Péče o ruce

Odpovědět
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Péče o ruce

Příspěvek od Dikobraz »

Zdravím, chci založit nové téma, které z mé osobní praxe je jedním z velmi důležitých a každodenních. Je jím péče o ruce.
Opět platí, jsem tady relativně nový a nemám vše pročtené, takže případně přesun prosím.
Po pár zkušenostech s postapo hrami na živo a různými simulovanými situacemi jsem dospěl k názoru, že jednou z prvních částí těla, které trpí, jsou ruce. Musíme o ně velice dbát, zraněná ruka nás omezuje v obrovském procentu případů.
Chci se tady bavit o pár věcech:

Dobrá a levná ochrana rukou (rukavice), která umožní i jemnější práci
Dobrá a kvalitní ochrana rukou na těžkou práci (tady snad nejde o OT, protože jde o zdraví)
Záděry, poraněné bříška prstů, strhlé nehty - jak na léčení
Prochladnutí rukou

Vykopnu tím, že u sebe v "katastrofickém EDC", tedy tom, co si beru do přírody, na PA hry, průzkum nějakých míst atd. nosím vlhčené ubrousky (a pokud nejsou, tak kus hadříku), jelení lůj nebo inulonu a glycerin.
Jak se staráte o ruce vy?
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 15:20

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Annele »

Péče o ruce:
Ruce je třeba dostatečně promašťovat, aby kůže nebyla suchá a nepopraskala. Do popraskané kůže se může dostat infekce, což by byl v situaci, kdy není dostupná lékařská péče, průšvih. Funguje to i jako prevence proti záděrům.
Pokud se objeví menší záděr, nestříhat, ale jen řádně stlačit tupým předmětem. Větší záděr zastřihnout, ale ne úplně, malý kousek kůže nechat a postupovat jako v případě menšího záděru.
Nehty udržovat přiměřeně krátké jako prevence proti zranění a zlomení nehtu.
Nekousat nehty.

Péče o nohy:
Pokud je kůže suchá, promašťovat - ze stejného důvodu jako u rukou. Ze záděry a nehty zacházet stejně jako u rukou.
Typický problém: zarostlý nehet. Zde je důležitá prevence (vhodné zastřižení, vhodné boty).
Několikrát jsem měla zarostlý nehet na palci (dělají mi to některé společenské boty) a řešila jsem to následovně:
Okamžitě, jak se objevil, jsem vecpala mezi volný okraj zarůstajícího nehtu a místo, kde zarůstá, maličký smoteček vaty - tak o velikosti špendlíkové hlavičky.
Takhle: https://www.google.at/search?q=ingrown+ ... B460%3B300
Okamžitě to tlumí bolest a do několika dní je po problému.
Smoteček vaty je ale třeba z hygienických důvodů pravidelně měnit.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Péče o ruce

Příspěvek od kregan »

Desinfekční indulona a pár kožených rukavic jako základ.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Hohepa »

Přihodil bych ještě mýdlo,
neb špinavé ruce jsou hnusný
ale špinavé a mastné jsou :puke

Měl bych také otázku na ty scestovalejší .
Jak řeší ( či řešili ) stříhání nehtů ty přírodní národy, kde ani neznají nůžky ?
To je obrušují o vhodný kámen alá pilníček ?
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Péče o ruce

Příspěvek od kregan »

Normálně si je okoušou 8-)
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od paja »

na nohou? ikdyž je to téma ruce tak ruce si v případě nouze okouše každý, ale na nohy bude třeba minimálně ještě jeden přeživší člověk.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Dagobert »

Když pominu, jaký je to eklhaft....
I na nohou. Průměrně ohebný člověk to dokáže. A prý stačí nahryznout hranu, zbytek už jde opatrně odtrhnout. Viz scéna z Červeného trpaslíka. :-D
paja
Příspěvky: 191
Registrován: 30.03.2014 19:27
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od paja »

jsem průměrný čech a né průměrně ohebný člověk... taže to někdy skusím cvičně opižlat nožem...
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Baca »

Staci kusok jemne zrniteho pieskovca a obrusit, dokonca je to lepsie ako strihat, pretoze nezostanu na hrane nehta mikrotrhliny, ktora sa mozu namahanim v obuvi, ci naboso rozrast na dost neprijemne zranenie. V PA sa nemoznost spolahlivej chodze ci behu moze nevyplatit :-)
Dikobraz
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 21:37

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Dikobraz »

Já mám několikery kleštičky na nehty (nůžkama se nerad stříhám). Myslím, že mít v BoBu nebo evakuačním zavazadle jedny kvalitní nůžky na nehty není nic proti ničemu, váží pár gramů a užitek z nich je velmi vysoký...
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Dagobert »

Tyhle nůžtičky by podle mě měly být součástí lékárničky. Hodí se nejen ke stříhání nehtů, ale spousty dalších věcí.
Doc
Příspěvky: 148
Registrován: 16.07.2014 20:20
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Doc »

Když práce, tak rukavice, jinak hygiena rukou a indulona.
Na nohy řádná hygiena, když suchý nebo popraskaný nebo nevím co, tak taky indulona a když se potí, tak dávám dětskej zásyp. To je docela můj problém, mám nohy věčně ledový jak blázen, vlhký, zkouším vše možný a nevím... :(
Možná by stálo za to téma přejmenovat na péče o ruce a nohy. :D
Uživatelský avatar
Kryštof
Příspěvky: 2
Registrován: 28.02.2020 11:42

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Kryštof »

WHO vydala návod na domácí výrobu antibakteriálního gelu v domácím prostředí - třeba se to bude někomu hodit.
Hodil jsem to na ulož.to
https://uloz.to/file/9PW1K8Qbs1th/guide ... uction-pdf
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Rafael »

Výtah z toho dokumentu v češtině je tady:
https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/vyr ... zdravi_ele
Akorát tuším, že s lihem může být problém...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Rafael »

Nějak nad tím pořád přemýšlím, ani pořádně nevím proč když mě ten návod, nápad nijak zvlášť nezaujal.
*
Umyju si tlapky v lihu, nevhodných frakcích po destilacích, nebo nějakým technickým, nebo v Savu apod. a pak si je ošetřím nějakým mastným krémem typu Indulony.
Po pracích s ovocem apod. se mi to vždy osvědčilo.
(Záděry, praskání kůže se bez ošetření nějakým mastným krémem skoro vždy dostavilo. Podobně jako po "hrabání" se delší dobou v hlíně...).
*
Nechápu, nevím proč, přidávat jen, a proč vůbec, 3% H2O2 do 1l roztoku a tím ho brutálně zředit. Jaký tam ten peroxid má pak význam?
Víte někdo?
*
Navíc bych si tipnul, že v případě ne úplně laboratorně čistých surovin ten peroxid zreaguje a bez užitku "vyšumí".
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Nightmare »

Mně ten návod přijde jako kravina... Peroxid vodíku - oxidovadlo, líh - palivo. Vyšumí to rychle... V principu jde imho o rychlý návod pro uklidnění lidí. Stačí to umýt lihem.
BTW - imho lepší návod je vzít odlakovač > je tam metyletylketon (brácha acetonu) a norkový olej, aby to nevysušovalo kůžičku u lůžek nehtů.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bacil »

Je to tam vysvětleno jako manipulační dezinfekce - likviduje to bakterie co se tam dostaly při výrobě.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Nightmare »

Bacil: díky, nicméně tomu moc nevěřím
Uživatelský avatar
Kryštof
Příspěvky: 2
Registrován: 28.02.2020 11:42

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Kryštof »

Nightmare píše: 01.03.2020 11:58 je tam metyletylketon
Nechci nějak moc oponovat, ale zkusil sis někdy umýt ruce v metylethylketonu? V práci s ním dost často pracuju a je to docela svinstvo, které celkem brutálně vysušuje. Představa, že si v tom máchám ruce každý den 5x denně, by mě úplně nenaplňovala nadšením. :shake
Zkusil jsem tu dezinfekci teď o víkendu vyrobit z izopropylalkoholu. A spíš mě vadila ta nízká viskozita. Asi bych ocenil, kdyby se to dalo udělat více "gelové". Podle toho receptu je to kapalina a asi by se hodilo to nalít do malého mechanického rozprašovače, které se používají na cestování.
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Nightmare »

Kryštof: ano, znám. Je to o volbě. Neříkám, že to je žůžo, proto jsem mluvil o norkovém oleji, který je tam rozpuštěný, aby to tolik nevysušovalo...
Odpovědět