Zrak / oči

Odpovědět
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Zrak / oči

Příspěvek od Samotář »

Jak nyní diskutujete ve vláknu o dalekohledech, jaký vybrat dalekohled, abyste přes něj viděli i přes různé oční vady...

Také jsem od dětství špatně viděl a měl úplně stejné potíže, o kterých píšete.

Ale pokud jste už starší, více než 45 let věku, můžete si koupit a nechat udělat operaci očí, která tento problém úplně a nejspíš i dlouhodobě odstraní. Nejedná se o laserové zabroušení čoček, ale o úplnou výměnu, že během operace vám z očí vyjmou vlastní čočku, která je různě poškozená a nahradí ji umělou čočkou.

Ano, stojí to peníze. Operace není příjemná a potom nastane přechodné období týdnů, možná i měsíců, kdy se mozek musí nově naučit, že vidí nezkresleně a už nemusí obraz z očí neustále upravovat. Tohle je dost naprd období a vlastně každý den vidíte trochu jinak, než se mozek přeorientuje. Ale od té doby nemám s viděním sebemenší problém, vidím všechno, na blízko nebo na dálku a je úplně jedno, jaký máte dalekohled, jaká mířidla, jakou tečku na kolimátoru, prostě vidíte a nemusíte se pořád starat o brýle, mít náhradní, kupovat nové. Operaci mám za sebou již řadu let a nemám problémy a vidím stále dobře, když všichni vrstevníci okolo už mají troje brýle na různé vzdálenosti a činnosti a stejně pořádně nevidí.
BOB2016
Příspěvky: 138
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Zrak / oči

Příspěvek od BOB2016 »

Mne povedala ocna lekarka, ze tak ako ja uz musim multifokalne skla, nezaostrim ani do blizka ani do dialky, tak tato operacia mi vraj vyriesi len jednu chybu.
Bezne s vraj ludia mne podibny daju vkozit unelu sisovku aby mohli citat. A do dialky maju okuliare...
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Zrak / oči

Příspěvek od Samotář »

Ne, umělé čočky se vyrábějí jako multifokální, vyřeší vadu koukání na dálku i na blízko.
Mám trifokální, které vyřešily vidění na blízko, dálku i střední vzdálenost.

Možná oční lékařka mluvila o operaci výměně čoček ze zdravotního pojištění. V tomto případě opravdu pojišťovna platí jen čočky, co vyřeší jen jeden problém.
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zrak / oči

Příspěvek od cipis »

Jaká je úspěšnost?
Chtěl jsem "opravit" oči s astigmatismem, no a po přečtení, jak je to (ne)úspěšné, jsem na to hodně rychle přestal myslet.
Cep
Příspěvky: 1705
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Zrak / oči

Příspěvek od Cep »

Onehdy jsme seděli se známým, dělá očního chirurga. Kromě něho všichni s brýlemi, takže někoho logicky napadlo, že si nás pozval jako případné klienty. Prý proč ne, jen mne že operovat nebude, protože mám takovou oční vadu, že by to nestálo za to. Pokud vím, tak mám jen nějaké dioptrie, cylindry a mírnou vadu prostorového vidění..
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zrak / oči

Příspěvek od cipis »

A překáží ti to nějak extra? Já myslím, že má pravdu. Je zbytečné na to šahat, když je to použitelné. Byl by to zbytečný risk. Obzvlášť, když dělají už teď normálně obě oči zaráz.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zrak / oči

Příspěvek od dracekvo »

Podle mě základ je vyšetření zraku. Otázka. Lze věřit tomu vyšetření co dělají v optikách?
Samotář
Příspěvky: 338
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Zrak / oči

Příspěvek od Samotář »

Ještě k operaci očí.

Souhlasím, že číst a podepsat informovaný souhlas je příšerné. Hrozí oslepnutím a smrtí na každé straně.

Mohu psát jen o osobní zkušenosti a ta je bezproblémová. Zbavil jsem se brýlí a vidím dobře, a to považuji za velký přínos. Neznám statistiky neúspěšných operací, ale mezi lidmi, co si to také nechali udělat, nemá nikdo problémy.
(Samozřejmě, vlastní operace a následné přechodné období je nepříjemné.)
cipis
Příspěvky: 4834
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Zrak / oči

Příspěvek od cipis »

"Obyčejná" operace je v cajku, tam je úspěšnost opravdu vysoká. Ale cokoliv s astigmatismem tehdy mělo tak 60%. A do toho nejdu ani omylem.
drigon
VIP
Příspěvky: 2922
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Zrak / oči

Příspěvek od drigon »

Dnes návštěva na očním. Výsledek 1 dioptrie na blízko. Na dálku OK.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Matěj
Příspěvky: 1784
Registrován: 28.08.2016 11:52

Re: Zrak / oči

Příspěvek od Matěj »

Chtěl jsem také před pár lety řešit korekci zraku, protože už také nejsem nejmladší (navíc v mládí úraz oka se složitější operací, která naštěstí vyšla hodně dobře). Byl jsem na 3 předoperačních vyšetřeních, protože jsem chtěl mít jistotu, oči jsou jen jedny. 2 oční lékaři mi to z důvodu příliš tenké rohovky výslovně nedoporučili, 3. to nebral jako problém a tak nějak vůbec to "opomenul" zmínit (to jen taková pozn. k serióznosti, jedna po republice docela známá oční klinila, která se specializuje na takové operace, ale nebudu jmenovat, lékařů mají více, takže nechci dělat zle) , takže jsem do toho nešel. Minimálně bych tedy po zkušenosti doporučil se dotázat různých očařů, než do toho půjdete.

PS: Znám člověka, kterému se operace nepovedla a měl velké problémy, teď je rád, že vidí hůř než před zákrokem, resp. že vůbec vidí.
Dendorric
Příspěvky: 21
Registrován: 17.12.2018 18:00

Re: Zrak / oči

Příspěvek od Dendorric »

Zajímavé téma. Sám přemýšlím nad oční operací (silná krátkozrakost a lehoučký astigmatismus), ale kvůli hraniční tloušťce rohovky se obávám klasického "obroušení", resp. odejmutí části tkáně (metoda RELEX se to myslím jmenuje), ale zvažuji implantaci fakické čočky (vaše vlastní čočka vám zůstává, ale před ní se vloží čočka korekční). Máte s tím někdo zkušenost?
Odpovědět