Sebeobrana a bojové sporty

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od kregan »

Řekl bych, že je praktické umět použít jako zbraň cokoli, co je po ruce.
Občas chodim na akce s kamarády, kteří se věnují sebeobraně celkem intenzivně a když to začíná někde vypadat na konfliktní situaci, rozhodně nezaujímají obrané postoje, ale nenápadně se přesouvají na dosah půllitrům, lahvím od vína, popelníkům, kulečníkovým tágům apod.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

Pro inspiraci. Karambit může být pro někoho vhodná alternativa např. místo nože. (myšleno čistě pro boj ne pro práci) Pro představu co se s tím dá dělat je třeba tohle video:
Karambit Blade Work With Doug Marcaida: http://youtu.be/vi7TPa1eQ8w
Nejsem sice příznivcem Silatu ale na youtube jsem našel link aspoň na první ze tří výukovek a něco z toho se určitě dá využít. Karambit ale převzala i řada dalších systémů včetně mojí oblíbené Systemy.
Karambit Knife Fighting Technique Lessons: http://youtu.be/wt-bv9uaB1g

Zbytek se dá najít ke stažení pokud by to někoho zaujalo.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

A ještě jednou na téma Karambit: (Mimochodem Fox Knives dělá jedny z nejlepších karambit folderů co se dají v současné době sehnat. Dobrý jsou i Emersony ale ty se hodně těžko shání. Když už jsem se tak rozepsal..ze sériových fulltangů doporučuju karambit od 5.11 který dobře sedne i do menší ruky, při reverzním gripu jde špička přímo dopředu a materiál S30V. Dali si na tom docela záležet takže za ty peníze to stojí)
How To Use The 599 FOX Karambit Knife With Doug M…: http://youtu.be/QtyjKdIgT5E
How To Use The 599 FOX Karambit Knife With Doug M…: http://youtu.be/qo1H6K2eycs
SCARY FAST KARAMBIT Knife | FOX 599 | Ep. 3 of 4: http://youtu.be/ebjymEzWHIw
Disarm and Lacerate | Doug Marcaida | How To Use …: http://youtu.be/E_llxeX_4qY
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

Zajímavá ukázka práce s nožem. Bohužel ten rádoby retro filtr zrovna nepřispívá k už tak špatné kvalitě obrazu ale určitě to stojí za shlédnutí. https://www.youtube.com/watch?v=Y7oQL6NjEoo
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

Občas když někdo z kamarádů přijde přemotivovanej z prvního tréninku nějaké rádoby reálné sebeobrany pustím mu tohle video. A to teď nemyslím jen ten klasickej trik s bundou.. ;)
A real knife attack is likely to look like this: http://youtu.be/3d4JQU0qXVo
martinhej
Příspěvky: 54
Registrován: 28.08.2014 13:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Vychodne Slovensko

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od martinhej »

Tym videom si trafil... Ono to s tymi bojovymi je tak trochu na efekt. Skutocny trening bojovych umeni je zalezitost na niekolko rokov full time kde minimalne prve dva roky sa riesi fyzicka a zakladna mechanika tela. Nasledne sa ide na techniky. Zaroven sa precvicuje reflexivne konanie a vybusnost. Tieto dva v beznych treningoch ktore su u nas v podstate absentuju hoci su absolutne klucove pre efektivne pouzitie akejkolvek techniky. Taktiez v nasich podmienkach je fyzicka minimalna a techniky sa robia hned hoci cvicenec nevie ani kopnut alebo udriet. Potom to tak vyzera ze ked spravia exhibiciu viacerych bojovych umeni naraz tak kikcboxeri naklepu budku kazdemu. Totiz ubranit sa hrubej sile technikami nie je jednoduche.

V nasich podmienkach (t.j. praca, rodina, ine povinnosti) v podstate ani nie je mozne v priebehu niekolkych rokov ziskat schopnosti v bojovych umeniach take, ktore by boli aj realne pouzitelne proti utoku ktory je na viedeu (naviac ten utok bol ocakavany). Cize skor je potrebne sa sustredit na hrubu silu, kedze tu clovek ziska podstatne rychlejsie. A to dat sa na nejaky cross-fit + kickbox. Cross-fit doda cloveku silu, rychlost a vydrz, kickbox zas zakladnu mechaniku tela a schopnost dat uder. Ak toto je ako tak zvladnute tak potom povedzme par zakladnych technik napr zo Systema alebo Krav-maga. A hlavne vela vela sparingu.

No a na zaver, nech som akykolvek dobry v ringu, ked narazim na magora z bejzbolkou co ma vydrz mlatit 30 sekund v kuse tak mam vazny problem. Tym som chcel povedat asi len tolko ze telocvicna/ring je nieco uplne ine ako realny zivot.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

Nůž V.Vasiliev: Fundamentals of Knife Disarming (Action Segment): http://youtu.be/qlHZO7T29lk
Uživatelský avatar
Pepe
VIP
Příspěvky: 792
Registrován: 22.12.2010 14:14

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Pepe »

Kouká se na to hezky, ale než se takový tanečky naučíš, tak to chce léta tréninku.. i tak bych si chtěl proti němu vyzkoušet ůtok nožem.. kdy bych vedl útok rychle.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

Jako ve všem ostatním.. Žádnej recept na "instantního" bojovníka neexistuje.
Butch
Příspěvky: 770
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Butch »

Když už se zde probírá Systema, dám zde video z jednoho "místního" klubu, snad to nebude bráno jako reklama (případně to smažte).
https://www.youtube.com/watch?v=YKupqVrbF_A

Samozřejmě obrana proti noži je vždy ošemetná a krev poteče, otázka ovšem je, jaké to zranění ve výsledku bude, zda fatální, nebo jestli se mi podaří útočníka zneškodnit a případně zavolat pomoc.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

@Butch ty cvičíš s Andrejem přímo v Orlové?
Butch
Příspěvky: 770
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Butch »

No tak úplně mi to nevychází časově kvůli šloly, studuju v Olomouci, takže tam bývám přes týden :(
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Reiser »

http://youtu.be/1I_nmhujs2k

Docela pekne udelana treninkovka na box.
Rhymes986
Příspěvky: 8
Registrován: 18.04.2015 2:49

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Rhymes986 »

Zdravím, dělám systému v orlové. Dělám ji sice 3mesice, ale jsem nadmíru spokojen. Máme fakt super trenéra, který umí. Procital jsem hodně fór o sebeobraně a zasnu jak hlavně boxeři a thai boxeři mluví, že by systemaka rozsekali :roll: měli by si dát sparinga s anrdrejem on je fakt kapacita. Jinak jak se tu psalo o te obraně proti noži tak měl jsem už 2 tréninky obrany proti vyhrožování. Ten typ situace kdy vám někdo položí nůž a řekne nával peníze. No první trénink mi to nešlo, ale u druheho jsem dokázal odzbrojit borce a hned na to bolesti a páka. Takže jde to. Andrej to na mě zkoušel i s ostrým kuchyňským nožem a po chvilkovem strachu jsem ho taky odzbrojil. Je to o technice a drillu. Ale říkám, chodím jen chvíli. Zrovna dnes jsme se klukama bavily o tom noži a první věc by byl útěk. Druhá pokud by to vyšlo vykopnuti a pak likvidace nebo zpacifikovat nebo útěk. Ale v situaci ze nemáte kam utéct a útočník vám na tělo položí nůž a vyhrožuje tak je to jiné hlavně na psychiku. Pokud bych měl nějakou techniku proti noži zvládnutou a jiná situace by nebyla zkusil bych. Jak už tu možná bylo řečeno ano možná by mě rozbil. Ale jak říká andrej, že neslibuje ze se neporezete, ale pořád lepší než mít kudlu v břiše. A věřte, že ty techniky jsou efektivní. Kdo nezkusil nemůže soudit. Jinak jsem rád za to jakého mám trenérA. Jinak už se mi stala situace kdy cigan se kterým jsem cosi řešil kvůli přítelkyni, protože do ní narážel utekl a po pár minutách přiběhl s nožem ze nás povídá a kamarádovi přiložil ten nůž ke krku a jen řval. V té době jsem o sebeobraně nevěděl nic tak jsem nemohl dělat nic. Proto jsem se dal na systemu. Jinak rozcvicky jsou šílené a moc dobré na fyzicku. Vsemozne kliky na pestech, různé druhy plazeni... Prostě jak vojenský výcvik ;)
Rhymes986
Příspěvky: 8
Registrován: 18.04.2015 2:49

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Rhymes986 »

Jo jinak se mi ještě hodně líbí wing chun.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Cep »

No, tak ať se ti na Systemě vede.
A zkus si zajít na trénink boxu, zjistíš, že to není špatný doplněk...
Chodil jswm na Systemu v Brně k Davidovi.
Pak mi luplo v koleně a začal jsem chodit na box.
A pochopil jsem, proč nám David říkal, že slušný boxer je problém.
Pro pochopení je potřeba si to vyzkoušet.
Ze všeho nejdřív zjistíš, že si nedáváš patřičný pozor na hlavu.
A že ti boxeři jsou nějak moc rychlí.
Oni totiž začínají s bojem na delší vzdálenost, v Systemě jsme se zaměřovali hlavně na střední (ostaně viz postoj box a Systema).
Jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet obojí.
Rhymes986
Příspěvky: 8
Registrován: 18.04.2015 2:49

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Rhymes986 »

To cep: já tě chápu. Kamarád boxoval. Takže vím co je box zač. Neříkám, že je špatný. Jen když jsem viděl na tréninku pokročilé frajery v systeme tak by to měl boxer i tuší boxer těžší. Jedná věc je, že systema je bez pravidel. A druhá ze nás trenér učí proti direktum a hakum. Postoj je jinaci. Ale to je jen při technice. Jinak v boji je postoj podobný jak v krav maze a v Patky jedem zápasy. Neříkám že je něco lepší. Jen ze systema používá jak ruce a nohy tak paky podmety a prehozy. Ale podle mě je i na trenérovi co dělal vše za sporty nebo umění. Náš trenér delal co vím karate kyokushinkay, ji u jitsu, shaolin kungfu v tom má 5. Dan a dál jsem se ho neptal. A je to dobrý řezník. Jinak říkal, že kdyby šel do ringu s boxerem podle pravidel boxu tak že by asi dostal podle toho jak by byl ten boxer dobrý. Říká ze systema není sport , ale realita. Ale jak říkáš je lepší si projít i tím boxem a thai boxem. Je to spíš výhoda.akorát máš pak zlozvyky z boxu např. Krytí, nabíjení úderu dech atd
Rhymes986
Příspěvky: 8
Registrován: 18.04.2015 2:49

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Rhymes986 »

To cel: s tím boxem máš pravdu s tím, že začínají na větší vzdalenost. Každý kdo je dobrý v nejakem sportu, umění, sebeobraně je těžký protivník. Jenže já to beru tak, že když někdo něco umí nemá si zapotřebí venku dokazovat něco. Ale většinou typci co chodí na box nebo mma takový jsou. Namysleni a rypou. Ještě jsem ale nezažil nebo neslyšel, že by do někoho vletěl nějaký dobrý boxer a podobně. Většinou to jsou ozralove, feťáci nebo cigani a u nich s tím že by něco dělali moc nepočítám. Když celý den promítají po venku nebo prosedi v hospodě. Hodně taky dělá psychika. Trenér nám říkal, že znal hodně dobrých zápasníků ale pry keys vstoupili do ringu dostali par ran tak to vzdali protoze po pár úderech to psychicky nezvládli. Nejlepší na systéme je ze se jede bez rukavic a chranicu. Třeba nás trenér je proti tomu. Říká, že tělo si musí zvyknout i psychika když do nás venku někdo půjde at nás to nerozhodi.
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od the.marek »

Trošku si protiřečíš, nemyslíš?
Ale většinou typci co chodí na box nebo mma takový jsou. Namysleni a rypou.
Ještě jsem ale nezažil nebo neslyšel, že by do někoho vletěl nějaký dobrý boxer a podobně.
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Rhymes986
Příspěvky: 8
Registrován: 18.04.2015 2:49

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Rhymes986 »

To marek: u mě ve městě jsem to nezažil. V jiném městě jsem slyšel, že banda typku co dělali box a kickbox, že v pátek večer stali před nějakou diskotekou a mlátili typky jen tak. Ale to je tak 7 let zpátky.
Odpovědět