Otužování?

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Otužování?

Příspěvek od Candide »

A co otužování dámy a pánové - nástroj fyzické i psychické přípravy? Věnujete se mu? Zkoušeli jste to aspoň? A jestliže se mu věnujete, pozorujete na sobě nějaké kladné vlivy? Mám na mysli i třeba saunu, ale ponejvíce ledovou vodu a jiné slasti, přeci jen ta v případě nějakých kolapsů bude dostupnější než pernamentka do místního fitcentra ;)
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Otužování?

Příspěvek od Evinka »

Miluji teplo a horkou vanu ....tohle by mne zabilo :lol: .

Uznávám, že je to "léčebný systém", že to zvyšuje odolnost a že je otužování životní styl, bohužel né pro mě :yes
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Otužování?

Příspěvek od Leon Chamel »

Zajímavé téma Otužilé tělo a duch, to je určitě výhoda jako hrom už teď, no a v těžkých časech pak dost možná i jedna z podmínek přežití. Zkouším druhým rokem saunu, ale ukazuje se, že to (alespoň pro mě) samo o sobě nestačí. Nachladím se pořád stejně snadno... Chtělo by to nějaký důvěryhodný systém postupného zvyšování odolnosti nebo osobní zkušenosti někoho, kdo třeba začal také jako věčný lazar, ale teď si už může beztrestně zaplavat mezi kousky ledu nebo alespoň už roky neví, co je rýma.
Uživatelský avatar
B89
Rozpadlík
Příspěvky: 217
Registrován: 16.01.2011 13:24
Bydliště: UH

Re: Otužování?

Příspěvek od B89 »

Zkoušel sem to před pár měsíci, ale vydržel sem max. týden. Zase to má ale výhodu že člověk dlouho nezabírá koupelnu a ušetří vodu a energii na ohřev... :lol:
Uživatelský avatar
Patriot
Příspěvky: 25
Registrován: 02.01.2013 12:28
Pohlaví: muž

Re: Otužování?

Příspěvek od Patriot »

Candide:
Skvělé téma.

Evinka:
Takže polovinu cesty máš za sebou - věříš,že to funguje. Je to opravdu pro každého. Moje filosofie je, že raději do ledové vody skočím sám, než by mě tam měl někdo hodit. Raději simulovat PA nyní, než ny mě měla zaskočit. Pokud s tím začneš a nějakou dobu vydržíš, tak se to překlopí a budeš se na to těšit, mě to taky ze začátku trvalo dost dlouho, než jsem se překecal.

Leon Chamel:
Takový systém existuje. V knihovně má u mě čestné místo kniha: Léčení vodou, Kneipp Sebastian.
http://knihy.abz.cz/prodej/leceni-vodou-1
Působí sice dost archaicky ale funguje to báječně, jako vyšité pro PA dobu. Nevyžaduje žádné náklady. Najdete tam třeba kapitolu o chození naboso. Škoda, že za posledních 60 let se tolik okolo zdraví změnilo, že pouhé Knaippování už nikoho nevyléčí úplně. Doporučuji jeho PROPRACOVANOU metodiku prověřenou desítkami let praxe.

Tomu, kdo by s tím chtěl začít, bych doporuči začít pomalu, protože chladová zátěž oslabuje imunitní odpovědi na infekce, ale myslím, že se imunitě dá nárazově ledasjak pomoci, takže u toho člověk nemusí zákonitě onemocnět ani když to přežene...
Candide
Příspěvky: 127
Registrován: 13.12.2011 13:10

Re: Otužování?

Příspěvek od Candide »

Nahodil jsem tohle téma, protože opakovaně začínám - vždy jsem vydržel třeba měsíc a pak jsem chytl nějaké svinstvo nebo tak - těsně před tím než to mělo začít fungovat. Tak teď jdu do toho znovu. Ale žádná sauna, pěkně ranní sprchy :twisted: A tak mě napadlo, jak na tom je místní parta - samí tvrdí lidé, na konec světa připravení ;)
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Otužování?

Příspěvek od Steril »

Na střední škole jsem se nenásilně otužoval tím, že jsem se v zimě záměrně oblékal tak, aby mi byla trochu zima. Parádně to fungovalo, tepelný konfort se mi opravdu posunul hodně nízko zima mi už prostě nebyla.
Subjektivně jsem ale vnímal problém v tom, že jsem potom podstatně hůř snášel teplo - v létě jsem trpěl a potil se "jako vrata od chlíva", tělo se prostě přesunulo do nějakého zvláštního režimu (?).
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Otužování?

Příspěvek od urbanwarrior »

Steril: mám úplně stejnou zkušenost - jak s tím méně dostatečným oblékáním, tak i s těmi následky. Myslel jsem, že jsem divnej nebo v "přechodu". Zimu zvládám úplně v pohodě, vyrovnám se s promáčenými hadry, ale jak se oteplí, trpím jako zvíře a když nastoupí teplotní rekordy, nejradši bych umřel. Nemluvě o stavu, kdy se v tom ještě musí fyzicky pracovat :head .
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Otužování?

Příspěvek od scorpio »

Mám stejnou zkušenost, ale doplněnou o opačný extrém, od šestnácti do devatenácti jsem byl každé léto minimálně měsíc byl pod stanem na holé pláni a fyzicky pracoval (brigáda na archeologickém výzkmu :-)), takže mám "zvýšenou odolnost" i proti vysokým teplotám spojeným s prachem a nedostatkem stínu. Holt to chce překonat se, tělo se postupně přizpůsobí.. ;)
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Otužování?

Příspěvek od Kocour »

Řekl bych, že je rozdíl v otužování, jakožto schopnosti relativně krátkodobě snášet značnou zimu, a záměrným dlouhodobým setrváváním v chladu. Ta druhá varianta časem přinese revma nebo něco podobného.

Záměrně slabé oblečení v zimě za pochodu má snad význam pro udržení tepelné izolace (zábranou pocení a zvlhnutí oděvu), ale jakmile se člověk zastaví, zesílí vítr nebo mráz, je třeba uvážlivě přidávat další vrstvy. Prochladnutí v zimě znamená omezení krevního oběhu v končetinách a následné problémy.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1002
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Otužování?

Příspěvek od Hdm »

Byl jsem myslím docela otužilý, ale mám teď opačný problém. V létě jsem dělal v těch největších vedrech střechu a navyknul si na vedro a teď v zimě jsem zaskočen studenýma nohama atp. To jsem dřív vůbec neznal. :o
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Otužování?

Příspěvek od urbanwarrior »

Tělo, myslím, lépe odolá nízkým teplotám, než těm vysokým. Při podchlazení začne více spalovat zásobní tuky, včetně útrobních, třese se, dělá co může. Ale jakmile se přehřeje, je v koncích. Uvařenej mozek, to je konečná. Aspoň u mně. :lol:
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Otužování?

Příspěvek od Foxy »

urbanwarrior píše:Tělo, myslím, lépe odolá nízkým teplotám, než těm vysokým...

Přesně.
Chlad i zimu vydržím, do sněhu se dokážu otisknout, ale s vedrem to neumím.
V zimě chodím nalehko - a v létě už nemám co sundat :(
Holt něco jako neandrtálec 8-)
- - -
Když je chladno, něco se ve mě přepne, a začnu vyrábět přebytky tepla.
Nemám to natrénované, to ono samo, aniž bych se o to přičinil. Asi nějaký atavismus, možná fakt po těch neandrtálcích.
Ale aspoň můžu hřát mou kočku teplomilnou zimomřivou... a naše společné vrcholové fotky z hor vypadají jako fotomontáže; ona zachumlánek a já polonahý.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Otužování?

Příspěvek od vrbodol »

No tak ze mě se stal největší otužilec na vojně.Stálé sprchování studenou vodou i jako starej,protože jsem tam začal cvičit a večír po cvičení holt jiná netekla.Tam jsem začal mít železný zdraví i když nevim jakej vilv na to měly taky ty drijáky co do nás na začítku napíchali.No a pár let po vojně jsem to ještě udržoval,k tomu ob víkend v lese za každýho počasí a jediný co se mě chytalo byla nanejvejš rýma.Pak ale nastal zlom když jsem se oženil a začal jsem fotrovatět :D a ke všemu jsem šel dvakrát pod kudlu s krkem a tam bylo třeba jít úplně fit.No prostě létama otužování sláblo a sláblo a ted když na mě ve sprše cákne studená voda se mužu posrat.Ke všemu jsem chabrus na nohy.Jak mi jednou vystydnou tak musim vzit superspeciální silný vlněný ponožky a kíbl k posteli (močák).Na čundrech to samý musim na spaní bačkory,protože vlíst ze spacáku do studenejch bot,tak to je pak věčnej boj do rána mezi usnutím a močením.Jak mi ty hnáty jednou vystydnou tak se jen tak nezahřejou.Sice jsem s tím otužováním skoušel párkrát začít,ale po každý jsem to odskákal,takže se držim hesla to chce klid a nohy v teple.To je moje nejlepší metoda proti nachlazení.Jsem toho názoru že stát se třeba bezdomáčem a bejt 24 hodin na vzduchu tak si to tělo když nebude mít vyhnutí zvykne a postupně se otuží,ale začít ted nééé!!! :D Jsem táta od dvou dětí )má výmluva) a nemůžu si dovolit bejt po mejch otužovacích pokusech marod.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Otužování?

Příspěvek od Reccol »

vrb: Na ty nohy jsou perfektní péřový papuče, hřejou úžasně a jsou lehounký. Třeba tyhle jsem měl v ruce http://www.sirjoseph.cz/cz/produkty/i69 ... ce-425.htm
Doporučuju zkusit, když s tím máš takový problémy.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Otužování?

Příspěvek od vrbodol »

Vypadaj zajímavě.Ještě jsem se proklilal na nějakou firmu Alca tak budu přemejšlet .Dík za tip.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Otužování?

Příspěvek od Tina »

Možná by na otužování a přivykání chladu pomohlo i polárium.
Máme v rodině zmrzlíka, s různými zdravotními problémy. Po pár návštěvách polaria se zdravotní problémy znatelně vylepšily. Začal na půlminutě a po pár návštěvách už vydržel 3 minuty v -120°C. Ale to už jim prý opravdu tuhly hlavy, hlavně čelo.
Tělo se tam vyburcovalo a nastartovalo samouzdravující pochody. Teď už je to asi rok od poslední návštěvy, ale ještě stále přetrvává efekt, že mu není taková zima.
Nezkoušel jste to nikdo?
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Otužování?

Příspěvek od Steril »

V poláriu mi šíleně mrzly kolena, moc se mi to nelíbilo, ani pozitivní výsledky jsem nepozoroval. :(
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Otužování?

Příspěvek od MRAK »

kde v Teplicích polárium je?
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Otužování?

Příspěvek od Tina »

Už není. Bývalo v Sadových lázních, tady ho honosně otevřeli: http://www.lazneteplice.cz/cz/archiv2/aktuality/24.html. Původní doména http://www.polarium-teplice.cz už nefunguje.
Provozoval to hokejista Jiří Šlégr, nějaký čas to běželo a pak to pak bez varování uzavřel. Dluží naší rodině tisícovku z předplatného. Guma jedna.
Odpovědět