Praní v PA době.

Uživatelský avatar
Stenly
Příspěvky: 23
Registrován: 12.11.2013 14:53
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Stenly »

Už před nějakou dobou jsem hledal inspiraci na výrobu pračky pro praní bez elektřiny. Kolo, jízdní, je podle všeho nejschůdnější a nejsnazší řešení.

http://img.mit.edu/newsoffice/images/ar ... 1756-0.JPG
Případně
http://web.mit.edu/teresab/www/Bicilava ... hGears.jpg

Dokonce jsem kdysi kdesi na netu našel návod na něco jako "dokovací stanici" kde byla jízdní kola dvě. Ta fungovala jako pevný základ a podle potřeby se k nim připojovali spotřebiče. Bohužel už nevím kde jsem to našel, teď jsem to narychlo zkusil ale bez výsledku. Pamatuji si pračku, ždímačku, dobíjecí stanici akumulátorů a mixér. Bylo jich víc ale jak říkám, už je to dlouho.
Myslím že taková dokovací stanice by se dala využít k pohonu v podstatě čehokoli a šikovný jedinec ( tedy ne já ) by z dvou jízdních kol bezpochyby dovedl dostat zajímavé výkony.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od kregan »

Na cestách sem zkoušel prát už v kde čem (a taky vůbec neprat) a jako nejlepší se mi jeví Trimin. Pere důkladně i v studený vodě a desinfikuje. Navíc je v praktickym balení.
Přílohy
_vyr_30584trimin.jpg
_vyr_30584trimin.jpg (14.35 KiB) Zobrazeno 9421 x
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Grunt »

Jsem moc rád, že nemusím zakládat nové téma. Vyhrabal jsem v záložkách na YT inspiraci k provedení jednoduché pračky z kýblu a záchodového zvonu:
Obrázek
Vhodné taky do dílny když potřebujete přeprat špinavé hadry před tím než jdou do pračky. Použít se dá v pohodě i mimo civilizaci s tím, že pokud použijete nějaké BIO-prostředek (Jelen a jiné prací mýdla), tak po neutralizaci octem to může jít voda normálně do přírody. No a v případě, že ten kýbl nebude plastový, ale kovový, tak to může rovnou nad oheň. Kupodivu největší problém tak teď mám s žehlením (bez elektřiny).

Pokud někoho zajímá víc o historii praní, doporučuju slupnout celou sérii (v jazyce anglickém). Mně přišla zajímavá:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od tajfun »

k tomu zehleni - mrkni po starejch zehlickach na zhave uhliky
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tazi »

No vidíte. Teď mi docvaklo, že doma žehličku vůbec nemáme, a nepoužíváme ;) .
Jestli se vážně někdo připravuje na rozpad tak precizně, že myslí i na žehličku, tak klobouk dolů.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Grunt »

tajfun: Tohle myslíš?
Obrázek
Nebudeš tomu věřit, ale tady jsou toho plná muzea a lidi to ještě sbírají (jako suvernýr). No žehlit bych s tím nic nechtěl. Pokud to neumíš, tak je větší pravděpodobnost, že si do prádla vypálíš díru než že si s tím něco vyžehlíš. Napařovací žehlička s termostatem je prostě napařovací žehlička s termostatem.

Tazi: Prádlo vylizuješ do absolutí roviny a nebo zrovna mandluješ? To není příprava na rozpad, to mi přijde jako naprosto všední věc vlastnit žehličku. Akorát bez elektriky si sice nouzově opereš, usušíš (prádelní šňůru mají snad všichni), ale nic nevyžehlíš.
Uživatelský avatar
Teal'c
Příspěvky: 106
Registrován: 21.10.2020 18:25

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Teal'c »

My teda žehličku vlastníme. Ale použiju ji jednou za Uherský rok když chci přežehlit košili co není v nežehlive úpravě, nebo najdu něco hodně pomuchlaného. Ostatní prádlo stačí dobře pověsit a pak poskládat. Myslím že dokážu (dobře spíš moje žena) trávit čas líp, jak každotýdením žehlením hory prádla.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od BOB2016 »

No, pravidelne som zehlil bavlnene plienky, kym boli dcery (21 a 17 aktualne) male babatka.
Ak sa niekomu v PA narodi dieta, tak bude musiet riesit vyrazne poziadavky na hygienu...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Grunt »

Teal'c: Ono v době sušiček prádla a pracích prášků s integrovanou desinfekcí asi není moc co řešit, ale bacha na to. V době kdy o tuhle vymoženost/výdobytek civilizace přijdete (což bude v pořadí hned za nedostupností sojových latéček ze Starbucksů, BigMaců z Mekáče a nefunkčním kreditním systémem) je úplně obyčejná žehlička velmi efektivní nástroj prevence šíření epidemií všelijakých vší, všenek, hnid a jiných parazitů. Správně nažhavená napařovací žehlička funguje jako jednoduchá dezinfekce prádla. No teda buď to a nebo karcinogenní DDT:
Obrázek
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od tajfun »

pokud chces zehlit bez elektriny, tak ti naparovaci zehlicka s termostatem je k nicemu… tech zehlicek na uhliky mam nekolik, musi se to rozhodne poradne namocit, ale da se to a rozprasovac s vodou taky pomuze… kazdopadne je otazkou, co je nezbytne nutne v PA dobe zehlit ze? asi lepsi pradlo sterilizovat teplotou pri prani nez zehleni …

pokud elektrika dostupna je, ale v omezene mire, tak se delaj i zehlicky na kempovani, ktere maj nizsi prikon a tam frci i naparovani… ale pokud mam malo elektriky, tak ja bych proste nezehlil a pouzival ji na lepsi veci
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hohepa »

No moje bábi používala žehličky, co se dohřívali na kamnech, žádné uhlíky uvnitř.
Jedna stála na kamnech a druhou žehlila. Po vychladnutí té druhé se prohodily..
Vypadali takto nějak, jen né tak dodrbaně .
stara-zehlicka-116743206.jpeg
Případnou alternativu made in home by měl zvládnout průměrně šikovný rozpadlík
Odpovědět