Peruánské byliny

Odpovědět
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Peruánské byliny

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Procházela jsem fórum a nikde jsem nenašla téma, týkající se peruánských bylin. Já sama mám výbornou zkušenost se Sangre de drago (dračí krev) a teď na imunitu doma používáme od podzimu Camu camu, které má údajně 30-60 x více vitamínu C než je v pomerančích. Tak uvidíme, zda se přes zimu osvědčí.

Máte někdo s peruánskými bylinami také dobrou zkušenost?
Na internetu jsem narazila i na takový "herbář" peruánských bylin, kde jsou popsány jednotlivé byliny, jejich účinky, použití, recepty atd. http://www.herbarperuanskychbylin.cz/

Pro vaši představu kopíruji info o Sangre de drago:
Croton lechleri je strom dorůstající výšky 10-20 metrů, v horní části je koruna silně rozvětvena. Roste v Andách na stráních úvozů, v tropických lesích horního toku Amazonky i v nížinách, ve výškách od 300 do 2.000 m.n.m.
Místy tvoří malé lesy. Červeno-šedavá kůra s bílými skvrnami je hladká a po naříznutí vytéká tmavočervená pryskyřice.
Listy má velké (12-30cm dlouhé), světlezelené, srdcovité, pokryté tenkými chloupky. Četné květy barvy zeleno-bílé až jantarové tvoří hroznovitá seskupení.

Plody jsou malé, kulaté, červenavé, pokryty chloupky, pukající semena jsou hladká, měkká, tvarem připomínající draka.
Ve fytoterapii se používá kůra, listy, větvičky a pryskyřice.
Pryskyřice sangre de drago má silné vlastnosti svírající a je tedy využívána proti průjmům. Použita vně usnadňuje hojení ran.
Za svůj název "Dračí krev" vděčí tento strom tvaru semen a barvě pryskyřice, která připomíná krev.

SANGRE DE DRAGO - ÚČINKY: silné účinky antivirové, antibakteriální, protiplísňové, hemostatické, protinádorové, protistresové a tonizující. Posiluje imunitní systém a napomáhá regeneraci organizmu.

Z mnoha různých látek, které Sangre de Drago obsahuje, je důležitý taspin – alkaloid s účinky hojivými, protizánětlivými a antibakteriálními, mající vliv na hojení ran a chránící žaludeční sliznici. Další složky působí protivirově, a proto je užívání doporučeno v případě viróz dýchacích cest, oparů a virových zánětů jater typu A a B. Rovněž při průjmech (různého původu) a jako pomocný prostředek při AIDS. Je nenahraditelným pomocníkem v každé domácí lékárničce.

Sangre de drago patří díky svým obsahovým látkám a jejich účinkům k nejprozkoumanějším rostlinám z Peru.
Již od šedesátých let minulého století probíhají výzkumy na předních univerzitách po celém světě.
Z pryskyřice byly izolovány látky SP-303 (užívané při léčbě průjmů při onemocnění AIDS a při léčbě průjmů spojených s cestováním) a Taspin (vykazuje protizánětlivou aktivitu a hojí rány [topická aplikace]).
Obsažené látky brání dalšímu rozvoji nádorových buněk.

OBSAŽENÉ SLOŽKY: alkaloidy - taspin, betanin, flavolany - gallokatechin, katechin, epikatechin, epigallokatechin, proanthocyanidiny - katechinové, epikatechinové, gallokatechinové, galloepikatechinové, proanthocyanidiny oligomerické - solutaridin, alfa-kalakorin, SP-303, eterické oleje - borneol, kalamol, kamfen, eugenol, D-limonen, mircen, fenoly a jejich sloučeniny - kyselina galová, steroidy - sytosterol, sytostenon, katechiny, nenasycené mastné kyseliny, taniny, metylotymol, množství pigmentů.

V Peru je pryskyřice používána vnitřně i vně. Vnitřně při léčbě nádorových onemocnění, vředovém onemocnění žaludku a dvanáctníku (dvanácterníku), anemii, cukrovce, hepatitidě A i B, zánětech tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě, průjmech, nadýmání a trávících problémech. Pomáhá zvýšit imunitu organizmu. Je úspěšně používána při léčbě leukémie a je součástí protinádorových kúr.
Rozředěná ve vodě se používá k výplachům dutiny ústní při zánětech dásní, po extrakcích zubů, ke kloktání při angínách.Vně je užívána při bércových vředech, k regeneraci poškozené pokožky při poraněních, popáleninách apod., při hemeroidech.

TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ MEDICÍNĚ:
vnitřně při:
► nádorových onemocněních, leukémii, AIDS
► vředové chorobě žaludku a dvanáctníku
► zánětech tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě
► virových zánětech jater typu A, B a C
► cukrovce
► průjmech
► trávících problémech a nadýmání
► anemii
► pásovém oparu
► virovém zánětu dýchacích cest
► zánětech hrtanu, mandlí a dutiny ústní
► tuberkulóze
► chřipce a angíně
► revmatismu - pomocně
► prevenci arteriosklerózy
► proti Herpes simplex viru typu 1 a 2, syncytialviru (RSV), influenza A viru
► pomáhá předcházet skleróze tepen

vnější použití:
► zastavuje krvácení, chrání před infekcí a urychluje regeneraci tkáně
► k potírání oparů, bércových vředů, popálenin, pokousání hmyzem
► hemeroidech
► proti dermatofytickým plísním
► jako prostředek urychlující hojení ran, popraskané kůže a vředů
K vnějšímu použití se aplikuje na předem desinfikovanou ránu.

ZPŮSOB POUŽITÍ: kapky rozředěné ve vodě nebo ovocné šťávě pít nalačno, max. 20 kapek denně.
Vzhledem k tomu, že živice je čistá a neředěná, k této dávce se dochází postupně, zvyšováním denní dávky o 2-3 kapky.
Dávkování je individuální, podle snášenlivosti.

Ke kloktání a výplachům: 5 kapek rozředit v 1/2 dcl vody.

K vnějšímu použití:
jednou kapkou potřít očištěné poškozené místo na pokožce (před aplikací Sangre de Drago je nutno ránu dezinfikovat) nebo připravit koupel s 20 kapkami živice.

UPOZORNĚNÍ:
Přestože klinické testy neprokázaly vedlejší účinky, není doporučeno Sangre de Drago podávat těhotným a kojícím ženám.
Rovněž překračování doporučených dávek může vést k zácpám a oběhovým potížím.
Kapky přechovávejte dobře uzavřené, na chladném a temném místě.
V případě zaschnutí neřeďte vodou, pouze etylalkoholem.

Nestor peruánské fytoterapie, páter Edmund Szeliga doporučoval pryskyřici Sangre de drago jako nedílnou součást všech proti nádorových kúr.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od kregan »

Žvýkání listů Koky na vysokohorskou nemoc opravdu zabírá :yes

Jinak osobně dovozu do ČR nevěřim. Buh ví odkud to pochází, jak je to starý a co se s tim během sklizně, zpracování a cesty dělo. Pokud to člověk koupí na místě, tak je zas velká pravděpodobnost, že se z toho vzhledem k nedostatku hygieny prodejců podělá. Taky si myslim, že trávení a imunitní systém českého člověka je nastavenej na český plodiny.
Čím víc víš, tím míň neseš.
janek
Příspěvky: 1
Registrován: 14.02.2017 23:37

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od janek »

Nevím teď, jestli Maca patří taky mezi peruánské byliny (mám pocit, že ano), ale už léta si ji kupuji na podporu energie a potažmo i libida. Nejvíce se mi osvědčila Bio Maca, ale ta je poměrně drahá. V porovnání s tím, co si normálně koupím v lékárně byl ale její účinek zřetelný. Macu doporučuji vyzkoušet všem, kdo se cítí bez energie, v depresi, letargii a podobně.
Druid
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46
Pohlaví: muž

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od Druid »

Macou se cpala kolgině z práce a bylo s ní pak k nevydržení... :D Takže minimálně ten účinek na libidlo tam bude.
Ivana
Příspěvky: 2761
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od Ivana »

Na (ženské) libido zcela stačí jetel luční, natrhaný na louce za barákem, na to není potřeba uvalit bezmála sedm stovek (za 300 g) za macu.

Do jisté míry zájem o "cizí" léčivé rostliny chápu, ale na druhou stranu si myslím, že je z mnoha hledisek (nejenom finančního, ale třeba i těch, co zmiňuje Kregan) daleko lepší strategií naučit se znát to, co roste kolem. Opodstatnění to má spíše v ojedinělých případech - například adaptogeny, které u nás v přírodě nerostou.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Já mám výbornou zkušenost se spirulinou (beru skoro denně od října). Její pravidelné užívání je takový univerzální přírodní způsob, jak do těla dostat vitamíny, minerály, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny atd.... neskutečně se mi zlepšila po jejím užívání imunita, mám i více energie, zmizely některé zdravotní problémy.

Teď přes zimu jsme celá rodina užívali několikrát týdně i Camu camu (přírodní zdroj vit.C, až 60x více céčka než v pomerančích) a klepu klepu na dřevo, žádná viróza, nachlazení, chřipka... všichni kolem lehli a my jsme fit ;)

Samozřejmě nejradši mám naše české bylinky, jen mám pocit, že nic z našich bylinek nemá takovou sílu. Možná to bude tím prostředím, kde spirulina roste nebo dostatkem sluníčka, kdo ví. Na mně to prostě funguje a na rovinu, lépe si objednat každý měsíc přírodní doplňky za cca 200-300 Kč, než tyto peníze utratit za chemii, ATB a "jedy" v lékárně. Ani ty syntetické vitamíny v lékárně nejsou dobré a při dnešním způsobu pěstování ovoce a zeleniny si nedělám iluze, že mají v sobě spoustu vitamínů. Je to třeba někde dohnat. Až budu mít na zahradáce více svého "bio" ovoce a zeleniny, tak možná nebudu spirulinu a camu camu vůbec potřebovat, zatím jsem ale ráda, že něco takového na trhu je :-)

Však zkuste a uvidíte sami ;) Taky je asi důležité zvolit kvalitní produkt, ne všude asi budou byliny v top kvalitě, GMO free atd. Pokud by měl někdo zájem, tak ráda doporučím značku, ale nebudu tady dělat reklamu na fóru. Pište prosím radši do zpráv :-)

EDIT: Sangre de drago používám s úspěchem už roky- na opary, afty, desinfekci, na drobné popáleniny, odřeniny atd., ke kloktání, občas vypiju i pár kapek ve vodě, ale moc mi to tedy nechutná, ale je to účinné :-D. Myslím si, že má své místo v každé domácí lékárničce.
Naposledy upravil(a) J-e-n-n-y dne 17.02.2017 13:35, celkem upraveno 1 x.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 871
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od J-e-n-n-y »

janek píše:Nevím teď, jestli Maca patří taky mezi peruánské byliny (mám pocit, že ano), ale už léta si ji kupuji na podporu energie a potažmo i libida. Nejvíce se mi osvědčila Bio Maca, ale ta je poměrně drahá. V porovnání s tím, co si normálně koupím v lékárně byl ale její účinek zřetelný. Macu doporučuji vyzkoušet všem, kdo se cítí bez energie, v depresi, letargii a podobně.
Ano patří :-) http://www.herbarperuanskychbylin.cz/maka-maca
Kdo je připraven, není překvapen.
ada
Příspěvky: 2
Registrován: 03.05.2017 21:08

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od ada »

Ahoj, z peruánských bylinek znám samozřejmě uňu de gato, a maku - černou i normální, ale nejvíc na mě působí Pasuchaca, měla jsem trochu zvýšený cukr a po ní to mám úplně fajn. Hlavně cítím, že když je mi třeba špatně po jídle, nebo když se nacpu sladkým ( sladký je zdravý, to musí bejt) - tak si dám Pasuchacu a hned se cítím lehce a fajn. Z mak mi sedí víc ta černá, chutí, ale i víc účinkem. Když si jí dám, dodává energii, cítím, jak se rozproudí krevní oběh až do prstů u nohou. Jen se musí opatrně a spíš míň, je hodně silná a když to člověk přežene, pak může být trochu podrážděnější.
ada
Příspěvky: 2
Registrován: 03.05.2017 21:08

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od ada »

Jo a teď jsem si zrovna objednala pěknou zásobičku černý maky i pasuchaky, kdyby někdo sháněl - můžu se podělit, vyjde to o trochu levněji než normálně. Ahoj
vladena84
Příspěvky: 1
Registrován: 19.10.2023 15:18
Pohlaví: žena

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od vladena84 »

Prosím vás, když tu byla řeč o antioxidantech, který z těchto myslíte že je nejlepší? https://www.huliprd.cz/prirodni-antioxidanty/ Rozhoduji se právě mezi ašvagandou a goji.

To tu už dlouho nebylo: Spam. Ban. Fab
JOBU
Příspěvky: 1784
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od JOBU »

A banán nechceš? :lol:
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2882
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od bacil »

Banán je na draslík, nejlepší antioxidant je pětikilový kýbl vitamínu C z fichemy.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
JOBU
Příspěvky: 1784
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od JOBU »

Mal som na mysli iný banán... prvý príspevok a hneď reklama...?
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1148
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Peruánské byliny

Příspěvek od Alstratt »

Draslik patri k tem nejdulezitejsim slozkam (mysleno ktereho je obecne v populaci nedostatek v lidech a je potreba ho dodrzovat v dobrych hladinach), ktery ma tez velka vetsian lidi nedostatek. V bananu je, ale je ho v nem dost malo, tolik bananu nesnite. Ale banany jsou fajn zdroj energie a urcite dobe pro bezce, pro lidi co se hybou a nejen pro ty. Kazdopadne, jsou urcite standarty, ktere prumerny clovek by mel priblizne dodrzovat jake hladiny drasliku doplnit. Ale to sel dii od pohlavi az po vek, zdravotni stav, aktivity ... Takze ono pokud kdyz se clovke hybe dost, nebo sportuje, tak o to vice to z z bananu nedostane. Jo sestavit se da jidlo ktere doplni odst drasliku, ale cim aktivnejsi je clovketim to jde hure. A nektere ldii maji alergie na nektere potraviny, nektere potraviny zas nenavidi atd. Takze pro sportovce nebo aktivnejsi lidi kteri chteji odstatek drasliku, je potreba ho spise doplnovat doplnkama stravy tak jak sportovci delaji.

U vitaminu C pozor, neukazalo se ze by byl tak dulezity a neplni nektere funkce o kterych se tvrdivalo ze plni, ale urcite dulezity je. Ale vitamin C clovke nevyplytva tak rychle bezne, tak ho denne neni potreba moc brat, ten staci z ovoce brat a semtma nekdy treba doplnkem stravy kdyz chce treba nekdo urychlit dostani se z nejake virove nemoci. Ale ma hezke vlivy na zdravy, zjendodusene - soucasti tvorby kolagenu, pak se muzeme bavit nakolik ucinneho vlivu to ma pro kardio doopravdy, na uzdravne/hojici procesy ... Uvitaminu C je dost dulezita i forma, obecne je spatne vstrebatelny, takze velke davky stejne clovke bezne vycura a tim tak vyhodi penize a telo si z toho veme velmi male mnozstvi. Jah omam v liposomalni verzi ale liposomalni verze evidentne tomu tez nepomaha pro tuto latku az tak moc ze by ot zvysilo nekolika naosbne ale jo o neco pomaha. Cecko je lepsi brat z ovoce a doplnek cecka mit pro specificke doplnovani kdy je to portreba. obzvlast v dnesni dobe kdy hodne potrevin jsou o latky tak dulezite dost ochuzene. Syntetickou formu C urcite nebrat, je to k nicmeu, nepomuze to, maximalne tak placebo efekt. Nejlspi jeo opravdu forma ovoce, a kdyz doplnek tak ve forme extrakce.

Obecne polyfenoly apod. beru od renuebyscience, ktery dohlizi na nezavislou kontrolu produktu laboratorni a velkou cistotu, jsou otevreny diskuzi na ruznych platformach, nejvice na svym forum a redditu, neignoruji lidi ktery se ptaji, a zaroven prizpusobuji sep ozadavkum co lide chteji za produkty a v jakych formach. Je to asi tak nejvetsi nejspickovejsi dodavatel tohoto typu doplnku anti aging ... Meni postupne i slozeni svyhc produktu tech namichanych podle novejsich poznatku ktere vyhodnocuji odborny lide na pozicich, ridi to vice lidi z oboru a lidi co se tomu opravdu i venuji. Jsou tema co jdou vpred, neboji se a o nekterych latkach tvrdi ze byo zjisteno nal idech, pripadne neboji se napsat i na mysich, netvrdi ze na lidech kdyz to bylo neoc na mysichc. Nekdo si rekne, no jo na mysich, takze blbost. no blbost to neni, to tvrdivaji amateri ktery jsou dost omezeny koukat dal. Jdeo to ze na mysich, ale specifickych misich a hlavne nekteri odbornici si dokazou spojit co uz na mysich unguje ze je velka sance ze to bude fungovat i na lidehc, jelikoz znaji dobre fungovani tela cloveka a mysi naotlik ze vi s velkou sanci ze to tak bude a navic nektery lide si to zadaji urcite produkty ktere v nekterych vyhodach, byly jen na mysich, testovany uspesne, navic samy popisujou na cem to bylo testovano co jaka latka za specifickou vyhodu prinasi. Samozrejme krotici si vzdy najdou nejake stupidity co nov prijdou a zancou kritizovat aniz byz nali historii kde se k otmu uz ta znacka vyjadrila davno co by vyvratila urcitou kritiku hloupou. TIm tu nehcci delat reklamu, ale ta znacka sem i libi tim svym pristupem. Dalsi zajimave latky ma Layer Origin nebo ATP Lab.

Ashwagandha, tu ted nove nabizi i Renue. kazdopadne na dnesni dobu dobra latka am uzeh odne lidme pomoci, ale je to adaptogen, a u teto latky jak byva snadno muzete mit i vedlejsi efekt po kterym vam nemusi byt dobre. Ale me uz obecne ta latka pomohla v horsich dobach, ale nic neni nejzazracnejsi jak se bezne tvrdiva. Neexistuji zadne superpotraviny. A pokud je to mozno a je vam to pohodlne, je dobre jist cele potraviny, ma ot lepsi vstrebatelnost i nez oddelene latky. Nepocitejme nejake liposomalni, ktere si stejne tolik ldi nekoupi, jelikoz budou ukazovat na cenu aniz by videly rozdil ve vstrebatelnosti a navic spousta znacek doplnku jsou plne ruznym balastem. Jsou lide co to do sebe dostavaji intravenozne treba ten vitamin C, ano co se taky vstrebatelnosti, touto formou toho clovek dostane nejvic takto, ale nepovazuji to za dobry napad. jakekoliv intravenozniho dodavani se na to vykaslete, riskujete zbytecne a skodite si. Jakekoliv takove poruseni a napichnuti nejen ze skodi do nejake miry i kdyz male, tak ale riskujete i zaneseni infekce halvne pri neodbornejsim zavedeni.

Bohuzel, realne mnoho studii sotji za prd a dost odborniku vynechava at uz umyslne nebo nevedome mnoho dulezitychdetailu ktere jim jejich tvrzeni mohou uplne otocit nez puvovodne tvrdi. A nezijeme v idealni dobe co se tyka lidskeho zdravi, potraviny jsou opravdu ochuzeny o hodne latek, a zdravotni styl lidstva je tez hodne odlisny od toho kdy este neexistovalym oderni technologie jake zname dnes. Neni to horsi ani lepsi, lepsi ah orsi jak v cem, je to proste jine nez drive. Proto se neda ani ukazovat tolik, ze co jedly predci a v jakem mnozstvi ze to je dobre i pro dnesni generaci lidi. Neoc se z otho vyzobat da, ale dnensi generace je uplne odlisna a ackoliv si ot ani odbornici nechteji priznat mnozi, nebo to nevi, tak odlisna nejen zivotnim stylem, chovanim, ale cvelkove lidske tela se svym slozenim zjendodusene receno, zmenilo mnohem vice nez se tvrdiva bezne a o vecech o kterych se tvrdiva ze se meni pomalu az po nekolika generacich, tak veskutecnosti nektere se meni sakra hodne rychle v ramci nekolika let dokonce a ne generaci. Ale to je uz na jine vlakno.

Bohuzel, cimdal vice se musime spolehat na doplnky stravy pokud realne chceme podavat nejake vykony am it dostatek ruznych latek. Horcik, draslik, ruzne stopove prvky mineralu atd. Neprehanet to tolik s vitaminem A a E atd. Sodik doplnite vlemi snadno, ten je tez dulezity, takze se nevyhybat soli, obzvlast pri aktivite, sportu. Jen to zase neprehanet. Prizpusobovat stravu svemu veku, zdravotnimu stavu, aktivite ... uricte se neridit to co je officialne stanoveno co rikaji standarty. Nikdo jentak nenaplnuje ty standarty, kazdy je na tom zdravotne, i aktivitama jinak. je to jen shruba oriantacne od ceho se muzete shruba odpichnout pro to aby jste znaly nejake ty cisla. Ve vysledku stejne si to musite nechat zmerit pokud chcete znat sve realne hladiny latek. nehlede na to ze nektere latky se navzajem rusi, kdy doplnujete nektere latky, tak nektere mineraly ... se mohou navzajem rusit a snizovat vstrebatelnost, takze ve vysledku ani pak nevite hned ze postupne vam neoc ubyva i kdyz vite ze to doplnujete. A muzese to projevit az casem ze necheo mate dost nedostatek i kdyz to doplnujete. Takze uricte latky kdyz doplnovat tak s odstupem casu.

A kdyz se vratim k te ashwagandhe, pokud vam pomuze snizit stres, pokud zlepsi vas stav, tak tim muzete donejake miry zabit vice much jednou ranou. Ono totiz kdyz stresujete, tak ztracite vice latek. Takze adaptogeny diky snizeni strasu a dalsich vlivu ktere mohou dat do optimalnejsiho stavu, tak tim se vam muze nsizit ztrata jinych latek v tele. A to prave i tech dost dulezitych, ktere se hodi doplnovat, jako treba zinek, horcik ... A kdyz nemate dostatek tech latek, tak se to projevuji i na ostatnim, retezova reakce a ve vysledku je to este daleko horsi. Projevuje se to na nalade i, a tak jste nachypnejsipak k vice nemocem, a nemoce vam pak vycerpavaji zas jine dalsi latky vice nez v normalnim dobrem stavu. A kdyz nemate naladu, tak riskujete, ze se rozcilite, nebo neco vyvedete spatneho, a to ma za nasledek, ze se to pak snazite zajist nejakou davkou neceho sladkeho dobreho ci necim nezdravym a nehybete se k otmu, takze pak roste obezita, a tim ze roste obezita tak roste o to vice stres, mene pohybu, tim este vetsi zdraceni zivin kdy telo jich pak potrebuje este o dost vice, atd. Netvridm tim vsichni, ale dost lidi stres, neuspech, zajidaji necim a nehybou se k otmu, nebo se prezerou necim a pak si lehnou. Zacarovany kruh. Takze strava je o tom mit v ni ruzne latky, a adaptogeny mohou tez dobre pomoci, a je to i o mentalite, neni to jen o strave ale i o psychickem nastaveni jedince. Takze je to hlavne prvni dulezite opravit ridici stredisko (mozek/premysleni), udelat v nem poradek a nasavit priority, a postupne pomalu zlepsovat co je potreba. Takze adaptogeny mohou dobre pomoci, podobne pomoci mohou i ruzne nootropika. Ale opakuji, je to spis na jine vlakno.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Odpovědět