Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zachody

Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od kregan »

Uvažoval sem o něčem takovym do LMŠ. Nicméně po několika konzultacích s vývojáři technologií a prostudování dostupných materiálů sem dopěl k názoru, že se to ekonomicky nevyplatí (když sečtu náklady na vybudování a na pravidelnou údržbu).

Spíš je to vhodný pro ekologický nadšence, kterým nevadí obětovat trochu volnýho času a energie pro záchranu planety (já zachraňuju v jiných oblastech a preferuju suchej či splachovací záchod).
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Ivana »

Jo, mám. Všechny typy co jsem zatím potkala tak smrdí, některé typy dokážou provonět i část domu. Kromě jednoho separačního, moč jde jinam a zbytek se vysušuje (za použití elektřiny). Ten byl ale tuším drahý.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Baca »

Hmm, takze smrdi aj separacny pilinak ?? (moc do zbernej nadoby a sracky sa zasypu pilinami)
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od DanBlack »

JOKE
Separační WC je vhodné jen pro lidi s pevnou stolicí...co když dostaneš hnačku? :moon
/JOKE
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Michal S. »

Od ledna 2014 mám kompostovací vynášecí záchod, který jsem si dal k narozeninám. Původně jsem si ho chtěl dělat sám, ale po vánocích jsem byl líný, tak jsem si ho objednal a dobře jsem udělal, protože bych netrefil objem shromažďovací nádoby. Záchod mám za plentou v dílně, oddělenný dveřmi od hlavní chodby, kterou chodí všichni do domu ( i návštěvy)., používám ho hlavně já, občas žena. Pubertální synové opovrhují (ale tím pádem se o tom neodvažují před nikým zmínit, že NĚCO TAKOVÝHO MÁME DOMA!!! Záchod nesmrdí, pokud se o něj dobře staráte. Není separační, míchá se moč a hovna, zasypává se pilinama (ne hoblovačkama). Je nutné udržovat na povrchu pokud možno suchý pilinový zásyp. Pak to nesmrdí. Na začátku eventuálního smrdění je průsak moči pilinami. Začnete cítit pach moči s pilinami (něco jiného než klasická kadibudka - ta smrdí jak ventra), pak opět zasypat pilinami. Musíte to mít vychytaný, pak si nikdo ničeho nevšimne. Vynáší se na kompost a překryje slámou a na to něčím těžším (třeba organickým odpadem z kuchyně nebo plevelem z pletí záhonu).
Ideální velikost shromažďovací nádoby je 30l. 20l nakadíte moc rychle a musíte často vynášet, 40l se už těžko vynáší.
;)
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Ivana »

Baca píše:Hmm, takze smrdi aj separacny pilinak ?? (moc do zbernej nadoby a sracky sa zasypu pilinami)
Byl to piliňák, moč tam neseparovali. Byl tam prostě takový "odér", v té místnosti a trochu i kolem. Smrdí to jinak než h****o v lese a ty chemický smrdějí zase jinak nepříjemně.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Fabulous »

Tři roky jsem v novém domě shitoval do chemického hajzlíku. Ve finále jsem splachoval jen čistou vodou. Smrad byl chvíli jen při otevření otvoru a oplachu. No a pak byl jednou za cca 10 dní zážitek s vyléváním "kejdy". To chtělo dělat v prudkém větru s konví vody, kterou se opláchly závity výlevky. No a na vylitém dnes roste trávník jako nikde :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od sigmark »

nemá zvláštní barvu?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Fabulous »

Jo. Zelenou :mrgreen:
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Ivana »

Anebo modrou. Záleží na značce. Smrději mi obě.
Lombard
Příspěvky: 8
Registrován: 28.11.2012 20:45
Pohlaví: muž

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Lombard »

Péče o zdroje pitné vody bude nutně zahrnovat vypořádání se s otázkou splachování shitů vodou. I kdyby ne pitnou, čištění té kontaminované bude problém, stejně jako její prosaky. Suchý záchod má budoucnost!
Docela jsem si početl v odkazech k úvodu vlákna, doporučuji! Záchod je třeba vnímat v širším kontextu a ne vytrženě jako "dal bych si ho teď do panelákového bytu"?
Je užitečné se v podobných úvahách vrátit ke kořenům byť našich CHA-CHA rodičů (chataři, chalupáři), protože to je, nebo bylo české unikum a pro PA slušný náskok v rozvoji improvizací, včetně těch toaletních.
Vraťme se na chalupy, podpořme venkov, začněme znovu experimentovat a své zkušenosti sdílet na tomto fóru.

Mám separační kadibudku, nelevné švédské prkýnko odvádí moč hadicí stranou (mám kompostovací jámu vedle WC, a tam to crčí do posekané trávy). Pod dírou... mám prostě lavor s navrtanými otvory po obvodu cca 2cm nad dnem (všetečnost, kdyby tam snad nějak něco nateklo, aby pevná složka nebyla dlouho ve vodě). Lavor není v žádné jámě, je prostě v bedně pod sicem, zezadu dvířka a pohodlné vyndavání (lavor s úchopy). V provozu od května 16, pravda, spíše nárazově, ale hromádka se spíše zcvrkává, žádné vylévání á týden.
Ano, je to formát kadibudka, takže ne interiérové WC, ale nějak se začít musí.
Hovnu zdar, jdu se juknout do sekce s kompostem...
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Heike »

Lombard: Pokročilejší verze je děrovaná trubka vedoucí pod terénem, tzv. trativod. Jediná vada na kráse tohoto osvědčeného zařízení je, že je to zakázané.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od K4cer »

Důležitý je to voddělení tekutý a pevný části - spolu to produkuje daleko víc smradu než je součet smradů voddělených složek.

První je nutno odvádět tak, aby nedošlo k postupné kontaminaci blízké studny - to je jeden z důvodů proč ne trativod.

Druhá část se do značný míry rozloží a zbytek vyschne, jde tomu pomoct občasným prosypáním pilinama pokud sou k dispozici (nebo kočkolitem třeba). Zbytek se jednou za čas může vynést a zakopat někde kde nepřijde do styku s jedlejma rostlinama (myslím že kvůli přenosu tasemnice a podobnejch radostí, nebo tak něco), ale není to nutný, v hliněnný jámě se to redukuje samo na naprostý minimum. Tohle je výsledek pozorování za iks let pobytu na různejch chatách a pod., zachytávat do lavoru sem nikdy nezkoušel.

V bytě/domě by šlo použít velkou konev na mléko nebo podobnou plastovou nádobu s víkem.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od venca_h »

Přemýšlím o zrušení staré kadibudky na chatě a nahrazením separační nebo pilinovou. Jen bych potřeboval vymyslet likvidaci. Chata je u řeky, záplavový území, kompostování nechci ( a) není co hnojit, b) představa, že by to odnesla voda se mi moc nezamlouvá), zakopávat do země taky není úplně možné ( celkem frekvence, řeka, terén ).
Jak to legálně a ekologicky likvidovat ? Chata se využívá 2-3 týdny v létě a pár víkendů tzn. žádný velký objem. Stávající řešení je 20 let staré a dosluhující - betonová jímka o prosaku si nedělám iluze, loni vyčerpána kapacita až povolí mrazy tak musíme vybrat a zase co s tím ... Dík za rady ..
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od proforma »

Starou kadibudku nerus, novou uz nepostavis! :-)

My mame jeste puvodni kadibudku, necelych 200 let :-) Chalupa obyvana 3/4 roku v roce. Kadibudka system "to nech lezet" :-) Uplne v pohode staci, kdyz se na to jednou za 2-3 tydny vyleje nejaky bakterialni urychlovac rozkladu (driv se to jmenovalo Latrin, ted je neco noveho) a uklizet se nemusi nic. "Podlaha" kadibudky je vyspadovana do byvaleho hnojiste, nyni osazeno psim vinem, ktere kryje kadibudku a byvaly "servisni" otvor. Vino roste jak z vody :-) a starost s tim zadna.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od venca_h »

Jenže ta kadibudka byla povolená pouze dočasně,po dobu stavby ( před cca dvaceti lety). Takže černá stavba. Je to spíš o tom, že se někdo začne starat ... Prostě je na místě vymyslet jiné řešení. Takže zpět k otázce - kam tento druh odpadu legálně vyvážet v menším objemu?

Jo něco na urychlení rozkladu se tam lilo, bez velkého úspěchu.
Sroubek
Příspěvky: 2
Registrován: 22.10.2018 18:15
Pohlaví: muž
Bydliště: Orlov

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Sroubek »

Ahoj,
Používáme už čtvrtým rokem doma kompostovací záchod. Konstrukci jsem si zbouchal z trochy prkýnek, latí a dvou stavebních kýblů. Jde o to, že pokud se od exkrementů neoddělí moč, poměrně to zapáchá. Takže jsem do sebe dal dva stavební kýble. Ten vrchní jsem provrtal na dně několika dírami, tak aby mohla moč odtékat a zachytávat se ve spodním kýblu.
Po vykonání potřeby je třeba zasypat jednou, nebo dvěma hrstmi pilin, nebo nějakého jiného suchého kompostovatelného materiálu, který pojme zbytkovou vlhkost a záchod díky tomu vůbec nesmrdí.
po naplnění se obsah tuhého vršku vysype na kompost, který je oddělený od normálního (zahradního), kvůli kontaminaci. Cca po dvou, nebo třech letech je vše již zkompostováno na prvotřídní zeminu, se kterou se může hnojit zahrada.
Moč se naředí 1 ku 6-8 a v téhle koncentraci s ní lze normálně zalévat (hnojit).
Po vysypání se oba kýble vypláchnou (případně přejedou štětkou nebo něčím jiným) a do vrchního se nasype hrst pilin, které na vlhkém umytém kýblu krásně drží (jako když se vysypává pekáč na buchtu moukou :) a vše je připraveno na další použití.
Vrchní kýbl visí za obrubu a spodní sedí na zemi.

Chtěl jsem vložit i schéma ale s obrázky ještě neumím vkládat, tak snad časem.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od bacil »

Stačí čerstvé sraní zasypat trochou čerstvé trávy. Případně posypat vápnem.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Sroubek
Příspěvky: 2
Registrován: 22.10.2018 18:15
Pohlaví: muž
Bydliště: Orlov

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvek od Sroubek »

bacil píše:Stačí čerstvé sraní zasypat trochou čerstvé trávy. Případně posypat vápnem.
Tráva ok, ale vápnem bych to nesypal, protože se to pak bude blbě rozkládat, nebo to bude minimálně dost zásadité PH
Odpovědět