Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Desinfekce nákupu

Příspěvek od cipis »

Bohužel nevím, jestli to pod něco už existujícího dát, ale prostě se nám tu proplétají věci napříč různými vlákny.
Konkrétně nákupy, resp. desinfekce nákupu. Je to u ozónu, u germicidních zářivek, desinfekce filtrů atd. atd.
Zkusím tedy popsat to, co jsem dneska zkoušel, resp. jaký mám jakýstakýs závěr z dnešního nakupování, konkrétně s ošetřením nákupu doma. Co mi teda vyšlo?

- nákup už dělit rovnou v prodejně do tašek podle způsobu pozdější desinfekce

- co má plastový obal a zejména nepravidelný tvar, tak si čuchne ozónu
- co je skleněné či plechové, tak podle velikosti a tvaru buď čuchá ozón nebo se tomu nabliká uv-c anebo se to prostě otře alkoholem (ta doporučená směs dle who), když je to potřeba hned a nechce se u toho blikání převracet strany
- co je papírové, tak buď 48h karanténa nebo nablikat, případně i čuchnout, ale to nevím, co to udělá s obsahem, protože ozón tím papírem projde

Balený chleba/toustový chleba řadím do kategorie plastový obal, akorát zkontroluji těsnost balení (holt věřím tomu, kdo to někde zabalil, že do toho nenaflusal). Nemám tušení, co udělá ozón tomu chlebu.
Problém jsou "balené" rohlíky, tak problém viz. chleba, no a když tomu nablikám, tak kvůli tvaru to nebude jen nadvakrát.
Druhý problém zelenina a ovoce. Zde je ale naděje, že by ozón neměl vadit, naopak spíše pomoci, protože jsem někde četl, že se ovoce/zelenina ozónem ošetřuje, prej vydrží déle čerstvá a lépe vypadá. Blikat tomu nemá cenu, kvůli tvaru. Kvůli rychlosti je možná nejrychlejší to prostě umýt teplou vodou ve dřezu.

Velkoplošné ozařování celého nákupu (či potřebných věcí) nemá smysl, protože tam budou stíny, stejně se to musí roztřídit, aby se nerozpadly obaly atd. atd. Zdá se, že ty dvě velké UV-C zářivky nakonec použiji na pravidelnou desinfekci průjezdu, resp. jeho vstupní části z ulice, kde se mimo jiné i přebírají balíky atd. Na jiné použití to asi nemá smysl.
Jednu malou zářivku jsem přišrouboval do dřevěné bedny (má to krásné vedlejší efekty, bedna je vevnitř čím dál světlejší :) ), kam skládám ty hranaté věci, které se dají celkem dobře převrátit. V plánu je překuchání staré mikrovlnky v dílně, kde bude otáčení (krom spodku) zajišťovat ten otočný talíř, využije se časovač a ochranné sklo ve dvířkách, takže to tam člověk strčí, zavře a zapne na patřičné minuty (stejně to nikdo pořádně nespočítá, tak to prostě nasvítí na 10 minut) a nemusí se o to starat, na rozdíl od těch ostatních, aby si hlídal, aby do toho nečučel.
Co se týče okrajově výbavy, tak sundanou masku s filtrama a brýle nablikám (jen z čelní strany) a pak otřu desinfekcí. Boty a oblečení asi čuchnout, no a od plynové komory jít v pantoflích a trenkách :) Snad už bude teplo :D
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od cipis »

Obecně si myslím, že je potřeba vybalancovat rozumnou očistu versus čas a náklady na tu očistu. K čemu mi bude půldenní očista, když to bude tak únavné, že riziko chyby bude mnohem větší než riziko kontaminace při menší, ale pečlivé očistě? Navíc dřív nebo později dojdou prostředky, ty rukavice teda pěkně letí, obzvlášť při pilování postupu atd.
Ten ozon, při zachování bezpečnosti a možnosti to plynovat mimo byty, tak mi přijde jako nejlepší řešení, akorát by to teda chtělo zjistit, co to dělá s tím pečivem ... Případně co udělá UV-C s pečivem či ovocem a zeleninou.
Samo, že jsem si koupil věci na dopečení, takže tam tohle padá, případně to řeší domácí pekárna, ale tu teď zrovna moc koupit také už nejde. Navíc jsem nenašel něco na rohlíky ...

Jo, jinak z pokusu pár dní zpátky, takové čokoládové banánky (ne ty jednotlivé, ale menší v pytlíku, no, po UV-C zestárly tak odhadem o měsíc, ale jíst se to dalo :D
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od bivoj »

cipis píše: 21.03.2020 1:41 ...Případně co udělá UV-C s pečivem či ovocem a zeleninou...
Kupodivu - nic. Takové ovoce-zelenina, pokud zraje pěkně na slunci, dostává denně takové dávky UV-ABC, že by jeden čučel... Takže nějaké drobné ozáření germicidní zářivkou je pro ovoce a zeleninu (a to pro i kořenovou) naprosto zanedbatelné.

Pečivu nemůže UV-C taktéž jakkoliv ublížit. Pouze pokud by jste ho na něj pustili v síle několika kW, tak bude o něco křupavější. ;)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od cipis »

No to si říkám také, ono je to asi podobné, jak jsem psal u těch 3M polomasek, že jsou psané i na svařování, že jim to pár minutové nablikání moc vadit nebude.
Nicméně u toho blikání nepravidelných předmětů, no je to takové trochu blbé, to by chtělo něco v 3D :) Ale i ten točící se talíř z mikrovlnky bude velké plus.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od bivoj »

U zeleniny a ovoce je daleko lepší to, co se normálně provádí už léta (alespoň v civilizovaných zemích) a to je danou potravinu vydatně opláchnout pod tekoucí vodou. Fakt to funguje a zbaví to povrch ovoce a zeleniny naprosté většiny virů či bakterií.

Tohle platí i pro vše ostatní, co má omyvatelný obal. Vylepšit to můžete mýdlovým roztokem (ten nijak neublíží ani tomu ovoci či zelenině) jako první omytí a druhé pak čistou vlažnou vodou.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Potraviny se ozónem ošetřují a je to docela oblíbená metoda např. u ovoce, zeleniny. Domnívám se že není důvod nedesinfikovat celý nákup rovnou v autě ozónem.

Info např. zde:
https://www.bezpecnostpotravin.cz/vyuzi ... eniny.aspx

https://www.ozontech.cz/cs/zemedelstvi/ ... a-zeleniny

https://kyslikove-koncentratory.eu/dezi ... ravin-c32/

Nebo wikipedie uvádí:
"V průmyslu se používá především k bělení (například textilních látek), při dezinfekci, zejména vody[7], kde ozonizace nahrazuje běžnější a lacinější, ale zdravotně méně výhodné chlorování pitné vody, v potravinářském průmyslu k dezinfekci provozoven a k povrchové konzervaci potravinářských výrobků a v zemědělství k povrchovému ošetření zeleniny a ovoce (zejména zabránění růstu plísní a kvasinek)."
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

Přidám PDF s základními informacemi, které se mi zpracováním hodně líbí. Úplně klidně se místo zdrojů mohli na poslední stránku podepsat autoři.

Jinak si myslím, že nápad s uzavřením do sklenice a vařením ve vodní lázni jsem tu ještě nezaznamenal.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od proforma »

Dobrej odkaz. Jen mne tam zaujalo ze doporucujou deinfekci respiratoru pri 60 C celych 24 hodin. Na konci uvadeji zdroje, ale nejak jsem nenasla ten spravny, ktery by zduvodnoval, proc cely den? Nejaky odkaz na "polocas rozpadu" koronaviru, ze lterehp by vyplyvala ta doporucovana doba?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od Stenny »

Cipis: Používám ozonový generátor v utěsněné bedně - prostě nalifruju nákup do bedny (na dně mám rošt, aby se plyn snadno dostal všude), zavřu, zvenčí spustím. Metoda s malou pracností a přitom hodně "blbovzdorná," myslím, což je velký bonus v dlouhodobém horizontu.
Pečivo teď nekupuju, ale myslím, že ani tomu by ozon nijak neuškodil. Jen by se pak muselo pořádně vyvětrat, aby po ozonu nepáchlo. Druhá možnost je dopéct pečivo na 70°C/30min v troubě.
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od cipis »

Co udela ozon rohlikum a obecne pecivu?

Jinak primo nakup v aute by bylo prima, nebyt "spinave" zony mezi autem a domem. I to prebehnuti v trenkach a natazeni prodluzky(nebo pouziti menice) by se zkouslo, ale proste po chodniku chodi lidi atd. Bohuzel konstrukce najezdu a prujezdu momentalne neumoznuje vjeti nalozeneho osobniho auta, prijede mi tam akorat multikara ci smykovy nakladac. Jinak by to bylo idealni, vjet do prujezdu pod zapnutym UV-C, pockat v nem tech 15 minut, pak popojet do dvora a pustit vevnitr ozon na 35 minut. No holt to budu.muset prenaset, dokud nesnizim prujezd o 15 cm:-D

Takze co jde snadno omyt, tak se omyje.
Co potrebujeme rychle a nejse omyt, ale neni to z blbeho plastu a ma to tvar takovy, ze postaci bliknout ze dvou stran, tak pod UV-C, no a zbytku cuchnout plynu.
Pokud by totiz bylo potreba neco osvitit min. ze tri stran, tak uz to casove vychazi skoro stejne jak ten ozon, nehlede na dalsi a dalsi manipulace pri tom otaceni.

Co ty rohliky a obecne pecivo? Dneska zkusim vyrobit tu UV-Cvlnku ze stare mikrovlnky, ale to je tak po jednom kusu, zase to staci na 3 minuty ...
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Grunt »

Nevím. Sám jsem tam našel pár nepřesností co bych opravil. Dle mého názoru půl hoďka až hoďka musí bohatě stačit, ale co já vim, že?
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Foxy »

Virus by při šedesáti stupních měl zhynout velmi rychle, nemá chudák, narozdíl od bakterií či kvasinek jakoukoliv aktivní či pasivní ochranu. Takže při dobrém prohřátí minuty, s reservou nízké desítky minut.

BTW, má li člověk tvář svou pod rouškou skrytu, znamená to, že je podroušen?
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od bacil »

Pozor v autě, aby ozon pro dezinfekci vůbec dosáhl potřebné koncentrace. Dnes se mi doma stalo, že ozon na předsíni dlouho nebyl cítit, neboť zvenku bylo doneseno bláto na botách. Tak aby se nevybíjel na špíně v autě a zbylo něco i na ty rohlíky.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od viktor »

OZON , peroxid vodiku a cela rada dalších desinfekci, pracich prasku a dalších věci vyuziva vysoce reaktivniho kysliku ve stavu zrodu, ma to ruzne komercni nazvy jako napr aktivni kyslik atd.. o co jde ? jde o to ze molekula kysliku O2 ma dva atomy kysliku. Když dojde ke rozkladu napr OZONU coz je O3 nebo peroxidu vodiku H2O2 tak na velice kratkou dobu vznikne molekula kyskliku s jednim atomem a to O1 takze OZON O3 se rozlozi na "normalni" kyslik O2 a nestabilni O1 který se snazi okamzite vytvořit něco stabilního třeba O2 ale také celou radu jinych věci. Když se něco slouci s kyslikem tak to lidove receno hori. Ozon likviduje vse :-) třeba guma mu také moc chutna :-) pozor na to.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
cipis
Příspěvky: 4842
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Desinfekce nákupu

Příspěvek od cipis »

Jj, proto by se to nemělo dělat v prostorách s vyšší relativní vlhkostí vzduchu. Tuším jsme to už někde debatovali, 60% max.?
To mi ale připomíná, že bych to měl změřit v té mé plynové komoře, co byla kdysi špíž (cca. 30m3). Pustil jsem to tam na 45 minut 10g/h při obědě a odpoledne pak otevřel dveře (ven do dvora), no a večer to tam bylo furt cítit, tak snad ta vlhkost byla ok. Přes noc jsem zamčel a nechal otevřené ventilačky na oknech, teď to tam půjdu zkontrolovat. Škoda, že ty komerční měřáky jsou sotva do 1 ppm a hlavně jsou asi 10-20x dražší než ty generátory. Pravděpodobně chodíme s kanónen na vrabce, ale furt lepší, než opačný případ.
bacil píše: 22.03.2020 1:41 Pozor v autě, aby ozon pro dezinfekci vůbec dosáhl potřebné koncentrace. Dnes se mi doma stalo, že ozon na předsíni dlouho nebyl cítit, neboť zvenku bylo doneseno bláto na botách. Tak aby se nevybíjel na špíně v autě a zbylo něco i na ty rohlíky.
Paul
Příspěvky: 782
Registrován: 22.10.2017 0:15
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Paul »

Dá se z něčeho co je stále dostupné ve velkých množstvích (Savo na záchod třeba), namíchat běžně použitelná dezinfekce na nákup atd.? Tj. na věci který jsou v obalech a nebo u kterých je fakt jedno jestli ztratěj barvu nebo je to rozleptá (oblečení v kterém nakupujete)
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bacil »

Savo je jen zředěný Chlornan sodný NaClO. Savo na záchod bude mít nějaké další příměsi (nebo jiné ředění). Nákup bych asi nedělal chlorem, ale - pokud jsem na cestách, tak lihem, pokud jsem doma, tak ozonem. Přinejhorším se dá použít Alpa, trochu to voní v rohlíkách, ale dá se to.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Savo proti plísni je Savo originál ve spreji, tzn 4,7% chlornan. Lehce jsem tím šplíchl pytlíky mražené zeleniny a otřel je ubrouskem. Dalo by se použít i totéž avšak 5x zředěné, ale to jsem neměl nachystané. Pokud je nákup v obalu, který snese ponoření do vody, dá se namíchat 6x zředěné Savo Originál do kýblu s vodou a tam vše ponořit, vytáhnotu, nechat 1 minutu působit a pak ponořit do kýble s čistou vodou, aby se samo opláchlo.
Jelikož se Savo Originál ( 4,7% chlornan sodný) používá jako desinfekce studní, tak je to zcela bez problémů.

Co ponořit nejde, tak to ideálně řešit ozonem nebo jiným obdobným desinfikujícím plynem, nebo zahřát na 60 stupňů, nebo počkat pár dní.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Patrol »

Taky jsme dnes se švárou dělali týdenní hromadnej nákup, takže na sobě snadno sundatelné hadry, rukavice, uzavřené brýle, respirátor, přes něj šátek s lebkama a hurá do Lídlu. Seznam dlouhej, takže po půl hodině v tom vedru už se mi trochu začaly zapařovat brýle. Respirátor se mi trochu sesunul dolů, takže mi ztížil dýchání nosem, ale nechtěl jsem na to už chmatat. Po ceste autem domů jsem musel sundat brýle, protože už se mi celé zamlžily. Přicpaný nos, s mou lehkou rýmičkou mi začal dělat pod respirátorem bublinu, což nebylo příjemné, ale domů jsem vydržel.Na dvorku oba sundat vrchní vrstvy, naházet vše do auta, šoupnout tam generátor ozonu na 40min umýt se a jít si dát zasloužené pivko.
Udělal jsem několik drobných chyb, ale to je zase ponaučení pro příště.( nepřipravil jsem si generátor na dvorku, takže jsem pak musel do chodby, abych nekontaminoval kliku, tak jsem sundal rukavici dřív než bylo vše v autě, takže následná dezinfekce rukou.atpd.)
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od GOD »

proti hmleniu okuliarov pomaha akakolvek zubná pasta nanesena zvnútra- tam kde sa to rosi. Stači s prstom a vodou políčiť a opláchnuť. Alebo nejaky špecialny sprej.
Informácia je v časopriestore.
Odpovědět