Otužování?

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
PaF
Příspěvky: 1525
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Otužování?

Příspěvek od PaF »

Mam radeji zimu, vedro nesnasim. Protoze ziju v panelaku a i když netopíme, sousedi nas vyhrivaji na 20+ (jen v decaku je 18) :lol:

K rozvoji imunity pouzivam saunu, 1x tydne 2 hod. od konce zari - jak se ochladi, cca do konce dubna. Studena sprcha mi nevadi, když tepla voda netece... Ale bezne ji nevyhledavam.¨Do zimni reky vlezu, když je to potřeba, konicka v tom nevidim ;)

Ale v lete jsem se koupal v mori v Irsku i na Lofotech, na Jadran uz ale nepojedu, tam se muzu koupat jen v noci. Slunko mne nici :roll:
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Otužování?

Příspěvek od kregan »

To sem zažil v srpnu v Iráku. Vedra přes 40 stupňů ve stínu. Přes poledne nešlo dělat vůbec nic, jen si lehnout pod strom, funět a čekat až to přejde. Nechápu vojáky, jak v tom můžou fungovat a ještě navíc navlečený do výstroje.

Naopak znám trempy, který jezděj na vandry s dekou i v zimě. Jeden zas tvrdil, že mu v tenkym spacáku zmrzla voda v pet lahvi, kterou si hodil k nohám, aby nezmrzla.
Uživatelský avatar
GORAZD
Příspěvky: 51
Registrován: 23.01.2014 14:59
Pohlaví: muž
Bydliště: Slovensko , Martin

Re: Otužování?

Příspěvek od GORAZD »

Najlepšie čo može byť otužovanie je prirodzene hlavne pre belochov -geneticky,,primerana teplota pre zivot 18 C.
inak hned rano si dat studenu sprchu je sto krat ucinnejsie ako kava alebo hocico ine na prebratie.

Vyhody:odolnost voci chorobam - zosilnenie imunity,odolnost voci chladu,lepsie prekrvovanie tela,dobre na srdce,
aktivuje vela prospesnych procesov v tele hlavne stimulacia krvneho obehu a vymena latok,este by som kk tomu odporucil uplne dychanie
z jogovej nauky zaujemci si to isto najdu,dnes dost zle dychame - plytko a NEUPLNE, to je problem,,tak jednoducha vec moze pomoct pri zavaznych tazkostiach.

Nevyhody:pre tych co maju slabsiu imunitu by som siel nato striedavou sprchou tepla /studena a velmi pomaly :nod
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Otužování?

Příspěvek od Reiser »

Já si dávám ráno studenou sprchu před cvičením hned jak vylezu z postele. Zdravotní účinky tam jednoznačně jsou. Za posledních 5 let jsem nebyl nemocnej s výjimkou nějaké rýmy apod. Studená sprcha pomáhá k lepšímu prokrvení těla. Krátkodobě v těle zvýší teplotu, takže to ve vás zabíjí viry a bakterie podobně jako když máte vysokou teplotu při onemocnění. Dlouhodobější vysoká teplota ale vyčerpává tělo, zatěžuje srdce, ledviny apod. Četl jsem i názory o tom, že studená sprcha má pozitivní vliv na kvalitu pleti. Mně osobně pomáhá k tomu, abych se po ránu probral a mohl se líp soustředit. Ale hlavně udělá to z vás silnějšího člověka i po psychické stránce. Naučíte se pravidelnosti a sebeovládání - každé ráno do té sprchy musíte vlézt a naučíte se překonat odpor k tomu co nemáte rádi (i když časem to začnete vnímat úplně jinak a budete se na to těšit). Funguje to mechanicky, vlezete do sprchy, otočíte pákovku (kohoutek) na max na studenou, mozek nechce a začne se zoufale snažit o záchranu :) ale vy to na sebe stejně pustíte a tím jste vyhráli, protože úplně nejhorší je ten první okamžik. Když to dokážete se studenou sprchou, dokážete to potom i s čímkoliv jiným, do čeho se vám zrovna nechce. A jedna malá rada na závěr. Nezkoušejte to postupně (ubírat teplou přidávat studenou). Bude vás to pořád držet zpátky a bude tam vždycky prostor pro výmluvy. Sprchujte se tak 2-5 min. Čím silnější proud sprcha má tím výraznější je účinek. Rusové nás učili na semináři dát si přes noc vychladit ven velkej kýbl vody a ráno se tím polít od hlavy dolů. Princip téhle léčebné metody je v tom, že na sebe vylijete větší objem najednou a tělo našokujete. Zároveň zvlášť v zimě dosáhnete teplot vody, které se vám u sprchy nikdy nepodaří.
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Otužování?

Příspěvek od Pepe »

Sakra, to co bylo za seminář? Systema? Girja?
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Otužování?

Příspěvek od Reiser »

Systema.. Georgy Funtikov, Liberec 2014
sopta
Příspěvky: 1
Registrován: 26.11.2012 13:48
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od sopta »

Ahoj,
byli jsme spolu zřejmě na semináři Georgy Funtikova 2014. Byl to super seminář a letos bude pokračování: http://www.kyusho-jutsu.cz/seminare/. Jel bych určitě, jen kdybych neměl zrovna můj vlastní seminář "Přírodní stavitelství v Brně" kde učím jak si lze postavit svépomocí kvalitní dům z přírodních a tedy lehce přirozeně dostupných materiálů. Prý jezdí Georgy i na Slovensko a jelikož jsem nad Hodonínem, tak to mám blíže. Nevíš náhodou kde, kdo? Nemáš prosím kontakt na někoho, kdo by to mohl vědět?
Díky, Petr Skorepa, www.skola-prirodniho-stavitelstvi.cz .


PS: Jinak tvorime sobestacnou ekoosadu u Velke nad Velickou, kde vlastně spoustu návodů na těchto stránkách realizujeme v praxi :) už několik let.

Pro zajímavost - máme zde v osadě již dve male dojo, venkovni telocvicnu a mame jeste 10km letni tabor pro asi 50 lidi a kousek od nej nové budujeme Ekocentrum pro asi 40 lidí, komunitní bydlení, živou školu - společně hlasujeme a tvoříme. Kde se bude pravidelne cvicit ranni Chi-kung a večerni kung-fu, zatím a přes den práce. Taková internátní soběstačná škola (Slovanský Sao-lin) s různými řemeslnými dílnami, různá výroba a radi bychom prostor nabizeli ruznym klubum na soustredeni, tak snad se uvidime.

Ještě bych Tě rád požádal o poslání lidem, jenž rozvíjejí bezkontaktní boj a jemnohmotné vnímání:

Možnost trénování bezkontaktního boje a rozvoj jemnohmotného vnímání v úplné tmě, tichu a případně i samotě. Týdenní pobyty ve speciálně upraveném domku. Dva oddělené pokoje na ubytování v soukromí a též stále ve tmě a tichu pro dva trénující. Po dohodě je možné i více osob. V přízemí je místnost na trénování a cvičení, kde je tatami, hrazdy, zavěšené míčky a pytel. Tento domek "SRDCE" byl upraven na trénování ve tmě, ale zatím se po většinu času bohužel využívá jen na běžnou terapii tmou, což je neúčelné a mne to osobně mrzí, protože bych se rád občas nebo i pravidelně připojil k tréninku. Ale pokud nebude zájem, musíme jej odbednit a využívat jinak. Více informací je zde: http://terapia-tmou.sk/index.php/nase-domecky/srdce

"Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné..." (Antoine de Saint-Exupéry)

Díky, Petr.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Začal jsem si hrát s Wim Hofovou metodou a obecně se začal otužovat před cestou do Norska.
Přiznám se, že po pár dnesch "wimhofování" jsem tomu dost propadl. Kombinace dýchání a pak ledové sprchy je neskutečný "nakopávač". Dostalo mě to dýchání. Kromě toho, že jde o příjmenou krátkou opilost zadarmo (wimhof se pohybuje těsně pod hranou holotropního dýchání) mě fascinuje, jak i moje tělo najednou dokáže pracovat s kyslíkem. nenapadlo by mě, že bez tréningu dokážu na 2:40 minuty nedýchat VE VÝDECHU. Za jeden den. Normálně mám problém vydržet dvě a půl minuty v nádechu a je to neříjemné. Po rozdýchání delší čas ve výdechu a přijemně. Začíná mě to bavit, fakt se dají roztopit vnitřní kamna... :yes
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Otužování?

Příspěvek od Serža »

obecně tyhle metody jsou fakt dobré...podobně se dá adaptovat i na vedro...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
TomSmith
Příspěvky: 1273
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od TomSmith »

".. podobně se dá adaptovat i na vedro.."
Dej pls. nějaký odkaz, v letošních vedrech by se to hodilo, může být i do vlákna Alternativní Klimatizace ;)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Otužování?

Příspěvek od Serža »

\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
voron
Příspěvky: 81
Registrován: 15.11.2016 16:49

Re: Otužování?

Příspěvek od voron »

štaflík píše:Začal jsem si hrát s Wim Hofovou metodou a obecně se začal otužovat před cestou do Norska.
Přiznám se, že po pár dnesch "wimhofování" jsem tomu dost propadl. Kombinace dýchání a pak ledové sprchy je neskutečný "nakopávač". Dostalo mě to dýchání. Kromě toho, že jde o příjmenou krátkou opilost zadarmo (wimhof se pohybuje těsně pod hranou holotropního dýchání) mě fascinuje, jak i moje tělo najednou dokáže pracovat s kyslíkem. nenapadlo by mě, že bez tréningu dokážu na 2:40 minuty nedýchat VE VÝDECHU. Za jeden den. Normálně mám problém vydržet dvě a půl minuty v nádechu a je to neříjemné. Po rozdýchání delší čas ve výdechu a přijemně. Začíná mě to bavit, fakt se dají roztopit vnitřní kamna... :yes
Ahoj! A ako(kde) sa da tato metoda nastudovat?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Zadej si jen Wim Hof. Vypadne toho na tebe moře. Vč. češtiny.
Mimochodem:
1.) Výdrž ve výdechu:3:17
2.) Počet kliků (obyčejných) ve VÝDECHU: 34.
Nedelam to ani týden. Normálně při 40 klicich funím jak mašina. Teď po rozdýchání vydechnu a bez jakéhokoliv nádechu dám 34 kliků. Prostě to funguje, nemluvě o euforii.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1151
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Otužování?

Příspěvek od Alstratt »

Wim Hof je uznavany to clovek. Dokonce i trener NSW (Mark Divine ted uz ma dlouho svuj SealFit pro lidi) za nim byl ze by se jeho techniky mohly ucit. Wim Hofa uznavam a taky se ucim nektere jeho techniky. Doporucuji.

https://unbeatablemind.com/wim-hof/
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Zorge
Příspěvky: 165
Registrován: 29.09.2013 15:30
Pohlaví: muž
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Otužování?

Příspěvek od Zorge »

Absolutně nevím o čem mluvíte, ale vážně nedýcháte přes tři minuty a ještě klikujete?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Nene, buď nedýchám (ve výdechu) přes tři minuty, NEBO klikuji bez dýchání (ve výdechu) 30+ kliků (normálních, ne military nebo diamantové, ale i to zkusím).
Žádná věda, do supermana mám daleko. Stačí vyhnat CO2 z těla a začnou se dít věci.
Každopádně je to chůze po úzkém hřbetu hory se srázy, či pohyb na ostří nože. Hranice mezi tím, kdy už to má smysl a ještě to neškodí není příliš prostorná. Ale pohyb na ní je velmi nevšední...
Zorge
Příspěvky: 165
Registrován: 29.09.2013 15:30
Pohlaví: muž
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Otužování?

Příspěvek od Zorge »

Mě naopak přijde že by i Chuck Norris záviděl. Ani se nechce věřit (ale věřím) že to vůbec jde. Vzpomínám na hecovaní se u vody a na 30-40 vteřinové ponory a následné chrchlani, praskání a po dechu lapání.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Chlape jde to jako prd a ještě je to zábava.
Princip (hrubé zjednodušení):
-CO2 v krvi jednak vysílá receptorům signály, že by se bylo vhodné nadechnout (nemáme receptory na "málo O2", ale jen na "hodně CO2")
-tj. to, co ti bez dýchání s normální hladinou CO2 v krvi na začátku přijde jako drama a na umření je pro tělo bez CO2 nuda a pohoda, ba příjemný trip
-CO2 napomáhá přestupu O2 do tkání, zhusta i těch, které to zrovna moc nepotřebují. Jeho nižší hladina udržuje paradoxne koncentraci O2 v krvi. Jediný, kdo doopravdy potřebuje O2 je mozek, a ten si ho z krve umí dostat.

Čili zjednodušeně - máš menší spotřebu O2 a ještě jsi méně cimprlich na to, že nedýcháš.
A aby to bylo ještě vtipnější - tak poté, co se po 3minutách+ bez nádechu jednou nadechneš, není problém (ba je to zábavné, zajímavé a hřejivé) přidat další minutu v nádechu. Nicméně to Wim Hof nedoporučuje. Píše do 30s.

Jsem méně než na začátku. Zatím se mi nedaří moc spojit dechové cvičení s otužováním jinak, než že to předchozí dýchání exponenciálně potencuje osvěžující, dopovací a "speedovací" efekt otužování.
Ale přidám si jak Alenka v Říši divů, byť jen opatrně pošlapuji na prahu. Není to zcela bez rizik, při hrubém porušení jednoduchých pravidel.

Každopádně gro metody není v tom, vydržet týden bez nádechu a odtáhnout naloženou Tatru z Prahy do Brna přes Vamberk, Žamberk, Šumperk, ale naučit se donutit tělo vyplavovat hormony, které "umí topit" a krmit je. A u toho zatím nevidím ani vrátka od bludiště, kudy do toho :(

Určitě je to ale jako chlast či oheň. Dobrý sluha ale špatný pán.
"Do not force".
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od krvfx »

Dokážeš stručně shrnout, jak vypadá to dechové cvičení? Našel jsem jen videokurzy - které si samozřejmě projdu, než to budu zkoušet - ale preferuji psaný text a popis od aurora jsem nenašel - nebo klidně link, pokud popis v textové podobě existuje. Řeší také aklimatizaci na vysoké nadmořské výšky?
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Otužování?

Příspěvek od štaflík »

Jsem na začátku a dalek toho, dělat mentora.
Každopádně překročení (domnělých) prahů možností tvého těla a jemné nakouknutí do světa za oponou můžeš udělat následovně:

1.) Lehce, nenáročně se protáhni. Hlavně šíji, hrudník, aby se ti dobře dýchalo.
2.) Plácni sebou pohodlně na záda (rozhodně leší než v sedě) a začni dýchat. Pořádně do břicha a zespod pod klíční koš. Nacpat do sebe vzduch, ale ne na křeč. energicky, ale ne silou. Výdech naopak relativně ledabyle. Tempo takové střední. Pomalu začínáš hyperventilovat. 30-40x. V prvním, možná druhém kole, nic zvláštního pozorovat nebudeš, bude to trochu nuda a trochu fuška. Zapojíš bránici a mezižeberní svaly, které ti asi, možná, jely roky na půl plynu. Lehký diskomfort, ale dominuje nuda.
3.) Někde kolem 40 dechu vydechni a už se nenadechni. Buď v klidu, poslouchej jak ti buší srdce, jak se postupně začíná lehce motat hlava, surfuj myslí po svém těle. Až už se ti bude chtít nadechnout, celkem dost, ale určitě ne na křeč - nejde o čas, tak se
4.) Jednou nadechni. Zadrž dech tak max. na půl minuty.
5.) Vydechni si, klidně párkrát, ale neodkládej dlouho druhé kolo.
6.) Někdy mezi druhým, třetím kolem začneš cítit nástup "opia" mnohem rychleji. Budeš cítit mravenčení, brnění nohou, rukou, obličeje, vlny tepla a chladu, trochu mžitky. Můžeš dostat lehké křeče, či spíše pocit křečí do mimických svalů (to je možná jedna ze stopek, kdy přestat dýchat a jít do výdechu). Začne to být ZAJÍMAVÉ.
7.) S každým dalším kolem se ty pocity dostavují rychleji a roste tvoje výdrž.

Udává se jako optimální počet 4 kola, já zkusil 4 kola a po pátém jsem šel na kliky. Není nutné...
Lze vícekrát denně.
Při jednom kole se "do toho" nedostaneš, ale může pomoc při bolení hlavy, únavě.
NIC nedělej na krev.

Vtip je asi v těch vlnách chladu a tepla, co tebou jdou, naučit se s tím pracovat, "zavolat" si je na požádání. Zatím to neumím. Ani náznakem.
Po dýchání sprcha. Rovnou studenou, furt dýchat hluboce. Neklepat se. Přijmi chlad. Je tvůj spojenec. Jsme seveřané.
Cíl není počet kliků nebo délka výdrže. Cíl není vydržet dlouho rozklepaný pod studenou. Cíl je probudit v sobě to teplo a začít s ním pracovat. Neumím to. Neumím zatím najít most dýcháním a otužováním. Kromě toho, že dýchání násobí účinek otužování.
Tohle je jen návod na to, abys dal nohu na první schod a zjistil, že tvoje tělo umí víc, než si myslíš.
Pokoru a respekt k sobě!
Odpovědět