Sebeobrana a bojové sporty

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Skuhra
Příspěvky: 5
Registrován: 15.09.2015 13:27
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Skuhra »

Jak se to jmenuje? Hlavně neříkej, že je to volnej styl, protože znám borce, co si během pěti let prolezl čtyři různý školy a teď si přivydělává jako husto-sensei.
Uživatelský avatar
Lino
Příspěvky: 5
Registrován: 31.08.2015 12:47

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Lino »

Škola se jmenuje Centrum bojových umění a trenér má přes 40 let praxi, takže tomu už věnoval hafo času.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Cep »

Lino píše:Škola se jmenuje Centrum bojových umění a trenér má přes 40 let praxi, takže tomu už věnoval hafo času.
To jsi toho moc neprozradil. Dej si "Centrum bojových umění" do googlu a uvidíš...
Který z nich jsi myslel? Vysočina? Brno? ... ?
Uživatelský avatar
Lino
Příspěvky: 5
Registrován: 31.08.2015 12:47

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Lino »

Soráč. Myslel jsem Brno, konkrétně http://centrumbojovychumeni.com/
Dík za echo
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Cep »

Vidíš, tak to je další. Věděl jsem, že to v Brně je, ale stránky jsem nenašel.
Pokud tě to baví a někam tě to posouvá, tak fajn.
Po nějaké době si zkus vyzkoušet nco jiného, v tomto případě bych doporučoval box (třeba rekreační v Novém Lískovci).
Možná zjistíš, že někteří (www.bojovaumani.cz) mají na pana Kroupu dost specifické názory. S tím se budeš muset vypořádat sám.
Uživatelský avatar
Lino
Příspěvky: 5
Registrován: 31.08.2015 12:47

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Lino »

To je fajn. Díky.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od kregan »

Na doporučení jednoho rozpadlíka sem teď začal chodit k Martinovi Hradeckýmu a zatim celkem spokojenost. Přesně něco takovýho sem hledal.
Čím víc víš, tím míň neseš.
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od xmenm05 »

Ohledně full contact na treninku doporučuju Kyokushink v Praze - Bohnice (http://www.czechkyokushin.cz/kluby.html) tam si to užijete ...
Kdo je připraven, není překvapen ...
Thorn
Příspěvky: 54
Registrován: 02.04.2015 17:18
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Thorn »

Naprosto souhlasim s příspěvky o tom, že zásadní je trénink instinktů, zažitých pohybů a psychiky, což podle mě dává jen a pouze full contact sparring. Našel jsem si tedy jednu z mála KravMaga "kroužků", kde je to součástí převážné většiny tréninků, protože jinde je to dost jen "o technikách od Imiho" a zatím to vypadá dobře. Po nějaké delší době budu mít srovnání.
postak
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26
Pohlaví: muž

jina sebeobrana ?

Příspěvek od postak »

Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Cep »

Systema není špatná, ale doporučuji zkusit a porovnat s boxem nebo muaythai. Ostatně i David Sýkora říkal "dobrý boxer je problém". A pro starší - box je přátelštější ke kolenům.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od GOD »

súhlasím s tým čo je popísané vyššie, a dodavam: tvrdý sparing nemá blahodárny vplyv na zdravie.
Informácia je v časopriestore.
Toran@ga
Příspěvky: 307
Registrován: 05.03.2015 17:02
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Toran@ga »

Vzhledem k tomu, že mi táhne na 40 a těmto aktivitám se min.2x týdně věnuji již 20 let dovolím si přidat také nějaké to moudro :)
Bojový sport - bojové umění - sebeobrana jsou naproto 3 odlišné světy. Mají sice společné kořeny, ale ve výsledku jsou zaměřená na diametrálně jiné cíle.
Bojové umění nemá většinou s realitou mnoho společného resp. lpí na tradicích a nereflektují vývoj ve světě (vím o čem mluvím, jsem nositelem nějakých těch DANů) a často se z nich stává "svět sám pro sebe" - také to nění nic proti ničemu, cílem je cesta a zdokonalení sebe sama
Bojové sporty - limitujícm faktorem pro použití venku je optimalizace tréninku vzhledem k pravidlům. To alfa a omega všeho
Sebeobrana - no tady záleží, většinou oddíly vznikali jako "přidružená výroba" nějakého oddílu bojového umění a podle toho je taky velký rozdíl mezi mnoha "sebeobranami u nás"
Osobně se věnuji již cca 6 let Krav Maga (reklamu kde dělat nebudu), protože mi to přijde jako jednoduchý použitelný systém. I když samozřejmě využívám své praktické znalosti z mé budo kariéry.. u Krav Maga se ale poslední 2-3 roky jedná o celkem módní záležitost a všechny ty KM global, IKMF a pod. mně přijdou jako celkem slušný byznys;)

Tomu kdo přemýšlí o něčem vhodném do těžkých časů aby mohl ochránit sebe a své blízké (viz první příspěvěk) bych doporučoval štěstí jako mám já a najít si oddíl / organizaci s komplexním pojetím a nebo si namixovat dle dostupných nabídek s okolí:
- Fyzickou příprava
- Sebeobranu - tam kde cvičení nezahrnuje jen technickou část (laboratorní provedení technik), ale i drillování (nácvik technik ve všech možných situacích - mimo tělocvičnu, po tmě, ve výtahu, ve voděatd..) a hlavně psychycká přípravu - cvičení pod velkýcm stresem
- střeleckou přípravu - ať už CQB, zelená taktika, ale i VIP protection
- první pomoc

edit: všechno totiž souvisí se vším
TOM126
Příspěvky: 12
Registrován: 28.02.2016 20:09
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od TOM126 »

Něco malého k tomuto tématu, je mi 40 a bojové sporty dělám od 14let, karate, box, musado, a ted kickbox. Mám za sebou pár seminářů krav magy, která se mi líbila, ale všelék od toho za dva víkendy rozhodně nečekejte. Pokud nemáte čas makat 5xtýdně, tak doporučuji box. Podle mě nejrychlejší sebeobrana, za cca 6měsíců jste schopný uhnout bouchnout a něco vydržet. Celý bych to doplnil pár základníma kopama a něco málo ze země. Každopádně se snažte učit bojovat ve stoje a neválet se zbytečně na zemi ono je MMA krásnej sport, ale počítejte vždy s přesilou útočníků a pak je to zlé ostatní Vás ukopou, nebo bodnou nožem. Chce to chodit spárovat a naučit se tak odolávat úderům a účinně je vracet. Jenže co já vidím jako největší problém je to, že se nikomu moc nechce......ve 30 už jste na to starý, nebo máte hrozné starosti doma či v práci...atd. Sám trémuji v BFC Liberec a jsem spokojenej....jen na tak velké město se mi zdá 18lidí na tréningu trošku málo.
Prostě jestli chcete se účinně bránit makejte....na tréningu to musí bolet a musíte si fyzicky sáhnout na dno, sporty kde jen JAKO jsou na nic.
Samozřejmostí je chodit běhat, plavat a něco málo posilovat, hrazda kliky stačí, sám posilovny nenavštěvuji nemám rád ty spotřebitele koktejlů.
Takže makejte.....jestli to dopadne jak v Německu budete to potřebovat.......
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Lyster »

Lupič střelil prodavačku do obličeje, ta se útočníkovi ubránila nožem
https://www.novinky.cz/krimi/427255-lup ... nozem.html

Nadpis jak kdyby to prodavačka schytala minimálně ráží 44.mag. Ale Super že se ubránila :)
Jen měla vytáhnout z pod pultu místo nože brokovnici. :(. Snad příště bude připraveněješí.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Ibex »

kdo by se chtěl něco naučit v sebeobraně + bonus v umění Kyusho (tlakové body), má možnost o víkendu 18 + 19.březen v Soběslavi - více info u mě přes SZ
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Vitold
Příspěvky: 6
Registrován: 20.11.2017 21:29
Pohlaví: muž

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Vitold »

Já dělám pár let Musado. Zdá se mi to poměrně praktické (předtím 8 let karate, ale to byl spíš sport). Co jsem slyšel od okolí, tak Krav Maga je dneska bohužel hodně o reklamě a masové "výrobě" cvičenců. Ale podle mě je nejdůležitější mít v podstatě jakýkoli základ, který už se dá potom rozvíjet (třeba i jiným stylem, uměním) velmi rychle.

U Musada je dobré, že je tam obrana proti noži, tyči, případně střelné zbrani z blízka. To u spousty bojových sportů chybí.
Já cvičím konkrétně v Pardubicích, dvakrát týdně. Mimo to se jdu občas proběhnout nebo do posilovny, než jdu do práce. V poslední době jsem si oblíbil cvičení s kettlebellem. :yes
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od Stenny »

Pražské Rozpadlíky by mohlo zajímat: postupně se začíná tvořit pražská tréninková skupina sebeobranného stylu RBSD.cz . První trénink bude 15.9., FB adresa události je https://www.facebook.com/events/262319000927973/ . Pokud nemáte FB nebo se tam nechcete přihlašovat, napište mi SZ a doplním podrobnosti.
Třeba se tam potkáme :)
jando
Příspěvky: 10
Registrován: 20.10.2018 9:43

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od jando »

Zadávateľ vlákna má už určite dávno vo veci jasno, možno už aj praxou vyprofilovaný vlastný hodnotový rebríček z toho, čo tu odznelo. Ale snáď si to tu prečíta ešte niekto nový...

Rád som si pred pár rokmi pozrel K-1 tku, neviem či to vôbec ešte ide. Kde sa dostávali do finále zmesi bojových umení typu Muay-Thai. Občas si spomeniem na jeden veľmi krátky zápas, ale myslím že to bolo inde, kde proti takémuto nastúpil majster Tai-ji. V jednom rohu zaujal svoj postoj, jedna ruka vztýčená vzadu hore do oblúka, druhá v priamke pred sebou, nádherný pohľad na koncentráciu energie, rozbehol sa ako električka, vysokými dlhými skokmi do opačného kúta (netrúfam si odhadnúť názov zvieraťa ku ktorému technika patrila, možno technika jeleňa), tam ho čakala rana ako z dela, zo vzduchu sa zroloval k zemi a bolo po zápase. A tak si veril - tak ako si každý Majster aj veriť má... Ešte mi znejú zvučné mená: karatista Musashi - ktorého bili ako žito - nakoniec uspel myslím len preto, že toho tak nenormálne vydržal... Presne ako "zmeskár" Le Banner - akurát ten vedel aj rozdávať - aj napriek total rozkopanej ľavačke... Už si nespomeniem na meno toho boxera v bielej rozstrapkanej sukničke - napriek vynikajúcej technike a tvrdosti to do konca nedotiahol... Víťazila všestrannosť, psychika, obratnosť, taktika...

Občas si tiež spomeniem na slová českého majstra (sveta?) v Kick-boxe, keď mu blond tv moderátorka: Vy sa asi na ulici nebojíte, že??? Ja som v prvom rade športovec. A šport má v ringu určité pravidlá, čiže čo sa smie a čo nie. V duchu tohto od súpera aj niečo očakávam. Ak ma niekto na ulici za rohom zoberie odzadu kríglom, nepomôže nič...

Páni, kde sa to toľko v toku bežného života mlátite, keď potrebujete byť tak dobrí - a aj tak na hony ďaleko od vyššie spomínaných mien? Jedna otrčená devina a nekonečné roky, cielene tvrdo strávené v telocvičniach, sú v kýbli... Iné je, keď to človeka baví...

Mňa dal dole v noci pred barom pred pár rokmi chlapík obklopený senzáciachtivými "mourami", omylom, a bol som rád, že som to vykomunikoval bez bitky. Bolo to o chlp. Hlavou mi chodilo jediné -ak nevyjde psychika, necháš si dať po hube, inak zle skončíš... O nejaké sústrastné dva riadky vo večerných novinách určite nestojíš... Až keď som prešiel na parkovisko k autu, to na mňa prišlo a celý som sa roztriasol... Počkal som až ten vyplavený stres prejde. Nastúpil testosterón a keď všetci zaliezli dnu, cez okno som si ešte raz šiel dobre zafixovať ten xsicht, ktorý som vtedy ani nevnímal. Xsicht vraha. A čakal pred dverami v aute, až tam skončí... Nechal som ho nastúpiť do auta a šiel za ním... Žiaľ, zastavil na benzínke, a keďže som sa musel držať obďaleč svetiel, a začali tam naviac krúžiť policajti a z benzínky sa cesta roztrojovala, stratil som ho... Objazdil som pol sídliska, márne... Asi rok som to nevedel prehltnúť... Kto vie, možno nakoniec nie on, ale ja som mal šťastie... Nedávno sa do mňa naviezol tiež chlapík, čo si chcel udrieť, taký nič moc ako ja, tiež som to vykomunikoval -myslel to veľmi vážne a len kvôli tomu za mnou prišiel, určite vedel čo robí, nebolo mi všetko jedno -nevidel to na mne -verím že v tej chvíli nasadená chladnokrvnosť a maximálna nekonfliktnosť a slušnosť ma aj tu zachránila... Vyšlo mi to... Ale hlavou mi chodilo to isté: v žiadnom prípade to nevráť... Dlho šiel za mnou autom (a znovu omyl!!), mal moju špz, zastavil ma pred mojim vchodom -ja som naňho nemal absolútne nič... A neboli to konflikty jediné - takto úspešné - akurát tam by som to asi vrátil - s akým úspechom, je vo hviezdach...

Staré čínske príslovie hovorí: kde sa dvaja levi bijú, jeden skončí mŕtvy, druhý celý doráňaný... Ani o jedno nestojím... Mám úplne iné povinnosti...

Ak by moje deti stáli o bojové umenie, určite by som ich tlačil do Capoeiry. Neviem, či niektoré iné bojové umenie prirodzeným spôsobom rozvíja tak všestrannú pohyblivosť a posilovanie tela ako celok, ako Capoeira, vnímanie priestoru, protivníka a pohrávanie sa s ním (čo považujem za náročnejšie ako výpad doň), popri vnímaní a podriaďovaní sa množstvu rituálov a pravidiel, a prirodzenej úcty, ktoré toto umenie obsahuje... Mimo toho by boli obohatené o rozvoj hudobnej stránky osobnosti, o rozvoj ďalšieho jazyka -portugalčiny -ktorá sa tam nenápadne dokáže lepiť. A vedené ku kolektívnemu správaniu, kamarátstvu. Čo u iných BU býva často opačné... Takže myslím že výbava do života celkom slušná. A ona tá Capoeira, ako samotné bojové umenie, nie je až taká "jalová", ako niekto niekedy prezentuje - samozrejme keď je dobrým učiteľom vedená...

Prečítal som si tu vo vlákne mnoho právd, dúfam že aj v tomto mojom príspevku sa nejaká nájde, ospravedlňujem sa za technické nepresnosti, ak nejaké vznikli...
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Re: Sebeobrana a bojové sporty

Příspěvek od olgojchorchoj »

Aj keď najlepšia sebaobranná technika je vyhnúť sa problémom,pre istotu sa 15 rokov venujem aikidu,z toho 5 rokov aikido-jošinkan.Je to dobré pre kondičku,psychiku a hlavne môžem 3x do týždňa vypadnúť z domu :D
Avšak nemám pocit,že v reálnom boji bez pravidiel by som mal nejakú zásadnú výhodu,keď beriem do úvahy,že v PA dobe zrejme pôjde o útoky ozbrojených skupín.Netrénovaného a neozbrojeného agresívneho krčmového bitkára dám do poriadku za 10 sekúnd :punch
Pocit šťastia je len nedostatok informácií...
Odpovědět