Odpočinek, meditace, relaxace

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Tina »

Odděleno z vlákna "Jak bylo dnes..."
Dnes bylo aprílově, chvíli slunce, chvíli déšt.
Šla jsem na louku nasbírat pampelišky na med, pak už jsem měla nasbíráno, tak jsem si jen tak sedla do trávy a koukala do kraje. A po chvíli jsem se začala vrtět, jakože už půjdu zase něco dělat... Tak jsem sama sobě nakázala, že tam budu ještě 15 minut sedět, když je tak krásně, jarně. Během těch 15ti minut jsem se snad 5x podívala na hodinky, zdálo se mi to hrozně dlouhá doba.
Což je hrozný, kdy se člověku poštěstí, aby se v klidu sedl na louku, koukal do lesů a v tu chvíli nic nemusel. Neumíme odpočívat, pořád někam chvátáme a když se to konečně poštěstí, stejně si ten klid nevychutnáme...
A myslím, že to množné číslo jsem dala do věty správně, že to není jen můj případ.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od SaraH »

Ano Tino, to máš pravdu. Náš mozek je přehlcován informacemi a povinnostmi, většinou banálními. Permanentní akce.
Zkoušela jsi někdy meditovat - tedy lidově řečeno v klidu si sednout, zavřít oči a zastavit myšlenky?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od sigmark »

V tom máme my chlapi větší štěstí, že jednoduše umíme vypnout. dneska mám celý den v hlavě zhasnuto a je mi dobře
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Tina »

SaraH : Nedokážu zastavit myšlenky, jsem žena. :-) Ale pomáhá mi k tomu hudba. Když je nejhůř, zhasnu, lehnu na záda a pustím si soundtrack z Blade Runnera. Kamarád se o něm vyjádřil, že je ta hudba pěkně psycho, ale mě to pomáhá. :-) A léčí.
Bohužel to skutečně dělám, až je mi zle po duši, jinak ten čas na to prostě nenajdu. A když si někde jen tak sednu, stejně ty myšlenky neuhlídám, dělají si co chtějí.

sigmark : V tomhle máte vy chlapi opravdu výhodu, nám chybí v hlavě ta "krabice ničeho"... :-)
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Jak bylo dnes

Příspěvek od Fjord »

chichi, tak to jsi mne pobavila Tino, že by ženám šlo hůře meditovat, nebo resp. vyprázdnit hlavu od myšlenek. Ženám to jde mnohem lépe než mužům, kteří právě nejvíce používají logiku-tedy rozum. Když se koukneš na různé kurzy o sebepoznávání, léčení, či meditací, tak převážnou část tam tvoří ženy. Aby ale nedošlo k omylu, že ženy jsou snad méněcenné, právě naopoak, Ženy mají k tomu rozumu přidanou ještě trochu větší dávku intuice, protože mozek funguje trošku jinak a žena má prostě celkovou výbavu těla jinou než muž. Ale to je na debaty jinde. :angel

Asi jen potřebuješ najít svůj styl, jak se dostat blíž "k sobě". Jedna z metod z východních kultrur je práce s dechem-stačí jednoduše v klidu pozorovat, jak ti dech proudí přes frnákovník do plic a zase zpátky. Nic složitého v tom nehledej, právě naopak.
Ale pokud bys hledala nějaké rady, tak na práci s myslí je výborný třeba Eckahart Tolle, který to dovede vysvětlit opravdu tak, že tomu každý porozumí.
třeba:
http://www.youtube.com/watch?v=16XIkiP2oHo
http://www.youtube.com/watch?v=FzLjuaNpPjk

A velice se mi líbí film Pokojný bojovník, kde je to vše podstatné též obsažené:
http://www.youtube.com/watch?v=V0PI7zFczm4

Třeba jsi hodně dynymický typ, tak ti statické meditace nemusí vyhovovat-dá se najít víc způsobů, co se sebou :nod
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Tina »

Na jemný popud přítele Mraka zakládám :-)

Zajímalo by mě, jakým způsobem relaxujete svou přetíženou mysl a duši. I když jsem si to nemyslela (nejsem nijak přehnaně hyperaktivní), zjistila jsem, že zřejmě nedokážu pořádně odpočívat. Nedokážu vypnout myšlenky a na nic nemyslet. A i když odpočívám, většinou u toho dělám ještě další činnost - poslech hudby, četba, atd.
Asi to není úplně rozpadlické téma, ale pro mě (a věřím že pro hodně z vás taky) je to důležité minimálně ve smyslu, jak vypnout a nezbláznit se ze stresu. Ať už pracovního, existenčního, někdy rodinného, atd.
Jak odpočíváte? Jak se vypnete?
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od alive »

rohypnol a mam vypnuto :-)
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Vito »

mně hodně pomáhá jízda na horském kole. sednu na kolo a jedu do lesa do kopců. mám tam klid, svoje kolo, pěšinu, myslím jenom na to jak jet abych se nerozsekal. všechno ostatní mi přijde takové jakési malé, že se tím vůbec nemusím zabývat. zničím se fyzicky a díky tomu mám ještě příjemnou noc.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od SaraH »

Tino, asi záleží na tom, co by Ti vyhovovalo.
1. Chceš dát své mysli jiný předmět činnosti, čím by se měla zaobírat? Pak je ideální četba, horské kolo nebo jiné tzv. volnočasové aktivity.
2. Nebo chceš proudu myšlenek dát na chvíli volno? Nebo ti neustálé pracovní, existenční a jiné myšlenky nedovolí si vychutnat aktivity z bodu 1 a užít si je? Pak je asi na místě meditace (raději jsem dříve používala termín relaxace).

Jak na to?
1. na meditaci si netroufám, chci zkusit něco jako meditaci
Vyberu si muziku, která se mi líbí (optimálně rytmu ploužáku), pustím si ji potichu, uvelebím se na gauči, zavřu oči a poslouchám. Jak mi na mysl přicházejí myšlenky typu, co zítra k obědu, zaplatil někdo složenky a pod. představím si moře a ty myšlenky jsou jednotlivé vlny. Vlny pomalu přicházejí, já je sleduji, ale nevšímám si jich a mizí mi za zorným polem. Ruce a nohy mám příjemně těžké, až si jich vlastně nevšímám také. Možná budu cítit teplo uprostřed dlaní a chodidel. Setrvám tak, dokud se mi to tak líbí. Pak pomalu otevřu oči a chvíli si dám načas než jdu něco dělat.

2. tož zkusím meditaci
Postup je podobný. Vybereme klidnou chvíli a místo. Sedneme si na židli, chodidla na zemi, páteř rovná (to je důležité). Lze i ležet, ale tam je ze začátku problém s možným usínání. Zavřeme oči, na rukou spojíme ukazováky a palce a volně je položíme na stehna. Třikrát se zhluboka nadechneme a pomalu vydechneme. Ze začátku to ale ke zklidnění nebude zdaleka stačit. Takže dýcháme ve svém rytmu (ten se může měnit) a sledujeme dech. Jak mám na mysl tanou myšlenky, použijeme metodu moře z prvního bodu. Ve chvíli, kdy jsme zklidněnější si zkusíme představit, že z nohou (nebo kostrče - záleží, co půjde lépe) jsme spojeni (třeba imaginárním vláknem) se zemským jádrem. Pak si zkusíme představit si, že z temene hlavy jsme spojeni s vesmírem nad námi. Dýcháme a sledujeme svůj dech. Meditaci končíme, když máme chuť ji ukončit.

Postup v bodě 2 je taková základní kuchařka, ale to neznamená, že se je ten postup striktní nebo, že se hned povede. Vždy je potřeba jednat podle intuice. Stejně každý sám nelépe ví, co dělat (resp. podvědomí to ví).

Další věc, na kterou musím upozornit je, že může být cítit jakoby nervozita okolo pupíku (někdy velmi intenzívní), ale může být i jinde. V této počáteční fázi se jedná o nahromaděný stres a různé strachy. Co s tím? Zase příště.
Uživatelský avatar
alive
Příspěvky: 819
Registrován: 09.12.2011 20:53
Bydliště: Samota u lesa

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od alive »

Jestli hudbu, vyzkousejte "Two Steps From Hell" (napr. na Ulozto) :twisted: Bomba.
Reccol
VIP
Příspěvky: 551
Registrován: 19.09.2011 14:43

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Reccol »

Alive: Hudba je to skvělá, ale já bych teda u ní hlavu vypnout nedokázal - naopak mi to hodně jitří fantazii ;)

K tématu - hlavu si čistím běháním. Dvě hodinky v lese a je to v pohodě. Nebo si případně pustím nějaký seriál. Potřebu vyloženě vypnout hlavu jsem ještě nepocítil :)
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od FarmářJan »

Já taky nedám dopustit na běh. Kromě toho, že to je dobrý tréning těla (a častěji i boj s psychikou, zejména prvních pár běhů v roce), je to úžasná relaxace. Přes pole, louky, les, pak už nesledujete nohy a je to automaticke a mozek se může dobře soustředit, když chcete něco promyslet, nebo naopak vypnout a čistit.

Přijde mi, že dnes si lidi plní hlavu od rána do večera a pak už ani vypnout neumí. Nebo pak vypínají tím, že si ji zase něčím plní, včetně třeba hudby. A to je pak jak píšeš, že nevydrží čtvrt hodiny v klidu. Přitom sedět v trávě a poslouchat včely nebo šumění listí, to se dá i ve městě v parku a je to vlastně takový luxus.
Ta zblblost totiž postupuje dost rychle a málokdo i chvíli posedí aniž by vytáhl mobil. Na zastávce stojí deset lidí a půlka kouká do mobilu, půlka má v uších sluchátka. Sám sebe jsem před pár dny přistihl, jak během povídání s bráchama, které zas tak často nevidím, koukám v mobilu, co je kde nového.
Takže se teď pokouším víc čistit hlavu a trochu se bránit těmhle negativům moderní doby.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od SharKhan »

Skús túto muziku:

Dead Can Dance - Toward The Within
http://www.youtube.com/watch?v=o1QWJI2GdeM

Dead Can Dance - Anastasis
http://www.youtube.com/watch?v=aiDNf8trWn8

Prvý, vyššie uvedený album si prehrávam cestou v aute na DVD. 95 % ľudí pri tom zaručene dokáže zaspať... :mrgreen:
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od sigmark »

to muzu Tinu vybavit taky fire and Ice, a dalsimi darkfolkovymi pociny. ale znam par lidi, kteri z toho chytaji ukrutne deprese...takova fajnova muzika. Tino jestli chces muziku, staci rict, mam toho asi 120 giga
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od big bang »

Meditácia pozorovaním Turula(pozor možné násilné scény) :lol: ;)

http://www.eenet.ee/EENet/saunja.html
JaPi
Příspěvky: 87
Registrován: 02.12.2015 16:43
Bydliště: Praha-východ

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od JaPi »

Dneska jsem celý byt vykouřil kadidlem a je to docela příjemná vůně .... Jinak odpočinek je pro mě nějaká aktivita - každý den hraju golf (jo i včera v tom hnusným mrazu, dneska bylo super) a jezdím na kole. Taky jsem si před pár lety (cca 4) všiml, že je bůh a od té doby jsem tak nějak více vyrovnaný a víc v pohodě .
Ctesibius
Příspěvky: 43
Registrován: 01.11.2016 14:25
Pohlaví: muž
Bydliště: Zahorie

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Ctesibius »

Nemám v láske meditácie ázijského typu. zistil som ale, že stres na mňa viac dolieha a vyčerpáva ma, keď mám spánkový deficit (3-4 dni po sebe 5 a menej hodín spánku). Dokonca to tvorí taký začarovaný kruh typu : Stresový deň - večer snaha "vyčistiť si hlavu" s vysedávaním na internete, potom idem spať o druhej v noci - ráno som nevyspatý a stres na mňa dolieha o to viac...

Takže ako prvú líniu obrany doporučujem dodržovať spánkový režim.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4500
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Serža »

mě jako meditace pomáhá zgumovat se na tréninku - 20 km běh s rychlejšíma intervalama = spim jak nemluvně a na stres ani pomyšlení
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od Foxy »

Na to nemusím nikam běhat. Stačí pořezat něco dříví na špalky, naštípat a uložit - a mám to taky tak - a navíc kus užitečný práce k tomu.
To spaní jak nemluvně - no nevím. To moje šestý vnouče umí v noci teď nějak docela řádit - žebyzuby?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Odpočinek, meditace, relaxace

Příspěvek od dracekvo »

Dělání dřeva doma nenávidím, ale co miluju je jeho příprava v lese :)
A taky projížďky na motorce a hledání vhodných kandidátů na odvoz. Praktikuju, že zbytky po těžbě a různej zapomenutej bordel do průměru 7cm můžu odvézt z lesa bez ptaní.
Jinak další relax pro mě je pěknej film, výlet na moravu, polétání s modelem letadýlka, nějaká pohodová práce kolem baráku.
Odpovědět