Zubní plomba

RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Zubní plomba

Příspěvek od RAD »

Jak vyvrtáte díru na plombu ? Aku vrtačkou s 0,3 vrtáčkem to nebude moc ono . První co bych si na vašem místě pořídil je škrabka na zubní kámen neb ten velmi často kazu předchází. Co se amalgámu týče já zase četl že je složení 50:50 rtuť s olovem (asi práškové čert ví). Pokud je mi ale známo, plomba se dává proto aby se zubní dřeň nedostala do kontaktu s "atmosférou" v hubě takže té měkké plombě z propolisu a vosku moc šancí nedávám. Mimo jiné se do ní budou přimíchávat i zbytky jídla což je jen živnou půdou pro bakterie způsobující kaz. Možná tím prodloužíte utrpení o nějaký čas ale o ten zub určitě dřív nebo později přijdete. V zásadě lze ale říct že v případě rozpadu tak fatálního že ani s vážnými zubními problémy nebude dostupná péče stomatologa . Lze i očekávat poměrně velký nedostatek přeslazených potravin a potravin tvořených převážně škrobem které jsou dalším z hlavních původců zubního kazu.
(Nejsem zubař jen sem se tomuto tématu před časem trochu věnoval)
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Zubní plomba

Příspěvek od vrbodol »

Jelikož se mi ulomil kus mrtvýho zubu ,tak chci udělat než mi to zubařka vyrve pokus s tou Miliho plombou z vosku.Vosk a propolis mám,ale co ten prášek z tý ulity.Nešlo by to nějak udělet třeba z hlemýždě? Třeba ho rozdrtit a střípky přepálit na kamnech? Co vy na to?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Fabulous »

Vápenný prášek? Skořápky vajec?
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Zubní plomba

Příspěvek od vrbodol »

Dobrej nápad.V jednoduchosti je síla.Sice mi ted při dnešnim čištění zas kus odpad,ale za skoušku to stojí.Ublížit to nemůže.Pak sem hodim nějakej report jak to šlo.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Heike »

Já použil rozdrcené a přepálené škeble od moře. A nemůžu si stěžovat. Sice neměly nějak extrémní trvanlivost, ale zub přestal bolet, ani nevím jestli vypadla celá nebo zbytek tam zůstal. A trochu té hmoty jsem si zabalil pro strýčka příhodu, váhu to nemá žádnou a místo to nezabere. Akorát ohřeju a zubařím.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Zubní plomba

Příspěvek od vrbodol »

Tak jsem si s tim včera hrál a jsem k tomu dost skeptickej.Použil jsem včelí vosk a skořápky rozdrcený na prach a trochu toho propolisu.Jelikož mi chybí i kus zubu ze strany tak to vůbec nedrží,možná by to fungovalo pokud vypadne plomba přímo ze středu zubu,ale i tak si myslim že se to během prvního jídla vytáhne,protože v puse je teplo a ten vosk je prostě měkej.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Baca »

Skus si zmiesat vceli vosk 30% s CARNAUBSKYM voskom 70% Alebo este menej vcelieho vosku a viac carnauby :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
nabu
Příspěvky: 102
Registrován: 07.02.2012 11:38
Bydliště: Praha

Re: Zubní plomba

Příspěvek od nabu »

K tomu aby plomba držela a hned nevypadla je třeba vrtání takzvané kavity, to se ručně udělat nedá.
Řešením by mohla být přímá bruska na 12V (nedávno prodávali v Lidlu) s diamantovou frézkou, chlazená vodou, trubičkou třeba se samospádem. Chladilo by to a zároveň odvádělo odbrušený materiál.
Vybrousit otvor s přesahujícími okraji (kavitu), tak aby se plombový materiál zatačil pod ně a držel tam.
To je základ. Potom desinfekci.
Poté aplikovat něco jednorázového, koupeného v kapsli. Ovšem ne cement vytvrzovaný světlem, nebo tak něco.
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Butch »

https://www.youtube.com/watch?v=aTgu4wvGgv0

Je tam i slavná zubová scéna z Trosečníka :D já byl dnes u zubaře na rentgen a čeká mě trhání osmiček :?
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Desouza »

Krabičku paralenu sebou !! ;)
Vincit omnia veritas .
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Butch »

Nevím jestli paralen bude tračit, zubařka mi řekla: "tak v tvojí kůži bych být nechtěla" po tom co viděla snímek :(
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Hohepa »

trvej na zákroku v narkoze.
A proč ti ty osmičky vůbec chce trhat ?
Máš s nima komplikace , nebo to je "prevence" ?
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Butch »

Byl jsem nachlazený a dostal jsem zánět, tak to docela bolelo, ale "spravil" jsem to antibiotikama, teď je to zase dobré, spíš to řeším výhledově, jednou budou muset ven
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Zubní plomba

Příspěvek od step »

Na výplň zubu by měly stačit provizorní výplňové hmoty např. http://www.stomatologicke-potreby.cz/vy ... rni-vyplne , dá se toho namíchat potřebné množství a trvanlivost je celkem dostatečná. Jak vypadne, zalepí se díra novou výplní. Amalgám je samozřejmě nejlepší, amalgamátor (přístroj co s amalgámovou kapslí třepe) asi nebude mít k dispozici nikdo, ale samozřejmě se dá něčím nahradit, dříve se také nepoužíval.
Fajnšmekři si na ošetření zubů mohou pořídit z armádního výprodeje celou polní zubní soupravu - obsahuje 2 bedny. Bedna č.1 - zubní křeslo :D , bedna č.2 - zbytek nářadí a nástrojů.
Butch
Příspěvky: 771
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Butch »

I amalgám - kapsle i amagamátor se dají koupit, je to jen otázka peněz a priorit. Amalgamátor není fakticky nic jiného, než zařízení, které třebe tou kapslí, v rámci určitého programu se liší intenzita a čas. když nad tím přemýšlím, tak by se to dalo teoreticky nahradit i vibrační pryčkou na nábojnice :D

podstatné je to, že není výhra zalepit díru v zubu a nechat tam kaz. Když pominu materiální vybavení, protože i to se dá sehnat, tak to chce hodně odvahy a pevnou ruku. ;)

To už by možná bylo lepší se zkamarádit s nějakým zubařem :rofl
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Zubní plomba

Příspěvek od herman »

Když to beru, tak jsem prakticky mimo. V horní čelisti mám 4 zuby, z níž je jeden jeden našroubován na čepu a další korunka na původním. (holt daň braneckému paravýcviku a ráně samopalovou pažbou do huby :D ) Dolní čelist je až nezdravě zdráva. Tedy krom osmiček. Ty šly ven již do mých 20 let.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Fabulous »

Jak často si čistíš ten šroubovaný zub? Nemáš problémy se záněty? Všude straší vypadnutím šroubu při nedostatečné hygieně.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Zubní plomba

Příspěvek od herman »

Ten šroubovaný zub při pravidelné ústní hygieně.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Zubní plomba

Příspěvek od Quido »

Je tu prosím někdo, kdo může fundovaně poradit, jestli má smysl pomýšlet na domácí opravu zubu tímto?

Clip Flow - stříkačka 2 x 1,8 g ; https://www.stomatologicke-potreby.cz/i ... ct_id=4173

Kdyby byla situace zase blbá a my oba pracovali opět měsíc-dva-tři z domu, mohl bych jí pomoct s tímto? Slibuju si od toho produktu to, že tam bude zevrubný návod, co jak smíchat a pod jakým tlakem & úhlem nanést na očištěný poškozený zub. Tímto nechci znevažovat odborníky, kteří na to mají patřičné vzdělání a praxi.

Představuji si daný okrajový případ asi tak, že i laik zvládne jednoduchý neinvazivní zákrok, když ví jak ho provést. U různých kapilárních testů, se kterými jsem se setkal, je taky napsané, že jsou pouze pro lékařský personál - ale správně odebrat vzorek, připravit puffer a vyhodnotit výsledek podle mě není žádná věda.

Zrovna na jaře během lockdownu ženě vypadla plomba, tak mi tu chudina hrdinně asi týden úpěla, pak to přešlo a po lockdownu je zub už opravenej - a otevřeně si sypu popel na hlavu, že jsem tohle vlákno na foru objevil až teď. Je vidět, že jsem pořád ještě rozpadlík na houby.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Zubní plomba

Příspěvek od dracekvo »

Není lepší si zajít k zubaři, nebo na zubní pohotovost?
Provizorní plobma samozřejmě drží, jednou jsem jí měl snad i půl roku. Ale pokud se nepletu vytvrzuje se UV světlem. Aspoň mě do huby vždy něčím svítí.
Odpovědět