Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bacil »

Mě totéž říkal známý lékárník, že pokud se teď nakazím, tak nedávat brufen, ale paralen, protože brufen zatěžuje játra mnohem víc a ty jsou moc potřeba k boji s virem.

A nechat teplotu trochu naběhnout, nedávat to hned, pak horký čaj s paralenem a vypotit jedy.

Pak tu mám zprávu o bylinkách, kterou nedovedu posoudit (kurzívu můžete přeskočit):

VÝZVA K OBEZŘETNOSTI O TVRZENÍCH ÚČINNOSTI NUTRIČNÍCH A BYLINNÝCH DOPLŇKŮ A JEJICH POUŽÍVÁNÍ K PREVENCI A/NEBO LÉČBĚ COVID 19
Vážení kolegové, vážená veřejnosti,
tímto bych ráda důrazně vyzvala všechny z vás k obezřetnosti ohledně používání nutričních a bylinných doplňků k prevenci, příp. léčbě viru COVID 19.
Stejně rychle jak se tento virus šíří mezi lidmi, tak se na sociálních sítích a v médiích začínají objevovat doporučení ohledně toho, jaké doplňky stravy k ochraně před tímto virem používat, bohužel často založené na neznalosti nebo pouhém předpokladu.
Neinformovaný přístup však může být kontraproduktivní a v někdy jedinci ublížit, a v tomto případě hlavně rizikovým skupinám jako jsou lidé s chronicitou, starší občané či imunitně oslabení jedinci.

Je důležité si uvědomit, že:

1) přesný mechanismus COVID 19 působení není stále jasný,
2) každá bylina a každý nutrient má své specifické farmakologické působení a metabolickou dráhu, jakými jsou v těle zpracovány a využity,
3) jsme individuálními organismy, s jedinečnou genetickou základnou a životním příběhem a proto je třeba i u každého z nás přemýšlet individuálně.

A právě z těchto důvodů může být nadměrně vysoké dávkování některých doplňků stravy či jejich obecné doporučování nebo doporučení založené na neznalosti či předpokladu (protože se používají na běžnou chřipku nebo podporu imunity) až nebezpečné.

Nejdříve fakta. Co víme o COVID 19?

Dle dostupných informací je COVID 19 virus, který se usazuje převážně v dolních cestách dýchacích a má vyšší afinitu k některým orgánům – srdce, plíce, ledviny a játra. Pokud jsou podmínky pro rozšíření viru příznivé (oslabená imunita, chronicita, určité léky, genetika, věk) dochází až k tzv. cytokinové bouři, která může vyústit v selhání orgánů a smrt. Dle předběžných výzkumů také dále vyplívá, že COVID 19 se váže k ACE receptorům a z tohoto důvodu byl vyřčen předpoklad, že lidé, kteří berou léky, které jsou ACE inhibitory (inhibitory enzymu angiotenzin-konvertázy – některé léky na vysoký krevní tlak, antidiabetika) také patří do vyšší rizikové skupiny.

Proč je toto důležité z hlediska bylinných a nutričních doplňků?

Poněvadž některá fytoceutika a nutriceutika (neboli bylinné a nutriční doplňky) toto působení mohou navýšit a člověka oslabit a v některých případech ho ohrozit.
Následující výčet není kompletní, ale zvýšená opatrnost by měla být brána na zřetel u používání bylin, které se běžně používají na posílení imunity:

- echinacea,
- glycyrrhiza (lékořice),
- astragalus (kozinec),
- sambucus fructus (bez plod – ne list)
- panax ginseng (korejský ženšen),
- uncaria (kočičí dráp).

Toto mj. platí například i pro používání nadměrně vysokých dávek vitaminu C a některých medicinálních hub.

Proč?

Tyto doplňky stravy mají schopnost stimulace imunitního ramena Th1 a při preventivní terapii (aplikaci jako ochrana před nákazou) poskytují ochranu proti virovým nákazám. Ovšem v (pro virus) příznivých podmínkách (výše zmíněných) či při již probíhající akutní infekci mohou přispět k vyvolání cytokinové bouře, a to specificky skrze stimulaci interleukinů 1, interferonů a TNF alfa.
Neznamená to, že výše zmíněné byliny nelze používat. Lze, ale je třeba znát veškeré aspekty, se kterými pracujete.

Zdůrazňuji, že:

- při aplikaci jakýchkoli doplňků stravy je vždy třeba brát v potaz zdravotní stav jedince, jeho věk a možnou chronicitu a léky, které bere
- je třeba vědět, zda se jedná o preventivní aplikaci nebo řešení akutní infekce
- znát farmakologické působení aplikovaného nutrientu či byliny
- doporučování nebo konzumace vysokých dávek některých doplňků může organismu ublížit.
- V tomto případě více nemusí znamenat lépe.

Pokud budete informace v tomto postu sdílet, prosím o přesdílení celého článku, aby informace nebyly vytrženy z kontextu.
Disclaimer: Obsah tohoto vyjádření není v žádném ohledu radou ohledně suplementace nutričních či bylinných doplňků stravy pro řešení prevence či léčby COVID 19.
Kateřina Boesenberg, ND
Předsedkyně České naturopatické společnosti
Klinický naturopat, nutriční terapeut

UPOZORNĚNÍ: CÍLEM ČLÁNKU NENÍ DOPORUČOVÁNÍ ELIMINACE DOPLŇKU STRAVY ALE OBEZŘETNOST PRI JEJICH APLIKACI U RIZIKOVÝCH SKUPIN!!


https://www.instagram.com/p/B9uczo6n79a ... 8iea9r1g55
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Vladimir
Příspěvky: 227
Registrován: 22.09.2016 14:04
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Vladimir »

Vladimir píše: 14.03.2020 12:42 Ohľadom nosenia rúšok/respirátorov/masiek v dnešnej situácii.

Rúško má hlavne chrániť ostatných, respirátor/maska nositeľa. Čo ak chcem chrániť seba aj ostatných? Respirátor a cez neho rúško? Aký máte na toto názor?
Znova dávam do popredia moju otázku na Váš názor a rovno sa opýtam aj ako to riešite Vy rozpadlíci, čo nosíte na verejnosti/v práci? Ja používam respirátor (s výdychovým ventilom, bez nemám), v prvom rade chcem samozrejme chrániť seba.
Vladimír
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

bacil píše: 15.03.2020 13:07 Toto mj. platí například i pro používání nadměrně vysokých dávek vitaminu C a některých ...
Pravdou je, že zejména u starších lidí může prudký nájezd na některé doplňky ve vysokých dávkách způsobit i to, že tělo najednou začne řešit dlouho neřešený problém a než to odezní, tak je člověku spíš hůř než líp. Na sobě jsem tento jev pozoroval několikrát, takže to chce postupovat pomalu a s rozumem a ideálně si o tom něco přečíst.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Stenny »

Ibuprofen zatěžuje ledviny a může zhoršovat srdeční potíže, přitom zrovna tyto dva orgány při nákaze SARS-CoV dostávají hodně zabrat. Osobně bych tipnul, že vliv to mít může, ale mám jen farmakologické minimum.
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Permonik »

Jak je to s ochrannými brýlemi? Nikde nevidím žádná doporučení WHO/CDC/... jak co by měly splňovat. Někde jsem viděl videa zdravotníků jen se štítem, což znamená dost velké otvory. Dioptrické nepočítám, protože tam je díra jak vrata. Pak jsou uzavřené, což se ale asi velmi rychle zapotí. Dál s malými větracími otvory a nepřímo větrané (klikatý tunel, takže "projektil" nemá možnost přímého průletu otvorem). Brýle mám aktuálně s velmi malými větracími otvory, ale jednak si nejsem moc jistý, jak to je či není dostatečné a také potřebuji sehnat brýle ještě pro pár lidí. Jen netuším, co vybrat. Je nějaké oficiální doporučení nebo tipy?
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Radek07 »

Brýle jedině když je riziko, že na tebe někdo přímo prskne a ty si to vetřeš do očí. Tzn. při kontaktu s nakaženým a to už plus rukavice a ochranný oblek.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od d-s »

Kvapocky su viac menej jasne. Tie idu coskoro k zemi.
Ale ako je to s aerosolom? Ten moze zostat v priestore dlho.
Vznika v uzavretych priestoroch? Ako vobec vznika? Je to realne riziko?
dr78
Příspěvky: 294
Registrován: 13.01.2016 19:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Středočeský kraj

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od dr78 »

Tak jsem se dnes vypravil na asi fakt uz posledni nakup. Stejne uz mame obe lednice ted uplne narvane. Kazdopadne dobra zprava, lidi zacali nosit rousky a respiratory. Byl jsem v Tescu v Jilemnici, a 80% lidi melo bud rousku nebo respirator a ostatni alespon salu pres pusu.

Nektere situace byly vtipne, jine uz mene:

1. Dva manzele, pani rousku mela, pan ne. To mi fakt jako smysl nedava. Bezdomovci to neresili, ale to mne neprekvapuje. Venku stejna scena, manzele, pani ma a pan, sanitak, nema.

2. Duchodce mel pridelanej kapesnik provazkem, jenze si nevsimnul, ze mu sjel po brade, takze kapesnik uz byl mimo nos i pusu.

3. Prodavacky mely vsechny neco na sobe, ale nektere uz pokaslavaly. Rohliky sice zabalene po 5ks v mikrotenaku, ale nakouknul jsem jim pres dvere do pripravny a tam to prodavacka balila z boxu do tech sacku. Sice mela rousku a rukavice, ale obcas si taky zakaslala. Takze vsechny rohliky budu muset pred konzumaci nechat rozpect.

4. Na vsech pokladnach cedule, ze maji mit lidi rozestup 2 metry ve fronte. To si nedokazi predstavit ve spicce, ale treba spicky ted nejsou. Kazdopadne ne vsichni je dodrzuji, avsak pani se ozvala, ze maji dalsi stat az dal.

5. Meli opravdu vsechno zbozi, takze jsem vse nakoupil. Maji i v akcich alkohol, aby lidi moc nesmutnili a mohli to zapijet. Apropo, taky jsem si koupil lahev vodky, budu to uzivat na desinfekci po navratu. ;-)

6. V ten cas jsem mel v obchode asi nejlepsi vybaveni - bryle, FFP2 filtr (FFP3 necham na vetsi krizi), vinylove rukavice, desinfekcni ubrousky na otreni nakupniho voziku, a sprej na vse ostatni. Ted uz na mne nikdo divne nekoukal, kdo koukal tak spis smutne, ze mam respirator a ostatni jen rousku nebo vubec nic. Jinak se pres to fakt blbe dycha. Mel jsem co delat to udychat. Byl jsem tam asi 3/4 hodiny a zdalo se mi, ze se mi zacina motat hlava. Bryle se zacinaly trochu rosit. Taky to je mozna tim, ze mam astma, a pri vyssi namaze se to projevi, cert vi.

7. Hodne lidi jsem nakrknul, protoze jsem mel uplne narvany vozik, pustil jsem dva lidi, chudak pani o holi. Ale pak uz nikoho dalsiho. Jen jsem slysel za mnou "do prdele"... kdyz pan uvidel muj vozik. Sice Andrej rikal, ze bude vseho dost. Tomu i verim, ale nechci tuto vypravu v brzke dobe opakovat.

8. Ikdyz jsem si u auta vydezinfikoval rukavice, prendnal vse do auta, a zbavil se bryli, respiratoru a rukavic (ty sly do blizkeho kontejneru), je pak pomerne obtizne, jak veci prenest domu, protoze teoreticky vse muze byt kontaminovane - kalhoty, boty, atd. A v tyveku to asi na nakup zatim neni. Navic co s jidlem, napr. saham na kelimky s jogurty, masem, atd. To moc dobre nejde desinfikovat. No co jsem chtel rict, neni to opravdu jednoduche a nadokazi si predstavit situaci, az bude okolo mne plno chrchlajicich lidi. Ja se po nakupu sel jeste osprchovat, vydesinfikovat vse co se dalo. A pradlo slo do pracky. Alespon, ze je venku teplo, a tedy jsem jel uz jen ve svetru a ne v bunde.

9. Tem prodavackam to vazne nezavidim, budou prvni na rane.
DoomsdaySniper
Příspěvky: 22
Registrován: 18.01.2020 18:27

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od DoomsdaySniper »

Ja byl nakupovat vcera, Kaufland, chtel jsem cerstve dokud je (na tepelne zpracovani). Jeste vcera jsem byl jediny s FFP3, bryle komplet izolovane, pokryvka cele hlavy, nitrilovy rukavice (pres to strelecky bez koncu prstu).

Par lidi se me ptalo kde to sehnat, a byli smutni kdyz jsem rekl ze jsem to mel ve sve vybave. Pulka lidi nic. Fascinujici pokladni s rouskou pres pusu ale nahore nos kouka ven...

Je pravda, ze lide spis koukali smutne, je to lepsi nez zavistive. Doma dezinfekce vseho, total dekontaminace.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Koronavirus v ČR

Příspěvek od PeFi »

JO, až když člověk absolvuje první misi, tak mu dojde, že potenciálěn je tam hromada problematickách míst. Nejenom obaly od nakoupeného zboží, ale třeba v rukavicích jsi nejspíš šahal na platební kartu, takže desinfikovat by to chtělo i platební kartu, kličku od dveří auta, ...

To auto jsem vyřešil tak, že dveře z jedné strany považuji za "špinavé a ty otvírám v rukavicích a tudy strkám nákup do auta, zatímco dveře na straně řidiče považuji za čisté a těch se v použitých rukavicích nedotýkám. Ale je to fakt dobré psycho.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Hele dr78, DoomsdaySniper a PeFi, tohle je náhodou hodně užitečný, tyhle zkušenosti a podělit se s nimi a bylo by škoda, aby to zapadlo v kecacím vláknu.
Já dneska od GSL přebíral do auta zásilku s brýlemi. Já měl R-shield a gumový rukavice a v pytlíku připravenou hotovost a v kapce kartu. Vzal jsem balíček, zaplatil kartou bezkontaktně a v autě balíček do igelitového pytle,který tam byl náhodou. Sundat rukavice, hodit je do pytle k balíčku, doma na zahradě rozříznout balíček, vysypat brýle a balíček v pytli s rukavicema do popelnice.
Nákup v obchodě, čistá klika a špinavá klika je taky dobrý. Co doma, vysypat nákup do vany, postříkat savem a osprchovat?
Co výlet s dětmi do přírody, jet autem, ve kterým jedu na nákup, na poštu a tak, nebo raději manželčino, které stojí před barákem s plnou nádrží?
Teď je to asi ještě v pohodě, ale za tejden? To možná pojedu nakoupit pro sousedy v karanténě.
Jak kdo jezdíte do obchodu?
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od bacil »

Na desinfekci nákupu, kalhot a bot používám tyto metody

- nějaký alkohol 70% ve spreji - flaška ála sprej na okna
- UV-C vstup trvale
- UV-C koupelna po použití + dezinfekce 70%

Etanolová dezihfekce 70% líh 30% voda (případně Alpa) může přijít do styku s potravinami, ale musí to být líh pitný.

Pefi, toto řeší malá flaška s lihovým sprejem
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
mahroch
Příspěvky: 124
Registrován: 20.12.2012 23:52

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od mahroch »

ja uz to psal v drive - mne cim dal vic pride nejlogictejsi po prijezdu domu z nakupu (do uzavrenyho dvora) vsechen nakup nechat v aute (mozna rozdelat obaly, nebo to trochu odsunout od sebe), venku vysvlect vse (pokud mozno bez dalsi kontaminace sebe), hodit do auta saty, respirator, masku, bryle, boty, capku ... vse. A v aute pustit generator ozonu. Za tech 30minut dezinfekce se nerozmrazi ani nic zmrzleho, kdybych zvazoval neo takove koupit ...

A sam rovnou do sprchy, idealne venku, trebas jen zahradnou hadici kdyz neni rovnou sprcha - v ramci budovani imunity bude studena voda :)

Kdybych mel nejakou pouzitlnou skrin, nebo mistnost, tak tam. Ale nemam, mam jen auto jako pouzitelnou "mistnost". Holt, plasty budou po case asi trochu trpet, ale taky bych nedelal nakup kazdy den, ze jo ...

ale uznavam, ze ne kazdy ma k dispozici generator ozonu ...
Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš.
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od d-s »

My sme nateraz navstevy obchodov uplne vypustili.
Snazime sa nakupovat online.

Kazdy balik co pride je spracovany v rukaviciach a obsah ide do "karanteny" tak aby od odoslania do uvolnenia z karanteny preslo aspon 5 dni.
Ak potrebujeme obsah hned, tak dezinfekcia.

Niektore potraviny sa daju (aspon mimo mesta) kupit mimo obchodov, z roznych automatov alebo samoobsluznych stankov. V nasom pripade napriklad zemiaky, cibula, mlieko, vajicka...
Samozrejme vzdy "karantena" resp pri mlieku pasterizacia (co za normalneho rezimu nerobime).
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Permonik »

Někteří tu psali, že do výbavy máte zařazený oxymetr. To mi přišlo jako dobrý nápad, tak jsem jej také pořídil. Vyzkoušel jsem, kolik to ukazuje v normálu a kolísá kolem 97-98. Pak jsem stěhoval věci, už čehož jsem se hodně fest zadýchal, tak jsem jej hned vyzkoušel znovu a opět 97-98. Tak nějak jsem očekával, že když jsem fest zadýchaný a tělo si myslí, že nemá dostatek vzduchu, že se to nějak projeví. Je mé očekávání špatné nebo ten oxymetr nefunguje jak by měl?
d-s
Příspěvky: 810
Registrován: 18.10.2015 22:40

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od d-s »

Ak tomu spravne rozumiem, ta hodnota je uroven kyslika v krvi.
Ked si pod zatazou, telo sa snazi odtransportovat co najviac, nie je dovod preco by mala hodnota v krvi klesat.
Ale to je iba nazor neznaleho.
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Pez »

Ta hodnota by ti klesla, až bys měl nějaký zdravotní problém. Pokud jsi zdravý, pak plíce stíhají okysličovat krev i když pracuješ. Musel bys opravdu jet hodně nadoraz aby se to projevilo.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od cipis »

Vždyť si to vyzkoušej. V klidu lež, relaxuj, naměř. A pak cíleně rychle a pořádně prodýchej a na chvilku ti to vyskočí.
Jinak jak píší kolegové, protože tělo potřebovalo kyslík, tak ses zadýchal, a protože je asi vše pořádku, tak ta hodnota zůstala stejné. Problém by byl, kdyby to kleslo pod 95 ...

Jinak obrovský pozor na tohle měření!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ono to totiž měří i CO2, takže to, že když máš 95-99, tak ještě neznamená, že je tam takové procento kyslíku!
Je to čistě jen orientační měření a odhalí jen část případných problémů.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od PeFi »

Pokud jsi zdravý tak ti hodnota kolísá zhruba mezi 95 a 98%. Velký problém máš, když ti dlouhodoběji klesá pod 93%. Pokud ti občas klesá, jako mi, k 93%, tak můžeš mít nějaký drobný chronický problém, kterého sis zatím nevšiml a který oficiální cestou nikdo hledat a řešit nebude. Například já jsem dlouhodobě lehce anemický a nikdo neví proč, hodnotu 93 už jsem tam párkrát na chviličku viděl, ale pod 93 mi to nikdy nešlo.

Měří to "barvu krve" na dvou vlnových délkách a z vzájemného poměru to dopočítává saturaci kyslíkem.
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Epidemie, pandemie, co dělat a co nedělat

Příspěvek od Bill Masen »

Tak dnešní drobná zásobovací mise. Stejně jsem musel na poštu, tak sem se stavil v obchodě. Z auta vystupuji v rukavicích, R-shieldu a brýlích. Měl jsem zbytečně teplou mikinu, tak mi v kombinaci se šátkem bylo dost horko. Madlo košíku otřít ubrouskem s desinfekcí. Jak má PeFi špinavou a čistou kliku auta, zvolil jsem si špinavou a čistou ruku. Košík táhnu pravou, zboží do košíku i z košíku pravou. Levou vyndám peněženku a otvírám auto. Dobrý je ve frontě zjistit, kdo je za kasou. Já tam měl jelito s rouškou pod nosem, tak jsem šel k jiné. Samoobslužný u nás nejsou, protože sme burani a nepochopili bychom to.
Odpovědět