Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od FMJ »

Pokusím se debatu na téma "Prymulovo pukrle" přetáhnou do tematicky vhodnějšího vlákna.

Možná by ale stejně bylo nejvhodnější, aby Prymula ve funkci zůstal (byť je to politicky nemožné). Nedovedu si představit, že ten, co převezme štafetu, poběží stejným směrem. Už z principu.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Quido »

Díky, taky mi přijde, že se v tom drhuým vlákně řeší spíš už jen politika.

Pro takovýho nachystanýho rozpadlíka se snad nic moc nemění, ne? Pokud nevypuknou ve městech nepokoje, ještě bych to na bugout neviděl. Nemocnice jsou stále plné, personál vyčerpaný, občané v obchodech začínají být čím dál více podráždění, ale stále je to v normě.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Aktualizovaný dokument ohledně profylaxe i doporučené péče o nemocné (z 2. listopadu 2020) - podle mě super shrnutí:
https://www.evms.edu/media/evms_public/ ... otocol.pdf
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od MrPorter »

V dTestu vyšel test vitamin D doplňků stravy. Shrnutí:
Drtivá většina testovaných doplňků stravy obsahuje tolik vitamínu D, kolik ho slibuje na svých obalech.

Spolehnout se příliš nelze na tablety Naturevia Vitamin D3 1000 IU a kapky Terezia D3 baby, kterým ke splnění deklarovaného množství nestačilo ani přimhouřené oko v podobě 20% nejistoty měření. U spreje Nord-aid D400 Vitamin D3 výrobce výrazně přestřelil údaj o 200 obsažených dávkách.
Ta Naturevia není s hodnotou 800 IU (vs 1000 deklarovaných) zas až tak tragická, ale každopádně začnu kupovat jinou značku. Dobře jim vyšly olejový kapsle Czech Virus D3 s naměřenou hodnotou 6342 IU (5000 deklarovaný) a Amix Vitamin D 4000 kde naměřili 6500 IU.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

No, to taky neni zadna vyhra. Brat vic, nez je deklarovano, pri takhle pomerne vysokych davkach, uz muze pri dlouhodobem podavani zavanet prusvihem. Ja bych radeji, aby tam bylo presne to, co pisou ns obalu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
taxi1
Příspěvky: 14
Registrován: 25.05.2020 20:27
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od taxi1 »

Dobrý den, poradil by někdo jaký koupit oxymetr, aby byl funkční a nestál tisíce? Vím že už to někdo řešil, ale značku jsem tu nenašel. Děkuji
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Ja mam tenhle https://www.moje-medisana.cz/zdravi/oxy ... -100-79455 Stal asi 600 Kc, kupovala jsem ho nekdy v lete v Lidlu, ale maji ho i v lekarnach (je to normalni renomovana firma vyrabejici medicinske prostredky).

Edit: Koukam, ze to za tech pul roku podrazilo... No, jako vsechno, co je zrovna v kurzu.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
taxi1
Příspěvky: 14
Registrován: 25.05.2020 20:27
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od taxi1 »

proforma píše: 17.03.2021 11:25 Ja mam tenhle https://www.moje-medisana.cz/zdravi/oxy ... -100-79455 Stal asi 600 Kc, kupovala jsem ho nekdy v lete v Lidlu, ale maji ho i v lekarnach (je to normalni renomovana firma vyrabejici medicinske prostredky).

Edit: Koukam, ze to za tech pul roku podrazilo... No, jako vsechno, co je zrovna v kurzu.
Tak díky za info.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8781
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Fabulous »

Předchozí příspěvek se co? Necituje, jelimáne!
taxi1
Příspěvky: 14
Registrován: 25.05.2020 20:27
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od taxi1 »

Tak se omlouvám.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4351
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bivoj »

A na modrý příspěvek moderátora/admina se zásadně nereaguje! Přečti si pls pravidla!:

Všeobecná závazná PRAVIDLA fóra

A to platí pro všechny nováčky!
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Radek07
Příspěvky: 1182
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Radek07 »

Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Del-in »

Po více než 14 dnech izolace v 7 lidech v domě a ne zrovna snadného covidu u mně a muže a horeček, bolestí hlavy, únavy a rýmy u dětí, musím přehodnotit stavy našich NZ v tomto duchu: navýšit množství zásob připravených k použití během chvilky - je ti celkem k ničemu, že máš mouku a kvas, když není v domě nikdo schopný upéct chleba nebo buchtu, mrazák plný domácího masa taky moc nepomůže, když není v domě nikdo schopný udělat z něj smysluplné jídlo, povzbuzovače morálky a výdrže mužstva na palubě (sušenky a různé tyčinky a brambůrky a spol.) se vyčerpaly za 10 dní, instantní a lyofilizované hotovky došly dětem už sedmý den. Domácí kimči a kysané zelí je super, ale i tak nám hodně chyběla čerstvá zelenina a pytlík zmražené zeleniny se k obědu po pár dnech přejí. Co bylo fajn je dostatek sušeného ovoce (ať už domácí švestky nebo křížaly, datle, rozinky, tak také lyofilizovaných jahod, brusinek, rybízu) a dostatek různých ořechů. Ty nás zachraňovaly.
Vždycky jsem se snažila koncipovat zásoby smysluplně a využít je na maximum, což pro mne znamená mít v zásobách zejména základní potraviny v co nejméně zpracovaném stavu tak, abych nemusela po projití těch zpracovaných je příliš vyhazovat, nebo je nuceně konzumovat, když nemusím. FIFO, jasně. Ale takhle koncipované zásoby předpokládají funkčního zpracovatele a to je do značné míry moje osobní příprava, že zvládnu vyrobit a zpracovat kde co od základu na finální produkt a ten tentokrát chyběl.
Zajímavá zkušenost. Jako hlady jsme neumírali a ani to nebylo na nějaké velké stěžování, ale na pohodu vydržet skoro tři neděle v baráku zavření bez vycházení a možností cokoli doplnit jsem si myslela, že dáme přece jen o trochu snáze.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

proforma píše: 17.03.2022 11:04 Ono to povinne ockovani jaksi k te stadni imunite prispiva. Existuje male % deti, ktere byt ockovany nemohou. Takze pokud by vsichni plnili sve ockovaci povinnosti, bylo by to akorat tech cca 95 %. Ovsem aktualni proockovanost proti spalnickam je nekde okolo 85 %, tzn. ze 10 % ezomatek uz se docela podstatne podepisuje na celkovem zdravotnim stavu detske populace. A kde chybi maximalni proockovanost, tam holt potom staci par zavlecenych pripadu z ciziny a rozjede se to, az to hezky neni. I mezi dospelyma, kteri by to jinak nechytli.

Ne, PeFi, tohle neobhajis. Pokud jsem mela jiste pochopeni pro lidi, kteri odmitali mRNA vakcinu jako novou technologii, tak odmitani neceho, co je vyzkouseno desitky let a vi se, ze to funguje, je proste nebetycna lidska blbost a nezodpovednost.
Pokud by všichni splnili očkovací povinnost, bylo by to těch 95 procent, to máš pravdu, jenomže zapomínáš na dvě věci:
1. Vakcíny nikdy nemají slibovanou účinnost už proto, že do studie selektují zdravé lidi,a le v populaci jsou i lidi imunokompromitovaní u kterých vakcinace nezabere.
2. Účinnost vakcín v čase klesá, tzn účinnost ze studií, kde dojdkou k úžasným výsledkům platí jen v krátké době po očkování. Vakcín, u kterých účinnost neklesá, je naprosté minimum.

Realistické je proto očekávat účinnost nanejvýš kolem 80 procent (jsou výjimky, ale je jich málo), takže u nemocí s R0 nad cca 7 není možné stádní imunity dosáhnout, pouze se dosáhne snížení efektivního reprodukčního čísla.

Ono se to furt všechno svádí na ezomatky, jenomže konkrétně u spalniček jsou zmapováný epidemie i v populaci, která byla plně proočkovaná. Důvodem nejsou ezomatky, ale to, že vakcinace má svá omezení a bílé pláště dlouhodobě ignorují poznatky, které se jim nehodí a bezostyšně balamutí veřejnost - což jsme na Covidu mohli sledovat hodně z blízka.

Jak černý kašel (kterým jsi začala) tak splaničky mají těžký průběh u jedinců, kteří mají nízké hladiny vitamínů D (kašel) a A (spalničky) - podobnost s Covidem čistě náhodná.

Vakcinace není všespásné perpetuum mobile, ale pouze jeden z nástrojů ana ovlivňování imunity. Místo absurdního nadávání ezomatkám by to chtělo udělat z vakcinace zase seriózní vědu a ne prolhanou reklamní kampaň.

Vakcinační šílenství už pár desetiletí probíhá v duchu "když mám v ruce kladivo, tak všechno připomíná hřebík" - dostali do ruky vakcíny a hodlají se proočkovat ke zdraví, je jim jedno že principy vědy založené na důkazech dostávají těžce na frak, neúspěchy svého náboženství svádí na ezomatky.

Mimochodem, spousta dětí ezomatek má protilátky proti nemocem, proti kterým se očkuje, protože ty nemoci se v populaci šíří a děti se s nimi potkávají - zejména u ezomatek, které děti necpou "hranolkama", ale kvalitním jídlem, jsou pak průběhy nemocí bezpříznakové.

Pokud budeme ve prospěch očkovacího náboženství popírat vědu založenou na důkazech, tak nás nějaká další epidemie může velmi ošklivě srovnat do latě.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

Mám tady takový menší tip. Nevím jestli už to nebude jak nošení dříví do lesa, ale třeba to někomu v budoucnu ještě může pomoct.
testy.jpg
Hodně jsme s kolegama v práci řešili, že není možné aby antigenní testy (konkrétně na COVID, ale asi se to bude týkat všech těchto testů), které jsme v rámci testovacího šílenství fasovaly, vůbec fungovaly. Dokonce jsme si z toho dělaly srandu, že my musíme fasovat nad jen ty negativní a nebo že jeden ze sta je pozitivní a na tomto principu fungují. A mám pocit, že jsem to zahlédl i někde na tomto fóru.

No tak teď už jsem se přesvědčil na vlastní kůži, že i AG testy fungují. Teda jestli všechny značky a s jakou účinností to nemůžu posuzovat, ale tak obecně jo. A problém není až tak v jejich citlivosti, ale spíš v tom že jim poskytujete nedostatečné vzorky. Většinu lidí co jsem viděl si tyhle testy provádět si strčí do nosních dírek tu testovací tyčinku, tam se zběsile šťárají a pak ji teprve vymáchají v té testovací tekutině. Dělají to tak všichni, co jsem viděl.
No zkuste místo toho ještě vzít taky výtěr z úst/z krku. Pravděpodobně někde z oblasti kolem mandlí. Čím víc vzorku poskytnete, tím je větší pravděpodobnost že se vám testovací proužek jasně rozzáří (teda samozřejmě pokud má co testovat).
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od step »

U omikronu vycházejí antigenní testy pozitivní dříve než PCR. Samozřejmě když se zašťourá na správné místo, tak ty výsledky jsou. Připomíná mi to scénku Felixe Holzmanna s aluminiovým klíčkem, jak se někteří šťourají, kde to výsledky nenese.
4E4F3577-5597-4C75-A909-DAA7333A5ED9.jpeg
Já jich ulovil 5 za hodinu. Když je jasně pozitivní, tak se proužek barví téměř ihned.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Ředitelka CDC přiznává příliš optimismu a málo opatrnosti ohledně vakcín
https://smis-lab.cz/2022/03/11/reditelk ... ne-vakcin/

Je nějaký důvod domnívat se, že při příští epidemii budou CDC, WHO a jejich nohsledi postupovat lépe?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

step píše: 17.03.2022 18:02 Samozřejmě když se zašťourá na správné místo, tak ty výsledky jsou.
No dobře, ale tohle nikdo neřekl, že si mám obstarat extra šťárandla a štourat se a šťourat se. Těchto testů mohlo být X pozitivních, ale prostě díky tomu že nenabereš dost vzorku jsou vyhodnocený jako negativní a letí do koše. A na základě toho jsou lidi pouštění přes hranice nebo na šichtu.
Když tak nad tím přemýšlím, proč vlastně nevyrobí test kde je jedna pixle, ale v tom několik těch testovacích proužků? Jednak třeba pro místnost s více lidma a jednak pokud si chceš udělat test z více míst?
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od step »

Stačí udělat jeden poctivý šťour z nosohltanu, přesně podle návodu , kdy se štětka narve 10 Cm do hlavy. Otázka 3 vteřin, ale je to nepříjemné. Proto tolik falešně negativních antigenních testů. PCR testy se šťourají poctivěji, proto větší záchyt.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1579
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

step: Žádnou štětku si 10cm do hlavy dobrovolně vrtat nebudu ani kdyby to v tom návodu bylo. Stejně jako většina samotesterů. Stačí si vzít nějakou vatičku, špejličku a pořádně si vytřít krk, koncentraci v roztoku by to nemělo rozředit, ale naopak pokud na té vatě něco bude, tak ještě posílit, ne?
Odpovědět