Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 629
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Ibex »

kdyby někdo měl zájem, tak v Č.Budějovicích v Propom cb mají čerstvou várku FFP3 za 69,-/ks
Na éšopu to nemají, ale na pultě ano.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 509
Registrován: 16.10.2018 22:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Tak ono je na každém soudruhovi, zda zvolí filtr N95 (FFP2) s 95% ochranou, a nebo N99 (FFP3) s 98-99% ochranou, že. Rozhodně si nemyslím, že by filtr FFP3 byl nějaký overkill (zbytečně vysoká ochrana).
Uživatelský avatar
cortes
Příspěvky: 137
Registrován: 17.10.2014 21:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od cortes »

J-e-n-n-y
Díky za odkaz, mladá zavelela objednat, tak jsem objednal. :lol:
Na cestu z Prahy budou stačit.(pokud sem nedej bože to svinstvo přijde)
Tak doufám,že mě zítra nepřijde správa,že i přes mou objednávku nejsou.-))
:yes
CZ ŠKORPION VZ 61 S + Prcek 6,35 + Gladiator cal. 500 HD D2 - Limited Edition.
vrabi
Příspěvky: 195
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od vrabi »

K teoretickým úvahám jestli je nutné N99, nebo stačí N95 přikládám jednu praktickou ...
Jelikož narozdíl od mnoha teoretiků ochranné prostředky i prakticky používám, mohu vás ujistit, že většina respirátorů hrubě netěsní v místě kontaktu s obličejem, ty tenoučké gumičky respirátor nejsou schopny přitáhnout a tvar respirátoru nekopíruje obličej, zvláště kolem nosu.
Takže průniku částic se neobávejte skrz respirátor, ale kolem něj.
Jediné co těsní je polomaska, nebo celomaska.
Za cenu dvaceti respirátorů si koupím kvalitní polomasku i se zásobou filtů a tato polomaska mi bude lépe chránit s fitrem P2 než FFP3 respirátor.
Při (nedoporučovaném) opakovaném použití filtrů u polomasky nechám filtr nasazený a přetáhnu přez něj igeliťák s gumičkou, tím zabráním kontaminaci okolí, rukou a vnitřní části masky. U respirátoru není možné nijak zabránit po sejmutí kontaminaci vnitřku.
jipii
Příspěvky: 94
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od jipii »

tak už i na mainstreamu se posunuje Owertonovo okno od nemyslitelného k možnému....

Koronavirus může nakazit až 60 procent světové populace, varuje specialista na viry
„Bude infikováno 60 až 80 procent světové populace?“ položil si řečnickou otázku Leung a odpoěvěl si na ni: „Možná ne. Možná to půjde ve vlnách, možná virus sníží svoji letalitu, protože jemu samotnému nepomáhá, když zabije každého, protože s ním zahyne taky.“

Dodal, že pokud tato opatření v Číně nepřinesou výsledky, pak možná není cesta, jak zabránit šíření infekce. Pak se podle něj bude muset ve světě změnit přístup a místo zadržování viru se bude muset pracovat na tom, jak zmírnit jeho dopady.“ zatím je však podle něj prioritou blokovat šíření viru.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... paign=null
jipii
Příspěvky: 94
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od jipii »

..tak to zde trochu oživím. Sleduji aktuální vývoj https://covid19info.live/" a pořád dumám co je třeba zařídit pokud by to tady ve velkém přišlo.

Respirátory a potraviny jsou jasné. Desinfekce taky. Ale na jak dlouho? Může se stát, že klidně na 3-4 měsíce. V Číně už to jede 2 měsíce viewtopic.php?f=24&t=6749&start=860 a nevypadá to, že by to mělo rychle odeznít. A půjde celou dobu elektřina a voda? Jak rozpadová může být situace? Dovedete si představit, že byste dítě odevzdali do karanténního centra?

Takže tady mám nějaké okruhy, můžete se k nim vyjádřit z vašeho pohledu ať se my rozpadlíci začátečníci můžeme inspirovat? Chápu, že už to bylo probíráno v jiných vláknech, kde jsem se už i inspiroval, ale zaměřme se na tuto situaci, kdy už stát i konfiskuje majetek lidem, v obchodech nic není.

Toto pokud by stát kontroloval situaci a aspoň částečně fungoval (tak jako zatím v Číně):
================================================================
1. Respirátory/desinfekce - nějaké respirátory, polomaska, maska, ale tady bych to nepřeháněl (celkem cca 40 filtrů), protože asi půjde o to stranit se kolektivu. Tuším, že kyblík Sanysolu-Sava-slivovice určitě neuškodí. Nouzovou desinfekci respirátorů-filtrů do masek jsme řešili viewtopic.php?f=19&t=1992&p=203449&hili ... r#p203449". Kam s potenciálně kontaminovanými věcmi? Do pytle. Tam s pytli? Kompostovat :-)? Pálit?

2. Potraviny/léky - ano něco je, ale když padne elektřina tak na vaření jedině propan nebo táborák na dvorku. Léky na zánět a teplotu. Asi navíc něco na střevní problémy, pokud by netekla voda a byla filtrovaná z pochybných zdrojů. Pokud není naložené zelí tak asi i nějaké vitamíny - těch ve vepřovce asi moc nebude. Zavčas nakoupit semínka na jarní výsadbu zeleniny? Jídlo pro mazlíčky (myslím zvířata) řešit, nebo se už v této situaci berou jako chodící konzervy? Co když to chytne člen domácnosti? Neřešit, protože to už velmi pravděpodobně mají všichni? Karanténní místnost pro ty co už mají příznaky?

3. Nákupy - to by bylo asi relevantní jen první týdny, než bude vše pryč...

...ale protože se bojím, že stát může přestat fungovat tak uvažuji i o:
================================================================
4. Voda - ano dá se nasyslit do kanystrů. Velký bojler je taky fajn. Ale aby se dalo pít/vařit a základní hygiena tak aspoň 20l/den. To nasyslíte tak na týden max dva. Takže to vidím, že kvalitní filtr není k zahození. Taky vzpomínám kde jsou v okolí studánky a tady může přijít ke slovu Sanysol případně Endiaron.

5. Osobní bezpečnost - bude to tak zlé, že bude boj o jídlo a vodu? Snad ne. Ikdyž některá videa z číny jsou na pováženou. Tak aspoň pepřák... Ikdyž pokud budou vetřelci mít masky a brýle?

6. Elektřina a topení - FV panel na svícení a nabíjení. Na větší odběry snad centrála. V autě držet pořád víc než polovinu nádrže na operativní přesun materiálu/lidí. Pokud bude ještě zima tak kamínka/krb a zásobu tuhého paliva.

7. Odpady/praní - bude fungovat kanalizace? Kam s odpadky? Takže rýč a pytel vápna? Pohledat na půdě valchu.

Omlouvám se za dlouhou slohovku. Co jsem zapomněl? Budu rád za každé doplnění. Víc hlav na fóru :ugeek: :geek: :ugeek: = méně nepříjemných překvapení v krizi.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 570
Registrován: 01.06.2013 17:23

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od tygrsdrakem »

Já se obávám, že tohle všechno je moc otázek najednou. Na většinu z nich jsou tu obsáhlý samostatný témata. Ty je třeba prostudovat. Univerzální recept ti tu nikdo seriozní nedá.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
sigurd
Příspěvky: 131
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od sigurd »

Až to praskne naplno,tak sa na verejné zdravotníctvo spoliehať nemožno.Ostáva to už len na rodine,ako sa s tým vysporiada.Materiálne zabezpečenie bude podľa možností každej rodiny-od možnosti totálnej izolácie až po úplne optimistickú rodinu,ktorá čaká,že to niekto nejako vyrieši...Aj pri najprísnejších karanténnych opatreniach časom niekto urobí chybu,a v rodine sa vyskytnú príznaky "nejakej" virózy.Čiže časom sa to vyskytne v každej rodine,a táto to bude musieť zvládnuť.Ako,to by tu bolo vhodné prediskutovať-každý si potom vyberie to najvhodnejšie,čo vyhovuje podmienkam a typu jeho rodiny.
Podľa mňa je potrebná dostatočná zásoba "chrípkových"liekov pre každého člena rodiny,takisto liekov pre bežné a chronické ochorenia v rodine.Je potrebné vyhradiť miestnosť pre chorých,ošetrovať by mal len jeden člen rodiny,s aspoň provizórnou ochranou proti nakazeniu-ide o to,aby bol interval medzi nakazeniami čo najdlhší,a tým pádom by bol v rodine vždy k dispozícii zdravý,alebo vyliečený ošetrovateľ.Mne sa osvedčilo mať v chrípkovom období nadváhu 3-5kg,keď ležím vo vysokých teplotách týždeň,tak to telo spáli aj napriek tomu,že sa normálne stravujem.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 724
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Mě ta naivita lidí vždycky hrozně pobaví. :lol:

Takové ty jejich řeči:
"Stát se postará. To si nemůžou dovolit. To oni nemůžou. Stát musí všem zajistit... atd."

Jen by mě zajímalo, koliķ lidí takhle smýšlí? 70% 80% 90%?

Protože až se to rozšíří i tady, tak nechci vidět, co se bude dít, až ovečkám dojde, že stát na ně kašle a nepostará se.

Krásně o tom píše Cílek v knize Ruka noci podaná.
Kdo je připraven, není překvapen.
ex_rozpadlici
Příspěvky: 82
Registrován: 08.03.2017 11:45

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od ex_rozpadlici »

Na všechno tu +- najdeme odpovědi, ale co mi vrtá hlavou, jak se zachovat v případě zmiňované karantény dětí?
Viděl jsem korejský film Chřipka - The FLU a tam lidi zavírali do tábora a dělili na zdravé / nakažené. Být nakažený tam znamenalo tajnou likvidaci, protože ten člověk byl zdrojem nákazy a potíží.
Je to sci-fi, protože koronavirus tak masivně nezabíjí, ale přivedlo mě to na myšlenku, co bych dělal, kdyby mě chtěl stát silou vytáhnout z baráku a rozdělit moji rodinu?

Hodlám se starat sám o sebe, nepotřebuju pomoc státu a byl bych rád, kdyby se do nás nikdo nes*al.
Přemýšleli jste nad tím? Kdyby to došlo do krajnosti, zda budete riskovat život raději v boji, nebo v karanténě?

Vy si naděláte tuny zásob, zajistíte si filtry, roušky, léky a pak vám tam naběhne šmejd s orazítkovaným papírem a vytáhne vás do karantény, kde můžete poch*ípat jako myši. Stejně tak se může někdo (šmejd co si nenakoupil) vydávat za pracovníka repre složky, který zajišťuje karanténu.

Jak to rozlišit? Proti komu a kdy použít sílu? Toť dilema.
Protože když použijete zbraň proti jednomu ozbrojenci, za hodinu jich tam máte dvacet.

Takže se může stát, že pečlivě budovaný úkryt a zásoby budete muset nechat a jít (třeba do lesa), abyste si zachránili holý život.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 724
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já se zamýšlím nad tím, jak by případná karanténa probíhala u nás v ČR. Zamýšlel se nad tím už náš stát? Je nějaký krizový plán pro případ pandemie? Jak by se to řešilo ve městech a jak na vesnici? Zákaz vycházení z domu lze asi jednodušeji uhlídat na nějakém sídlišti, kde v jednom domě jsou desítky lidí, než na vesnici, kde je zástavba velmi rozptýlená a taky si osobně myslím, že na vesnici by to nebylo tak striktní- nebyl by zákaz opustit dům, ale zákaz opustit pozemek (ti ve městech zase můžou chodit na balkón). Pro někoho, kdo má třeba hektarový pozemek kolem domu, zdroj vody a umí si spoustu věcí vypěstovat, by to až na nájezdy hladových loupeživých band, kterým karanténa bude u :moon , mohlo být zvládnutelné. Jaký na to máte názor vy?
Další věc, co mě zajímá... jak se to v případě státem nařízené karantény řeší v zaměstnání? Dostane člověk neplacené volno a státu je jedno, že ho tím dostane do existenčních problémů nebo je vyplácena nemocenská jako za normálních okolností? Vyplácel by stát nemocenskou i v takto masivním měřítku, kdyby bylo potřeba dát do karantény třeba celou Prahu?
Kdo je připraven, není překvapen.
zedik
Příspěvky: 768
Registrován: 29.03.2016 19:41
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od zedik »

u nás by karanténa neprobíhala nijak.Nevěřím,že by to u nás dokázali zabezpečit jak organizačně tak dostupností lidských zdrojů.A u nás má taky každej svý práva takže už vidím různé zbohatlíky v BMW jak na nějakou karanténu serou,protože jich se to přece netýká.
V tomhle je asi dobře,že to propuklo v číně.Tam systém prostě udělá opatření bez ohledu na lidi.Osobně nevěřím,že by třeba karanténa 20 000 000lidí byla možná kdekoliv po evropě
jipii
Příspěvky: 94
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od jipii »

rozpadlici: situace ohledně "karantennich gangu" je asi velmi těžko řešitelná. Leda snad na úrovni nějaké domoobranny.

To aby někoho neodvlekli do karantény je asi důležité nijak nedat navenek znát, že je někdo doma nemocný. Pak je ale kritické rozhodnutí zvážit zda ještě nemocnice zvládají a dostal by lepší péči než doma.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 509
Registrován: 16.10.2018 22:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Na to je jednoduchá rada. Chodit v gumácích a ty pak na minutu postavit do roztoku Sava. Dají se pořídit i kotníkové nebo vysoké. A věřím, že si drtivá většina lidí ani nevšimne, že máte nějakou speciální obuv.
F2902885-86BA-4AC9-972E-362E0B456011.jpeg
F2902885-86BA-4AC9-972E-362E0B456011.jpeg (21.09 KiB) Zobrazeno 1783 x
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 507
Registrován: 01.08.2015 15:34
Bydliště: US

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Alstratt »

Pozor ale na ktere respiratory to UVC v nouzi pouzijete, na ty nano to muze byt vetsi problem. UVC je spis na likvidovani organismu ve vzduchu, boxy s nebezpecnyma bio nadobama, jako dlouhodobejsi pouzivani na povrchy v mistnosti ... Prodavaji i vodovodni baterie napojene na generator ozonu, neco takoveho muzete mit jak v kuchyni, ve sprse tak neco podobneho i na splachovani WC. Kdyz nejste tolik zavisli na chemii tak zase aby vam ten ozon fungoval, jste zavisly na elektrine. Jinak prechodovou chodbu mame celkem velkou s vylitou epoxidovou podlahou takze v takove miste kdyz budu muset mohu postavit dekontaminacni misto ale zatim s tim nebudu saskovat.

Jinak na ruce mam 85% a 95% ethanol v malych sprejich a druhy sprej s obsahem stribra a jinym slozenim ktere pomaha kuzi. Je to maly 50 ml sprej ktery lze normalne nosit sebou, na cesty neco velkeho by se mi tahat nechtelo, az dojde napln doliju to novou. Rukavice (pokud nepocitam cbrn rukavice) pouzivam Ansell Chem 3 Microflex 93-260 (kompozit nitril a neopren) + GAMMEX PI Glove in Glove (od Ansell mam i rousky se stitem). Mrknete na respiratory od BLS Group, nekde jsou normalne dostupne a parametrove + - fajn. Kdyz uz jsme u te chemie apod. tak zminim i neco dalsiho co sem asi nepatri. Na vyplach nosu, oci atd. plnene strikacky s 0.9% salinem (pokud se nepletu, saline ale nepomaha na Covid-19), k tomu nastavec MDA Nasal/MADgic co rozprasuje a k tomu na podrazdene oci kapky Refresh Optive Fusion. Strikacky apod. ma treba BD. Proti chemickym zbranim a infikovane rany apod. mam jinou chemii. Dale uz je to spis bezna chemie (chlornan sodny ...)

https://www.ansell.com/us/en/products/microflex-93-260
https://www.ansell.com/us/en/products/g ... ove-system

https://www.teleflex.com/usa/en/product ... al-device/
https://www.teleflex.com/usa/en/product ... index.html

https://www.bd.com/en-us/offerings/capa ... nd-needles

https://www.refreshoptive.ca/en/optive-fusion
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 522
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

Já se ještě připojím k té karanténě (jelikož ve vlákně ve kterém jsem doufal, že se to bude probírat se probíralo úplně něco jiného). Zatím v naprosto libovolném scénáři a to ať už jde o nějakou literaturu/adaptaci nebo i potenciální reálnou situaci vždy byli ti co se snaží z karantény uprchnout ti hodní a ti co se je tam snaží udržet (vojáci, policie, stát) ti zlí. Ostatně kdo by taky chtěl zůstat v uzavřeném městě kde šíří smrtelný virus, nedejbože třeba s rodinou. Sám bych asi taky nebádal nad ničím jiným než nad způsobem jak se z karantény dostat.
Bohužel, dnes to vidím z druhé strany. A to konkrétně z druhé strany barikády. V podstatě když by se podařilo udržet 100% nepropustnou karanténu ve Wuchanu, dnes nemáme šířící se smrtící virus a náběh na pandemii, ale geograficky lokalizovanou biologickou anomálii. Takže tak. Pochopit se to lidsky dá, že někdo nechce zůstat v nucené karanténě, ale už to dovedu pochopit i z pohledu druhé strany.
Jinak jsem podobného názoru, že karanténa u nás je v podstatě sci-fi. U nás by se nedalo do karantény uvalit ani Brno, natožpak cokoliv většího. Nejsme v Asii, lidi jsou tu na to moc vychcaní a stát bez dostatečných pravomocí.
honzaH
Příspěvky: 61
Registrován: 18.02.2020 12:46

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od honzaH »

Grunt píše:
18.02.2020 20:46
Ostatně kdo by taky chtěl zůstat v uzavřeném městě kde šíří smrtelný virus, nedejbože třeba s rodinou. Sám bych asi taky nebádal nad ničím jiným než nad způsobem jak se z karantény dostat.
Asi by záleželo, o jakou karanténu by šlo; pokud by se pouze uzavřelo město/oblast s tím, že uvnitř by vše fungovalo "normálně", včetně doplňování zásob do obchodů apod. a lidi by jen zůstávali ve svých obydlích.
Anebo by to bylo že se daná uzavřená oblast pročesávala a nemocný (i potenciálně) lidi by se odvlékali do nějakých schromažďovacích míst.
ex_rozpadlici
Příspěvky: 82
Registrován: 08.03.2017 11:45

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od ex_rozpadlici »

Přesně. Doma bych klidně zůstal a karanténu respektoval. Problém je, že kdo neuteče hned, potom už tu možnost nemá. A dopředu nevíš, kam až to zajde a co se bude dít. Představa, že mě někdo vleče z baráku do špitálu, no to bych se asi vzteky neznal.
pepaf
Příspěvky: 150
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od pepaf »

Proforma dávala jinde odkaz na:
http://www.szu.cz/tema/prevence/epidemi ... vyvolaneho

kde je vnořen i odkaz na praktické užití:
https://www.ecdc.europa.eu/sites/defaul ... lities.pdf

Přeloženo - dekontaminace dle ECDC
Info k SZÚ 19_02_2020.pdf
(574.2 KiB) Staženo 83 x
:
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 102
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od mahroch »

Vite zde o nejakem foru/dokumentu, kde se probirala podrobneji domaci karantena v pripade podobne pandemie? Jako co presne se ma udelat a neudelat, aby se do domu/bytu dostal cerstvy vzduch, ale nezavadny, pochopitelne. Kupr. na nasem dome jsou vsechny okna plastove, takze to bych asi bral jako bezpecne, ucpu vyvod digestoru a vetraku na zachode, ... ok. Ale jak tam pak dostanu cerstvy vzduch? Nebo si mam na vetrak koupit nejaky filtr? Nebo jak se to resi?
Dik.
Odpovědět