O hovně a jiných hnědostech

JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od JimmyJazz »

http://hobby.idnes.cz/postavte-si-na-ch ... ahrada_bma - vim, ze se to tuhle tema probiralo, ale momentalne to nemohu nikde najit. Prosim admina o pripadne presunuti.
Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: O ho*ne

Příspěvek od rudde »

Uživatelský avatar
rudde
VIP
Příspěvky: 580
Registrován: 17.03.2011 14:19

Re: O ho*ne

Příspěvek od rudde »

Lidstvu přerůstají vlastní výkaly přes hlavu:

http://jdem.cz/smgd5
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: O ho*ne

Příspěvek od alibaba »

Tohle se Ceska netyka ,kdyz jsem odjizdel mela zeme o milion obyvatel vice nez ted,v Cesku lidi ubyva ....
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8782
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: O ho*ne

Příspěvek od Fabulous »

Nemohu jinak, než zde zmínit můj oblíbený vtípek:

Nenadávejte na to že venku chčije, protože v téhle zemi může i srát!

Pardon...
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: O ho*ne

Příspěvek od MRAK »

To, že je něco na hovno, ješte nemusí znamenat, že je k hovnu.
Například takový toaleťák.
;)
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: O ho*ne

Příspěvek od Josef »

Na jednu stranu nám přerůstají hov*a přes hlavu, na stranu druhou hnojíme pole syntetickými hnojivy na která spotřebováváme ropu a ještě nám jich půlka odteče do řek a do moře. Údajně je však problém v tom, že kdyby se hnojilo lidskými lejny na pole pro produkci lidských potravin, uzavřel by se tím vývojový rozmnožovací kruh některých lidských parazitů. Takže na pole se podle zákona žumpa vyvážet nesmí (i když se to běžně dělá). Jiný problém, než ti paraziti, tam údajně není. Takže možná by měl vývoj směřovat k nalezení technologie, jak ta hov*na "odparazitovat", aby s nimi hnojit šlo, než vymýšlet jaká nová syntetická hnojiva a pohodlně hnojit pole bílým granulátem. Podle mě je hov*o biologicky dobře využitelná surovina, jenže problém nastane, když se v potrubí smíchá s jiným sajrajtem, třeba vodou z automatické pračky nebo saponátem z myčky na nádobí. Pak je to hov*o použitelné leda tak na hov*o.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od Michal S. »

Josef píše:Takže možná by měl vývoj směřovat k nalezení technologie, jak ta hov*na "odparazitovat", aby s nimi hnojit šlo,
Jsem tu nový a nemám ještě vše přečtené, tudíž je možné, že to tu už někde je, nicméně:
viz http://www.humanurehandbook.com/

a nedívejte se jen na ty holky v kalendáři ;)
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od Vito »

já teda nejsem biolog, takže problematice parazitů prd rozumím, ale může vůbec nějaký parazit, který žije v našem pajšlu přežít několik měsíců někde na poli, kde se neustále mění teplota, vlhkost atd.?
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od sigmark »

muze se zapouzdrit. preckavaji tak myslim i tuberkulozni bakterie, a dokazou prezit docela extremy. Myslim si ze to bude retorika chemickych honcernu, ze hovno neni kamarad. Chemicky hnojiva maji vetsi vynosnost nez prirozeny, to sice ano, ale jak pravil Josef, jejich vedlejsi ucinky jsou diskutabilni v dlouhodobym horizontu. Navic i jejich uzivani nekdy od 50 let balo dlouhodobe nesmyslne intenzivni.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od Maximus »

Uvádí se, že liské výkaly dobře kompostované 3 roky jsou již ok, ale i tak bych tento kompost "pro jistotu" používal primárně na hnojení ovocných stromů a keřů. Případně na pohnojení půdy, kde se bude následně pěstovat obilniny, olejniny (řepka, slunečnice, ...) či textilní plodiny (konopí, len, ...), etc. . Zeleninu bych lidskými výkaly hnojil jen pokud by jiná možnost nebyla - nakvašené slepičince, kopřivový výluh, kompost, etc. jsou bezpečnější alternativa.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od Michal S. »

Přímo výkalama se zelenina hnojit nesmí. Je třeba kompostovat, ve správně vedeným kompostu nemůže žádný parazit přežít. Uvnitř hromady je 70st.C
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od cover72 »

Pamatujete se, jak se EU prohnala ta vlna tuším mutace E.coli na kterou umírali lidi? Ta ze zeleniny z Jihu? Nu tak ta byla připisována právě tomu, že někdo hnojil lidskými exkrementy. Co naplat, lidi prostě nejsou krávy, žaludek máme jen jeden, jíme kdejaké svinstvo a náš trávící systém nevyrábí taková eko-hnojiva, jako kravský...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od sigmark »

v japonsku bylo pokud si pamatuju hnojeni lidskym hovnem celkem normalni. ale vzhledem k tomu co jedi...

a co hovno psi, jak je na tom? psi nam chodi srat do jahod :-)
biskup
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od biskup »

Místo "moderních zaručených informací" o nebezpečí h.v.n si vzít příklad jak se to na dědinách(kde ještě "ekologické" záchody) dělá a dělalo vždy. Tj. dá se na kompost, po pár letech se to smíchá s kravským hnojem a hnojí se. Nebo se přímo může dát pod okurky(to vím, dělala babka a dělám i já na chatě).
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od Michal S. »

cover72 píše: Nu tak ta byla připisována právě tomu, že někdo hnojil lidskými exkrementy.
Jo, na to pamatuju, zkrátka vykadit se přímo do mrkve není dobrý, je to příliš ostrý (pro mrkev i následně pro jejího konzumenta).
sigmark píše:a co hovno psi, jak je na tom? psi nam chodi srat do jahod :-)
tak aby mě pes sral do jahod škrkavky... minimálně vyhnat a ujasnit si podmínky koexistence se psy a jejich příznivci. Letos mě to taky čeká, rodinka chce pejska. Do zahrady vstup zakázán...psovi. Psí hovno lze taky kompostovat.
biskup píše:Místo "moderních zaručených informací" o nebezpečí h.v.n si vzít příklad jak se to na dědinách(kde ještě "ekologické" záchody) dělá a dělalo vždy. Tj. dá se na kompost, po pár letech se to smíchá s kravským hnojem a hnojí se.
Tedy znám hodně vesničanů z mnoha Zapadákovů, páč sám v Zapadákově bydlím, ale nevim o nikom, kdo by kompostoval vlastní hovno. Všichni používaj minimálně hovnocuc.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od sigmark »

protože to dělat nesměj. každej z nás má nějakýho blbýho souseda nebo zvědavou babku odvedle. kdyby tě naprášili, tak se z pokut posereš ( zamoření povrchové vody atd). a ani zkompostovat to pak nesmíš
Naposledy upravil(a) sigmark dne 28.02.2013 22:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SharKhan
Příspěvky: 520
Registrován: 28.02.2012 1:10

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od SharKhan »

Už ani tie h...á nie sú ako bývali...

http://www.k2studio.sk/postrehy/uz-ani- ... ko-byvali1

Ten článok má už zopár rokov.
E-čka v potravinách zo supermarketov sú dvojsečná zbraň :chuckle
Premena exkrementov na kompost tým pádom tiež dostáva pekne po boku.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od Michal S. »

To sigmark

Abych pravdu řek, zatim jsem hovna nekompostoval, ale letos se dotoho chystám. Na jaře začnu stavět humanurehaciendu a následně si ve sklepě udělám pilinovou latrínu. Přesně podle té příručky. Na netu je dost zmínek na permakulturních webech, že to funguje. V latríně musí dost pilin, aby do nich vsákla moč a nesmrdělo to. Následně na kompostové hromadě musí být dost slámy. Vím, že je to z mé strany teoretizování, ale PMN to musí fungovat, a proto je dobré to zkusit. Pokud mi to bude smrdět, tak to bude průšvih. To mě zruší vlastní žena dřív než mě soused udá :D
Proč to dělám: Jedno vyvezení žumpy mě přijde na 2000Kč, musí se vyvážet několikrát ročně. Na zahradu zas je třeba hnůj přivážet. Všechno je to komplikovaný a drahý. Navíc hovnocucem občas poškoděj sousedův plot nebo cestu, takže další problém pro mě. Splachovací záchod taky smrdí, aby nesmrděl lijou se do toho další s...čky.
Takže doufám, že to vyjde.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: O hovně a jiných hnědostech

Příspěvek od sigmark »

celulóza je hygroskopická, takže by ty boby měla vysušit jako mumii, ale že by to odsmrádlo, o tom pochybuju. na loužičky po našem nemocnym psovi to stačí jako vysoušeč, ale jako depachizátor...ne e
Odpovědět