Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bivoj »

Tohle už řeší pouze nefalšované (a kurevsky - opakuji kurevsky drahé) protiatomové a protiepidemické bunkry s komplexní filtrací nasávaného vzduchu. Pro civily a chudé lidi nedostupné.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od vrabi »

Ve chvíli, kdy by možná pandemie dosáhla rozměrů, že se musíš hermeticky zabednit a filtrovat vzduch Hepa fitrem už je stejně každá snaha zbytečná.
Pokud nemáš vlastní podzemní bunkr se zásobami nejméně na rok tak daleko dříve než filtraci vzduchu budeš řešit drobnosti typu voda, elektřina a kanalizace.
Filtroventilační jednotka samozřejmě koupit jde, ale v praxi buď půjde o padesát let starou úloženku CO a nebo o nové zařízení za statisíce.
jipii
Příspěvky: 100
Registrován: 12.01.2019 8:42

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od jipii »

...nejlevnější odjet dále od civilizace, kde bude vzduch čistý(ikdyž globální zamoření není vyloučeno). Takže investice do nějakého pozemku s chatkou na venkově zhruba za stejné peníze ale obecně smysluplnější a větším využitím.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Vzduchotěsně uzavřít jde pasivní dům, ale již při stavbě speciálními fóliemi a (drahými) materiály. Dodatečně na klasickém domě je toto prakticky nemožné. Test vzduchotěsnosti se provádí tzv. Blower door testem, cena testu se pohybuje v rozmezí 5-6 tisíc.
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od mahroch »

ono, tak kriticke to zas asi neni - pokud cloveku doma nekdo vyslovene nekycha do vetraku, nebo do okna, tak to asi netreba tolik resit. jinymi slovy, karantena v dome/byte je dostatecne reseni eliminace kontaktu (clovek se nepotkava s nakazenymi, nedotyka se potencialne kontaminovanych ploch atd.). ...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hohepa »

V panelácích ventilace ve stoupačkách odsává , tedy NEFOUKÁ !
Tedy hlavně zatěsnit vchodové dveře , aby nebyl nasáván vzduch z chodby .

Pokud přesto někdo chce zatěsnit digestoř, tak nezapomenout, že krom odsávání z kuchyně, koupelny, wc....
bývá i malý otvor pro odsávání z prostoru stoupaček , to je to místo kde jsou uzávěry, vodoměry a hlavně plynoměr, kvůli němu to odsávání.


Já jsem čtvrté nadzemní podlaží takže nasátí viru z ulice voknem, se zas až tak moc nebojím,

vono nejdůležitější je neumřít na paniku. :wasntme
pracintl
Příspěvky: 435
Registrován: 28.11.2013 9:37
Pohlaví: muž
Bydliště: okolí Prahy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od pracintl »

Hohepa píše: 20.02.2020 12:13 V panelácích ventilace ve stoupačkách odsává , tedy NEFOUKÁ !
V původně navrhovaných panelácích tomu tak je, ale bohužel dnes při rekonstrukcích spousta SVJ a družstev zrušila centrální odtah ventilátory na střeše a nainstalovala odtah větrnými turbínami. Tohle řešení +- funguje pro průběžné větrání, ale pokud chcete vyhnat smrad ze záchoda nebo z kuchyně, jste v prd..i. Původně si jednotlivec mohl pro tyto účely spustit centrální ventilátor na střeše, který měl dostatečný tah na akutní odvětrání. S turbínkou není co spustit.

Tento stav pak vede k tomu, že si jednotlivci v domě kupují digestoře s ventilátory a další ventilátory se instalují do koupelen a wc. Tím se ovšem celá soustava mění z odsávání (tedy podtlak v soustavě) na přetlak!!! A i když jsou někde u připojení bytu ke stoupačce zpětné klapky, tak ty nefungují - přetlak není takový, aby je (někdy i zanesené prachem) zavřel.

To je bohužel realita - to mám z vlastní zkušenosti. Po "rekonstrukci větrání" jsme běžně cítili sousedy pod námi - kuřáky, když si oni pustili svoje větrání. Mám pak nezbývalo, než pustit náše ventilátory ....

Tedy šíření něčeho ventilací - ANO, ŠÍŘÍ SE.
dělník nejsem, rolník také ne, musím tedy asi být pracující inteligent
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

Myslím [s]nanospace[/s] Repsilon (AIR®) měl síta do okna z té jejich nanotextílie a údajně by to mělo bakterie a viry odfiltrovat. Ale těžko říct s jakou účinností a jak moc je to spíš reklamní předmět. Jinak ve Wuchanu mají recept velice jednoduchý: desinfikovat, desinfikovat, desinfikovat.
http://www.youtube.com/watch?v=oAeJbpJo93c
U nás sněžné děla střílejí sníh, u nich desinfekci. Skoro mi to připomíná Černobyl.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Fabulous »

Panelák je z hlediska nákazy smrtící past. Vzhledem k virulenci a mimořádné schopnosti viru přenášet se vzduchem je možnost obrany proti němu v uzavřené komunitě prakticky nulová. Jedinou šancí je okamžitý odchod a izolace do menších, nejvýše rodinných buněk.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hohepa »

Jenže, pokud to udělají všichni, tak v tom lese bude pěknej frmol...
ČR je hodně hustě osídlena je nás 10,65 miliónů a rozloha je jen 78865km2 .
To je , pokud dobře počítám , na jednoho obyvatele čtverec 86x86 m.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Fabulous »

Chaty, chalupy, atd. Většina ovcí stejně zůstane doma v paneláku :)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Hohepa »

To bylo míněno na:
rozpadlici píše: 21.02.2020 13:12 Pokud už by byla epidemie tak silná, asi bych se místo řešení klapek v bytě, který se stane pastí snažil vybudovat si nějaké přístřeší v lese.
Ono za prvé , pokud už by byla epidemie tak silná, ...... tak už by bylo pozdě se někam stěhovat
a za druhé , toto je přesně ta nejčastější odpověď těch nerozpadlíků co to neřeší, nepřipravují a neplánují. ...
" Až to půjde do kelu tak uteču do lesa "
Uživatelský avatar
Respirateur
Příspěvky: 142
Registrován: 31.01.2020 10:11

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Respirateur »

uteču do lesa. Hmm, a jak? Pražák je v řiti pokud nemá pořádnou terénní motorku. Všimli jste si někdy na výpadovkách z Prahy, tedy všech dálnicích a některých I.třídy, většinou za přemostěním komunikace? Betonové zátarasy, uložené podélně jako náhrada za svodidla. Ty jsou tam přesně pro tyhle případy. Neprojede ani Smart. Možná tak skutečný Offroad. A motorka.
„Člověk, na nějž nadávají blbci, je hoden důvěry.“
Jean Paul Sartre
ex_rozpadlici
Příspěvky: 82
Registrován: 08.03.2017 11:45

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od ex_rozpadlici »

Hohepa píše: 21.02.2020 14:29 toto je přesně ta nejčastější odpověď těch nerozpadlíků co to neřeší, nepřipravují a neplánují. ...
" Až to půjde do kelu tak uteču do lesa "
Podle mě by se jako první věc při plánování mělo zhodnotit, jaké mám možnosti. Pokud se v ČR objeví dva případy, je zbytečné utěsňovat trubky. Pokud to chytne takový fofr jako ve wuhanu, je čas řešit kam se zdekovat a ne si šperkovat hrob.

Tedy vidím dvě možnosti. Buď nedělat nic, nebo si už teď jít zakopat zásoby na nějaké místo, kam se dokážu dostat. Všechno ostatní mi připadá jako zbytečná ztráta času.
ex_rozpadlici
Příspěvky: 82
Registrován: 08.03.2017 11:45

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od ex_rozpadlici »

Respirateur píše: 21.02.2020 15:00 uteču do lesa. Hmm, a jak? Pražák je v řiti pokud nemá pořádnou terénní motorku. Všimli jste si někdy na výpadovkách z Prahy, tedy všech dálnicích a některých I.třídy, většinou za přemostěním komunikace? Betonové zátarasy, uložené podélně jako náhrada za svodidla. Ty jsou tam přesně pro tyhle případy. Neprojede ani Smart. Možná tak skutečný Offroad. A motorka.

Jak? Klidnou chůzí jsem za 15 minut v lese. Pražáci mě fakt netrápí :lol:
Taky je dobré si uvědomit, že Praha opravdu není ČR. Vím že Pražáci si to často myslí. Ale ne. Většina lidí nežije v Praze a má to do lesa kousek. Bydlet v betonovém koncentráku nedává moc nadějí na přežití epidemií a různých jiných katastrof.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od colek »

Když všichni utečou do lesa,tak bude ve městě bezpečno-nikdo tam nezůstane.A problém bude vyřešen,protože pomřou v lese.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Count »

Mohl by někdo znalý sumarizovat postup dekontaminace po příchodu domů, nebo dát odkaz kde je to zpracováno? Modelový příklad je polomaska, brýle, rukavice a kombinace tyvek obleku a návleků na nohy po kolena.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Maric »

Někde tu je i nějaký videonávod z USA z období kdy řádil SARS. Docela mě ale zaujala dekontaminace pomocí mlžících trysek, které mají relativně nízkou spotřebu. Číňani je instalují na ulici.
https://youtu.be/d5yjltuxB_Q
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Rafael »

Já nevím, OT asi:
Smrkové lesy zničil kůrovec nebo jeho podporovatelé, ochránci, kteří kdysi tvrdili, že v podstatě je to přítel lesů a podporovatel jejích přirozené obnovy.
Trochu mi to připomíná dnešní "ochranu hrabošů" a boj proti zemědělcům kteří je chtějí plošně a účinně hubit.
*
Ale z5 k tématu, protože mi to fact nedá.
Co to je, co to znamená, proč je to tady někdo vůbec schopen něco takového napsat?
Utéct před jakýmkoliv nebezpečím někam do lesa a zachránit se tam?
Absolutně nechápu.
Den, dva, možná tři, ale co dál?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
MartinSk
Příspěvky: 193
Registrován: 18.09.2016 11:56
Pohlaví: muž
Bydliště: Ještě mám...

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od MartinSk »

A úplně nejlepší je lesní bar... :-) Ale k dekontaminaci - viděl jsem video ohledně SARS. Zdravotník měl dvoje rukavice a přes oblek ještě zástěru. Z nakaženého prostoru přes vaničku - vyčváchat boty. Pak sundat špinavé rukavice a umýt ruce. Po odložení každé další oděvní součástky umýt ruce. Boty nechat u místa dekontaminace - až pak do čisté části. Dovedu si tohle představit zorganizovat v rodinném domku. Ale u bytu v paneláku mi je záhadou, jak to organizačně rozdělit předsíň na čistou a špinavou část, když se přes ni musí chodit. Snad se vysléci na chodbě a umýt pomocí dezinfekčních gelů... Obecně si myslím že ta dekontaminace je větší problém, než se vystrojit tak, abych venku něco nechytnul...
Generálmajor Carl von Clausewitz: "Laikové studují strategii, stratégové studují logistiku..."
Odpovědět