Zubní plomba

Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Zubní plomba

Příspěvek od Heike »

Ví někdo, jak lze v případě PA nahradit amalgam a jiné výplně zubů? Co dělat, když mi vypadne plomba?
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Zubní plomba

Příspěvek od hipik86 »

Asi to co lidé dělali stovky let - zlato, případně ten zub vyrvat..

PS: jak se vlastně dělaly zlaté zuby??
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Heike »

Tak zrovna zlato, nebudu li řešit recyklaci zubů na hřbitovech mi přijde jako poměrně nedostupný materiál...spíš jsem myslel něco čím nahradit výplň zubu než trhání..
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Zubní plomba

Příspěvek od kregan »

Kamarádka mi do lékárničky věnovala takovou bílou hmotu, kterou jde vypadlá plomba nahradit. Spíš to bude jen dočasný řešení, ale když si člověk udělá zásobu, moh by na tom vydržet.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Heike »

Ono dočasné jsou občas i plomby přímo od zubaře, soudě dle kvality. Nevíš náhodou o jakou hmotu se jedná?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Zubní plomba

Příspěvek od kregan »

Až budu doma, tak zkusim něco vyluštit z obalu.
Uživatelský avatar
Milli
Příspěvky: 342
Registrován: 28.12.2011 22:52
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha, Znojmo

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Milli »

Dobrý večer přátelé Rozpadlíci,
nejprve Vám všem přeji klidné novoroční svátky.

Jelikož jsem v rámci vánočních / novoročních přání mluvil i se svojí sestřenicí, zubařkou zeptal jsem se na vámi diskutované téma.

Takže, nejjednodušší oprava vypadlé plomby je ucpat zub teplou "nudlí" ze směsi propolisu, včelího vosku a vápenného prášku, například z vypálených ulit škeblí. Vápno lze nahradit i prachem z tvrdých dřev. Váleček zasunout do zubu a silně skousnout, případně domodelovat.
Samozřejmě že životnost takovýchto plomb je omezená ale dají se donekonečna velice levně vyrábět.
Propolis ve směsi slouží k dezinfekci, vosk je pojivo a vápno nebo dřevo se nasákne slinami a zvětší svůj objem, tak se plomba zakotví v zubu.

Přeji hezký večer
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Zubní plomba

Příspěvek od kregan »

Tak hmotu sem už v lékárně nenašel. Nejspíš si jí někdo pučil a nevrátil. Naštěstí se mi zuby nekazej (a to kolikrát na expedice ani kartáček netahám).
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Zubní plomba

Příspěvek od hipik86 »

Mili: Děkuji, tohle je docela zajímavý a jednoduchý postup..
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Heike »

Milli: Děkuju moc. To je přesně ono! :yes
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zubní plomba

Příspěvek od bacil »

Pálené ulity, není to náhodou cement?
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od achopsalista »

to ma zaujíma.
ako tie slimačie ulity vypalovať? a čo použiť do toho "amalgamu" živicu z ihličnanu?
často je však problém že pod vypadnutou blombou je kaz. to je potom kapánek komplikovanejšie...
som zvedavý s čim prídete, nebolo by zlé vyvinúť nejaký rozpadlícky amalgám. ;)
rád sa následne obetujem na pokusy. len mi prosím necpite potom do huby epoxid. :P
Kralicek
Příspěvky: 63
Registrován: 17.09.2012 23:24
Pohlaví: žena
Bydliště: Praha a chalupa

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Kralicek »

Není to úplně o plombách, ale možná zajímavý nápad, jak jejich potřebě přecházet. Hodlám testovat. http://www.herbs-info.com/blog/how-to-heal-cavities/
Uživatelský avatar
Jery
Příspěvky: 19
Registrován: 19.01.2013 18:23
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Jery »

Milli píše:Takže, nejjednodušší oprava vypadlé plomby je ucpat zub teplou "nudlí" ze směsi propolisu, včelího vosku a vápenného prášku, například z vypálených ulit škeblí.
Zdravím, možná by nebylo špatné říci si něco o poměrech jednotlivých složek.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Nightmare »

Plomba = amalgám (rtuť) + měď + cín v poměru 1:1:1. Jediný problém vidím v sehnání rtuti. Pak už jen struhadlo a šikovnýho souseda :-)
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Baca »

Ked budem mat takychto plomb v hube sedem osem, stacia dva draty a mozem si svietit k citaniu :-)
Uživatelský avatar
Jery
Příspěvky: 19
Registrován: 19.01.2013 18:23
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Jery »

Heike píše:Ví někdo, jak lze v případě PA nahradit amalgam a jiné výplně zubů? Co dělat, když mi vypadne plomba?
Tak mně napadlo proč vlastně nahrazovat amalgámové výplně, když se dají koupit dentální amalgámové kapsle. Bohužel nejmenší balení které jsem našel obsahuje 50ks - možnost společného nákupu.
Cena balení samo-aktivačníchkapslí s vysokým obsahem stříbra se pohybuje +- kolem 2000,-Kč (50ks po 400mg=1 kapsle 40,-Kč). K tomu koupit základní nástroje jako nosič amalgámu (cca 200,-Kč), cpátko nějaké kombinované (cca 300,-Kč) a máme základ k vyplnění zubu.
Zde http://www.kerrdental.cz/media/443961/C ... 20k.v..pdf jsem našel pdf-ko, kde je popsaný postup práce s amalgámovou kapslí.
Upozorňuji, že nejsem zubař a proto nemám žádné zkušenosti s prací či aplikací amalgámové výplně (jako asi převážná většina z vás). Možná koupit vepřovou hlavu a vyzkoušet na prasečích zubeh :chuckle
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od paja »

Zběžně jsem pročetl ten návod a zaujala mě věta:
U VŠECH DRUHŮ AMALGÁMŮ FIRMY KERR JE NUTNÉ NASTAVENÍ RYCHLOSTI NA 4000TŘEPŮ/MIN. POUZE TAKOVÝTO VÝKON AMALGAMÁTORU ZABEZPEČUJE BEZPROBLÉMOVOU AKTIVACI KAPSLE A ROZMÍCHÁNÍ KVALITNÍHO AMALGÁMU.
Něco už jsem vživotě natřepal, tohle bych určitě nezvládl... :lol:
Uživatelský avatar
Jery
Příspěvky: 19
Registrován: 19.01.2013 18:23
Bydliště: Karlovy Vary

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Jery »

Hm, to bych asi taky nenatřepal :lol: Nevšiml jsem si této "maličkosti".
Je potřeba tedy najít amalgám, který se dá míchat ručně. V rychlosti jsem našel toto: http://www.dent.cz/navody/Safina/Safargam%20Special.pdf Cena je cca 5800,-Kč za 250 g balení + cca 320,-Kč za 250 g dentální rtuti http://www.safina.cz/sites/www.safina.c ... covani.pdf
achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od achopsalista »

žena má zdedené zlé zuby :-( , to že jej neustále vznikajú nejaké kazy napriek "údržbe" nieje až taký problém v porovnaní s tým že to nejde riešiť...
na pár zuboch jej jej doktorka skúšala už všetko možné, počnúc liečivými vložkami. nič nepomáha, vždy to končí dlhodobým zápalom a trhaním zubu.
vidím to tak že v prípade PA sa ani nebudeme snažiť zub blombovať, koledujete si tak o skrytý zápal ktorý nemusíte rozchodiť. blomba pod ktorou je zápal musí preč, takže dalšia komlikácia, čím ju odstrániť ak nevieme trhať?
po triezvom zhodnotení som začal mino iné naskladňovať aj zubárske kliešte. napriek tomu že mám ku sadomaso daleko,
vidím to ako jediné riešenie dobudúcna, keď začne zub hnevať...
odporúčam zamerať sa na kúpu veterinárnych, sú lacnejšie. ;)
Odpovědět