Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Odpovědět
Permonik
Příspěvky: 496
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Permonik »

U nás to kombinujeme. Pokud je to varianta "prakticky jsem nikoho moc nepotkal", tak se jen odloží. Pokud je to mezi lidi na nákup, na poštu,... tak se pak vypere.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1478
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od DanBlack »

Podle délky použití - při krátkém jen vyschnout na topení (separátní místnost) a pereme po cca 8h kumulaci...
Takže zhruba 2* týdně.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bivoj »

R-Shield peru jen když už začne smrdět. Točím vícero kousků takže po návratu z venku jde aktuální do dekontaminačního boxu (teplota 50°C) a FIFO z boxu beru jiný.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Chorche »

Patrol píše: 04.05.2020 21:40 Taky znám ve svém okolí hodně lidí, včetně mé rodiny, co už na přelomu roku prošli něčím podobným, ale nikdo z těch, co se nechali otestovat, neměl žádné protilátky, takže to bylo něco jinýho, ač taky zákeřnýho.
test na protilátky bych vůbec nepřeceňoval... Už o tom mluvilo víc různejch doktorů, tělo si protilátky na to jednak vůbec nemusí vytvořit a jednak je může rychle zase "zahodit". Rozhodně bych se nespolejhal na to, že když tim člověk projde, získá imunitu. Naopak bych se obával spíš toho, že vejr v těle setrvá (má to podle všeho část řetězce z hiv a toho se člověk taky nezbaví pokut vim...). Tim se dostávám k svýmu přesvěčení, že je lepší se tim nenakazit vůbec neš se spolejhat na "promoření" a získání následný imunity. A nenakazit vůbec především díky svojí budovaný imunitě, ne tý získaný po infekci. Tzn. aby tělo vejra zničilo dřív než napáchá nějakou škodu.

Jinak ještě dotaz k dezinfekci filtru s aktivním uhlím - pokud vím, aktivní uhlí by mělo bez problémů snýst teplotu vyšší než 70°, je to tak? Ptám se proto, že dorazily z kitaje neoprenový masky s ventilkama, do kterejch se dávaj pm2.5 filtry s aktivním uhlím. Budu to používat na motorce a na míň lidma exponovanejch místech. Dejchá se v tom celkem pěkně a rozhodně to bude funkčnější než běžný hadry... A vypadá to řádně madmaxovsky :mrgreen:
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Aktivnímu uhlí určitě 70 st. nic neudělá, regenerace uhlí probíhá za mnohem vyšších teplot.
Jestli to vydrží i ta netkaná textilie v které je, ale nikdo nezaručí ...
Každopádně jakoukoli chemii, včetně pracích prostředků do sebe uhlí absorbuje a tím se znehodnotí.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Chorche »

praní je jasný, to je nevýhoda tohodle filtru. Po pár nošeních už je zevnitř (ze strany ke xichtu) uš docela špinavej, ale namáčet to nebudu. Ještě párkrát si to vezmu a pak to zahodim, filtrů sem objednal několik desítek, tak zatim netřeba šetřit. Jinak do trouby dávám i ty neoprenový masky a drží to. Ventilky fungujou, těch 70° je podle mě dobrej kompromis.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Strelec45 »

Vy to ňák moc prožíváte... :chuckle
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Stenny »

Nemáte někdo tip na výrobek na styl R-shieldu, ale tvarovaný jako rouška/respirátor? Mám velkou hlavu, R-shield mi zplošťuje nos a špatně se mi v něm dýchá. Respirátory jsou lepší, ale líbí se mi pratelnost a trvanlivost R-shieldu.
Uživatelský avatar
gasoline
Příspěvky: 108
Registrován: 09.12.2012 20:47

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od gasoline »

A co si pořídit roli filtru z rouskylidem.cz (Adler) a ty si pak nastříhat do čeho chceš (a třeba i ve dvou vrstvách, jestli to člověk udýchá). Sice jsou jednorázové nepratelné, ale role 50m stojí 650 Kč i s poštovným, tak to ujde.
tty123
Příspěvky: 54
Registrován: 11.01.2015 14:48
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od tty123 »

@Stenny
A nepomohlo by Ti třeba si ten tunel rozstřihnout a dát si tam větší gumičku, nebo na tu látku našít nějakou další aby to lépe drželo? Mě by se taky líbil nějaký víc přiléhavý střih, který by pak šel i třeba lépe utěsnit kolem nosu a brady. Na výrobu by to bylo určitě složitější než ten jednoduchý obdelník jak ho mají teď, muselo by se to asi sešít z více kusů nanolátky a tam bych se už bál o to jak to bude tesnit kolem švů.
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mr-tomas »

Jsou nějaké nové poznatky k dlouhodobému používání ozonu v autě? Dnes jsem v autě na 15 min zapnul 20g/h generator a pověšený respirátor za gumičku mi po 10 min. upadnul stejně jako ve starším příspěvku. Nechce se mi věřit že to při opakovaném používání v autě nic neudělá. :roll:
Uživatelský avatar
Palm
Příspěvky: 79
Registrován: 09.04.2020 14:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Palm »

Ja si myslim taktez, ze nejde uverit, ze to pri delsim pouzivani v aute s ohledem na životnost nekterych casti nic neudela
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Stejně jak před tím, ta gumička není absolutně žádný ukazatel zlikvidování vnitřku auta. Ta gumička upadne i při blbém pohledu na ni ...
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od poloventilator »

Gumu to nici, o tom zadna. To je treba brat v uvahu. Jeptisky by nemeli nechavat primerosy blizko zdroje ozonu, pac to pak tezko budou vysvetlovat za par mesicu matce predstavene :)
mr-tomas
Příspěvky: 64
Registrován: 26.01.2016 15:57
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od mr-tomas »

To bych neřekl že ta prdlá guma není ukazatel, doteď mi žadná gumička neprdla a tenhle respirátor měl nadejcháno tak max. jednu hodinu. Guma byla na několika místech zpuchřelá, ostatní z jedné várky zpuchřelé nejsou. Že by velká náhoda? Nemyslím.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Asi jsi to nečetl, já tam popisoval, jak dopadly gumičky u respirátorů, co jsme používali při práci s vatou atd.
Ta gumička prostě upadne, ikdyž se na ni jen špatně podíváš. Stačí trochu víc zabrat, už se vevnitř poruší a pak prdne klidně i sama.
Pokud tyhle respirátory chce člověk používat víc než jednou, tak si ty gumičky musí vyměnit třeba za gumu do trenek, ale rozhodně se to nemůže používat víckrát. A jestli ten respirátor visel na zrcátku za tu gumičku nějakou chvíli, tak by upadl časem sám ...
Uživatelský avatar
Equestrian
Příspěvky: 139
Registrován: 26.01.2020 15:55
Pohlaví: muž

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od Equestrian »

Mám stejnou zkušenost jako cipis, né jen tak pro srandu jsou ty respirátory jen na jedno použití, proto tam dávají i tyhle "pofiderní" gumičky. Na to aby se mohli točit to chce zkrátka jiný uchycení, když dám příklad něco jako FFP3 Moldexy nebo CXS, tam jsou fakt tlustý gumy, kam se na ně hrabou gumy od trenek, kor u Moldexů, tam spíš dřív odejde ten výdechovej ventilek, než aby ulítla guma.

BTW. se tu kolikrát i probíralo, že ozon reaguje jen s určitým druhem plastů / gum. Už nevím kde je ten odkaz na konkrétní druhy, kterým to vadí a kterým ne, ale IMHO pokud člověk ozonuje rozumně a nerve tam denně 20g 2h v kuse, tak to nějakej výraznej vliv na auto mít nebude. V autoservisech se tím čistí interiér hojně a kdyby to byl až takový démon, tak se to používat nebude.
Jak už někdo tady v tom vlákně psal, ozon je dobrý sluha, ale zlý pán.
Já tam házím ozon jednou za týden, nebo po uvážení dle rizika prostředí, už cca dva měsíce a nepozoruju nějaký výrazný vliv na interiér, funkci nebo součástky a to tam mám nastálo hozenou i elektroniku jako handsfree, kameru, rádio, navigaci a zatím běží bez problému :yes
Možná jediná věc, co se trochu změnila je volant, už dřív byl načatej, ale zdá se mi, že se loupe trochu víc než se loupal dřív, kdy jsem ozon nepoužíval :roll:
"Je lépe být připraven na příležitost a nemít ji, než příležitost mít a nebýt na ni připraven"
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od bacil »

Používám ozon často:
- pogumovaný šroubovák je mastný a rukověť ztvrdla a drobné gumové výstupky na dlaň se oloupaly
- arašídy ponechané volně v misce - žluknul tuk na povrchu
- pocitově je potřeba ho zase jednou vysát - je tam nějak víc volného prachu

UV-C na chodbě - není tam smrad z bot

Ještě mě napadá udělat UV světlo před okna zvenku, aby svítilo jen jako neviditelná clona, aby do toho nalezli komáři. Samozřejmě tak, aby se do toho nešlo podívat + nějaká automatika (je někdo venku, nebo je den...)
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od vrabi »

Ozon (stejně jako UV) v interiéru auta nejvíc ničí přírodní materiály, takže pokud máš kožený volant, obšitou řadičku, nebo kožené sedačky, používej ozon s rozumem.
U sebe raději při ozonování omotávám volant potravinou fólií.
Následně (ale méně) poškozuje pryžové součástky.
Tvrdé plasty odolávají vcelku dobře, ale není špatné je ošetřit kokpit sprejem.
Pružné věci a kůži opět ošetřit určeným přípravkem.
Ber to tak, že v servisech se používá u konkrétního auta max jednou za rok a poměrně nevýkonný zdroj.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Dezinfekce filtrů/masky/oblečení (respirátoru)

Příspěvek od cipis »

Bacile, na komáry a podobnou havěť používám takovéto vraždítko s vysokým napětím, vevnitř svítí modrá ledka/zářivka a okolo jsou desky/dráty s vysokým napětím. Na větší jsem dokonce ulovil obrovskou můru.
Musí se to od těch mrtvol čistit a vedlejším efektem, bohužel někdy dost hlasitým, je prsknutí, když tam něco vlítne. Ale asi furt lepší, než hlídat, aby do toho nikdo nečučel nebo to tak zabezpečit. Nesmíme zapomenout, že děti mají expozici na UV-C 0 - nula! U nich je poškození zraku okamžité! My dospělí to zvládneme v pohodě, v horším případě zánět spojivek. Samozřejmě, že v nejhorším případě jsou ty následky také, ale to je až po velké expozici. Bohužel u prťat je to dost nebezpečné. Problém mají i ti, co mají vyměněnou čočku za umělou, ale jen u první generace, všechny nově dávané jsou už UV nepropustné a fungují v tomhle ohledu jak lidské.
Odpovědět