Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

Polypropylen v čisté formě odolný vůči UV právě že NENÍ !
z38.jpg
https://publi.cz/books/180/18.html
Píší 0,5 mm a měsíc venku.
Jaký průměr asi tak mají ty nanovlákna a o kolik intenzivnější je UVC lampa než slunce ?

IMHO jediné plasty, které jsou odolné UV ze své podstaty jsou PTFE (teflon)
snad si to dobře pamatuji
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od DeadMan »

Já jinou možnost sterilizace než teplem ani nemám, takže mi nic jiného nezbývá a taky si myslím, že těch 50°C na 4h tomu nijak zásadně neublíží.

Respirátor vyhodím po tydnu a pak vezmu nový.
You cannot kill me as I am already dead!
steve_michalik
Příspěvky: 219
Registrován: 25.02.2020 15:27

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od steve_michalik »

Samozřejmě že neublíží. Z PP se dělají varné konvice, plastové nádobí do mikrovlnek atp. Takže našich trapných ~70°C v troubě mu opravdu nic neudělá.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

V čisté formě, ale nemyslím si, že by masky/polomasky byly v čisté formě, podle mne tam musí mít právě ty přísady, aby to odolné bylo. Ty masky/polomasky jsou určené na min. 30 směn, tj. to může být víc jak měsíc třeba i venku nebo někde při svařování atd.

Akorát teď mi dochází, že tady furt možná motáme dohromady respirátory na jedno použití a masky/polomasky na opakované, i třeba kvůli tomu, že se ten respirátor někdy označuje jako polomaska ...

Tedy předpoklad bude, že ty jednorázové moc odolné nebudou, kdežto klasická maska/polomaska by být mohla.

Hohepa píše: 17.03.2020 8:50 Polypropylen v čisté formě odolný vůči UV právě že NENÍ !
z38.jpg
https://publi.cz/books/180/18.html
Píší 0,5 mm a měsíc venku.
Jaký průměr asi tak mají ty nanovlákna a o kolik intenzivnější je UVC lampa než slunce ?

IMHO jediné plasty, které jsou odolné UV ze své podstaty jsou PTFE (teflon)
snad si to dobře pamatuji
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3470
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Hohepa »

Jestli myslíš třeba ty krabicový filtry 3M6035 tak tam je i ta HEPA tkanina schovaná uvnitř a světlo ani UVC na ni nemůže, (ale ani nedezinfikuje). Jednorázové na tom budou podstatně hůře.
U nanovláken se uvádí průměr mezi 100–800 nanometry (nm) to je 0,0008 mm :o
( lidský vlas uvádějí 42-95 mikrometrů to je 42000-95000 nm)
IMHO mi připadá, že tam už moc "místa" na nějaké příměsi UV filtrů není.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Ad Kubáč: Rozumím tomu správně, že Sanytol na prádlo nebrat?
Ad UV-C: Respilon vyrábí z toho svého nanomateriálu sítě do oken, u kterých uvádí, že poskytují též ochranu před UV zářením, tedy musí být UV-stabilní. Dotazoval jsem se mailem zda to platí i pro R-Shieldy a výslovně se ptal na použití germicidní lampy. Zatím bez reakce, pokud odpoví, předám.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak jsem ještě googlil a podle tohoto dokumentu je membrána Respilon vyrobena z PVDF. Což je podle dostupných zdrojů materiál odolný UV záření a v troubě ho můžete péct klidně na 70 stupňů s velkou rezervou.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

tygrsdrakem píše: 17.03.2020 14:55 Ad Kubáč: Rozumím tomu správně, že Sanytol na prádlo nebrat?
Doporučuju podívat se na složení. Obsahuje to peruhličitan sodný (látka která se rozkládá na peroxid vodíku a kalcinovanou sodu), obsahuje bělící činidla, je korozivní a prošel dle EN14476 s virucidními účinky po 45 minutách. Nevím kdo je Kubáč a ano asi budou i silnější přípravky ale můj selský rozum má celkem jasno.
FMJ
VIP
Příspěvky: 806
Registrován: 30.09.2012 18:54

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od FMJ »

Dnes při návštěve Lidlu mi padla do oka nádoba "Garden pressure Sprayer" od Parkside. Objem 2 lirry, integrovaná pumpa, tlak na nádobě 2 bary, cena cca 99,00 Kč. Na velkoplosnou desinfekci možná nebude úplně špatná, ikdyž netuším, co se součástkama udělá chemické složení té které desinfekční směsi......

Edit: takže nepoužívat na hořlavé tekutiny a oxidační (korozivní) činidla.....takže nic.....
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

To jsme si nerozuměli. Potřebujeme přece desinfikovat venek, ne vnitřek. Aby se pak s tím dalo manipulovat, aby se to dalo znovu nasadit, aniž by se člověk kontaminoval tím, co je na povrchu. Jestli je něco ve filtru, tak to tm filtrem neproleze a holt se bude zanášet, ostatně ale takto přece filtr funguje. Prachem se také zanáší a až bude přes něj snížené dýchání, tak je na vyhození.
Proto stačí přece tu polomasku (ať mluvím konkrétně) utřít zvenku, proto na to mají ty svoje ubrousky. A proto jsou ty krabicové filtry lepší. Ty velké kotoučky, tam bych právě měl trochu obavu, aby se to "nevyprášilo" zase ven, při manipulaci.
Nebo jinak - přijdu z venku, tak to opatrně sundám a odložím. A když to chci znovu použít, tak je určitě vhodné, aby to bylo zvenku, tam, kde šahám, vydenzifikované.
Takže když mi to UV-C zničí na povrchu, tak je úkol splněn. No a jestli ty polomasky dělají pro svařování, jakože ano, tak by to měly vydržet, obzvlášť, když tomu posvítím 15 minut a ne celou šichtu se svářečkou.
Hohepa píše: 17.03.2020 13:13 Jestli myslíš třeba ty krabicový filtry 3M6035 tak tam je i ta HEPA tkanina schovaná uvnitř a světlo ani UVC na ni nemůže, (ale ani nedezinfikuje). Jednorázové na tom budou podstatně hůře.
U nanovláken se uvádí průměr mezi 100–800 nanometry (nm) to je 0,0008 mm :o
( lidský vlas uvádějí 42-95 mikrometrů to je 42000-95000 nm)
IMHO mi připadá, že tam už moc "místa" na nějaké příměsi UV filtrů není.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od PeFi »

Zapadlo píše: 17.03.2020 7:03 doporučuji dnešního Kubáče - zmíněny netradiční ale stále ještě dostupné zdroje desinfekce

http://petr-kubac.blog.cz/2003/chemik-o-koronaviru
Petr Kubač zapomněl na jednu "drobnost" a díky tomu vypustil další koronavirové fake news . Zimní kapalina do ostřikovače sice obsahuje alkohol(y), ale dostatečné množství tj. nad 60% alkoholu neobsahuje ani kapalina do -40 stupňů. Bezpečnostní list Sheron uvádí u kapaliny do -40 že obsahuje méně než 47% ethanolu. Takže správná kapalina do ostřikovačů na desinfekci je až koncentrát mrznoucí při -80 stupních. :x
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od MrPorter »

Grunt píše: 17.03.2020 15:40
tygrsdrakem píše: 17.03.2020 14:55 Ad Kubáč: Rozumím tomu správně, že Sanytol na prádlo nebrat?
Doporučuju podívat se na složení. Obsahuje to peruhličitan sodný (látka která se rozkládá na peroxid vodíku a kalcinovanou sodu), obsahuje bělící činidla, je korozivní a prošel dle EN14476 s virucidními účinky po 45 minutách. Nevím kdo je Kubáč a ano asi budou i silnější přípravky ale můj selský rozum má celkem jasno.
Je to 10 minut. Co teda dle selského rozumu a navzdory posvěcení Respilonu používat místo toho?
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Co je 10 minut?
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od MrPorter »

*Trojí účinek: baktericidní podle normy EN 1276 (5 min) proti Pseudomonas aeruginosa, Escherichia Coli, Stophylococcus aureus, Enterococcus hirae; fungicidní podle normy EN 1650 (10 min) proti Candida Albicans, Aspergillus niger; virucidní podle normy EN 14476 (10 min) proti Virus Influenza A H1N1. Dezinfekční účinnost je ověřena a zkontrolována akreditovanou laboratoří.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Já tam mám natisknuto 45 minut! Ale jinak do písmene stejný text. Kde si vzal desetiminutovou verzi? Tu chci taky.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od MrPorter »

Ten text je copy-paste z Lekarna.cz (kde je to samozřejmě nedostupné) a schválně jsem se šel podívat do koupelny na těch pár co mám - na velké i malé verzi je to samý.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

sanytol.JPG
sanytol.JPG (86.09 KiB) Zobrazeno 3956 x
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od MrPorter »

Podle balení bych si tipnul odstraňovač skrvn? Já mluvím tady o tomhle, a doufám že i všichni ostatní :)
https://www.lekarna.cz/sanytol-dezinfek ... dlo-500ml/
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Grunt »

Cha. Já ani nevěděl že je to odstraňovač skvrn. Bylo mi to prodáno jako Sanytol na prádlo :lol: Takže Sanytol na prádlo jen 10 minut.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak jsem schválně koukl na Sanytol desinfekce na prádlo a ten je podle etikety virucidní dle EN 14476 proti H1N1 s expozicí 10 min. Pro použití v ruce se doporučuje nechat působit 15 min. Patrně není Sanytol jako Sanytol.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Odpovědět