Praní v PA době.

Tparanoik
Příspěvky: 13
Registrován: 08.01.2013 2:21

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tparanoik »

No osobně bych Vám poradil nejjednodušší prací prostředek - obyčejnou sodu. U Eurošarmu pytel 25 Kg do 10 Kč/kg s daní, pereme v tom doma 95% prádla....
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

Dávam výstrahu všetkým ktorý robia mydlový sliz, alebo perú s jadrovým mydlom. Kúpil som si mydlo na pranie - Laundry soap 100% Natural MILO, výrobce - Mattes Frýdek Mýstek ( made in EU).
Po otvorení obalu som skoro hodil šablu :puke
smrad že by z toho jeden pad. Niečo ako keď zmiešate spálenú gumu, s odpadom z kafilérie. No hrôza. Tak v takom mydle by som sa neodvážil prať.
Takže končí rovno v smetiaku. :( Už aj mydlo pančujú. Len by som chcel vedieť z čoho to spravili.
Najviac je tam zarážajúce - made in EU. Kde to vlastne bolo vyrobené???
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Fjord »

Opět ukradený velký podnik Milo byl dán do likvidace koukám v roce 1992. Vyráběly se tu kvalitní mýdla.
http://rejstrik.penize.cz/45192421-milo ... -likvidaci

To, co je nyní označováno jako Milo nemá už s Milem nic společného. Takže výroba v "EU" může být kdekoli. Ve Frýdku Místku - tedy ukradený, resp. prodaný název Milo alias Mattes - (nevím co je) je možná už jen distribuce, nebo balírna-nevím. :ne
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

Smutný osud ďalšieho podniku čo niečo poriadne robil.
Ale po otvorení toho mydla - to bol pekelný smrad :?
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Heike »

Fotografie-0171.jpg
Fotografie-0171.jpg (13.09 KiB) Zobrazeno 23523 x
Taky možnost...Prodávám.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Václaf »

Tak ta je :yes
Uživatelský avatar
cunas
Příspěvky: 28
Registrován: 09.07.2013 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Gablona über dem Adler
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od cunas »

Venet: Je rozdíl mezi mýdlem jádrovým a žlučovým. To druhé smrdí, ale to je normální. Sliz jde udělat z obojího. To žlučové dokonce líp odstraňuje skvrny (krev, tráva, šmír) ale smrad je to strašnej. My vyrábíme sliz z jádrového, protože za ten smrad to nestojí :lol:
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

hmm cunas, čítal si moje príspevky poriadne? žlčové mydlo používam na škvrny, jadrové na výrobu slizu. To čo smrdelo jak kafilérka , tak to bolo jadrové...
Uživatelský avatar
cunas
Příspěvky: 28
Registrován: 09.07.2013 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Gablona über dem Adler
Kontaktovat uživatele:

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od cunas »

Omlouvám se, my bad... :sad
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Pampalíny »

Tady ten smrad řešili, že si zvykli. :(
Nicméně je to čára přes rozpočet. Právě jsem si chtěl koupit ak 100 kusů do zásoby a smraďocha nechci. Obzvláště když s jelenem to šlo bez smradu.
Díky za varování.

Co další značky, máte někdo zkušenosti?
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od biskup »

Asi patří sem?:

http://bydleni.idnes.cz/mala-pracka-c8e ... upelna_web


Asi dobré na expedici, ale jinak zbytečné.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od vlk972 »

Heike s Biskupem to tu trochu nakousli......
Už víme, co použít na místo pracího prášku a že to funguje :-)
Ale co pračka? Blackout může přijít kdykoli, případně může mít někdo chatu bez elektřiny....... Asi většina z vás odpoví, prát se přece dá na valše. Ano dá, ale kdo to někdy zkoušel, ví jak je to úžasný zážitek.
Samozřejmě se dají sehnat různé ruční pračky, ale jsou celkem drahé, viz třeba Biskupovo příspěvek.
Přemýšlel jsem celkem dlouho, až jsem přišel na jednoduchý nápad (bohužel není můj, ale i tak se hodí). Postačí k tomu větší plastový kýbl s víkem + plus víko z druhého stejného kýble, dřevěná tyč a trochu práce.
Víko kýble oříznete tak, aby zapadlo do kýble, jako píst, navrtáte do něj dírky a do středu připevníte kolmo k víku dřevěnou tyč. Ve druhém víku vyříznete otvor, aby jím prošla volně tyč, ale ne zbytečně velký. Do kýble pak dáte prádlo, jelen sliz (nebo klasický běžný prášek), vodu odpovídající teploty, vložíte píst a zavřete víkem. A pak s tím již pracujete jako, když se ztlouká máslo v máselnici.
Známý, který mi nápad poskytnul tvrdí, že to funguje dobře. Takže mám nakoupeno v pekárně 2 velké kýble s víkem (bohužel samotné víko mi neprodali) á 15 KČ, v kulně stojí zlomená násada od lopaty. Cystám se na její konec přidat ještě madlo z rýče, aby konec násady nedělal puchýře.
Jakmile vyzkouším, napíšu sem svou zkušenost, možná někdo z vás tuhle "pračku" už objevil a vyzkoušel, nebo bude rychlejší..........
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

nuze dobra, tak neco pridame z mrazkova archivu, video uvnitr tez:
http://beprepared.com/mobile-washer-han ... chine.html
ps ta pistova metoda se drive pouzivala misto valchy ve vetsich provozech i u nas jako klastery pro cholerove/tyfoidni doby apod. ps2 tech variant je spoustu, pohon na stacionarnim jizdnim kole apod..
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Heike »

Já v rámci přípravy na PA-neplánovaně-po rozvodu přišel o všechny výdobytky civilizace-a než se mi podařilo automatickou pračku nahradit jinou automatickou pračkou, pral jsem ve vaně-teplá voda, míchadlo z půdy-k tomu určená tyč ve tvaru pádla. Přeci jen, zprovoznit tuhle pračku se mi nechtělo, a díky jinémutypu zašpinění dnes a jiným druhům materiálů mi to přišlo lepší. Ale nadhodil bych další level-ždímání-sušení. Při PA nebude prádla jako dnes, a čekat tři dny na ...až uschne lze když mám hromadu oblečení. Jak nezvyšovat vlhkost v domě, bukru atd. Máchání a ždímání je fyz. náročné-myslím v případě třeba zranění, nemoci..Přeci jen pro praní mi stačilo prádlo namočit s octem, práškem, pak vodu vyměnit, ale ždímání se nedá ošulit. A nechat prádlo vykapat je o jeho zplesnivění.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od vlk972 »

Narazil jsem na zajímavou stránku o vývoji praček a je tam zmínka i o ždímačce:
http://www.quido.cz/objevy/pracka.htm
Tuším, že se dá leckde sehnat starý mandl na kliku a ten by asi ždímat uměl viz ždímačka z výše uvedeného odkazu.
Dáda
VIP
Příspěvky: 98
Registrován: 13.04.2012 22:42

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Dáda »

Vlk972
Ještě v 50. letech minulého století se používalo podobné zařízení, jaké popisuješ, a to prací zvon. Horní část dřevěná tyč, dolní část plechový zvon a v něm tlukoucí díl, který způsoboval víření vody. Uvnitř musela být nějaká pružina, která navracela tlukoucí díl a tyč do horní úvratě. Doma jsme to neměli, takže nemohu posloužit přesným popisem. Možná, že by se to někde našlo (třeba v muzeu) a dalo napodobit. Práce s tím byla evidentně méně namáhavá než praní na valše.
Uživatelský avatar
zizla
Příspěvky: 51
Registrován: 10.03.2013 15:11
Pohlaví: muž
Bydliště: Krno

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od zizla »

Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Ivana »

matoa píše:Praní prádla s kaštanem koňským...
http://www.paukertova.cz/view.php?cislo ... 2009070009
Díky za link. Při výměně zkušeností mi někdo říkal, že jsem to měla uvařit a přecedit a pralo by to líp. Prášku mám pořád dost, ale zatím jsem se k tomu nedostala.
Další pěkný způsob praní popisuje v knize uf, teď jsem zapoměla - snad Toulky s Charliem - prádlo se dá do kýblu s vodou a mýdlem, na kýbl se dá dekl a pak se to den vozí v obytném přívěsu. Nakonec stačí jen vymáchat.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Maximus »

Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Kapo »

vlk972 píše: ...Ale co pračka? Blackout může přijít kdykoli, případně může mít někdo chatu bez elektřiny.......
Ja by som v prípade kolapsu, kedy by bola el. energia nedostupná k používaniu el. zariadení a náradia asi prerobil klasickú automatickú pračku na ručný-nožný pohon. Ideálne už spomínaným stacionárnym cyglom. Nech sa aj celuitída potrápi.
Akurát voda by sa vypúšťala len položením hadice pod úroveň pračky. A voda by sa zohrievala v hrnci na sporáku. Asi najjednoduchšie a najdostupnejšie riešenie.....
Odpovědět