dechovém cvičení jsem zadržel dech ve výdechu 92 vteřin, včera 118....
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Zatím mám rekord 202 vteřin a 45 kliků ve výdechu. Ale chci ubrat, protože o tom to není. Ale na ego good :D
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Otužování?

Příspěvek od Ibex »

Tak dnes opet posun. Studena sprcha vadila zhruba stejne, jako vcera. Ale cas zadrzeneho dechu ve vydechu jen 85 sekund. Pocet kliku ve vydechu 14, vcera 11. Takze to bude beh na dlouhou trat...
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

50 kliků ve výdechu. Obyčejných, středně širokých, středně pocitvých a středně ofláklých.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Otužování?

Příspěvek od Ibex »

tak se držím + - okolo 90 sekund ve výdechu a počet kliku kolísá nad 15ti (15 -18 - 16)
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Pomáhá mi muzika. Třeba islandský Sólstavir.
https://www.youtube.com/watch?v=A6j7mUxGz20
https://www.youtube.com/watch?v=4nkljmJVLxg
https://www.youtube.com/watch?v=aOVmXsL05Xw
Při tom zapomeneš, že máš dýchat a najednou jsou dvě, tři minuty pryč.
Nebo dánský Danheim https://www.youtube.com/watch?v=wmN6wZ9rVPY hlavně na kliky. Máš pocit, že bys bez nádechu mohl cvičit donekonečna (za pár sekund to přejde, ale v tu chvíli je to docela autentické).

Furt se mi ale nedaří propojit dechová cvičení s otužováním. Jako odolnost mi asi roste, ale neumím se dopracovat do toho "podvolení se a přijetí" chladu a tvorbě tepla.

Mimochodem přijde mi, že v tom jde nalézt dost i prvky filosofie Miroslava Nevrlého. Myslím Karpatské hry, konkrétně Hru na železné zdraví. Takové to nevzdorování a nebránění se diskomfortu, ale jeho přijetí a ovládnutí.

Nebýt opevněný před svými děsy (nepohodlím, zimou, vedrem, únavou, strachem), ale přijmout je, ovládnout je a stát se pánem svých děsů. Tj. práce ne směrem k tomu, která goráčová bunda má co nejlepší parametry, ale spíš pracovat na sobě, na tom, co ustojím. Je to delší a bolestnější cesta. Ale zase zábavná a levná.

Všechno je to v hlavě. Ale vlastní hlava je tvrdý soupeř.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Otužování?

Příspěvek od Ibex »

u mě fyzička + - lehký nárůst, ale spíš stagnace na lepší úrovni. Co se studené sprchy týče, je to lepší. Tělo už ví, že přijde šok, hlava taky.. Ale ovládnutí, abych vytvářel teplo, to ani za mák. Jo potom - to je jiná! Vylezu ze sprchy a to je ejchuchu, za chvilku se prohřeju a je výtečně. Ale bohužel to souvisí s prokrvením a nemá to co společného s vědomím ..
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Poslední dobou sice dost flákám dechová cvičení, ALE.
Zjistil jsem, že jednoznačně vzrostla moje odolnost vůči chladu (dříve tragická). Včera v akvaparku s dětmi, a přišlo mi, že v celém areálu je o dost teplejší voda uvnitř i venku. není. Venku jsem si užíval mírného chladu )bylo na říjen neskutečných 19 stupňů, ale po delší době, mokrý a ve chvílemi ostrém větru žádný hic nebyl, ale já si přímo rochnil. Večer jsme pak seděli v hospodě na zahrádce. Všichni dlouhé rukávy, softshell bundy či alespoň vesty a já spokojeně jen v tričku od vietnamců a s flanelkou volně hozenou přes záda.
Studenou sprchu se snažím absolvovat 3x denně. Zvlášť si užívám na chalupě, kde mám ledovou z vrtu a pocit po vylezení ze sprchy je fantastický. V práci netopím, sedím jen v tričku a kancelář mám nestudenější z celého baráku. Má to smysl...
Co je ale zajímavé - když mi začíná být chladno, dám si pár hodně hlubokých nádechů podle Hofovo cvičení a fakt se mi udělá tepleji. Ne na periferiích (ruce mě třeba zebou pořád), ale přestanu mít pocit zimy. Prostě mám jen některé partie nepříjemně studené, ale zima mi není.
Docela jsem nadšen. Odolnost vůči chladu a počasí považuji za jeden z důležitých skills do nejistých časů.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Otužování?

Příspěvek od proforma »

Stafliku, zajdi si na kontrolu stitne zlazy :lol:
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

E? Jakože jsem endemický hypothyreozní kretén? :D
No to asi jsem, na to nepotřebuji doktora :lol:
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Otužování?

Příspěvek od pepa_z_brna »

Hofa už nějakou dobu dělám......a už se těším jak se tuto zimu půjdu koupat se sekyrou :lol:
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Otužování?

Příspěvek od oraj »

Robí tu niekto stále dychové cvičenie Hofa a otužuje sa? V súvislosti s vírusom som si myslel že toto vlákno "pofrčí", ale ani ťuk. Ja som sa sporadicky otužoval len v kúpelni osem rokov od septembra do januára. Od 1.1. 2019 v IBC kontajnery a celú zimu 2020 v 350l sude (lahšie sa z neho vylezá 😅). Dnes je to rok čo sa sprchujem len studenou ( 12- 15°C). Koľko ľudí sa vzdá svojho pohodlia?
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od Ulfhednar »

Denně studená sprcha -sine non qua, venku se snažím od října do dubna vlízt do všeho, co vidím, včetně dělání si děr do ledu. Hofa dělám už jen sporadicky (časově náročné), hlavně když na mě něco leze, bolí mě hlava a nebo na kocovinu (velmi účinné).

Asi tři, čtyři roky. Od té doby žádná chřipka, rýmičky se smrskly na tři dny a Covid jsem řešil koupáním v ledu, rumem a (mírným) běháním.
Óðinn á yðr alla
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Otužování?

Příspěvek od Germanik1 »

Pobyt v přírodě průběžně celý rok. Vandr, ryby, lyže atd.
Udělám co musím
M M
Příspěvky: 261
Registrován: 08.10.2015 19:48

Re: Otužování?

Příspěvek od M M »

Dychove cvicenia nerobim (mimo bezneho treningu) ale s otuzovanim nam akurat zacina sezona, takze kto chce zacat, ma idealnu moznost. Nieco nastudovat a hor sa do vody :yes :D .
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Otužování?

Příspěvek od jerry.mysak »

nevím jestli se to dá nazvat otužováním, ale jsem zvyklej spát skoro celej rok u otevřenáho okna. Vždycky jsem měl péřovou peřinu, ale poslední dobou jsem byl v noci zpocenej jak prase. Tak jsem vyměnil peřinu za obyčejnou deku.
Pár dní jsem se klepal zimou, ale dneska je mi pokaždý krásný teplíčko. A venku jsou teploty kolem 7-10°C.

Jo a spím jen v trenkách. V tričku bych se asi upek.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
oraj
Příspěvky: 55
Registrován: 13.07.2014 16:11

Re: Otužování?

Příspěvek od oraj »

Dva mesiace som dýcha Hofa nepravidelne a päť poctivo každé ráno, po dýchaní krátká meditácia asi 15min.
Ulf: Ako to na teba účinkuje po dýchaní? Brnenie v rukách, nohách, kŕče? Dosiahneš potom vo vode hrejivý pocit od solaru?

Alkohol nepijem 16 rokov.
Out: Trenky nenosím vôbec a spávam nahý, vlastne nenosím ani ponožky, štyri mesiace ani boty. Rok len sandále. 🤣🤣🤣
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od Ulfhednar »

Oraj, brnění tak někde od 2-3 kola. V opravdu studené vodě jenom prodýchávám, teplo jde spíše z břicha, plus se snažím "uletět" myslí. Jet úplně Wim Hofa ve vodě nepovažuji za bezpečné a rozumné (sic!). Minimálně ne pro všechny. Po rozjetí sezony to mám tak, že 7-8 minut ve vodě pod 5 stupňů je (po vynoření) vysloveně příjemná, nabíjející a obohacující věc. Asi bych vydržel i citelně víc, ale už by to nebylo potěšení.

Nejraději mám fáze zádrže, jak první ve výdechu, tak zejména druhou, nádechovou. Rekord mám 3:40 výdrž ve výdechu a 40 kliků ve výdechu, ale nepoctivých, hlavně ke konci.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět