Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Ještě k tomu Sanytolu: Po svém fiasku s odstraňovačem skvrn jsem spěchal do města do drogérie. Sanytol do prádla není, všechen vyprodán a díky zákazu dovozu do odvolání ani nebude. V regálu zůstalo jen pár těch odstraňovačů skvrn s těmi 45 minutami. Ach jo. Takže tak.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Counte, jak to reguluješ? Máš tu horkovzdušku regulovatelnou?
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Count »

Ano, mám na ní 15 stupňů teploty a teď jedu na 7. Zkoušel jsem udělat "pec" z hliníkové klimatizační flex roury, ale je dost úzká a foukání přímo do roury by rozhánělo viry do okolí a tak jsem se rozhodl pro toto řešení. Ještě mám v záloze teplomet. Spíchnul bych mu fešnou boudičku, takový "uzák" a mohl sterilizovat víc respirátorů najednou. Ještě uvažuji o zásuvkovém termostatu s čidlem. Vypínal by pistoli po dosažení teploty. Je to prostě "co dům dal".

https://www.conrad.cz/zasuvkovy-termost ... 8EQAvD_BwE
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od uaz469 »

Regenerace masky
Pokud však masky nejsou k dispozici a lidé masky velmi potřebují, musí i nadále používat dezinfekci. Lai Quanyu, docentka Ústavu bezpečnosti práce Sun Yat-sen Medical University, zjistila, že použití alkoholu a autoklávování po dobu 3 minut bylo metodou, která neovlivní filtrační sílu masky. Metoda je následující: Můžete použít běžný elektrický sporák pro domácnost a umístit jej do vnitřního stojanu na hrnce a do vnitřního hrnce v pořádku a potom nasadit masku, která není znečištěna hlenem, krví nebo tělními tekutinami. Tlačítko rýže, suchá pára po dobu asi 3 minut. Poté, co tlačítko vaření rýže skočí, pokračujte v zahřívání po dobu asi 5 minut, než jej vyjmete a pokračujte v používání. Po pětinásobném suchém napařování se však filtrační síla masky sníží na méně než 70%, takže musí být zlikvidována a již nemůže být použita. Opakované suché napařování také postupně oslabuje elastický pás visících uší.
https://heho.com.tw/archives/73874
... „Lojzíku, ty už přece dneska víš, že nejde o to, co je a co není. Důležitý přece je, jak to správně vidět, jak to správně zhodnotit a jak na to správně reagovat.”...
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

Chci se zeptat šlo by masku/respirátor dezinfikovat koloidním stříbrem? Prostě rozprašovač a namlžit respirátor/masku bude to k něčemu?
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

Když to koloidní stříbro necháš ta tři, čtyři dny účinkovat , tak jo.
Ale devět dní bude jistota
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Tím bych si nebyl tak jistý. Koloidní stříbro není stříbrem napařený povrch vláken. Je to jakoby jsi spolíhal na to, že v lese spadne žalud rovnou na králičí bobek.

Navíc - a to už jsme tu probírali, že nějaká bezchlorová stříbrná dezinfekce obsahovala chlor a neobsahovala sstříbro...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Kvalitní koloidní stříbro potlačí množení bakterií tam, kde bude vlhko. Nevím o tom, že by stříbro mělo likvidovat viry, ale bakterie ho rády nemají.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Hele napadla mně ještě jedna metoda sterilizace menších objektů typu rouška/respirátor, třeba je to blbost ale posuďte sami:
Úplně ten stejný postup jako při zavařování. Prostě vir zavařit ve sklence. Samozřejmě je blbost lít do toho nějaký vodnatý roztok, ale což takhle lehce prchající solvent? Nalít na spodek sklenice methanol, ethanol, IPA, objekt uzavřít, šoupnout do vodní lázně a dostat na teplotu vypařování solventu, sledovat tlak a nechat natlakovat tak aby to sklenice přežila.
Výhodu to má tu že natlakovaný odpařený solvent se natlačí úplně všude, teoreticky by to mohlo pomoct i protlačením skrze virovou obálku. Myslíte že je to blbost?
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Blbost to určitě není, má to jen jeden zásadní problém - nejde k tomu najít žádnou studii, takže se není vůbec čeho chytit.

To, co jsi popsal, má význam u předmětů, které nemůžeš nebo nechceš zahřát nad 60 stupňů. Já bych do nádoby na dno cvrnkl trošku směsi voda+alkohol a uvedl na maximální teplotu, kterou objekt snese. Jakmile objem ohřeje, klesne ti relativní vlhkost a to nechceš. Proto do nádoby šplíchnout, ideálně rozprašovačem, směs alkoholu a vody. Nešplíchal bych na respirátor, ale na stěny nádoby.

Tu nádobu nemusíš zahřívat tak, aby se natlakovala, stačí když ve vlhkém vzduchu budou alkoholové výpary a mělo by to likvidaci urychlit. Já to mám vymyšlené tak, že objekty hodím do černého pytle, do jednoho rohu pytle cvrnknu nebo rozpráším trochu alkoholové desinfekce, do druhého dám respirátory tak, aby neležely v desinfekci a pytel zavřu tak, aby alkohol nemohl ven. Bude-li svítit sluníčko, tak to to hodím ven na sluníčko, které dodá teplo. Pokud polezu mezi lidi 1x týdně, tak si vystačím s jedním respirátorem/polomaskou.

Mírně virucidní by měly být i výpary virucidních essenciálních olejů, takže provonět si byt vůbec není špatný nápad, ale studie na to skoro nejsou, protože se to strašně špatně kvantifikuje.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Fabulous »

Zpráva z tisku:

Moldex a státní instituce hledají způsob regenerace respirátorů
Skupina firem okolo česko-německého výrobce respirátorů Moldex a státní instituce hledají způsob, jak znovu použít respirátory FFP3 a FFP2 po kontaminaci koronavirem. Nejpřijatelnějším způsobem je sterilizace pomocí ethylenoxidu, uvedla firma v tiskové zprávě.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 21.03.2020 10:58 Tu nádobu nemusíš zahřívat tak, aby se natlakovala, stačí když ve vlhkém vzduchu budou alkoholové výpary a mělo by to likvidaci urychlit.
No jenže v tom tlaku je právě ten vtip. Blbé je že ethanol má při 78°C přesně jednu atmosféru, viz data. Zajímavý začíná být až teprve u 126°C, methanol je na tom o něco líp ale zas nevím jestli bych zrovna methanolem něco desinfikoval.
PeFi píše: 21.03.2020 10:58Bude-li svítit sluníčko, tak to to hodím ven na sluníčko, které dodá teplo.
No zrovna jsem se chtěl zeptat kde vezmeš to sluníčko, když má být týden pod mrakem a sněžit. Ale jinak nápad to také není úplně špatný. Akorát bych to nedával do černého pytle, ale do průhledné plastové nádoby. Bude-li těsnit je víc než možné že to sluníčko solvent vypaří bez toho aniž by bylo potřeba dodávat energii. Což takhle čistý technický benzín nebo nějaká směs? Ten se vypařuje mnohem ochotněji.
Fabulous píše: 21.03.2020 11:09 Nejpřijatelnějším způsobem je sterilizace pomocí ethylenoxidu, uvedla firma v tiskové zprávě.
No to je. Je to taky nejběžnější metoda sterilizace ve zdravotnictví. Akorát by mě zajímalo kde ten ethylenoxid seženeš když je to velmi toxická, karcinogenní a mutagenní látka.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Lidštější by asi bylo napsat, že ethanol vře za normálních podmínek při 78 stupních. Ale nevím, v čem je problém, protože coronavirus nepřežije teplotu 60 stupňů. Mám-li možnost zahřát na 60 stupňů, tak se na vše ostatní vykašlu a zahřeju to.

Vůbec netuším co tím tlakem sleduješ ak čemu ti je, že při tlaku 5 atmofér je teplota varu ethanolu 126 stupňů. Mimochodem, víš jaký je tlak v papiňáku? Překvapivě malý!
SkritekP
Příspěvky: 191
Registrován: 14.07.2015 15:45
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od SkritekP »

Rychlý dotaz. Na Čvut radí sterilizovat horským sluníčkem tedy pomoci UV. Manželka má UV troubu na nehty jenže ty trubice mají vlnovou délku 365 nm. A germicidní tedy ty správné jedou na 253,7 nm. Počítám že tedy ta trouba na nehty nic sterilizovat nebude že?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Cílem je dosáhnout nižší teploty a vyššího tlaku, protože spousta materiálů tu zvýšenou teplotu nepřežije, kdežto vyšší tlak úplně v pohodě.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Grunt: Máš nějaký podklad k tomu, že zvýšený tlak likviduje viry ?
SkritekP: Může být, že ta její lampa má zářivku překrytou sklem, které UV-C z větší části blokuje. Jistotu nemáš, ale pokud takové sklo odstraníš, tak se virucidní účinek lampy hodně posílí.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Čím delší vlnová délka a menší vir, tím hůře to funguje. Na tento vir je potřeba UV-C.

Návod na UV-C lamou vyšel v tématu Germicidní zářivky
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Pez
Příspěvky: 802
Registrován: 29.01.2020 16:14
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Pez »

Dnes poprvé desinfekce auta ozonem. Nechal jsem tam pověšené použité respirátory za gumičku na stínitku. Po cca deseti minutách gumička na jednom praskla a po dalších cca 3 i na druhém. Nechal jsem dojet časovač a po vyvěrání koukám že gumička je, na více místech, úplně zpuchřelá.
Teď nevím jak na tom bude gumička výdechového ventilku.
Auto jsem zkontroloval a nepřišlo mi, že by něco z gumy nebo plastu bylo poškozené.
Někdo podobnou zkušenost?
Přílohy
IMG_20200321_151021.jpg
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1585
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

PeFi píše: 21.03.2020 13:12 Grunt: Máš nějaký podklad k tomu, že zvýšený tlak likviduje viry ?
Ne, byl to jen nápad. Normálně se tak denaturace dělá, ale je fakt že vím prd o tom jestli to má vliv na nějaký nanometrový virusek. Jak říkám, šlo prostě o nápad.
pepaf
Příspěvky: 541
Registrován: 23.02.2018 18:27
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od pepaf »

od Pez » 21.03.2020 15:43
Jaký máš výkon na generátoru?
Ono i při dekontaminaci polomasek/masek se píše o upevňovacích prvcích že nejvíc trpí.
Ale ty červené gumičky (od 3M respirátorů?) se kazí již od podívání...
Odpovědět