Sport v době PA

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Sport v době PA

Příspěvek od Krevel »

Zdravím, přemýšlel jste někdo, jakému sportu byste se mohli věnovat v době PA. Já si třeba bez sportu a pohybu nedokážu představit den, neuvěřitelně mě to uklidňuje a pomáhá mi to "vyčistit" hlavu a třeba na dovolený u moře strašně trpím z toho lenošení, nemluvě o tom, že nám to pomůže efektivně zkrátit dlouhou chvíli, což se při schovávání někde v krytu docela hodí. Já sem třeba fanda bojových sportů a umění, takže si do krytu přinesu boxovací pytel, nějakou činku a rotoped a mám vystaráno :) taky by nebyl od věci třeba pinčesový stůl (samozřejmě dle možností krytu), máte už někdo vymyšleno jak sportovat v PA?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sport v době PA

Příspěvek od bivoj »

Myslím si, že samo přežití v PA době by byl dost adrenalinový "sport" sám o sobě. Když budeš makat dvanáct hodin denně na poli, chodit na lov, do stráže atp, tak ti na nějaký "sport" jaksi nezbude ani čas, ani energie...
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Centurion »

Já budu praktikovat postapo desetiboj, který se skládá z těchto disciplín: přežít, přežít, přežít, přežít, přežít, přežít, přežít, přežít, přežít, přežít.
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Krevel »

Myslím, že jsme si úplně nerozuměli, nemluvím teď o sportu jako o něčem na zlepšení fyzické kondice (extrémní výdej energie), ale spíše o krácení dlouhé chvíle a volnočasové aktivitě (třeba v zimě budeš pole obdělávat těžko a robit děti donekonečna taky nemůžeš :D )... taky nevím jaké zkušenosti máte s rutinou, ale já byl loni na týdenním "survivalu" v rumunsku, první dny to byla krása obdivoval sem přírodu, třetí den už jsem začínal těžce strádat a pátý den už mě štvala každá skála, o který jsem si myslel, že ji vidím po desátý, každej pitomej šumící potok, každej strom by člověk nejradši pokácel...z čehož mi předposlední den pomohl kolega, když našel pár kusů prkna a asi hodinu sme si pinkali s kamínkem :D
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Sport v době PA

Příspěvek od SaraH »

Tak to je trudomyslnost! Na tu je ideální kytara a míč, jak tvrdí klasik :yes
Pořiď si děti a nebudeš vědět co je dlouhá chvíle a o sklalách v Rumunsku se ti bude muset jen zdát. ;) Teď i v PA.
Uživatelský avatar
mischanek
Příspěvky: 128
Registrován: 22.01.2013 17:08
Bydliště: Beskydy

Re: Sport v době PA

Příspěvek od mischanek »

..a ciste teoreticky, kolik by se toho dalo podnikat v takove nuklearni zime..? :)
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Michal S. »

Abych pravdu řek, nukleární zimu si myslím nelze přežít (dlouhodobá zima+ radioaktivita). Zajímalo by mě, co si pod tímto pojmem kdo představuje. Jak jsem tady četl někteří se na tuto formu PA připravují. Ale fakt nevím jestli je to možné. :shock:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Maximus »

Nukleární zima dle nových modelů by nebyla tak katastrofická, jak ukazují původní modely z 80. let. Možná nás tato "chyba ve výpočtech" zachránila od III.WW v době studené války - uvažované vize budoucnosti byly příliš děsivé i pro ty nejradikálnější válečné jestřáby.

Dnes už navíc nejsou nukleární arzenály hlavních mocnstí tak mohutné, jako třeba před 30 lety, takže apokalypická nukleární zima by se nekonala - ekvivalent původní "nukleární zimy" by nastal při dopadu velkého asteroidu či při masivním výbuchu nějakého supervulkánu.

Sport má určitě smysl i v PA podmínkách pro utužování kolektivu, uvolnění stresu, výchovu dětí a mládeže, etc.. Ovšem je to nadstandart a jedinec/komunita musí mít "zmáklé" bazální potřeby a vytvořený nějaký přebytek potravy.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Leon Chamel »

Požadavky tvrdé PA doby mi opravdu nejdou moc dohromady s termíny jako "krácení dlouhé chvíle" nebo dokonce "volnočasová aktivita". Počítám spíš s tím, že přeživší by měli od svítání do soumraku docela honičku, aby zvládli všechnu potřebnou práci, jejíž produktivita bez moderní mechanizace brutálně poklesne. Dále bude potřeba zajišťovat bezpečnost, a hned tu máme druhou směnu na stráži, hlídce, při výcviku...
Všeobecně uznávanou hierarchii nebo též. pyramidu lidských potřeb definoval už někdy během WW II psycholog Maslow. Vypadá takto:
1. fyziologické potřeby
2. potřeba bezpečí, jistoty
3. potřeba lásky, přijetí, sounáležitosti
4. potřeba uznání, úcty
5. potřeba seberealizace
Podmínkou vzniku méně naléhavých potřeb z vyšších pater pyramidy je uspokojení esenciálních potřeb nutných pro přežití z nejnižších pater, do nichž se sportování prostě nevejde... Se sportem ve smyslu někdy až absurdně samoúčelných nebo technicky náročných aktivit to tedy vypadá v PA dost bledě. Ale "sportovní" hry a turnaje v disciplínách imitujících lov nebo boj si v Maximově prosperující obci představit dovedu :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Sport v době PA

Příspěvek od sigmark »

souhlas s Leonem: hry/sport vedoucí ke zdokonalení nutných schopností ano, ostatní bude přílišný luxus. nezapomeňme na nutnost vyčlenit lidi na péči o děti, jejich vzdělávání. tyhle jedince bude taky muset někdo živit. a zároveň bude potřeba drasticky přehodnotit učební látku
Krevel
Příspěvky: 131
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Krevel »

ono se to dá brát samozřejmě z více pohledů, když budete někde zavření v krytu, tak i skákání přes švihadlo bude po pár dnech úžasná kratochvíle... u těch komunit se striktně oddělenými funkcemi (obdělávání polí, lov, vzdělávání atd.) se může stát jeden velmi častý jev a to, že se začnou postupně separovat a omezují komunikaci mezi jednotlivými pozicemi (lovci se budou bavit jen s lovci a ne s těmi, co úlovek připravují), proto se taky např. v rámci podniků začali dělat teambuildingové akce (i když se to v dnešní podobě už značně zprznilo)... v tom bych viděl potenciál sportu jako nástroj ke stmelení kolektivu, já když to tady občas čtu, tak se tady hrozně zapomíná na to, že člověk je tvor společenský se značně vyvinutou sociální inteligencí, někteří si představují, že člověk bude dělat pořád jen to co se mu řekne, že např. zajde na lov přijde večer,pokecá si ve svém kolektivu, nají se, zasouloží si a jde spát... pochybuji, že v evropě je více jak 5% lidí, co jsou schopni takhle dlouhodobě fungovat
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Sport v době PA

Příspěvek od bivoj »

Krevel píše:... pochybuji, že v evropě je více jak 5% lidí, co jsou schopni takhle dlouhodobě fungovat
Jenže možná právě těchto 5% lidí nakonec přežije. Ne apokalypsu, ale to po ní. Člověk, který propadne depresi při první zimě po rozpadu prostě nebude mít v PA místo...
hadrak
Příspěvky: 3
Registrován: 25.03.2014 21:55

Re: Sport v době PA

Příspěvek od hadrak »

Nemyslím si, že dělat sport v nějakém krytu by byl dobrý nápad. Rychleji se tím vydýchá vzduch v místnosti a co když se nevyměňuje tak rychle, jako se spaluje.. Navíc tam bude člověk rád, že si může na chvíli sednout.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sport v době PA

Příspěvek od kregan »

V PA době pravděpodobně čas ani energie na sport nebude.
Na druhou stranu, když sme s pěti kamarádama uvízli na několik dní na horský plošině společně s třiceti dalšími lidma různých národností, začali sme pořádat ranní rozcvičky a pomáhalo to i psychicky.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Sport v době PA

Příspěvek od Nightmare »

Navíc v krytu by stresové situace (prohry) mohly vést k zesílení ponorkové nemoci...
Odpovědět