Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Toto vlákno jsem chtěl oddělit od vlákna Wu-chanská blokáda, protože začalo být příliš zahlcené.
Nedávejte sem žádné odkazy a informace o tom co se děje v Číně, nebo kdekoliv jinde. Nepište co si myslíte o tom, jak to bude postupovat a podobně.
Podělte se jaká opatření v konkrétní fázi postupu nákazy jste udělali vy osobně a inspirujte tak ostatní. Pište kdy u vás přijde na řadu nošení respirátoru a dalších ochranných pomůcek. Nezacházejte příliš daleko do budoucnosti, jen do té, jak se situace vyvíjí. Nákup zásob potravin, vody a střeliva zanedbejme, počítejme s tím, že jako rozpadlíci je máme, jen navýšíme jejich stavy.

Před týdnem, než začala křivka strmě stoupat bylo dle oficiálních pramenů necelých tisíc nakažených.
Stejně asi jako ostatní, jsem doplnil respirátory třídy FFP3, savo, antibakteriální mýdlo, desinfekční gel na praní Sanitol a desinfekční gel na ruce. Ten jsem nekupoval v drogerii, ale řekl si o něj kamarádovi doktorovi. Mám tedy ten, co používají doktoři před operací. Jsou to věci, které upotřebím i až epidemie pomine.

V současné době, po týdnu, kdy jsou počty nakažených na patnáctinásobku a nákaza je už blíž (Německo, Itálie, Francie), zavádíme domácí opatření.
Žádný Fast Food a další místa, kde obsluha bere jídlo do ruky. Přestali jsme kupovat volně vystavené pečivo, jen balené, nebo u pekaře, kde ho do tašky dává obsluha v rukavicích.
Všichni doma mají svůj desinfekční gel. Děti ho používají ve škole před obědem a všichni, když saháme na něco, na co sahá hodně lidí, třeba nákupní košík, nebo peníze. Vydesinfikoval jsem i mobilní telefony a nedáváme je z ruky.
Nevětrané prostory s velkou koncentrací lidí. Odpustíme si návštěvu kina, divadla a podobně. Hromadnou dopravu naštěstí nepoužíváme.
Vitamín C, vitamín D a zinek v šumivých tabletách a pečlivé oblékání, abychom předešli byť mírnému nachlazení.
Důsledná hygiena rukou, správný postup mytí jsem vytisknul a dal dětem do koupelny. Tento postup se dá aplikovat i na desinfekci rukou gelem.
Jsou to v tuto chvíli dostatečná opatření, nebo jste přidali něco dalšího?
Přílohy
Mytí rukou.jpg
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od pylorus »

Moje strategie na vzniklou situaci:
:idea: Předběžná opatrnost (vyhýbání se velkým městům a shromáždění lidí)
:idea: doplnění + ev. navýšení zásob léků
:idea: urychlené dokoupení zařízení na která zatím nebyl v rozpadlickém rozpočtu dostatek financí (elektrocentrála)
:idea: chladná hlava a pečlivé sledování vývoje ve svobodnějších zemích typu SRN, Kanada, Francie, USA, kde je pravděpodobnost na kvalitní a pravdivé informace
Naposledy upravil(a) pylorus dne 02.02.2020 23:21, celkem upraveno 1 x.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Del-in
Příspěvky: 233
Registrován: 28.05.2015 1:07
Pohlaví: žena

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Del-in »

Pohla jsem muže k tomu, aby zvážil přednostní nákup ozonového generátoru. Zvážil a objednal. Co si od něj slibuji je asi jasné - dekontaminaci respilonu, oblečení a případně dalších věcí.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Nebojsa »

Bydlím na větší vesnici s dobrou dostupností krajského města kam nemusíme a chatu/chalupu mám v ještě menší dědině na jejím konci v kopci kde pozemkem protéká pramen z nedaleké studny. Takže to plánuji i jako místo kde se dá tohle přečkat s menší pravděpodobností nakažení než někde uprostřed města či větší vesnici. Jak by řekl Džugašvili - Jesť vira, jesť problema, nět vira, nět problema. Zase narozdíl od ostatních co se kumulují na střelnicích tak já ho chytit tak jsem asi jasnej. Takže separování stavím nad ostatní popsané věci. K tomu se mi podařilo zavčas ukořistit nějaké polomasky,ffp3 roušky a ty nanonávleky na krk. Zbroják asi nestihnu, ale na tohle by mi byla zbraň k ničemu. Obrana domova bude v tomto případě jednoduchá - stačí hodně nahlas když budeme kašlat a nikdo soudnej do domu nevleze(čest magorům). Takže jsem zatím palné zbraně vypustil - na tuhle situaci s virem jsou nanic (navíc v masce je to spíš o infarkt). No a nějaké ty zásoby na obou místech(manželka další nákupy už zatrhla). Prostě nemyslím si že se to tu zhroutí a budou nějak potřeba zbraně, riziko samo o sobě bude chodit po venku takřka v čemkoliv. Tož asi tak.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od pepaf »

To Bill:
Řeším to stejné jako Ty - FFP3, desinfekci a pod.. To je teď základní.
Pečivo budeme řešit domácí el. pekárnou, tak že doplňují suroviny pro pečení.
Ostatní prostředky máme asi všichni tady, to není určitě tématem
Co se mě líbilo, tak kvalifikovaný příspěvek ve vedlejším Wuchan vláknu k postupu opakované desinfekce polomasek.
Kdyby měl někdo odborný postup k R respiratorum bylo by to fajn. Protože nevhodný postup v této oblasti může být sakra fatální..tedy nejen u respirátorů, ale i oděvů a tak.

Podotýkám, že ZVS jsem absolvoval, ale ne vše se dá v civilu rozumně aplikovat
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Pandemický plán ČR
Rok vydání 2011 jako reakce na asijské chřipkové epidemie, ale v předmluvě se píše i o modifikaci pro SARS, apod.
Přílohy
Pandemický_plán_ČR.pdf
(412.75 KiB) Staženo 351 x
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Státní zdravotní ústav - rozcestník k informacím o viru 2019-nCoV
http://szu.cz/tema/krizove-situace/2019 ... us-wu-chan
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Jak správně kýchat a mýt si ruce podle Petra Smejkala (infektolog IKEM)
https://www.youtube.com/watch?v=ChAqT5so2mM
čimango
Příspěvky: 392
Registrován: 04.11.2012 15:05
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od čimango »

Co jsem udělal - mírně jsem zpozorněl, dokoupil něco málo provozních zásob suchých potravin, pár filtrů do gasmasky a zcela formálně 10 respirátorů (kupoval jsem z eshopu kanady, tak to bylo za jedno poštovné). Respirátory hlavně z důvodu lepšího sociálního začlenění do případné orouškované veřejnosti, protože jinak si myslím, že budou na exkrement.
Desinfekce různých druhů, rukavice apod. mám stabilně v zásobě, protože často pracuji se zvířaty (živými i mrtvými).
Dokoupím ještě menší zásobu protirýmičkových léků (bolest, horečka, kašel, otoky sliznic) a láhev nějakého dobrého rumu ;).
Aneb nejhorší smrt je z vyděšení a případnou gradaci problému budu řešit až nastane. Všimněte si, že ve vlákně o Wu-chanské blokádě se navzájem děsí převážně "viroví" nováčci :) .

Ještě k ochraně dětí - většina virových chorob má u dětí do cca patnácti let zcela marginální průběh - typicky třeba klíšťová encefalitida, patá, sedmá nemoc atd.. Když moje děti měly sedmou nemoc s jednodenní horečkou a mírným zarudnutím tváří, tak mě slezla kůže a nehty na rukou i nohou. . .
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Ja jsem dokoupila domaci pekarnu - dlouho jsem nad tim vahala (je to dalsi kram do kuchyne, ktery potrebuju?), tohle rozhodlo. Jo, muzu chleba delat i v mise a pect v troube, ale to je moc prace :-) Udelat dobry chleba je otazka na den - hlidat kynuti, promichat apod., ocenuju, ze nasypu ingredience a nemusim se starat. To je asi nejdulezitejsi z toho, co mi chybelo. Jinak jen mirne navyseni existujicich zasob.

Vyznamna edukace sirsi rodiny :-) Najednou se zacali zajimat i laici. Takze nejaky pozitivni dopad to ma :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 874
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Count »

Navýšil jsem zásoby standardních trvanlivých potravin, které držím celoročně a společně s tím přikoupil i věc, kterou jsem do této doby opovrhoval - papírové kuchyňské utěrky. Na utírání různých blivanců a podobných "nehod" jako dělané. A k tomu pár rolí plastových pytlů, ať je to kam házet.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Nebojsa »

To já zase navýšil zásobu toaleťáku, ale nevím jestli ho nevypotřebuju dopředně :) , jinak by moh několik měsíců stačit. Dneska došel 5litr nějaké desinfekce na ruce a ještě zbývá dokoupit pár balení Sanytolu na prádlo. Jo a kořist z mynulého týdne jsou gumové rukavice dvě velikosti 100+100ks... paní se omlouvala že prodávají jen celá balení prej celých 135Kč/krabice....no přišel tam ještě jeden "poučenej o situaci" tak jsem bral jen těch 1+1 aby na něj něco zbylo.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Dokoupila jsem FFP3 respirátory, šátek proti virům R-shield, gumové rukavice, Septoderm, Chloramin, Savo, vitamíny, balení roušek a plavecké brýle, které dobře těsní. O něco jsem zase navýšila stav zásob potravin. Jinak sleduji dění, snažím se minimalizovat pohyb tam, kde je spousta lidí (kino, fronty v obchodech, mhd, kulturní akce apod.). Nákupy dělám radši větší a méně často. Důkladně desinfikovat ruce po nákupu atd. Ještě uvažuji nad tou domácí pekárnou.
Kdo je připraven, není překvapen.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od viktor »

Jenny ,, jsem si ji také koupil. V EVE.cz ji maj za 1290, kc a funguje supr. Jo maso udelat umim na x zpusobu ale pect chleba klasickym zpusobem je fakt jednak dost slozite a musí se to umet. V pekarne to jde snadno. K snidani byla vanocka z pekarny. Na smesi vyprd.. udelaj si vlastní.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Pekárnu teda nemáme, ale kdysi jsem koupil takovou hranatou formu na chleba, tak jí asi zase vytáhnu. Těsto míchám v robotu. Včera v obchodě jsem zase zkartáčoval nějakýho dědka, jak se přehraboval v rohlíkách.
Nebojsa píše:...Dneska došel 5litr nějaké desinfekce na ruce...
Jaké je asi ideální množství desinfekce na ruce? 5 litrů mi přijde už docela dost, vzhledem k tomu jaký množství se používá.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od colek »

Dokoupil jsem Danielse,neboť vnitřní desinfekce je nejdůležitější a taky to pomůže proti trudomyslnosti... :oops:
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Koniáš »

Dokoupil jsem žitnou mouku.
Chleba pečeme normálně a bez žitné mouky to není ono. Pak je to veka a ne chleba.
Ostatně soudím, že Evropská unie musí být zrušena.
Koniáš
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od dracekvo »

Pekárna má tu výhodu, že tam nasypete věci zapnete a necháte to být. Ona to sama rozmíchá a nakyne a pak peče.
Případně je tam program jen na rozmíchání a kynutí. Výborné na knedlíky.

Já asi extra brejle kupovat nebudu. Mám bílé střelecké a pokud by šlo fakt do tuhého, tak budou muset stačit brýle na krosku. Ty jsou utěsněné myslím dost.

Kouknul jsem na bazoš. A někteří vykukové se toho chytli. Viz třeba nabídka roušek.
Nebojsa
Příspěvky: 375
Registrován: 30.01.2020 15:34
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Nebojsa »

Bill Masen píše:Pekárnu teda nemáme, ale kdysi jsem koupil takovou hranatou formu na chleba, tak jí asi zase vytáhnu. Těsto míchám v robotu. Včera v obchodě jsem zase zkartáčoval nějakýho dědka, jak se přehraboval v rohlíkách.
Nebojsa píše:...Dneska došel 5litr nějaké desinfekce na ruce...
Jaké je asi ideální množství desinfekce na ruce? 5 litrů mi přijde už docela dost, vzhledem k tomu jaký množství se používá.
5l na ruce nevím už dřív sem koupil 5l Savo, prost postupně co začalo v širším tisku prosakovat že Čína jen tak (očima opatřeními naší vlády) z plezíru uzavřela Wuhan. Ideální stav by bylo mít věci tak na rok dopředu, ale člověk vždy na něco zapomene. Tchán má 50 pytlů s obilím, tak jsem ženě před týdnem říkal že je budoucí multimilionář a tak od pár pytlů že mu zavčas odpomůžu a už teď se směji na čem to budu v případě potřeby mlít :) . Ty pekárny jsou fajn (nějakou zánovní mám), ale klidně pak pár dní či týdnů nemusí jet elektrika, takže kdo má solár je ve výhodě, ostatní buď postaru na plynovém vařiči (ten také zvažuji) nebo spíš dřevem (měli by klesnout ceny nemovitostí ve městech, pač tam se dřevem moc nedá :) ).
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Já jsem na tom zhruba jako ostatní zde. Respirátory různých typů (občas něco kutím, tak mi zbylo) plus dokoupeno 5 kusů FFP3 s prodlouženou skladovatelností. Nesterilní rukavice tenké, asi čtvrt krabice odolných nitrilových, 2 litry gelu na ruce od českého výrobce (složení velmi podobné Septodermu + obohaceno o "zlý" Triclosan) + pár malých Sanytolů do kapes. Gelová mýdla moc rád nemám, takže používám nebakteriální klasiku, kterým vévodí Hanušovo mýdlo (nic pro vegetariány :D ). Na oči brýle na kolo, balistické a nepřímo větrané pracovní (v případě nouze lze odvětrávání zasilikonovat). Na povrchy klasické a antibakteriální Savo (lahve, rozprašovače), něco Dezipuru.
Zásoby jídla na několik týdnů, léky, vitamíny... Kdyby došlo až k výpadku energií, tak stabilně mám spoustu svíček, malý plynový vařič se zásobou kartuší, petrolejku + palivo, o teplo se starají krbová kamna.
V případě výrazného zhoršení situace zvážím nákup polomasek (celomasek) a 3 sady filtrů na osobu a civilněji vypadajícího atombordelu (1-2 kusy). Momentálně mám jako nouzouvou náhradu atombordelu nepromokavý komplet na kolo.
Co se týká pekárny, tak je dobrá příležitost s ní začít. Před lety jsem pořídil rodičům a je nevyužitá, tak ji zrekvíruju.
Odpovědět