Péče o ruce

Odpovědět
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Péče o ruce

Příspěvek od BiSon »

Asi to patri sem...

Tusite nekdo, jak vyse zmineny roztok (ethanol + glycerin nebo isopropyl+glycerin, na peroxid asi kaslu) alespon castecne zgelovatet?
Kdyz zadam do googlu ethanol gel, tak na me vyskoci paliva, ale slozeni se mi nepodarilo dopatrat. A taky doma nemam chemickou laborator a nekonecny prisun libovolnych chemickych sloucenin.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Del-in »

Mně to tedy zůstává dost tekuté, rozhodně víc než septoderm, použila jsem líh 96% a glycerin z lékárny... Přemýšlím nad přidáním buď gelového základu s koloidním stříbrem nebo karboxymethylcelulózy.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Péče o ruce

Příspěvek od proforma »

Co do toho pridat normalni tekute mydlo misto vody? Alkohol je nejucinnejsi nekde okolo 70-80 %, protoze 100% se moc rychle odparuje a nema tak dostatecnou dobu pusobnosti. Naredenim s tekutym mydlem v pomeru 80:20 by mohlo vyresit oboji?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Del-in »

Když chci bezoplachový gel, tak bych tam tekuté mýdlo nepřidávala, to budeš mít při častém použití v terénu brzy ruce olepené a bude se ti na ně chytat kdejaká špína sama...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Co zkusit želatinu co se používá v potravinářství.
Příští týden mi mají přijít jednotlivé složky, tak vyzkouším a dám vědět.
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Del-in »

Pez, dej vědět, já tu želatinu předběžně zavrhla, právě chci zkusit radši tu karboxymethylcelulózu(přidává se třeba do pudinků za studena). Mám nepodložený dojem, že se bude chovat líp...taky vyzkouším příští týden a dám vědět.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Ok
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

Želatině bych se vyhnul. Karboxymethylcelulósa je super nápad, nicméně tu nemám a peněz už jsem utratil za poslední dva měsíce víc než dost, takže asi zkusím na zahuštění použít hydrogel, který mám ke stromkům.

Bude-li váš základ ethanolový, tak můžete použít míň glycerinu, než kolik uvádí WHO, viz zde:
https://aricjournal.biomedcentral.com/a ... 019-0553-z
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bacil »

Díky, takže pro neangličtináře je ideální dávka 0,5% glycerínu.

Jak je tomu s isopropylem, náhodou netušíš? Jeden (konkrétně hodně otitulovaný zcestovalý chemik) říká že je to jako líh.
Naposledy upravil(a) bacil dne 07.03.2020 19:23, celkem upraveno 1 x.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od tty123 »

Co použít gel z aloe vera? V některých návodech jsem to tak viděl cca 2/3 lihu/isopropylalkoholu na 1/3 gelu.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

bacil: Díky, zapomněl jsem na neangličtináře.

Obecně: Ethanol je o něco málo lepší na viry, isopropyl je o něco lepší na bakterie, ale v podstatě fungují obě varianty velmi dobře na oboje a je jedno, která varianta se zvolí. Ještě lepší na bakterie než isopropyl je 1-propanol, ale teď řešíme primárně virus. Já ethanol nemám, ale mám isopropyl, tak ho použiji a netrápí mě to. Profi produkty obsahují ethanol a 1-propanol, aby to zabíjelo maximálně rychle jak viry, tak bakterie.

Peroxid je tam jako desinfekce pro nesterilní podmínky výroby, aby to zabilo případné spóry, jinak důležitý není. Glycerin je tam, aby to tolik nevysilovalo kůži. Důležité je, aby ve výsledném produktu bylo minimálně 70% alkoholu, protože je potřeba mít tam rezervu na odpar při skladování a výrobě. Při koncentraci alkoholu pod 60% totiž klesá účinnost.
Množství alkoholu nad 90% je rovněž chyba, protože nejlépe to funguje mezi 60 - 90 procenty, takže produkt by měl mít mezi 70 až 90 procenty alkoholu.
-------
Důležité bude krémovat si často ruce, profiprodukty to asi mají vychytané lépe, než jen glycerinem.
Gel z aloe vera zmiňují zdroje z USA asi ano, ale každopádně koncentrace alkoholu by měla být nad 70%. U profiproduktů se kvůli odparu alkoholu sleduje kdy byl produkt poprvé použit (otevřen uzávěr).

Proč se má čekat tři dny, než se produkt začne používat netuším, hádám, že to může být kvůli peroxidu a likvidaci spór, nebo se za tu dobu spolehlivě rozpustí glycerin. Fakt nevím. Každopádně po ty tři dny, co budete čekat, doporučuji jako zábavné čtení příslušné nařízení EU:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 28&from=cs

Takže závěrem disclaimer:
Výsledný produkt neuvádějte na trh v EU a hlavně ho v EU nepoužívejte na desinfekci, pokud ho použijete, tak o tom nemluvte, pokud o tom budete mluvit, tak o tom aspoň nepiště na internet, a pokud o tom napíšete ... tak se pak nedivte.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Péče o ruce

Příspěvek od mahroch »

ja jsem taky cetl to co psal tty123 - zde: https://www.shtfplan.com/headline-news/ ... r_03052020

2/3 salek Isopropyl alcohol 91% (ja teda mam 99%)
1/3 salek aloe vera gel
8-10 kapek esencialniho oleje dle libosti (nepovinne)

Tohle by melo udelat 60.66% dezinfekcni gel. Jestli chcete silnejsi, date jen 1/4 salku aloe vera gelu.
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Péče o ruce

Příspěvek od uaz469 »

:geek: Xanthanová guma

xanthanová guma je jemný prášek získaný kvašením cukru. Funguje dobře jako zahušťovadlo, stabilizátor emulzí, kondicionér a zvlhčující látka. Používá se pro zvýšení stability emulzí, mírně zvyšuje viskozitu.

Umožňuje vytvořit krásné transparentní gely.

Příprava gelu za studena:
Požadované množství xanthanové gumy dejte do vody a míchejte ručním mixérem. Počktejte 5-10min, občasně promíchněte a pak opět použijete mixér.

Příprava horkého gelu: Zahřejte vodu na 40 - 70 ° C, a přidejte xantanová gumu a míchejte.
https://eshop.ekokoza.cz/cs/guma-xanthanova.html
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Péče o ruce

Příspěvek od neviditelny »

Z cenových důvodů bych pro nákup xanthanové gumy i jiných chemikálií použil raději obchod
fichema
Uživatelský avatar
neviditelny
Příspěvky: 102
Registrován: 24.02.2020 22:16

Re: Péče o ruce

Příspěvek od neviditelny »

Ještě mě napadlo, co pro zahuštění použít škrob? Denaturák + škrob + voda?
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Péče o ruce

Příspěvek od BiSon »

uaz469: Diky.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

uaz469 píše: 08.03.2020 13:13 :geek: Xanthanová guma
Tak tohle nefunguje, buď dělám něco blbě nebo to nepůjde.
UAZ - zkoušel jsi to?

Protože v popisu je, že lze rozmíchat ve vodě a nejde v oleji, tak jsem to zkusil napřed v isopropylalkoholu, vodu jsem tam nechtěl.
V isopropylalkoholu to nejde viz. první fotka. Vznikne mléčná substance s nerozpuštěnou gumou.

Pak pokus s vodou, to udělá perfektní gel. 2 fotka.
Ovšem po přidání isopropylalkoholu a glycerínu se guma srazila stala se nerospustnou. 3 fotka

Jdu pohledat tu želatinu, jestli to nebude lepší, popřípadě zítra koupím ten aloe gel.
Přílohy
IMG_20200310_162806.jpg
IMG_20200310_162817.jpg
IMG_20200310_163519.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

Obě profesionální alkoholové desinfekce, které jsem používal, jsou hodně řídké. Gelovitá je pouze desinfekce, kteoru mám z drogerie DM.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Já používám Septoderm gel, ten je mírně gelový.
Právě bych rád dosáhl stejně konzistence. Originál gelu mam dost ale rád bych pro příbuzné, kteří podcenili situaci. :(
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Péče o ruce

Příspěvek od uaz469 »

Pez: to jsem nezkoušel,jen jsem o tom četl.
Jinak jsem to viděl s AGARem
https://www.youtube.com/watch?v=8JrevHbZyD8

Na YT je hafo ukázek s aloe, ale ty mě neuchválily
https://www.youtube.com/results?search_ ... +sanitizer

Když ten IPA nenaředíš na těch 65-80%, tak nebude viry zabíjet, ale konzervovat. Ještě je dobrý přidat peroxid na 0,5%, naleptává obal viru a usnadňuje průnik alkoholu.

A co zkusit ten gel z 0,21% roztoku chlornanu nebo 0,5% roztoku peroxidu?
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
Odpovědět