Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 764
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Už jsem to dávala do jiného vlákna

Na FB položil ve skupině mediků a lékařů jeden pán dotaz, jak by šlo s nemocí bojovat doma v případě plných kapacit v nemocnicích. Za tyto informace neručím, pouze kopíruji. Třeba by to mohl okomentovat nějaký lékař rozpadlík ;)

Otázka:
Měl bych trochu off-topic prosbu. Nešel by sepsat článek o tom, jak může optimálně postupovat v domácím prostředí laik při léčbě svého blízkého s těžkým průběhem, který z kapacitních důvodů nemůže být přijat do nemocnice? Obávám se, že časem by se takový manuál mohl sakra hodit a nechci se spoléhat na to, zda nějaké pokyny zveřejní třeba min. zdrav. Uvítal bych případně i diskusi (lékařů) zde na FB. Jako laika mne napadá několik dotazů (nevylučuji, že to mohou být i úplné nesmysly). Typickým příkladem budiž jinak zdravý muž, 80 let, koronavirus pozitivní, s počínajícím zápalem plic.
1) antibiotika - nasadit ano/ne? Pokud ano, jaká? A za jaké situace? Pro jistotu okamžitě nebo např. monitorovat stav domácími CRP testy?
2) kortikoidy - něco jako Ecobec spray, ano/ne? Pokud ano, za jaké situace? Vím, že snižují imunitu a na virové zápaly plic se obecně nedoporučují. Ale co ve stavu vysoké nouze?
3) další léky - mukolytika, antitusika? Samozřejmě nekombinovat a ta na správný typ kašle. Co salbutamol, např. Ventolin Inhaler?
4) oxygenace - je-li k dispozici domácí kyslíkový koncentrátor, nasadit kyslíkovou terapii? Co nejdříve nebo až při zhoršeném stavu ve stavu nouze? 24 hodin denně? Jak dávkovat kyslík, na maximum? Radši kyslíkové brýle nebo maska?

Odpověď:
Obecně lze říci, že bez základních znalostí,nemocničního komplementu a vybavení toho moc nezvládnete.Pokusim se nastínit jak bych obecně postupoval já ve Vašem případě. Vycházím z předpokladu,že máte základní monitoraci (pulzní oxymetr,tonometr) a nemáte lékařský background.Obecna léčba resp. infektu:antipyretika(paralen 500mg tbl á 6hod,obklady), volně prodejná mukolytika ( ACC,Mucosolvan) + chronická medikace,pokud pacient trpí pl.chorobou (astma atp.), důsledná péče o hydrataci.Dobře větraná místnost,poloha s elevací trupu cca 45st. ATB- pouze na předpis ( z mého pohledu lékaře v kontextu CoVid spíše při klin.známkách bakteriální superinfekce nebo u ohrožené imunosuprimované populace ).O2 apl. - spíše obličejová maska -pri SpO2 pod 95% (u zdravé populace bez chron.pl.onemocneni) Monitorace klin. stavu a interpretace je bez medicínského background velmi obtížná- obecně bych sledoval stav vědomí a jeho kvalitu (reaktivita nemocného a jeho projev) a saturace krve kyslíkem (zhoršování při progresi infekce).Ale jako laik bych se na tohle vykašlal a domácí léčbu řešil v situaci,kdy by adekvátní léčba v nemocnici nebyla možná (apokalypsa), protože jen rychlá a správná léčba ( i např. včetně org podpory) v takových případech může pomoct, což laik nezajistí a při prodlení pak už může být veškerá snaha o záchranu pacienta marná
Kdo je připraven, není překvapen.
Pez
Příspěvky: 355
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Pez »

Ano, to jsem četl.
Je to právě hodně obecné.
Myslím, jestli jste někdo nenašel oficiální doporučení, pro ty kteří jsou doma a nemají zatím zhoršení pro hospitalizaci.
PeFi
Příspěvky: 1322
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Pez píše: 13.03.2020 20:09 Nenašel jste někdo nějaké oficiální doporučení nebo léčebný postup?
Prosím, zatím pouze ověřené informace, jestli teda jsou.
Oficiální doporučení vám poskytne prakticky/ošetřující lékař nebo hygiena ;-)
Pak jsou tu ještě doporučení národních odborných společností.
Všechno ostatní je pak asi už neoficiální.

Kdybyste tedy chtěl něco neoficiálního, co jsem navíc našel přes zastánce postupů, které jsou sice podložené jak zkušenostmi tak studiemi, ale které Sysifos považuje za šarlatány, tak už jsme sem dával odkaz na doporučení Čínské expertní skupiny ze Šanghaje. Jelikož ke konci krátce zmiňují i možnost využití postupů z oblasti tradiční čínské medecíny, tak se obávám, že zaostalé čínské postupy pro osoby zvyklé na špičkové české zdravotnictví navíc dozorované SUKLem nebudou ani dost oficiální ani ověřené:
https://mp.weixin.qq.com/s/bF2YhJKiOfe1yimBc4XwOA

Ale hlavně mám pochyby, že naše špitály budou mít vůbec zásoby surovin na to, aby vám byly schopny poskytnout to, co zaostalí číňani doporučují, protože "suroviny", jsou v distribuci běžně dostupné, ale zase tak běžně se nepoužívají a oni by je museli od distributorů objednat dříve, než je budou potřebovat. Na zásobení OPP lze tušit, že nejsou schopni postarat se ani sami o sebe, natož pak řešit péči o nával pacientů, který se "vůbec nedal předvídat".

Takže například místo Ringerova nebo lépe Hartmanova roztoku očekávejte běžně dostupný fýzák, takže jako bonus se vám koronavirem rozhozený poměr Na/K ještě dále zhorší. Ale oficiální a doporučené to bude, to se nebojte.

Část z postupů pro nemocnice můžete imitovat v domácí péči, proto je to podle mě zajímavé.
----
Omlouvám se za poněkud jízlivý tón, ale to, co je u nás doporučené a oficiální je celkem často tak 10 až 20 let za stavem vědy ve světě.
Pez
Příspěvky: 355
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Pez »

To si špatně rozumíme. Vůbec mi nejde o naše zdravotnictví.
Právě, že jsem nikde, ani na cizích webech, nenašel doporučení na domácí lečbu v počátku nemoci.
Přitom třeba na It. stránkách se píše, že se zdravotní stav postupně může zhoršovat a pak se rychle zlomí do kritického. Doktoři tam píší, že i když jsi relativně v pohodě, tedy nemáš indikace pro hospitalizaci, tak se stav může po nějakém čase prudce zhoršit.
Proto mi jde o to, jak co nejvíce organismu pomoci, samozřejmě mimo vitamíny a minerály.
PeFi
Příspěvky: 1322
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Pokud jsi otevřený novým myšlenkám a umíš anglicky (nebo italsky), tak zkus na níže uvedeném odkaze toto - dole na stránce jsou dost zajímavé "News releases" z poslední doby:
http://www.orthomolecular.org/resources ... ndex.shtml
Pez
Příspěvky: 355
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Pez »

jj o tom C, jsem už četl, už jsme to řešili jinde. :yes
Jen tam není, nebo jsem to přehlédl, kdy s tím začít. A jak jsi psal jinde, tak mě asi nebudou radi vidět nakaženého s žádostí o infuzi, to stejné s Hartmanem.
PeFi
Příspěvky: 1322
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Moje zkušenost je, že když jsem vitamín C užíval pravidelně delší dobu, tak se tělo naučilo a někdy jsme na něj měl chuť a někdy ne. Prostě podobně jako s žízní a nebo chutí na něco slaného, kyselého atd.

S nástupem příznaků chřipky jsem po cca 2 hodinách od dávky vitamínu dostal chuť na další dávku. Rekord jsem měl kolem 20 g/den, víc jsme se bál, ne že bych neměl chuť na další. Když mi nic není, tak je můj denní strop 6g/den.

Obecně vitamíny a minerály jsou to, na čem se v domácí péči dá stavět. Z toho co jsem posbíral:

Dostatečná hladina vitamínu D může sloužit jako prevence cytokinové bouře. Dostatečná hladina je někde poblíž poloviny normálního rozsahu, ne na jeho spodním okraji. Oficiální doporučené denní dávky jsou na kočku, protože aby ses udržel poblíž poloviny normálního rozsahu, potřebuješ (dospělý chlap, 75 kg) dlouhodobě přísun kolem 1200 až 2000 IU/den. Můj nemocný otec bral cca 400 IU/den a pod pečlivým dohledem lékařky si takto během několika let pořídil těžký deficit vitamínu D ...
Na vhodné množství vitamínu D jsou kdesi na webu kalkulačky zohledňující stávající hladinu, věk, pohlaví a hmotnost. (S vitamínem D je ideální dodávat i vitamín K, hořčík a bór, protože jinak můžou nastat problémy s vápníkem.)

Dále je potřeba podporovat ledviny a udržet v rovnováze elektrolyty. Pacoši s Covid-19 ztrácí draslík. Draslík se dá zcela bezpečně získávat z rehydratačních nápojů (např. Iontia), ale taky z banánů, jablek a bůh ví čeho dalšího. Jako chemii mám pro případ nouze v záloze chlorid draselný a citrát draselný, ale s chemií to není úplně sranda.

Výborné jsou vývary - zeleninový, kuřecí, hovězí. Moc nesolit, protože tělo bojující s Covidem bude potřebovat draslík a ne sodík.

Jako první pomoc i jako prevence by velmi slušně fungovat vysoké dávky vitamínu C, v domácí péči vitamín C ve vodě, vyšší dávky jako pH neutrální askorbát, aby se nerozhodilo pH. Vyšší dávky by měly jít doma v liposomální formě, ve špitále pak infuze dle závažnosti a tělesné hmotnosti do cca 25g/den.
Více k vitamínu C a jeho dávkování je v knize:
Vitamín C a megaskorbická liečba – zabudnutý poklad
Dá se koupit, dá se ale i upirátit PDF

Na zápal plic by měl fungovat zvlhčovač vzduchu nebo inhalace (vincentka), pokud máš zdroj kyslíku tak když poklesne saturace pod 93% (oxymetr stojí cca 600 kč, já ho bral narychlo v Lidlshopu), tak to chce zajistit přísun kyslíku.

Když bude místnost lehce vonět eterickým olejem, tak to nebude špatně - zázrak se nestane, ale dobře se to dýchá a nepatrně to desinfikuje vzduch v místnosti.

Důležité může být i správné dýchání. Je potřeba hluboce dýchat a zapojovat i bránici, protože tekutina, která drží plíce v provozu, vzniká při pohybu plic. Pokud člověk fláká dýchání, tekutina se netvoří a plíce ochotněji kolabují. Jeden z důvodů proč to možná děti zvládají tak dobře je, že malé dítě přirozeně a pořádně hluboce dýchá, zatímco dospělí to flákají a důchodci dýchají vysloveně opatrně. Pořádní dýchání je základ, navíc když má tělo kyslík, tak si umí za pomoci kyseliny askorbové generovat peroxid vodíku a tím zabíjet viry.
Pez
Příspěvky: 355
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Pez »

Uvažuji hodně podobně.
Vitamíny a minerály jsou vcelku jasné, jen u toho draslíku se trochu bojím předávkování. Domácí test jsem nenašel, jen krevní v laboratoři.
Kyslík je jasný.
Medikaci, pro mírnějši příznaky, jsem řešil s doktorem a je stejná jako u chřipky. viz Jenny
Tady se to láme.
Při zhoršení stavu, mi zatím stále vycházi nejlíp nemocnice, aspoň dokud bude zdravotnictví stíhat.
Při scénáři jako nastává v Itálii, tedy rozpad zdravotnictví, bych byl schopný ještě dát infuzi ale tím by to pravděpodobně skončilo. Ono jde sehnat i plicní ventilator ale k tomu potřebuješ dost dalších věcí a hlavně znalostí, a mám dojem, že by to spíš vedlo k prodlužování trápení pacienta.
PeFi
Příspěvky: 1322
Registrován: 15.03.2014 13:01

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Já doufám, že s orálním přijme askorbátu dosáhneme toho, že infuze nebudou potřeba - u infuzí taky končím.
Ještě mám v záloze možnost zkusit vyrobit liposománní vitamín C, ale první pokusy naznačily, že výsledek bude mít dost otřesnou chuť.

Je potřeba si dávat pozor na to, že po cca týdnu u mnoha lidí nastalo zlepšení, které ve skutečnosti bylo jen klidem před bouří.

Tady je hodně zajímavý příběh z Wuhanu:
http://www.orthomolecular.org/resources ... 6n17.shtml

Dávka "20,000 mg daily" není 20 mg za den, ale 20 000 mg, tedy opravdu 20 g za den.
jahaman

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od jahaman »

Tady https://medium.com/@joschabach/flatteni ... a324fe9727
je clanek, bohuzel anglicky, tykajici se zplosteni krivky, jejiz graf se ukazuje vsude jinde.

Je to ovsem pobrano vzhledem k cislum populace, proste a jednoduse matematika.
Pro neanglictinare (ale ono to jde poznat z obrazku): zplosteni krivky neni matematicky mozne, proste na to zrejme nemame kapacity (pocitano pro USA, nevim jak lepe jsme na tom v CR oproti USA).

Resenim je jedine kompletni karantena jako ve Wuhanu.

Doplneni: krivka pocita s temi 6% co potrebuji plicni ventilaci, s poctem plicnich ventilatoru a dobou potrebnou byt na tomto plicnim ventilatoru napojem.
Pokud tuto informaci maji i nasi predni odbornici, maji urcite presnejsi cisla a o tomto vi. Tedy z meho pohledu bude otazka vyhlaseni celoplosne karantety, nehlede na ekonomiku a prohlaseni z dnesniho rana, asi velmi rychla.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 139
Registrován: 22.09.2016 13:04
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Vladimir »

Ohľadom nosenia rúšok/respirátorov/masiek v dnešnej situácii.

Rúško má hlavne chrániť ostatných, respirátor/maska nositeľa. Čo ak chcem chrániť seba aj ostatných? Respirátor a cez neho rúško? Aký máte na toto názor?
Vladimír
d-s
Příspěvky: 330
Registrován: 18.10.2015 21:40

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od d-s »

Respirator chrani aj ostatnych.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3378
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Respirator s vydechovym ventilkem nikoli.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Annele
Příspěvky: 222
Registrován: 07.04.2013 14:20

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Annele »

Co to s člověkem je?
Podle příznaků sice nelze jednoznačně rozeznat korovavirus, ale určité vodítko můžete najít zde:

Symptom COVID-19 Chřipka Viróza

horečka často často zřídka
kašel často často málo

únava někdy často někdy
bolesti kloubů někdy často často
bolesti v krku někdy někdy často
bolest hlavy někdy často zřídka
dechová nedostatečnost někdy ne ne

rýma zřídka někdy často
průjem zřídka někdy ne

kýchání ne ne často


Zdroj: https://www.kleinezeitung.at/lebensart/ ... l#cxrecs_s

Edit: Tak se mi to formátování nepovedlo. Pokud někdo chcete, můžete to upravit do tabulky, já na tomhle počítači nemám žádný program, kterým by to šlo.
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 139
Registrován: 22.09.2016 13:04
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Vladimir »

Symptomy, tu je to v peknej prehľadnej tabuľke:
Obrázek
Vladimír
d-s
Příspěvky: 330
Registrován: 18.10.2015 21:40

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od d-s »

proforma píše: 14.03.2020 12:56 Respirator s vydechovym ventilkem nikoli.
Aj ten, do urcitej miery.
Ani rusko nezabrani rozsirovaniu virusu do okolia, cast prejde cez rusko.
Ale nema uz "rychlost" a rychlejsie pada k zemi.

Akakolvek prekazka ktora spomali/zastavi kvapky ciastocne chrani okolie.
Uplna ochrana je iba nechodit medzi ludi.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3378
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fran ... paign=null

Francouzsky ministr zdravotnictvi tvrdi, ze protizanetlive leky (Brufen apod.) zhorsuji prubeh viroz, nebot snizuji imunitni odpoved tela.

Vim, ze se to tu davalo jak hypoteza JPP, proto sem davam odkaz na snad kvalifikovany nazor.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
MrPorter
Příspěvky: 445
Registrován: 18.10.2012 12:50
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od MrPorter »

No a z naší strany:
„Není pravda, že Ibuprofen zhoršuje průběh nemoci Covid-19,“ píše Česká lékárnická komora na Twitteru v reakci na některé dezinformace, které se v této souvislosti objevily.
Nuwara
Příspěvky: 553
Registrován: 17.02.2012 11:07
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Nuwara »

Někde jsem zahlédl rozhovor se šéfem pražské záchranky, který doporučoval nesnižovat horečku léky, v případě, že by byla už fakt neúnosná, tak maximálně fyzické snižování (zábal apod...). Zdůvodnění je, že horečka je pouze imunitní projev a pomáhá tělu v boji s virem.
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 3378
Registrován: 23.09.2014 14:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

:lol:
@MrPorter: Nevim, jakou kvalifikaci ma francouzsky ministr zdravotnictvi, doufam, ze to taky neni pravnik, ekonom nebo podobny odbornik na zdravotnictvi. U Ceske lekarnicke komory bych se asi nejdriv ptala, jake maji marze u Aspirinu/Paralenu a jake u Brufenu/Valetolu? :)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
Odpovědět