Praní v PA době.

Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od SaraH »

Strouhání mýdla jde ručně na struhadle jako po másle, takže se nemusí kupovat nastrouhané.

Ocet se dává kvůli neutralizaci. Takže osobně ocet dávám při máchání i ke slizu i k normálnímu prášku. Netroufnu si ho nedat, aby to pak nedělalo dětem nějaké dermatologické problémy.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

Máte někdo tip na nějakou náhradu na namáčení prádla - produktu NAMO?
Nějak pozoruju pomaličku vzrůstající cenu a stále se zmenšující balení...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od SaraH »

Jaké prádlo namáčíš? Jestli třeba ložní prádlo, plínky nebo montérky? Poptám se pak na "dámských" fórech.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

hlavně bílé, pyžama, prostěradla...
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od SaraH »

Tak máš prádlo namočit a do lázně přidat sodu.

Ještě mám pro tebe složení Nama (jak to tak vypadá, obsahuje právě onu sodu):
Takze je tam a) soda, b) vodni sklo - pridava se k detergentum na zlepseni vlastnosti c) metylceluloza bude spis kvuli mechanickych vlastnostem, pri barveni textilu funguje jako zahustka.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Václaf »

Ty voďo,tohle forum je fakt boží,toho geljelena musím vyzkoušet. Bezedná studnice vědomostí totok :clap
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

jj sliz už vyše mesiaca používame aj my doma. Spokojnosť, vyprať vyperie, a hlavne je to lacnejšie ako pracie prostriedky. A viem čo v tom je.....
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1001
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Hdm »

Koukám do složení NAMA (Přesný název "Nové Namo", 600g):
Polykarboxyláty, aniontové povrchově aktivní látky, mýdlo
Vypadá to, že mám jiné Namo :-S
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

Na namáčanie veľmi znečistených vecí (plienky, posteľné prádlo, uteráky) používame Sonett bieliaci prostriedok - funguje, alebo na škvrny žlčové mydlo Sonett. Tak isto funguje
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Annele »

Takto vyrabim sliz taky, vypada to podobne. Stalo se mi, ze nekdy zustanou na pradle zbytky slizu, potom je potreba ten sliz pred pouzitim jeste rozpustit v trose vody. Ocet neni potreba. Do bileho pradla muzete dat trochu soli, beli.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od SaraH »

Annele, na konci praní ve slizu je ocet potřeba. Dojde tak k neutralizaci.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Annele »

I bez te to jde. A alkalicky je i normalni prasek.
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Fjord »

SaraH píše:Tak máš prádlo namočit a do lázně přidat sodu.
Tak to je dobrý nápad, díky.. Mám stejný pocti jako Hdm, že jaksi abych si na to pomalu vzala lupu, cena se zvedá, výrobky jdou právě naopak-jak kvalitou, tak hmotností :mrgreen: Ale co se divím že..

Jen mi ted napadlo, někde z desáté zásuvky v hlavě si vybavuji - na neutralizaci prádla od prášků - byl výluh z snad listů ořešáku vlašského. Berte prosím bez záruky, je to už dlouho, co jsem to někde četla. Možná i ten sliz v nouzi by šel částečně sundat i tímto - pokud by nebyl ocet, či sůl v přírodě, jak radí Annele.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

ocot ľahko spravíš aj zo šupiek jabĺk alebo hrušiek... - mám. používam.
Na neutralizáciu zásady potrebuješ kyselinu - "vyžmýkané citróny" ocot/kys. citrónová...
edit: doplním, výluh z listov orecha (ořešák)/alebo zo šupiek orecha, sa používa na farbenie do hneda...
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Václaf »

[quote="Venet"]ocot ľahko spravíš aj zo šupiek jabĺk alebo hrušiek... - mám. používam.

Nakul recept :rofl nebo uvidíš ten Saigon :rofl :rofl :rofl :hand :beer
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Fjord »

Venet píše: edit: doplním, výluh z listov orecha (ořešák)/alebo zo šupiek orecha, sa používa na farbenie do hneda...
jj máš pravdu, pak se mi to ještě v noci taky vybavilo, že je to na barvení. Ale na tu likvidaci chemie v prádle něco určitě bylo..to jsem si nevymyslela..možná dubová kůra.. :mrgreen: Tak třeba se k tomu časem dobéřu a někde to najdu.

Výroba octa by mě určitě zajímala též. Zatím jen nebyl důvod jej vyrábět. Ale je to určitě důležitá položka ve výbavě rozpadlíka. :yes"
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od sigmark »

octové kvašení je prakticky stejné jako alkoholové, jen je umožněn přístup vzduchu. výsledkem není bolení hlavy, ale ocet
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Tina »

TEST alternativních pracích prostředků:

V posledním Dtestu byl test alternativních pracích prostředků, včetně jeleního slizu.
V podstatě tam nebyly rozdíly mezi jednotlivými jádrovými mýdly, všechna dosahovala srovnatelného pracího účinku. Mají trošku rozdíly v textu v papírovém a internetovém vydání, ale já vám to nějak poskládám. :-)
Takže něco málo z testu, co by mohlo přispět Rozpadlíkům k užitku:

Z testu vychází, že praní v automatické pračce moc bohužel používání alternativních pracích prostředků nenahrává. Jednalo se tam hlavně o moderní typy praček. Moderní pračky totiž při pracím cyklu spotřebují stále méně vody, což má za následek, že se mýdlo nestačí rozpustit. Potom zůstávají jeho zbytky na oblečení a mohou se taky usazovat v odpadní trubici a postupně ji ucpat. (já dobře vím, proč nechci "chytrou" pračku, která by si dávkovala vodu sama)
Kdo máte starší pračku, která má pevné prací programy a nedávkuje vodu podle gramáže (tedy nešetří s ní jak pominutá), tak pro vás jsou prací mýdla nebo jelení slizy velmi výhodné cenově.

Nerozpuštěné kousky mýdel pak znečišťují odpadní vodu - sice zdaleka ne tolik jako běžný prací prostředek, ale na druhou stranu desetkrát i patnáctkrát víc, než kdyby se pralo pouze v obyčejné vodě.

V testu na jedno praní spotřebovali 30g nastrouhaného mýdla. Při použití "jeleního slizu" odpadá jak problém s nerozpuštěnými kousky, tak zbytečné znečišťování odpadní vody, protože se daleko lépe z prádla dostává pryč.
Recept na sliz prý našli v internetových diskuzích (tedy možná i na Rozpadu), nicméně doporučují dělat pouze z litru vody, najednou tedy pouze čtyři dávky, protože se údajně hotový sliz kazí. Což tedy u svého zhruba 7 litrového
balení nepozoruju. Pere pořád dobře.

Jako testovací vzorek použili 4 přírodní a 4 tzv standardní typy špíny. Přírodní - borůvky, kečup, tráva a banán. Standardní - mastné saze, krev, kakao a červené víno. (mě to tedy přijde všechno přírodní, ale budiž).
S přírodními skvrnami si poradily všechna mýdla i sliz lépe, než se standardními. Překvapivě byl taky minimální rozíl mezi praním těchto skvrn klasickými prášky a gely a tady těmi alternativními prostředky, což je pro nás dobrá zpráva. Vypralo to stejně dobře jako např. Ariel.
Jako zajímavost z testu vylezlo to, že na přírodní skvrny bylo účinnější samotné nastrouhané mýdlo, se standardními si poradil lépe sliz. Soda zvyšuje Ph vody a to zřejmě zabírá.

Co vyšlo hůře, ale to se dalo čekat, byl bělící účinek. Prádlo bylo sice čisté, bez skvrn, ale po pár vypráních začínalo být zašedlé. V průmyslových prostředcích je bělidlo všude (taky to s tím prádlem dělá psí kusy). Také tam psali, že přidávaná soda je k některým barvám agresivní a oblečení vyšisuje. Závěr byl, že sice budeme prát ekologičtěji a levněji, ale bude to vykoupeno kratší životností prádla. Případně doporučují jednou za čas vyprat v klasickém, průmyslovém prášku či gelu, který obsahuje bělící složky.

Přehled těch mýdel sem nedávám, protože v nich byl rozdíl fakt akorát v ceně, v účinnosti nikoliv. Kdyby měl někdo dotaz, ptejte se, zkusím to v testu dohledat. Nebo zodpovím z praxe. ;)
Já z praxe doporučuju přidat na závěr trochu toho octa, to ty barvy spolehlivě oživí a udrží. Bělící účinek to sice nemá, ale na barevné prádlo vynikající.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 12:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od SaraH »

Díky Tino za přepis testu. V podstatě je to vyčerpávající a odpovídá to tomu, co mám vyzkoušené. Také se mi sliz nekazil, dělat to každé 4 dávky by mě asi piclo.

Na bělení se používá inkoust nebo prádlo hezky na louku na sluníčko a kropit (jenže kdo by se k tý nejbližší louce vláčel, že).

Ocet se mi taktéž velmi osvědčil.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Praní v PA době.

Příspěvek od Venet »

Návod som použil z netu:
Na jeho prípravu potrebujeme:
0,5 kg očistených jabĺk alebo šupiek z jablka
60 gr. bieleho cukru
2 litre vody z vodovodu
Môžete použiť aj šupky z hrušiek.
Ovocnú masu nakrájajte na drobno, opláchnite, aby ste ju zbavili nečistôt.
Vezmite si aspoň trojlitrovú sklenenú nádobu a dajte do nej dva litre vody. Rozmiešajte v nej cukor a nasypte jablká. Zamiešajte, prikryte a odložte na šesť dní bokom. Občas zamiešajte. Prikryť utierkou, a zagumičkovať (aby tam nevliezli mušky) lebo počas kvasenia vznikajú plyny.
Nenechajte ocot kvasiť viac, než týždeň. ((((aj keď ja som ho nechal kvasiť dlhšie, tuším až dva týždne)))))
Po týždni si vezmite nádobu, do ktorej budete prelievať filtrovaný ocot. Filtrujte ho cez utierku, alebo čistú bavlnenú či ľanovú látku, preloženú na štyri vrstvy. Prefiltrovaný ocot nechajte odstáť ešte ďalšie dva týždne, potom ho prelejte cez látku do prázdnej, vyumývanej fľaše.
Odpovědět