Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Fabulous »

Jak si mýt ruce - názorná demonstrace.

https://twitter.com/ali_noorani_teh/sta ... 62661?s=21
Uživatelský avatar
Zarozak
Příspěvky: 758
Registrován: 07.05.2017 12:29
Bydliště: Za Rohem

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Zarozak »

Můj názor na toto je takový,že se prostě tomu nedá vyhnout/utéct. Dá se to možná oddálit,ale kdyby epidemie přerostla v něco takového,co se tu řeší,tak je jen otázkou času,kdy to člověk chytí. Taky pokud stát vyloženě nenařídí a taky neuhlídá karanténu(a to ten náš sotva),tak jen málokdo by byl schopný dneska v dnešní době i v zájmu holého přežití tomu obětovat naprosto všechno,co má a to ještě k tomuto bude vůbec mít prostředky jen promile obyvatelstva. Většina se bude stejně jen spoléhat na to,že se to nějak vyřeší anebo,že nákazu přežijou.....a to doufání,že nákazu přežiju je podle mě snad asi jediná schůdná cesta,podle všeho,co se doposud objevilo a zjistilo. Ruku na srdce,vy by jste někdo za týden/14 dní,kdy dejme tomu se u nás začnou ve větší míře objevovat první nakažení, dokázali hodit za hlavu práci(neb dlouhodobá neschopenka=pro 85% obyvatelstva výpověď), dluhy, hypotéky atd. a vypadnout s rodinou,co nikdy venku nebivakovala někam do lesa a tam přežívat třeba pár měsíců nebo i rok,než se situace a lidstvo nějak vyselektí? Co potom??
Taky ty roušky,respíky apod. to je spíš na pousmání. Já občas pracuji i s mnohem sofistikovanějšími ochrannými pomůckami typu uzavřený přetlakový tyvek s poměrně výkonnou filtroventilací atd. a dovedu si představit,že mě to teď ochrání před kapénkami,ale už si vůbec nedovedu představit důkladnou desinfekci v domácích podmínkách a hlavně opakovatelnost použití,protože takový ochranný komplet si brát na každé vyjití ven nový je naprostá finanční sebevražda.....ty respirátory atd. jsou oproti tomu opravdu jen chrchlátka pro ochranu ostatních přede mnou než naopak a i tak jich bude potřeba desitky na osobu venku na den. Potom taky pokud bych vyšel v návlekách ven,tak za pár desítek metrů je mám prodřené od chodníku.Tyto prostředky jsou všechny dělané do laboratorního prostředí na lité hladké podlahy,kde se člověk o nic nenatrhne,nic nikde nepoškodí. Nějaká skutečně adekvátní účinná ochrana by se musela pohybovat snad v ceně tisíců a to jen v jednorázovém provedení. Dodržet venku nějakou kázeň,když se mi třeba zapotí plavecké brýle a budu je potřebovat nadvednout a co všechno bych pro to musel udělat,aby to bylo správně a nevzniklo žádné riziko.........to je prostě utopie. Nakoupit pár konzerv a přežít týden v bytě/domě to ano,ale z dlouhodobého hlediska? Neříkám,že by někdo možná nedokázal přežít totální biohazard kolaps,ale to by bylo opravdu pro hrstku vyvolených a spíš by to bylo jen o štěstí a naprosté just in time improvizaci než o nějaké připravenosti a předvídavosti
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od zedik »

Mám podobnej názor,riziko nákazy lze snížit ale zabránit tomu nelze.Z příkladu z číny - mě by třeba vůbec nenapadlo řešit bankovky a mince.Takových drobností bude víc a všude nejde dlouhodobě chodit v rukavicích a komplet ochraně.Vzhledem k informacím,že nakažliví můžou být i uzdravení jedinci je do budoucna šance vyhnout se kontaktu minimální - nemůžou uzdravené lidi do nekonečna držet v nějaké karanténě.Smysl asi má se dostat do co nejlepší fyzické kondice a doufat,že než se to masově rozšíří najdou co nejúčinější léčbu a doufat,že nenastanou komplikace.
Karantény dle mě smysl mají minimální,řeší se v okamžiku kdy to u někoho najdou - vzhledem k tomu,že příznaky se objevují po týdnu a během toho týdne je člověk nakažlivý aniž by měl příznaky to klidně může být i u nás už teď - jen se to ještě neprojevilo.Až se to objeví u nás je potřeba si uvědomit,že ten člověk nejspíš už týden chodil mezi lidma a předával to dál,stejně jako lidé které potkal.
Příklad z dnešní noci kdy rakušáci zastavili železniční dopravu kvůli podezření - testy negativní tak to znovu pustili.Přitom se ví o nemocných,kteří měli také negativní testy
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od viktor »

zarozaku mas bohužel naprostou pravdu. ale u viru je to souboj s casem. Ona ta potvora zas zmutuje a vyhasne.. otázka je kdy..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Germanik1 »

Co úvaha nad opačným postupem? Infikovat se co nejdříve, dokud jsou prostředky a kapacity pro léčbu a péči? Pravděpodobně část populace je imunní, tak jako u eboly, část se stane trvalými přenašeči a každý únik může být jen dočasný. Jinak nevěřím, že by za skutečně plošné epidemie tenhle stát byl schopen z kapacitních důvodů někoho lovit. Nejvýše bude bránit zdroje. Navíc to ani neumí.
Udělám co musím
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Radek07 »

To možná funguje u jiných nemocí. U Covid-19 imunitu nezískáš - naopak tělo vysílíš a padneš v další vlně. Další problém jsou experimentální léky s vedlejšími účinky. Covid 19 taky napadá a různé orgány a v horší variantě zápal plic či poškození srdečního svalu. Lék a vakcína zatím nejsou , takže jedině izolace, kus štěstí a čekat na vakcínu.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Germanik1 »

Dobrá, není někdo lékař, ev. od fochu? Co z dostupných léčiv shromáždit pro případnou samolečbu v izolované skupině? Pochopil jsem že je nutné regulovat vysoké teploty, podpůrné prostředky a co dál?
Udělám co musím
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

No, pro mne je otazka, zda je vhodne regulovat ty vysoke horecky? Pokud je clovek jinak zdrav (tj. neni kardiak, astmatik apod.) nebo neni male dite, tak vysoka horecka je v podstate jediny ucinny mechanismus, ktery telo pro boj s infekci ma. A vy mu ji chcete brat? Jinak zdravy clovek vysoke horecky ustoji. Asi by to nemelo jit pres 40 C, to by pak ke srazeni bylo (osobni zkusenost mam max. 40,2 C a to uz jsem byla fakt lazar), ale srazet treba 39 na 38 se mi zda jako blbost. A uplne vysoke horecky stejne lip zazene mokre prosteradlo nez megadavka chemie, ktera se pak muze odrazit na jatrech.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Germanik1 »

To jsem měl na mysli dlouhotrvající vysoké teploty, tedy kus nad 40 C. Samolečicí vlastnosti a příčiny vysoké teploty znám. Jde o dobu trvání, kdy může dojít k dalšímu poškození orgánů a je třeba srážet teplotu. Jde mi o to, jestli někdo nemá nějaký nový postup
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Taky by se hodilo něco, co pomůže plicím. Něco na kašel asi nebude úplně to pravé ořechové.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od vratnikp »

lékařské vzdělání nemám, ale razím teorii, že nejlepší léky jsou silná imunita, prevence a znalost svého těla - každý z nás reaguje jinak a trpí na něco jiného. Já např. trpím na záněty HCD. Že je zle, poznám den a půl dopředu. 4 Roky zpět, kdy jsem pravidelně cvičil sem nemarodil ani jednou, poslední rok mi na to nějak nezbýval čas a už jsem jednou zalehl - mít pěkně okysličenou krev kadriotreninkem.
no a k volným léčivům obecně - nehromadím nic, mám zásobu níže uvedených léků tak dva, tři cykly nemoci a zásobu každý rok udržuju čerstvou. Držet léčiv více, mi přijde jako plýtvání zdroji.

na zažívání:
endiaron
smecta
živočišné uhlí
Immodium
na chřipku a nachlazení:
coldrex drink
paralen
Codein
Erdomed
ostatní:
ibalgin
betadine mast
mastička na opary (jméno jsem zapoměl)
iodová tinktura
+ cokoliv co pravidelně beru, nebo co mi pomáhá při nemoci, kterou trpím

na koronavirus bych si v první řadě zkontroloval zásobu antipyretik, vody a paliva. Kdybych ležel se 40tkou horečkou, potřebuju tak 4L vody denně jen na pití, při dodržování nějaké hygieny uvažujme 10-15L denně (mytí, praní ložního prádla). No a představte si, se s touhle horečkou tahnout každý den s kárkou (za předpokladu, že jí máte) někam kilák na náves do cisterny.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Venet »

Vratnikp - Kodeín??? :shock: :shock: :shock:
Cogito, ergo armatum sum.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Pez »

Jj paracetamol + kodein. Léky na předpis.
Acylpyrin se nedoporučuje.
A něco na vykašlávání aspoň ze začátku. Pokud se to zvrhne třeba v zápal plic pak máš asi doma smolíka.

Samozřejmě jen pro situaci kdy vás nevezmou do nemocnice, ne že se budete pokoušet léčit sami.
CombatMedic
Příspěvky: 131
Registrován: 26.01.2020 9:37

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od CombatMedic »

Taky tak... již před cca měsícem jsem nakoupil zásoby léčiv. Tím mám na mysli symptomatickou léčbu. Tzn. antipyretika, antiflogistika, analgetika dále pak sety na i.v. vstupy a roztoky na rehydrataci. Je totiž dost možný, že tyhle věci z lékáren začnou mizet stejně jako respirátory.
Skilled And Resolute
jees1234
Příspěvky: 67
Registrován: 26.01.2020 14:09

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od jees1234 »

Já teď trochu odbočím... zamýšleli jste se nad "morem" dnešního lidstva a to smartphony? Šmatláme na to prakticky pořád během dne, ať už máme ruce umyté nebo ne. To musí být přímo studnice bakterií nebo virů.
Já osobně jsem poslední dobou zdokonalil mytí rukou dle návodu od Bill Masena na první stránce tohoto tématu - to se určitě neztratí ani v období mimo epidemii, ale teď mi došlo, že je to trochu zbytečné, když i po důkladném umytí rukou dle návodu zůstane kontaminovaný telefon. Proto jsem přikročil v posledních dnech i k dezinfekci telefonu minimálně po návratu večer domů z práce. Telefon otřu alkoholovým čtverečkem určeným k dezinfekci (70% isopropyl alkohol).
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Zamyslela, proto jsem si v patek poridila svuj prvni celodotykac s IP68.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od devlop »

výhoda dotykáčů je právě v jejich hladkém povrchu - snadněji a důkladněji se dají dezinfikovat. U starých tlačítkových, které jsou plné spár kolem gumových tlačítek atd. by to byl boj s větrnými mlýny.
Pozor - nezapomínat na jednu věc - pořádně si pak umýt xicht i ucho, protože na telefonu v místech, které si přikládáme na ucho a obličej, šurdíme s prstem který za ten den byl kdoví kde :D Tzn. základní poučka, nešahat si na obličej, nos a kolem úst dostává v tomto případě na frak, protože telefon, který ovládáme prsty si pak přiložíme na obličej pár cm od úst ;)
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od DeadMan »

Tak na to stačí zapínat hands free a na xicht si ho vůbec nedávat ;)
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Fabulous »

Tyhle články miluju. Jedu si vybrat z bankomatu, protože ráno bude asi vycuclej :head
Odpovědět