Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od step »

Podle doporučení min. zdravotnictví vydaného již před lety se mají ruce ošetřit dezifekčním gelem po každém kontaktu, jen při znečištění rukou si i umýt ruce. Jen mytí rukou po každém kontaktu hrozně zdržuje a prostě se nedodržuje. Dezinfekční gel je rychlejší, jednodušší a nechá se na něj zvyknout.
Nejvíc bordelu bývá v klávesnici.
Podle jedné studie je riziková také kravata.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4362
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bivoj »

Bill Masen píše: 01.03.2020 18:12...Klasických žiletek mám dost, kdyby proud, že ano...
Kdyby proud, (na dlouho) tak už je to stav totálního SHTF a důležitější než zásoba žiletek bude spíš zásoba nábojů.

Nicméně, mluvil jsem s kolegou který trochu vidí do energetiky a ten sdělil, že pokud by "nějak" onemocnělo určité procento obsluhy jaderné elektrárny, a ta by se dostala "pod stav", musí se elektrárna odstavit, neboť zas tolik odborníků co dokáží obsluhovat jaderné reaktory fakt není. A odstavení/zastavení jaderné elektrárny není žádná prča. Po odstavení jaderek by následovalo značné snížení vývozu el. energie, možné lokální blackouty, nestabilita sítě z důvodů solárů a větrníků a spousta dalších radostí.

Takže připravenost i na blackout není od věci...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Žiletky bylo myšleno na dobu, až si nebudu moct nabít elektrický strojek, abych si mohl nasadit respirátor.
Na blackout jsem připravený dlouhodobě. Zásobu nábojů samozřejmě mám, stejně asi jako tady všichni. Ale máš pravdu, není od věci to připomenout.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Řítíme se do průšvihu, to je už asi všem tady jasné. Jaká jste zavedli v současnosti opatření? Už nosíte respirátor/masku, rukavice a ochranné brýle?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Ja nosim v MHD resi satek. Ruce si meju snad 20x denne, bastim zeleninu. Presvedcuju sefa, aby se tu zacalo alespon lip uklizet - desinfikovat: nechce ani slyset. Vic delat nemuzu. :envy
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od viktor »

ziji na polosamote, omezil jsem vylety do "civilizace" pracuji z domova.
Zavazadlo v aute jsem poněkud rozsiril :-) a modifikoval, z 9mm Luger na ,45 acp
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od pepaf »

Omezili jsme se ženou nákupy - obchody jen v místě na vesnici a v období, kdy je v nich co nejméně lidí.
Do Kaufu teď už ne
V autě Septoderm na ruce.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Tak já s nošením respirátoru ještě čekám na bod zlomu. Nechtěl bych zjistit, že mi došli, až bude ouvej.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bacil »

Je tam několik důležitých informací k obecné osvětě
- pít hodně teplé nápoje, nepít studené (to je důležitější než to vypadá)
- pít často po troškách
- test stavu plic zadržením dechu na 10 vteřin

A pak konkrétní k viru
- při obtížích tak že se člověk dostane do nemocnice, už je většinou hodně pozdě

Ještě doplňuji - nejezte kyselé, spotřebováváte neutralizací důležité látky
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

www.koronavirusvcr.cz
Dobrá stránka s rychle aktualizovanými údaji šíření v Čechách včetně informace odkud nakažení jsou.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Už tady ta informace proběhla, ale pro jistotu připomínám, ať si včas pořídíte paracetamol do zásoby. Ještě se nám může v následujících měsících hodit.

https://www.theguardian.com/world/2020/ ... are_btn_fb

Indie kvůli koronaviru omezuje export léků včetně paracetamolu
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... u-40315510
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Od včerejška chodíme s mužem do práce, na úřad, do obchodu atd. v respirátoru a rukavicích plus důkladná a častá desinfekce rukou. MHD naštěstí nevyužíváme. Lidi teda koukají hrozně a už padly i dotazy, zda to myslíme vážně nebo jde o nějakou recesi :head

Napadá mě teď otázka, jak naložit s nákupem po příchodu domů. Vše se snažíme kupovat balené, kromě ovoce a zeleniny. Pokud chci eliminovat situaci, že si donesu virus z nákupu na balíčcích a na tašce, tak je asi třeba každý kus nákupu otřít desinfekcí (roztok sava?).

Jak ale naložit s ovocem a zeleninou? V italské diskuzi omývají vodou, ve které rozpustí jedlou sodu. Tohle mi ale nepřijde dostatečné. Jediné řešení je asi kupovat mraženou zeleninu, konzervovanou a nebo čerstvou tepelně zpracovat.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Ja jsem nakoupila dostatek zasob kysaneho zeli. Je v tom vitamin C a predpokladam, ze takto kysele prostredi virus neprezije. Takze bych zvazila moznost domaciho kvaseni, i kdyz je to na dlouho (neresi to aktualni potrebu v prvnich 4-5 tydnech).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Zkvasit se da cokoli - mrkev, celer, brokolice, okurky, porek... U ovoce totez (jenom nevim, jestli by to pak bylo k jidlu, nebo byste ziskany kvas pouzili sis na vyrobu destilatu :D )
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od cipis »

Jakou máš zásobu těch respirátorů, smím-li se zeptat? A jak to likviduješ? Sundáváš těsně před dveřmi bytu nebo je pro to nějaký "dekontaminační" prostor ve vstupní části bytu? Na respirátor jsem navyklý, ale samozřejmě z hlediska prachu (používáno doma při bourání a pracech s tepelnou izolací), tam je to milionkrát jednodušší.
J-e-n-n-y píše: 10.03.2020 8:00 Od včerejška chodíme s mužem do práce, na úřad, do obchodu atd. v respirátoru a rukavicích
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Takže dneska je asi ten bod zlomu. Od zítřka do pátku mám dovolenou. Měli jsme jet k příbuzným do Prahy. Nepojedem, přijedou oni k nám. Tedy pokud nebudou v karanténě. Zároveň jsou u nás teď prázdniny, který tráví spousta lidí v Itálii. Od pondělí nosím R-shield.
Hypernova má stále v akci Alpu. Ještě něco přikoupím, než si lidi uvědomí, že se dá použít jako dezinfekce.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

cipis píše: 10.03.2020 9:18 Jakou máš zásobu těch respirátorů, smím-li se zeptat? A jak to likviduješ? Sundáváš těsně před dveřmi bytu nebo je pro to nějaký "dekontaminační" prostor ve vstupní části bytu?
Zásobu mám snad dostatečnou v řádech desítek kusů, zatím jsou ty respirátory... jak to říct... společensky přijatelnější než polomaska. Ta přijde na řadu ale asi brzy. Respirátory "sterilizuji" uzavřené v sáčku na pečení v zavařovacím hrnci/troubě, pak takto zahřátý a tím i vysušený respirátor odkládám na min. 14 dní a mám v plánu je "točit" tak, aby na prvním už virus nebyl aktivní, než ho znovu použiju (dle studií virus vydrží až 9 dní), já bych tu dobu pro jistotu prodloužila na těch 14. Tímto mám to zlikvidování viru posichrováno dvěma způsoby. Abych měla o respirátorech přehled tak ke každému sáčku si chci přivázat cedulku s datem posledního použití ať se mi nepopletou případně i s informací, jak dlouho už byl respirátor používán (nákup třeba jen hodinu, v práci déle...). Takže některý respirátor použiju třeba jen 2x-3x a některé vícekrát.

Ty postupy nemám ještě úplně 100% vychytané :( nebo spíš nemám vychytaný nejlepší postup, to přijde časem. Zatím opatrně sundávám a odkládám do sáčku už venku před vstupními dveřmi, svršky do prádla, poté důkladné umytí a desinfekce rukou, obličeje, převléct do domácího, opět pro jistotu umytí rukou....

Ten postup krok po kroku by mě zajímal i u ostatních ať se inspiruji a něco vylepším.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Count »

Složitý úkol byl jen přimět rodinu k umývání rukou hned po příchodu a používání antibakteriálního mýdla. I tak dohlížím když někdo přijde a jsem za rasa. Minulý týden jsem se kvůli tomu rafnul se ženou a vypadá, že až dnešek ji probudil. Stejně tak nutím každého k převlečení do domácího po příchodu. Vysvětlil jsem opět ratolestem, jak to s tím virem je a že nejde o nás co to vyležíme, ale o babičky a dědečky a na to slyší. Blízkou rodinu jsem informoval aby se zásobili, ale slyší na to jen jedna osoba. Ostatní to mají na háku. Na respirátory dojde brzy a pak mám v plánu stejný postup jako ty. Sundat a do sáčku. Popis bude lihovým fixem. Ale do baráku na sterilizaci to půjde až po dvou týdnech.

Do auta i zavazadel jsem si doplnil kusové desinfekční ubrousky kdybych někam musel a díky zásobě PHM nemusím nějaký čas na pumpu osahávat hadice. A taky jsem otestoval nasazování a bezpečné sundávání všech respirátorů a polomasek. Je lepší to zkusit, než pak zmatkovat. A denně manželce objedu telefon desinfekcí. Je sice sama v kanceláři, ale lepší než nic. Abych neplýtval velkými, používám na to Soft-Zellin tampony s alkoholem 6x3 a jeden vyjde na tři telefony, tak utřu denně každý.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Kde to těch 14 dní budeš skladovat? Nemáš strach, že se ti v čerstvě odloženém a zabaleném respirátoru za ty 2 týdny rozmnoží plísně?
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Desinfekci mobilu atd. řeším nastříhaným perlanem na čtverečky a malým rozprašovačem se 70% isopropylem. Cena několikanásobně menší než ty kupované desinfekční ubrousky.
Kdo je připraven, není překvapen.
Odpovědět