Otužování?

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Otužování?

Příspěvek od SaraH »

Otužování moc neprovozujeme, spíš přivykání chladu. Jsem chronický zmrzlík, nízký tlak, ledové nohy. No prostě se v této zemi moc neohřeju.

Kdysi v paneláku jsme měli teplotu 24°C (níž to nešlo). Po přestěhování do domku jsme šli na 21°C (to už mi kámoška pražanda na návštěvě málem umrzla). Pak jsme začali přemýšlet, že v PA to asi moc o teple nebude a zkusili loňskou zimu topit na 18-19°C. Protože to šlo bez problémů, letos zkoušíme 16-17 a v pohodě, jen to nejde dát naboso a v tričku.

Na ledové nohy jsou nejlepší vlněné ponožky. Na míru upletené, z krásné vlny jsou dnes spíš designovým kouskem (už to nejsou ty hrůzy, co si pamatuju z dětství). Co do užitných vlastností jsou o dvě třídy výše nad běžnými (i drahými) ponožkami.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Otužování?

Příspěvek od Tina »

16-17°C, to už je docela nízká teplota na obývané místnosti... Neříkám na spaní, to mívala v domku moje babička a když přijela k nám do paneláku, nemohla spávat, jak jí bylo horko. Ale na obývák je fakt docela nízko, to jste šikulové, jestli to zvládáte, zvlášť ty jako zmrzlík. Nemrznou vám u televize nosy?
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Otužování?

Příspěvek od EBE »

;) Všetko s mierou, teplotu dobre dvihne aj párik sviečok, otestované v izbe 3x3, ešte to urobí aj tu správnu atmošku, opatrne s bezpečnosťou
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1065
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Otužování?

Příspěvek od Artifex »

Nemyslím že by to bylo špatné, teď jsem v nějakých 17, v kraťasech, dlouhá mikina, pod tím jedno normál tričko, v otevřených pantoflích naboso a nepřijde mi vůbec, že by mi byla zima, spíš tak nějak komfort, topit na víc mi přijde zbytečné.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Otužování?

Příspěvek od drigon »

Sám si dávám na konci sprchování postupný přechod na studenou vodu (na konci zcela studená). Dřív jsem dost trpěl na rýmu, potom co jsem se začal otužovat jsou tyto problémy podstatně menší. Někteří kolegové v práci jsou ze mně na prášky, neboť když mi je tak akorát (18 - 20C), tak oni klepou kosu (jsou tam i tací, pro které je málo i 25C). Při sprchování v práci z toho leckdy vznikají komické situace (na jednu sprchu jsme zpravidla tři). Po noční, když si dám studenou koncovku a do sprchy vlítne rozespalý kolega, tak je v tu chvíli řádně probuzený a vystřelí ven jak raketa. Nejlepší je, když je to nějaký hicomil. S pozdravem M.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Otužování?

Příspěvek od urbanwarrior »

Jsem zastánce přiměřenosti ve všech ohledech a otužování není výjimkou. Taky mám radši chladnější místnost, ale neznamená, že bych musel topit na 17°, to mi přijde jako extrém. To samé sprchování - radši dám vlažnou a ubírám, ale myslím, že na čistě studenou ještě bude času dost. Mmch nevěřím na zázračné působení sauny (ev. v kombinaci s ledovým bazénem :shock: ) - co se mnou dělá přehřívání, je hrůza. Spíš se otužuji pochody v zimě, nevadí mi déšť. Ale ledové řeky jsou vyhrazeny tučňákům a lachtanům.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Otužování?

Příspěvek od Hdm »

Souhlas s tebou až na tu saunu.
Suchou saunu beru jako super věc. Není nad to po sauně a studeném bazénku posedět nahý ve sněhu. Pokud by to nemělo mít vliv na zdraví (což si nemyslím) má to obrovský vliv na psychickou pohodu člověka.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Otužování?

Příspěvek od Foxy »

Roztál tu sníh.
Škoda.
Už nemám v čem dělat po ránu bosé šlápoty :cry:
brezvi
Příspěvky: 49
Registrován: 14.01.2012 11:15

Re: Otužování?

Příspěvek od brezvi »

Otužuju se rok a půl. Tak, že po horké sprše okamžitě přijde ledová voda. Základem je pustit tu studenou vodu pokaždé. Bez výjimky. Bohužel to praktikují večer. Lepší je to ráno, protože to nahodi pumpu a ne a ne usnout. No a výsledky se dostavili. Rýmu znám snad jen senou...
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Otužování?

Příspěvek od Michal S. »

Otužuju se už několik let, kromě doby kdy mám půst. Každé ráno ledová sprcha. Chřipku a rýmu (kromě senné) neznám, a když už tak slabou a krátce.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Otužování?

Příspěvek od MRAK »

z toho mi vyplývá, že z otužování je senná rýma .... chm? :chuckle

ale abych nebyl OT ...
od doby co se tužím (byť ne nějak drasticky) se cítím mnohem lépěji .....
ale spíš než otužování, to je takové postupné ochlazování těla ... než vylezu z koupelky ....
mému krásnému atletickému tělu příliš ledová voda nedělá dobře :chuckle
Kanaďan
Příspěvky: 34
Registrován: 02.01.2013 19:55
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od Kanaďan »

v zimě to doma nevytopím na více, než 18 st. Celsia, 1. dubna jsem se vykoupal v řece. měla 1 st. Celsia, vlezl sjme tam 2x, podruhé už mě ale bral proud. tuto sobotu jsem se stavil na přehradě za domem, voda už byla docela teplá, měla asi 3 stupně. Docela to bylo fajné. Byl sjem v ní 2x. Ráno se už 2 roky sprchuji ledovou vodou a když se raz za čas umyji teplou, tak ochořím. :mrgreen: asi jsem nějaký divný :P
Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 3
Registrován: 25.07.2012 14:35

Re: Otužování?

Příspěvek od Brit »

Zdravím, doplním také o mou zkušenost... Na střední škole jsem dost trpěl na angíny a nachlazení, jelikož jsem jezdil na motorce bez nějakého lepšího oblečení. Zkrátka jsem měl nějakou virózu, nebo nemoc pomalu 3 x ročně... Nutno říci, že i v té době jsem dost jezdil na kole, běhal, cvičil, zkrátka provozoval většinu věcí, které dělám i dnes. Poslední dva roky jsem ale začal chodit plavat do krytého bazénu, kde jsem to spojil se saunou a výrazně se mi zlepšila imunita. No a v posledním roce a něco jsme se se známým také chodili koupat ven, cca od dubna do listopadu (někdy okolo 2.11. jsem byl naposledy v loňském roce). Docela je to i fajn pocit, když si na to člověk zvykne...
Být tu někdo v okolí Teplic, Litvínova apod., kdo by chtěl chodit, třeba jednou týdně, nechť se přihlásí :))
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Otužování?

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Duben-listopad ve vode to je zaklad pro dusevni a telesne zdravi, jake tam mate nejlepsi reviry: reky, lomy, jezera?
Problem CZ je ze kazdy agrojouda meliorizaci a mocko-chovem znicil skoro vsechny vodstva a obecni cisticky take stale nejsou vsude. Me nejoblibenejsi mistecko je perfektni pouze nekolik dni v roce, musi se holt celorocne chodit poruznu. No porad se mame luxusne - staci pohled na mystiky indopakose vcem se rochaji..
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Otužování?

Příspěvek od drigon »

Dneska jsem poprvé vlezl do rybníka. Vydržel jsem tam chviličku (minutu, možná dvě). Inu, na rochnění to ještě není. S pozdravem M.
Uživatelský avatar
Brit
Příspěvky: 3
Registrován: 25.07.2012 14:35

Re: Otužování?

Příspěvek od Brit »

Já osobně chodím nejraději na jeden zatopený lom po povrchové těžbě, kterých je tady spousta. Mám rád čistou vodu a tu tohle místo nabízí :) Jinak na Silvestra jsme prováděli také koupačku, na Nechranické přehradě a mohu konstatovat, že to byl více, než naplňující zážitek :P
Jilke
Příspěvky: 7
Registrován: 26.04.2013 15:56
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od Jilke »

Už je to cca dva týdny co se otužuji a posledních pár dnů pozoruji po sprše a pár hodinách poté zimu na nohách(nohy jsou studený), pak to zmizí, nikdy jsem tímto netrpěl.... Setkal se stímto někdo? Nemělo by otužování naopak podporovat prokrvování? :?
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Otužování?

Příspěvek od pepa_z_brna »

Zkusil bych Kneippův chodník....ten by mel podporit prokrveni nohou. Ke vsemu se musí pristupovat hlavne s mirou a nic neprehanet, protoze clovek nemůže cekat, ze po nekolikaletem zahaleni se dostavi pozitivni výsledky během par dnu/tydnu a ba naopak si muze zadělat na problémy když něco prezene.
Preferoval bych něco kde budou i kamenky pro masaz nohou, nekde totiž jsou bazénky pouze horka/studena voda.
Přílohy
52-0-59.jpg
Jilke
Příspěvky: 7
Registrován: 26.04.2013 15:56
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od Jilke »

Vypadá to zajímavě, omrknu to.. Nicméně za poslední týden, co jsem byl na chatě, tak nohy už vůbec nestudí a to se stále otužuji (stejně),zvláštní..
IAR
Příspěvky: 1
Registrován: 15.09.2013 21:16
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od IAR »

nejpozději v září začít plavat v řece, např. Vltava má 17°C
http://hydro.chmi.cz/hpps/popup_hpps_pr ... seq=307225
každý týden 2x a na Štěpána plavete u Národního divadla, takhle jsem začal před třemi roky a už plavu celoročně, ve vodě vydržím i 30 minut při 1°C (voda), vzduch je úplně jedno, protože voda je 25x tepelně vodivější, nebývám nemocný nebo to rychle překonám, více na http://www.zimni-plavani.info/Otu%C5%BE ... C3%AD.aspx
Odpovědět