Péče o ruce

Odpovědět
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Jo agaru, jsem taky našel. Uvidím jak dopadnou s želatinou nebo aloe, pak přijde na řadu agaru.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Péče o ruce

Příspěvek od uaz469 »

V nedávném přehledu perzistence humánních a veterinárních koronavirů na neživých povrchech se ukázalo, že lidské koronaviry, jako je koronaviry těžkého akutního respiračního syndromu (SARS), respirační syndrom Středního východu (MERS) nebo endemické lidské koronaviry (HCoV), neživé povrchy jako kov, sklo nebo plast po dobu až 9 dnů.

Některá dezinfekční činidla účinně snižují infekčnost koronaviru během 1 minuty, jako je 62% –71% ethanol, 0,5% peroxid vodíku nebo 0,1% chlornan sodný. Jiné sloučeniny, jako je 0,05% –0,2% benzalkoniumchlorid nebo 0. 02% chlorhexidin diglukonát je méně účinný.

Účinná dezinfekce povrchu může pomoci zajistit včasné zadržení a zabránit dalšímu šíření virů.
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 8920300081
https://www.journalofhospitalinfection. ... ltext#tbl3
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Dám to sem, je to bakalářská práce na téma Antibakteriální gely.
Popisuje vše co potřebujete vědět i s testem gelu.

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... XPOfRnSNje
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od step »

Gelová dezinfekce - je vhodná na použití při kterém se potom nepoužívají rukavice. Výhoda je lepší roztíratelnost po rukou, gel tolik neteče, ruce se nevysušují.
Tekutá dezinfekce bez gelu - používá se na chirurgické ošetření rukou, kdy to po sobě patláte delší dobu (5min) a alkohol se odpařuje beze zbytku. Při použití gelu by byly ruce dost olepené gelovou složkou a navíc po navlečení do rukavic, když se ruce potí, tak gelová složka začne klouzat, zvláště v kombinaci s talkem z rukavic.
Pokud nepoužíváte rukavice, je výhodnější gel, ale s výrobou gelu bych se asi moc netrápil, dají se použít obě formy a záleží jen na zvyku a cviku.
Jestli někdo neví co by ještě, jsou i dezinfekce na operační pole s barvivem, kde vidíte kam všude se dezinfekce dostala a jestli nebylo někde vynecháno. Akorát to potom trošku barví.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Péče o ruce

Příspěvek od pepaf »

Tady je odkaz na schválení a typový list desinfekce co si mohou vyrábět lékárnici - no i my, pokud budou základní komponenty
http://www.mzcr.cz/dokumenty/rozhodnuti ... 135_1.html
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Del-in »

Pez,

Zatím jsem nebyla úspěšná. Desinfekce dle lékárenského receptu je zcela tekutá, pokus s CMC ( tedy karboxymethylcelulózou) dopadl stejně jako tu už je. Po přidání ethanolu se vysrážela. Vyzkouším ještě jiný postup výroby a dám vědět.
IMG_20200311_152529.jpg
IMG_20200311_153222.jpg
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Zrovna jsem vyzkoušel potravinářskou želatinu.
Zatím neúspěšně, v isopropylalkoholu nerozpustná.
Tak to jdu zkusit v glycerínu a pak v troše vody a dám info.
Edit: ten aloe gel jsem nesehnal, ve dvou lékárnách nebyl.
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Alstratt »

Druhu chemie na hubeni svinstva mam asi kolem 20 - 25 druhu pripravku, mozna o trochu vic. Na ruce ted uz z kapalin pouzivam jen ten 95% ethanol ve spreji, da se pouzit diky spreji v kapalnem stavu na kdeco, da se naredit a obsahuje pomocne latky, funguje. Je to v podstate da se asi rici prelity Sterillium Virugard do maleho spreje. K tomu este stale ten sprej se stribrem a pomocnyma latkama pomahajici kuzi apod. a to hlavne kvuli tomu alkoholu co vysusuje a ne jen kvuli tomu. Nejvic chemie mam v medicinskych zasobach tam je jina ucinna chemie. Takze roh podzemni pracovny je doslova nacpany ruzne chemie az si rikam ze toho mam nejak moc a budu se casti asi muset zbavit tak neco mozna rozdam. Je to ruzna chemie jak na podlahu tak na ruce, telo, medicinske zakroky atd. To uz tu mam dlouho, tak to bude chtit z casti na neco sdelat nebo darovat. Mydlo jinak pouzivame normalni, vetsina tech desinfekcnich mydel nejsou moc ucinne tak se nevyplati moc pro normalni pouziti.
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Pez »

Potravinářská želatina to taky nebude. Rozpustil jsem ji ve vodě a po přidání isopropylalkoholu se to opět vyráželo.
Jdu hledat v hlubinách netu, jestli nenajdu někde recept.
IMG_20200311_184602.jpg
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

pepaf píše: 11.03.2020 11:19 Tady je odkaz na schválení a typový list desinfekce co si mohou vyrábět lékárnici - no i my, pokud budou základní komponenty
http://www.mzcr.cz/dokumenty/rozhodnuti ... 135_1.html
To je výborná zpráva. Nicméně tento produkt obsahuje méně než 10% vody, takže se bud extrémně rychle odpařovat, což je dost špatně. Oni ve WHO nejsou zase úplní úplní pitomci, když doporučují minimálně 10 procent vody. I CDC uvádí za optimální množství ethanolu konentraci 70 až 80%. Nechci opět malovat čerta na zeď, ale mám podivný pocit, že někdo tam nahoře nedočetl návod od WHO do konce, kde se píše, že se to má dolít vodou. Ach jo. :cry: No furt lepší než nic.

Finální složení ethanolové desinfekce dle WHO:
• Ethanol 80% (v/v),
• Glycerol 1.45% (v/v),
• Hydrogen peroxide 0.125% (v/v)
----
Isopropylovou variantu s hydrogelem vyzkouším zítra a ohlásím výsledek. Bez hydrogelu je to sice dost řídké, ale kůži to (s 1.5% glycerolu) masakruje méně, než jsem se obával a lepkavý pocit jsem pak neměl.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

Zkusil jsem do již namíchané IPA desinfekce dát hydrogel a hydrogelu se nechtělo příliš bobtnat, gelovatěl hodně pomalu a zůstával v podobě rozblemstaných zrníček. Takže na úspěch to zrovna nevypadalo. V další iteraci možná zkusím napřed přidat do vody hydrogel a výsledný gel potom vmíchat do ispopropyl alkoholu.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

Jinak IPA desinfekce má fungovat na obalené viry, kam koronaviry patří, ale nemusí fungovat na neobalené viry. Různé dokumenty se navíc v účinku různých koncentrací alkoholových desinfekcí na viry liší docela zásadně a někdy si i odporují. Profidesinfekci, která funguje zaručeně vždy, ale které mám omezené množství si doma šetřím.

SUKL u dokumentace k lékárence alkoholové desinfekci doporučuje použití maximálně 10x za den, takže kdo často desinfikujete, tak si hodně krémujte ruce.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Péče o ruce

Příspěvek od pepaf »

U té desinfekce s gelem jsem někde zahlédl, že nechávají 3 dny "odstát". Nemůže to mít vliv na zgelovatění?? Když se to zatím v domácích podmínkách mnohým moc nedaří...podotýkám, že nejsem chemik
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

Vysvětlení těch tří dní jsem nikde nenašel, ale domnívám se, že je to proto, že WHO předpokládá výrobu někde na zemi v chýší v Africe v nádobách pochybné čistoty. Za ty tři dny by peroxid (i v takto nízké koncentraci) měl vyhubit případné spóry plísní, které jsou vůči alkoholům celkem imunní.
Platí, že čím nižší je koncentrace, tím déle vyhubení trvá a toho peroxidu je tam hodně málo.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Cep »

V lékárně jsem byl svědkem, jak paní přede mnou kupovala desinfekci - a počítám, že to byla talékárnická - v 50ml plastové lahvičce, do které se dávaly oční kapky.
Platila 119,- . Vypadá to, že práce lékárnic je slušně zaplacená.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Péče o ruce

Příspěvek od pepaf »

PeFi - Díky za vysvětlení
Uživatelský avatar
Alstratt
Příspěvky: 1152
Registrován: 01.08.2015 16:34
Bydliště: US

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Alstratt »

Kouknete na tento navod na vyrobu gelu, mozna to nekterym pomuze.

https://www.youtube.com/watch?v=PMBqueQebIE
The more you sweat in training, the less you bleed in combat.
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: Péče o ruce

Příspěvek od Cep »

Nepřišel jsem na to, jaký prášek tam přidávali...
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Péče o ruce

Příspěvek od PeFi »

Je to jakýsi polyakrylátový polymer - podobně jako hydrogel, který jsem zkoušel. Mi ten hydrogel zeslizovatěl, takže možná jsem jenom nebyl dost trpělivý - překvapilo mě jak moc to v tom videu míchala tím mixérem. Já mám zkušenost, že hydrogel s vodou gelovatí rychle a dobře, takže jsme to vzdal brzy. Pokdu někdo máte hydrogel a chuť a čas experimentovat, tak zkuste napřed hydrogel smíchat s vodou a až potom do gelu přidávat alkohol.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Péče o ruce

Příspěvek od bivoj »

2 Cep - ??? Vždyť je to přímo v tom videu... Sepimax zen (https://www.seppic.com/sepimax-zen)
Je pravda, že míchat (a to pořádně - strojově) je třeba hooooooooooooooooooooooooodně dlouho.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět